Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Na webu Reuters se objevila informace, že soud v Texasu zakázal Microsoftu prodej veškerých aplikací zpracovávajících Open XML. Podle soudu došlo k porušení patentu kanadské firmy i4i. Podobný problém by se však mohl, s ohledem na patent, dotknout více aplikací - namátkou např. OpenOffice.org apod.
Tiskni
Sdílej:
Myslím, že sem tato zprávička jednoznačně patří – kvůli možným dopadům na další (i open-source) software, včetně např. jmenovaného OpenOffice.org. Také to jednoznačně spadá do problematiky naprosté nesmyslnosti softwarových patentů (čehož je toto zářným příkladem), kterou by se ABCLinuxu.cz určitě mělo i nadále zabývat.
Tady si myslím, že to má návaznost na OpenSource aka OOo. A debaty o formátech tu jsou hojné, tak proč ne takto závažnou informaci, byť pro USA?
Ovšem abiword to do jediného XML ukládá...
ja tedy nevim, ale neni nahodou .docx take nekolik xml souboru zkomprimovanych do jednoho archivu .docx?
To ze se to stalo M$ kvituji jako super vec, mozna ted zacne lobovat, za zrseni SW patentu, protoze vsichni vime, ze ten patent je hloupostUž začínám vymýšlet nějaké naprosto na hlavu nejupadlejší přirovnání. Ale ROFL můžu dodat i bez vymýšlení.
To ze se to stalo M$ kvituji jako super vec, mozna ted zacne lobovat, za zrseni SW patentu, protoze vsichni vime, ze ten patent je hloupostNikoli, MS momentálně zjišťuje, které jejich patenty naopak porušuje dotčená firma, aby je mohli vyměnit. Ostatně to je jeden ze základních důvodů držení patentů – když má někdo patent na něco „vašeho“, abyste vy měli zase patent na něco „jeho“, který budete moci směnit.
No pry jde o to, kdyz jsou data a sablony pohromade, OO ma data a soblonu zvlast, tady se ho to netyka.Staci jednoduchy test s OO, aby sis vsiml, ze to je blbost. OOo napraska styly i data do jednoho souboru, i kdyz nektera dalsi data jsou mimo. Neumi to ani u ODT, ani u ODS. Word 2007 to mozna taky nedela, ale Excel 2007 zcela jiste umi oddelit sablonu od dat a taky to na rozdil od OOo docela dodrzuje.
měl by někdo odkaz, co je to vlastně za patent? podobně jak tady nekdo hodil odkazy na patenty při sporu M$ a TomTom? Našel jsem spoustu článků, ale nic co mají patentované. Samozřejmě softwarové patenty jsou hrůza, ale na druhou stranu to zámořské patentní právo je hrůza jako celek. Jeden můj kamarád právník mi kdysi říkal, že nějaká uklízecí firma má patentovaný postup úklidu, v podstatě optimalizovanou cestu hadru po podlaze.
Tam se o XML nic nepíše...
Dokument textového procesoru uložený v jediném souboru XML, se kterým lze manipulovat pomocí aplikací, jež rozumí XMLdrží Microsoft sám. Zlatý Kocourkov, že?
Jinak moje nabídka půllitra za nalezení toho nejimbecilnějšího patentu stále trvá. Zatím jsem našel vhodného konkurenta pro oblíbeného skákajícího hlemýždě.(Tak schválně, je patentován sýrový koláč klínového tvaru a nebo ta dřevěná vklíněná špilka?)
Věděli jste, že: svůj patent má i síťka na hlavu, připínáček, design úchytky salónu(u něj si prosím povšimněte především jména vynálezce), opice ve skafandru, stojan na vánoční stromek, futuristická zbraň, Snad umělá noha? To jsem zvědav jestli se najde ještě někdo kdo si myslí, že patenty jsou k něčemu.(A JiK se nepočítá)
Tak schválně, je patentován sýrový koláč klínového tvaru a nebo ta dřevěná vklíněná špilkaOh, moje chyba. Omlouvám se. Není patentovaný ani tvar toho koláče(nebo co to vůbec je) ani ta špilka, nýbrž ornamental design. Takže pokud by se někomu vysráželo mléko do podobného our new
new york style cheesecakeProboha, co to je? To je jako fakt nějaká buchta ze síru?
síruProboha. Tak to je poprvé, co mi spell-checker podrazil nohy.
Proboha, co to je? To je jako fakt nějaká buchta ze síru?fakt, ze jo. vypada to nejak takto. a hlavni slozka je udelana opravdu ze syru... nejcasteji pak z ,,philadelphia cream cheese'', syru podobneho ceske lucine. cele je to delane na sladko a je to brutalne, ale fakt brutalne dobre! ma to ale jeden hacek, je to brutalne, ale fakt brutalne tucne... na cheesecakoch, co se prodavaji v obchode, se uvadi, ze jeden trojuhelnicek (po obvodu cca 3cm) obsahuje klidne i pres 50% denni spotreby tuku... ;-]
akorat ho meli za 220kc ... coz je dost drahe ...jeden dilek, nebo cely dort?
Jen pozor aby čirou náhodou nebyla patentovaná .
fakt, ze jo. vypada to nejak takto. a hlavni slozka je udelana opravdu ze syru... nejcasteji pak z ,,philadelphia cream cheese'', syru podobneho ceske lucine.Takže je to takové nealkoholické tiramisu?
Jinak moje nabídka půllitra za nalezení toho nejimbecilnějšího patentu stále trvá.A hledal jsi už inspiraci tady? http://totallyabsurd.com/archive.htm
Taky by ona firma mohla napadnout ceske datove schranky ze pouzivaji XML.
Je to tam nejak formalne vyreseno a nebo pisu uplny bludy ?
Opravte mne prosim dyztak.
som trochu paranoidny, takze mi napadlo, ze staci preckat vsetky tance okolo pravoplatnosti rozsudku a ked bude jasne, ze patent je poruseny, firmicku microsoft kupi a ma patent a sudne rozhodnutie k tomu. silne strelivo.