Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
AMD uvolnilo kód potřebný pro 3D funkčnost u karet R600/700. Související dokumentace by měla být dostupná během následujícího měsíce. Zároveň byl zveřejněn mikrokód pro poslední GPU. Více na Phoronixu.
Tiskni
Sdílej:
Hm, koukám, že máš KDE4, tak to asi budeš mít GeForce 7 nebo starší, když píšeš, že drivery mají kompletní podporu a perfektní výkon. Sám mám 8800GT a nějak tam zpojeznit KDE4 je děs a hrůza...
abych si moh nechat zaplej kompozitor a treba pri tom hrat hry
Můžu se zeptat na důvod tohoto činění?
Spis me napada ze lepsi otazka by byla : proc ne ? jde tu o to abych se nemusel starat, kdy kompozitor chci a kdy ne, treba vista to ma vyreseny docela dobre (kdyz uz nic jinyho).
S tím souhlasím. Já osobně to řeším tak, že v nabídce mám u každé hry startx spustecka_hry -- :12 -br
a nestarám se o to co se děje na hlavním desktopu.
Pripadne nastartoval dalsi Xka, hodil me na ne, ja bych hral a po ukonceni me zase hodil spatky - nevim jak funguje to tvoje (nezkousel jsem to). Uplne nejlepsi by bylo kdyby to nepouzivalo pevne :12 ale spoustelo si to treba od :8 a vys.K tomu slouží Doliho prográmek QGameX.
nebo si koupit nVidii s kompletni podporou na linuxuUvidíme, jak kompletní ta podpora bude za nějakou dobu. Jsem totiž docela zvědav na to, jak si nVidia poradí s GEM.
No ja to vidim tak, ze si proste s GEM poradit ani nemusiAbych pravdu řekl, tak když si budu vybírat mezi ATI s GEM (xserver v uživatelském prostoru, jádro se stará o to, o co se má starat) a nVidií bez GEM (xserver beží pod rootem, aby mohl dělat věci, které přísluší jádru), pošlu nVidii do řiti.
radeonhd(4)
.
Prima, za 5 let se možná dočkáme i 3d akcelerace v radeonh, i když jen takové ubohé jako u starších modelů s OSS ovladači.
Kdybys to pořád nezdržoval, už to mohlo bejt.
Fajn, jenže s opensource ovladačem intel mi jde více monitorů tak přes VGA a s HDMI si skoro neškrtne. Nehledě na to, že tím ještě k tomu nejde zvuk.
Tady se bavíme, za jak dlouho udělají pořádný ovladač a tohle s tím souvisí. A HDMI rozhodně novinka není, pár let tu již se s námi.
Myslím, že je to dost rozšířený, určitě mnohokrát víc než BD přehrávače