OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
OpenBSD 5.2 vyjde 1. listopadu. Oficiální píseň je ale už od 6. října k dispozici. Nejnovější hudební hit z produkce OpenBSD v rytmu samby s názvem Aquarela do Linux! (MP3, OGG) vychází ze slavné písně Aquarela do Brasil. OpenBSD vývojáři nechápou, že se linuxovým vývojářům nelíbí, že existuje software, který běží pouze pod Windows, přitom jim ale vůbec nevadí, že software, na kterém pracují lze spustit pouze pod jejich konkrétní linuxovou distribucí. Místo aby byly dodržovány standardy se "linuxismy" do unixových standardů protlačí: "Linux, the one and only true Unix, We are in every way Posix, ...".
Tiskni
Sdílej:
systemd je jednoznačně krok správným směremCo by mě zajímalo, je zda je to podle tebe krok správným směrem třeba i z pohledu Gentoo, kde prakticky všechnu propagovanou funkcionalitu systemd už měli dávno.
Mluvil jsem o init script -> systemd.A právě proto se ptám, zda bys to rozšířil na openrc či nikoliv.
Pokud to už gentoo mají pořešené, tak to takový skok samozřejmně není, ale nemůže to každá distribuce mít vyřešené jinak...Ale může. A někteří dělají všechno pro to, aby to tak bylo. Protože když někdo udělá nový projekt, který řeší to stejné, co stávající projekt, ale vůbec nekomunikuje s vývojáři toho stávajícího a vůbec všeobecně ignoruje existenci stávajícího projektu, dopadne to tak, že je ten nový projekt v mnoha oblastech vnímán jako regrese. Přínosy se hledají jen těžko.
Resp. může, ale je to naprd.To říkej autorům software, kteří postupují, jak jsem popsal výše.
A bohužel ten, kdo určuje směr je RedHat, ne Gentoo.
Proč se nikdo nezajímal o OpenRC teď fakt nevím, ale všichni ho tak nějak hodili přes palubu, asi k tomu měli nějaký důvod.Mám podezření, že důvody se dělí na následující oproti systemd: 1) Neznalost. Často se mi stává, že se lidí ptám na srovnání jejich novinky existující věcí a oni vůbec netuší. 2) Arogance a not invented here. My přece nikoho nepotřebujem. Tím spíše ne nějaké Gentooisty, vždyť to není ani firma. A následující oproti sysvinit: 3) Nejsme na to zvyklí 4) Nic nového nepotřebujem, sysvinit + klasické skripty stačí
ale ty ma posledni dobou cim dal casteji i Linus, tak nevim jestli taky nebude jen nejaky uplakanekJedna věc je kritizovat vlastní projekt, druhá věc je vyhrazovat se vůči někomu, komu je to úplně jedno. To je jako ten vtip "Co si myslí Pražáci o Brňácích? Vůbec nic."
Ono staci videt priliv ex-Linux uzivatelu na BSD systemech.A příliv je při počtu uživatelů BSD kolik? 5 lidí? Ne, zcela vážně, ten příliv se jaksi nikde neprojevuje...
ale i o celkovem systemu a treba zrovna takove OpenBSD je system, ktery je do 5 minut nainstalovany bez hromady GUI dotazovacich oken a potvrzovacich dialogu a restartuTak to ale není systémem, ale jeho instalátorem. Podle toho si systém nevybírám.
To je jako ten vtip "Co si myslí Pražáci o Brňácích? Vůbec nic."A co si myslí pražští lidi od open source o těch brněnských? To by mě zajímalo víc :).
Jenže když vidím lidi od BSD, jak jim ten Linux vadí a mají pořád potřebu se proti tomu vyhrazovat, to je prostě tlupa uplakánků.Súhlas a pri tom by BSD bez linuxáckej komunity bol už dávno mrtvý projekt.
Súhlas a pri tom by BSD bez linuxáckej komunity bol už dávno mrtvý projekt.A nebo mnohem živější :).
getaddrinfo()To je v tuto chvíli dokonce chromé ve smyslu rozbité (včetně RFC, které ho popisuje), vše lze najít v bugzille GLIBC buď podle názvu funkce nebo podle psimerda at redhat.com v Cc.
IPv6 hater by napsal, že mu kvůli zbytečnému IPv6 rozbíjíme jeho léta fungující systém.Mimochodem, kde je Petr Tomášek, aby si do mě s radostí kopnul?
Ale síťové schopnosti linuxových systémů a zvláště těch s glibc jsou oproti BSD značně omezené, až bych řekl občas chromé.No, dle mych zkusenosti - V OpenBSD nefunguji listening IPv6 sockety v souladu se standardem (funguji jak s V6ONLY option), V nekterych BSD variantach nefunguji IP_SENDSRCADDR na raw sockety, IPv4 multicastove API v BSD neumoznuje (narozdil od Linuxu) nastavit zdrojovou IP adresu, Nenasel jsem alternativu k Linuxovemu SO_BINDTOIFACE (pro raw sockety). A (AFAIK) tam neni rozumna moznost synchronizace programu s kerneli routovaci tabulkou, pouze jednorazovy dump, pozadujici buffer o velikosti cele tabulky, takze BIRD na BSD spotrebuje cca dvojnasobek pameti.
A v čom je taký veľký problém aplikovať IPv6 podľa špecifikácie?1) Protože nejsou lidi 2) Podle specifikací by to nefungovalo
Nebolo by to nakoniec lepšie presunúť to do userspace?Možná, možná ne. Ale duplikovat to by určitě nebylo lepší, pokud je jiná možnost. Kdyby se kernelová implementace doladila tak, aby měla možnost být samostatně i nesamostatně funkční, tak to může být ve specifických případech výhodou.
Koncne to zacina byt zajimave. V cem je hlavni problem soucasneho kernelu?Snažím se průběžně doplňovat. Za dnešek jsem přidal dvě položky, jednu z toho u kernelu.
Takze o nejake superiorite BSD stacku mam pochybnosti.Ustupuju. Nemám dostatek znalostí, abych mohl FreeBSD bránit, natož BSD obecně.
Snažím se průběžně doplňovat.To je tedy masakr, diky. Zacinam byt rad, ze v projektech na kterych pracuji se pohybuji prevazne jen v layer2 a jen lehce v layer3.
For security reasons, OpenBSD does not route IPv4 traffic to an AF_INET6
socket, and does not support IPv4 mapped addresses, where IPv4 traffic is
seen as if it comes from an IPv6 address like ::ffff:10.1.1.1. Where
both IPv4 and IPv6 traffic need to be accepted, listen on two sockets.
Applications may use AF_INET6 sockets to open TCP connections to IPv4 nodes, or send UDP packets to IPv4 nodes, by simply encoding the destination's IPv4 address as an IPv4-mapped IPv6 address, and passing that address, within a sockaddr_in6 structure, in the connect() or sendto() call. When applications use AF_INET6 sockets to accept TCP connections from IPv4 nodes, or receive UDP packets from IPv4 nodes, the system returns the peer's address to the application in the accept(), recvfrom(), or getpeername() call using a sockaddr_in6 structure encoded this way.A nikde v RFC 3493 jsem nenasel nic o tom, ze by to bylo volitelne chovani. Je to tedy chovani popsane v nezavislych standardech (RFC 3493), dela to tak Linux a AFAIK i ostatni BSD, akorat OpenBSD to ma jinak. Rozhodne tedy ne 'Linuxove specifikum'. A admin si tim diru do systemu neudela, protoze tohle je vec, ktera se admina netyka - pokud admin v programu nastavi, ze ma poslouchat jen na IPv6, tak by programator mel ten socket vytvorit s IPV6_V6ONLY option. Maximalne programator muze to API spatne pouzit, ale to lze trivialne opravit v jednotlivych programech.
Víš že jakožto uživatel OS X a BSD mám tenhle dojem právě z Linuxářů?Tak bacha, abyses nakonec nezařadil mezi směsici mamlasů z od obou „táborů“, kteří se budou překřikovat, jak jsou ti druzí netolerantní, zlí a hloupí.
BSD nikomu neprospievaNesmysl.
sťažujú že linuxáci neprogramujú tak ako oni chcúTak jako si linuxáci stěžují vždycky když někdo udělá něco pro ně zajímavého windows-only. Ono by občas stačilo kdyby lidi nebyli hovada a viděli si dál než na špičku nosu.
Mne to pripadá horšie ako Ubuntu, nič nedať a ešte si sťažovať. Je to možno len moja zlá skúsenosť.BSD nikomu neprospievaNesmysl.
Mne nechýba z Windows nič, teda Láďa tu občas vyrváva o CADesťažujú že linuxáci neprogramujú tak ako oni chcúTak jako si linuxáci stěžují vždycky když někdo udělá něco pro ně zajímavého windows-only.
Ono by občas stačilo kdyby lidi nebyli hovada a viděli si dál než na špičku nosu.S tým súhlasím, ale keď väčšina open source projektov začne ako pár riadkový kód a potom sa to začne nabalovať a prerábanie na standarty nikoho nebaví
Mne to pripadá horšie ako Ubuntu, nič nedať a ešte si sťažovať. Je to možno len moja zlá skúsenosť.OpenSSH? Znalci a Google jistě doplní další...
Mne to pripadá horšie ako Ubuntu, nič nedať a ešte si sťažovať. Je to možno len moja zlá skúsenosť.Nenapadá mě žádná zkušenost, která by tě mohla vést ke střízlivé úvaze, že vývojáři, kteří jsou uživateli či přispěvateli některého z BSD systému, nepřispívají k vývoji software používaného na Linuxu, nebo že nedej bože jakožto slabší minorita Linuxu nějak výrazně škodí.
S tým súhlasímA u toho bych taky zůstal.
Nenapadá mě žádná zkušenost, která by tě mohla vést ke střízlivé úvaze, že vývojáři, kteří jsou uživateli či přispěvateli některého z BSD systému, nepřispívají k vývoji software používaného na Linuxu, nebo že nedej bože jakožto slabší minorita Linuxu nějak výrazně škodí.Podľa mňa robia len dve veci, svoj systém a z linuxáckej komunity si robia prdel. Pritom smrdia na všetkých linuxových portáloch. No fakt ľutujem že som sa do tohoto flame vôbec zapojil, nikomu to nič neprinesie.
Podľa mňa robia len dve veci, svoj systém a z linuxáckej komunity si robia prdel.A dobře dělají. I když, slušný linuxák si ze sebe umí dělat prdel sám :).
No fakt ľutujem že som sa do tohoto flame vôbec zapojil, nikomu to nič neprinesie.Nepřinese, je to zcela nekonstruktivní a nespravedlivá hate speech.
Dnes mi kámoš poslal link na Gnome3, fakt som sa dobre pobavil, je to v nemčine, ale má to anglické titulky.Podľa mňa robia len dve veci, svoj systém a z linuxáckej komunity si robia prdel.A dobře dělají. I když, slušný linuxák si ze sebe umí dělat prdel sám :).