OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Blizzard Entertainment, které stojí za hrami jako World of Warcraft nebo Diablo, prý v roce 2013 přijde i s něčím pro Linux. Není bez zajímavosti, že právě World of Warcraft má i svůj linuxový port, který je ale používán pouze interně. Phoronixu se z důvěryhodného zdroje podařilo zjistit, že alespoň jeden z jejich titulů se dočká vydání pro Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
Obsidian Entertainment, BethesdaJenom za poslední dobu. Elder Scrolls IV: Oblivion - neuvěřitelně zabugované, nestabilní, mizerná hratelnost - ovládání dělané pro konzole, divá zvěř na tebe zaútočí, protože jsi šel půl kilometru od ní. AFAIK se nechaly stáhnout různé mody, které tohle vyřešily, ale se kterými ovšem hra byla ještě méně stabilní než předtím Fallout 3 - nemám nic proti formátu, ale opět - zabugované, nestabilní, padavé, ovládání pro konzole Fallout: New Vegas - konečně vyřešili většinu pádů (ale rozhodně ne všechny) Elder Scrolls V: Skyrim - totéž jako IV, betu vydali jako plnou verzi, nestability a chyby na každém kroku, patche zaváděly tak příšerné chyby, že bylo naprosto jasné, že je před vydáním nikdo pořádně neotestoval. A co víc - i když je hra pořád plná chyb, prostě přestanou vydávat opravy a zbytek nechají. Oproti hrám od Blizzardu, které se vydávají "when ready" a odladěné (přinejmenším co se zásadních vlastností týče), to je rozdíl nebe a dudy.
třeba Deus Ex: Human Revolution z mého pohledu nesahá nic nového od Blizzardu ani po kotníkuJestli to nebude tím, že Blizzard nemá žádnou FPS...
Zas na druhou stranu, kolik her takhle z fleku vyjmenuješ, co se do možností a rozsahu herního světa, nebo herních příběhů (questů a linií), které mají tak poměrně ohromné možnosti uživatelských vylepšení?Z fleku mě napadá například Baldur's Gate II.
Ať si lámu hlavu jak chci, tak zas tak moc jich zase není.
Fallout 3 - nemám nic proti formátu, ale opět - zabugované, nestabilní, padavé, ovládání pro konzoleTo jsi snad hral nejakou cracklou verzi ne? Mam tu anglickou GOTY a pad jsem nezaznamenal ani jeden. Hru jsem dohral asi 3* a ted prolizam kazdy kout sveta. Jediny problemy na ktery jsem narazil je velmi vyjimecne mizeni postav (nehezky se da fixnout pomoci konzole), ale to se mi stalo za celou dobu snad jen jednou a dalsi problem je spatne udelany teren na par mistech (clovek se muze dostat pod texturu a chodi po pruhlednem terenu). Ovladani pro konzole je pravda, ale neni to zase takovy problem, to uz bych vic vytknul to, ze neni ciste tahovy a izometricky (coz mi uz ani dnes nevadi).
Jestli to nebude tím, že Blizzard nemá žádnou FPS...Ma a nema, bohuzel nedokoncenou FPS :( http://en.wikipedia.org/wiki/StarCraft:_Ghost
Pády? U Skyrimu jsem zažil asi třiOK, Skyrim byl spíš zabugovaný než nestabilní, nelze nevzpomenout "patch", který vy*ral clipping tak, že šlo vstoupit do kdejaké skály.
u Falloutu 3 a Falloutu: New Vegas žádnýFallout 3 jeden pád za druhým, Fallout: New Vegas o něco lepší kromě DLC Old World Blues, kde z některých míst fast travel spolehlivě vedl na pád. O nějakém Alt+Tab si člověk může nechat jenom zdát. Všechno koupené na Steamu.
kolik jiných tvůrců dají k dispozici kompletní vývojové nástroje pro tvorbu nového obsahu, lokací, dokonce s možností překopat celý herní svět? V tom je obrovská síla.... njn, některé hry tohle nepotřebují, aby se daly hrát.
bylo ergonomické a dalo se na něj velmi rychle zvyknout.Hm, to jo, kolečko myši zavařené, najít věci v inventáři chtělo najmout si soukromého detektiva a práce s inventářem na podivné klávesové zkratky...
Ale požadavek byl říct firmy které dělají dobré hry.Což Bethesda nesplňuje ani náhodou. Možná mají dobré nápady, ale u toho by měli skončit a realizaci nechat na někom, kdo není totální břídil.
Valve, Obsidian Entertainment, Bethesda, THQ, Eidos Interactive (teď už pod Square Enix)+1, ale mám ten dojem, že Eidos interactive byla pouze distribuční společnost Chrystal Dynamics: Lara Croft a pro mě nepřekonatelná legendární série Legacy of Kain - asi nejlepší z her zaměřených na příběh samotný....
Jen tak dál. Když si chce člověk zahrát na Linuxu tak, aby začal brečet. Steam pro Linux sice je/bude, ale výběr her je víc než žalostný v porovnání proti Win. Teď budu mít nové stolní PC a chtěl jsem použít Linux, ale přemýšlím i o Win. Nevím jestli novější hry by mi pod wine běžely(L4D2, CS2 a další).
Píšu snad někde, že bych čekal 5000 her pro linux? Jen jsem psal, že vítám jakoukoliv sw firmu dělající hry, která bude počítat s linuxem jako cílovou platformou. Ať už je to Blizzard nebo kdokoliv jiný.
..., že alespoň jeden z jejich titulů se dočká vydání pro Ubuntu.Chjo
Samozrejme posun Linuxu je z velke casti kvuli Ubuntu. Co by se delo bez nej?Skoro to samé, co s ním.
Dokud se neobjevilo UbuntuNěkteří holt mají tendenci Ubuntu podceňovat, druzí přeceňovat. Význam Ubuntu na současný stav linuxového světa je dílčí. Můžem se hodiny dohadovat o tom, jaký podíl to vlastně je, ale je to úplně zbytečné.
Samozrejme posun Linuxu je z velke casti kvuli Ubuntu.Tak mě tedy oslňte co úžasného předalo Ubuntu zbytku Linuxového světa? Pokud vím, tak Canonical sebera Debian testing, vrazí do něj Unity (které se nikde jinde nijak výrazněji neprosadilo - proč asi? ) pár dalších drobností (aby se BFU - nedej bože - nezašpinil shelem, nebo textovým editorem) a trochu "artu" a udělal udělal kolem toho marketing (tedy nafoukl obrovskou bublinu). Jediné co mu opravdu vyšlo bylo načasování. Navíc pokud bych si chtěl něco exportovat z Ubuntu do Debianu, tak je to většinou o nervy a výsledek je docela jakože nejistý (a parkrát jsem to zkoušel). Podstané je že 90% Ubuntu je upravený Debian, o zbytek se dělí nějaké drobnosti, Unity a nekompatibility. Takže asi tolik k ohromujícím příspěvkům ubuntu do Linuxu. Canonical je normální softwarová společnost, která se snaží vydělat na svém produktu, žádná dobročinná společnost - zbytek Linuxu je mu naprosto ukradený a taky se tak chová.
(aby se BFU - nedej bože - nezašpinil shelem, nebo textovým editorem)takže ubuntí rady už univerzálně nezačínají stylem:
sudo gedit /etc/něco
+1
V roce 2013 vam nebude zadny Franta bouchat do terminalu prikazy k nastaveni rozliseni, ip adresy, firewallu, atd.Všechny mainstreamové distribuce dneska nabízí na konfiguraci adres jeden a ten samý software, který se už roky vyvíjí převážně v Red Hatu. Z Canonicalu na tom nikdo nedělá a z komunity okolo Debianu a Ubuntu vím o jednom člověku, co čas od času pošle patch. Pokud jde o firewall, tak klikátko na firewall má Fedora tradičně, OpenSUSE pokud vím taky má. Já tím nechci Ubuntí inovace nijak snižovat, ale jsou opravdu dílčí až okrajové. Unity lze považovat za jedinou významnou výjimku a to mi ještě nevyhovuje. A nějaký Franta uživatel nechce bouchat adresi ani do GUI.
Navíc může nastat problém nekompatibility (hlavně knihoven) mezi konkrétní verzi Ubuntu pro kterou byl balíček sestaven a tou "nepodporovanou" distribucí.
Doufám, teď nemám čas ani chuť si to dohledávat, že Canoical aspoň zbytečně neprasí kód upstreamu hromadou vlastních patchů, tak jak to donedávna ještě dělal RedHat.
Je to určitě plus, že budou dělat binární balíčky aspoň pro Ubuntu a že většina zkušenějších linuxáků si to bude schopná správně nainstalovat i na jiných distribucích, ale co BFUčka s Fedorou nebo OpenSUSE?Skripty ve stylu PlayOnLinux, určitě by se dalo něco vymyslet napříč distribucemi, když o to bude zájem (jakože bude)