Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
The H online se vrací k 22 patentům, které od Microsoftu (přes prostředníka) koupil Open Invention Network (OIN). Microsoft chtěl údajně tyto patenty zpřístupnit patentovým trollům, aby poškodil Linux/open source. V článku najdete mimo jiné seznam dotyčných patentů a jejich stručný popis.
Tiskni
Sdílej:
Launching a browser and sending it to a URL by clicking an icon (5737560, 5877767, 6072491, 7032185)...
Colour space conversions
No ty vole, k tomu niet čo dodať
Čo mi pripomína ešte jeden: We don´t need no education. Yes, you do, you´ve just used the double negative. :))
Njn. V poslednej dobe, ako pozorujem správanie sa mnohých ľudí (efekt stáda), mám námet na zmenu pätičky. Je z iného "kultového" seriálu:
If someone programmed you to jump off a bridge would you do it?
I'll have to check my program ... yep.
Did you tried to turn it off and on again?
To mám za to, že som sa neučil angličtinu a skopíroval som to z webu
Dúfam, že teraz je to správne
No jeste ze Firefox spoustim jen z terminalu A navic v lynxu ani nemuzu klikat
Jak je možné, že vůbec jdou patentovat takové blbosti?
V anglosaskom systeme si mozes patentovat cokolvek, co nie je este patentovane napr. legeneda Monday, 2 July, 2001, 13:17 GMT 14:17 UK Lawyer moves to patent wheel The "circular transportation facilitation device" An Australian man has registered a patent for a "circular transportation facilitation device" - more commonly known as the wheel. http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/1418165.stm
Nechtel bych byt akcionarem firmy, ktera koupi patent na "A Method for painting on a computer"
To ny udelali lip, kdyby ty penize nasypali do kanalu. Zadny prospech prinest nemuzou a akorat je budou stat dalsi penize, kdyz se je budou pokouset vyuzit.
Zadny prospech prinest nemuzou
tak to nikdy nemozes vediet ako rozhodne sud a ty co sa zivia skupovanim patentov a naslednym vymahanim penazi od firiem to maju dobre zratane.
to mas ako s rizikovymi investiciami do tych investuju ludia co maju dostatok kapitalu a je im jedno ze 9 z 10tich krachne ale ta jedna co sa podari im pokryje vsetky straty a donesie este aj poriadny zisk. a presne takto funguju aj pravnicke patentove firmy.
Nevím, možná, že by případní patentoví trollové, kteří by tyto patenty koupili, dokázali z nich něco vytřískat na úkor ostatních.
Je třeba se na to podívat z pohledu korporace vlastnící softwarový patent. Tu v současnosti příliš nezajímá, zda by patenty soudní spor v budoucnu zneplatnil. Do té doby je možné inkasovat z licencí, hrozit konkurenci jejich aktivním využíváním, případně patent prodat a pracovat na dalších. Zejména hrozba použití patentu je ze všeho nejlevnější a poměrně efektivně zaměstnávává konkurenci.
Vytvoření softwarového patentu je snadné a z pohledu velké firmy to téměř nic nestojí. Stačí něco zkopírovat, dát tomu trochu důvěryhodnou formu a snažit se předstírat invenci. Pak se může "inovátor" směle vydat k patentovému úřadu. Jediným významným nákladem jsou zde patentové poplatky, které úspěšně brání tomu, aby tuto činnost prováděl úplně kdokoliv. Stabilnější podmínky pro umělé udržování oligopolu na trhu softwarem je opravdu těžké vymyslet.
Když se to nehodí a vlastník nechce používat patenty k inkasu nebo k ohrožování konkurence zvyšováním jejich nákladů, tak se dají alespoň prodat někomu, kdo to ještě neví nebo má na věc jiný názor. Koupí to pak další patentový ňouma se stejným záměrem. Patenty se musí stále "otáčet", aby vydělávaly. Je to dobrý business. Nic nemám a ještě jsem schopen to někomu prodat. Je těžké se pak divit, že je tu světová hospodářská krize, když obrovské množství peněz není kryté žádnou hodnotou.
Softwarové patenty mají pouze jednu významnou nevýhodu. Jejich účinky na konkurenci není snadné předvídat a je těžké je ovlivňovat. Veřejná prohlášení, smlouvy a tajné dohody k úplné kontrole účinků na konkurenci zdaleka nestačí.
Co se mi nelíbí na aktivitě organizací typu Open Invention Network je skutečnost, že případným nákupem již celkem nezajímavých patentů neuvědoměle tento koloběh exkrementů podporují. To ničemu a nikomu nepomůže.
Vidím dvě řešení této dementní situace ve Spojených státech.
První řešení je neuskutečnitelné, protože business je úzce propojen s politikou a nikdo si nebude pod sebou řezat větev. A přitom je tak snadné a levné. Stačí zrušit nebo výrazně snížit patentové poplatky a prosadit jejich schvalování v časově garantovaném zrychleném řízení. V tu chvíli dojde k takové expanzi patentů, že se celá instituce softwarových patentů společně s patentovým úřadem do pár měsíců vlastní vahou zřítí.
Druhé řešení je pomalé a spočívá ve věčném komentování nesmyslnosti softwarových patentů, jejich neuznávání a získávání finančních podpor na soudní poplatky. Stále je ještě hodně lidí, kteří mají hlavu na správném místě. Takovému počínání pak dělat co největší osvětu. Narozdíl od nákupu nesmyslných patentů to není příliš drahé. Pasivní odpor až do doby až i imbecilovi co si stěží ukrojí chleba dojde, že je to celé o hovně.
Pobavil jsem se dobře :) Pitomá legislativa USA jakoby namíru ušitá některým subjektům ... :(