Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Christopher Smart ve svém článku na Linux Magazine recenzuje betaverzi Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Celkově o ní píše pozitivně – velmi kladně například hodnotí nový vzhled, výběr aplikací a celkovou integraci, všímá si také jisté podobnosti s Mac OS X. Na závěr vyjadřuje přání, aby finální vydání obsahovalo co nejméně chyb, což by jinak jistě kazilo slušně nakročenou cestu.
Tiskni
Sdílej:
Ale tady se jak na běžícím pásu prezentují o Ubuntu naprosté debility typu, nějaký pepa z horní dolní na blogu napsal, že se mu líbí nové icon-theme!Charakteristika betaverze nové distribuce do správiček imho patří. Nejde jen o nějaké icon-theme, což jsi možná nepostřehl...
Doporučoval bych tento postup:
Abych řekl pravdu, nemám rád Ubuntu ani trochu. Možná jsem na něj dokonce i alergický. I přesto se mi nezdá, že by tento portál byl ABCUbuntu. Ubuntu je distribuce Linuxu a bylo by divné, kdyby se o něm nepsalo. Vzhledem k jeho velkému rozšíření mě nepřekvapuje, když se o něm píše relativně často.
Přiznám se, že občas mám chuť začít psát zprávičky typu „ArchLinux už má zase skvělý nový balíček, který se do Debianu a Ubuntu dostane nejdřív za rok“, ale takové výkřiky podle mě nemají smysl.
Tak tymto komentarom sa znizim este aj hlboko pod tvoju uroven, ale proste mi to neda. Vecene tu vyplackuvate aky je ten Linux malo rozsireny, ale ked sa niekto snazi s tym nieco spravit tak po nom "idu vlastni ludia". Takze ked sa ti to nepaci, tak to kurva nepouzivaj. Ubohy picus.
Mám cca 5 let starý NB Toshiba Portégé M200. Pokud by bylo více uživatelů tohoto NB provozujících Linux, tak by již možná byly funkční FN kombinace pro zesvětlení/ztmavení LCD atp.Aj si skúšal ovládač toshiba_acpi (napr. v kombinácii s programom toshset)?
Nahlášený bug, že si blbuntu samo při zobrazení loginu a pak znovu po přihlášení mělo akorát za efekt to, že se nedává na maximum, ale na 3/4. Snad každý dnešní i minimálně 5 let staré notebooky si tohle řeší hardwarově - vypojím adaptér a sám notebook bez pomoci OS si ten jas zreguluje tak, jak jsem to nechal naposledy bez adaptéru. A že mi hned potom nějakej gnome-power-manager či co (BTW v KDE ten KDE-power manager či co dělá to samé) sám zreguluje jas podle sebe, jak to nechci, to fakt nemusim.
-> tohle se snad da nastavit/vypnout...
da, je tam nato jedna volba a zmenit se to urcite da, pouzival jsem to jen ted pouzivam kde4 takze si nepamatuju kde to tam bylo ale da, to same i v kde4