Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala hranici 40 000 dolarů (854 000 korun).
Tiskni
Sdílej:
tttssssssss ať sou voteplovači rádi že jim jako těžaři spalujou solární přebytky a chráněj přenosovou soustavu :D :D ;D ;D
jakože ten antivirus?? :O :O
nóó když si jakoby navlíkneš černou lyžařskou kulku a pudeš vo půlnoci poulici k bankomatu s nářadím seš jako hnedka každýmu jasnej :D ;D když ale jako k tomu bankomatu pudeš v poledne v montérkách a voranžový vestě si tě dlouho nikdo nevšimne :D :D ;D ;D
Zrovna PayPal bych vůbec neriskoval – ten je známý tím, že lidem zkonfiskuje peníze nebo je zadrží na tak dlouhou dobu, že je to zruinuje. V podstatě jediný scénář, kdy je PayPal použitelný je, když jsi v roli zákazníka a peníze jdou směrem od tebe. Ale ani tam to není 100% – už dvakrát se mi stalo, že PayPal moji platbu zablokoval a já jsem nemohl nakoupit to, co jsem potřeboval. Ano, je to jen malý zlomek z celkového počtu nákupů, ale zrovna ten jeden případ byl dost nepříjemný.
Vazne si myslite, ze zdravotni a socialni pojistovne jen tak napisete, ze toto jsou prijmy, ze kterych se neplati prispevky na pojisteni a ony vam proste uveri?Ne, ve skutečnosti jim nenapíšeme vůbec nic.
Ovsem zkuste si prevezt z jednoho vaseho uctu u jedne banky na jiny vas ucet u jine banky par milionu najednou.V rámci výše uvedené transakce došlo k převodu nejdřív 121k€ ze zahraniční burzy na soukromý účet u Fio a následně z jednoho soukromého účtu u Fio na jiný účet u Fio a nic se nestalo. Další předvody (i mezi bankami) už byly bohužel „jen“ kolem 15k€, takže míň než požadované miliony. Nemohu to vyzkoušet, neboť nemám pár milionů Kč, ale když lidi kupujou byt, tak se to taky normálně jako prostě provede.
Tyhle věci se postupně zhoršují a bankovní tajemství už prakticky neexistuje. Spousta dat se automaticky vykazuje do ČNB každý den, finančák může vidět všechno atd. Uvnitř bank se dneska sleduje chování a detekují se anomálie. Když jsi firma, kde se každý měsíc protočí miliony, tak to nikomu divné nepřijde, ale pokud se ti běžně na účtu protočí desítky tisíc nebo kolem stovky a najednou ti přijde milion, tak už to někde vyskočí a někdo do toho může začít šťourat. Jak jsem psal výše, asi nejhorší je PayPal – a pak zřejmě americké banky. Ale ty české se tomu taky bohužel blíží.
P.S. Není to tak dávno, co tu byla tahle aféra: Banky blokují platby za nákup bitcoinů. Chráníme klienty, hájí se. A i od lidí, kteří používají běžné platební brány (pro placení kartou), se taky dozvíš dost děsivé příběhy (zablokované, vrácené nebo pozdržené platby, zrušená smlouva, sankce… a to v tom ani nemusely být žádné Bitcoiny, stačilo, že se provozovateli brány nelíbilo zboží, které prodáváš, byť nešlo o nic nelegálního).
Nemohu to vyzkoušet, neboť nemám pár milionů Kč, ale když lidi kupujou byt, tak se to taky normálně jako prostě provede.Úplně normálně prostě ne, od nějaké hranice - a převod peněz za byt tam asi spadne - to banky musí nějak kontrolovat. Detaily si nepamatuju, ale rozhodně si nemyslete, že protože vám nikdo nic neřekl, že se nic nekontrolovalo.
Jinak vize, že někdo nakoupil před hafec lety bitcoin a čekal doteď, než ho prodá, to je docela fantasmagorie.Já pár takových lidí znám. A jinak to máš stejné jako s obchodováním na akciové burze: existují trdla co v březnu všechno prodala [1, 2], protože tentokrát je ten pád opravdu jiný než ty, co bývaly, přísahám!, a lidi jako já co to prostě vyignorovali a mají za 2020 dalších 15%.
Par milionu, ktere stastlivci pritecou ze zahranici na bezny bankovni ucet, spusti takovy administrativni 'shit avalanche', ze statlivec na pomerne dhlouhou dobu na sve stesti pozapomene.Reality check: na špičce předchozí bubliny v prosinci 2017 kamarád prodal 9 BTC za 121 kEUR (3.3 milionu Kč) a vůbec nic se nestalo. Následně jsme (brmlab) nasypali asi 50 tisíc daňovému poradci, zaplatili jsme 450 tisíc daň z příjmu a to je jako všechno.
tak toto je v top3 najdebilnejsich komentov o bitkojne ..no offence..aj mne sa niekedy podari povedat uplnu somarinu:)
D.
No, a už nám to zase padá.