Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Wikistránka organizace Document Foundation přináší shrnutí všech novinek v chystané verzi LibreOffice 3.6. Z desítek změn zmiňme například podporu pro minigrafy v Calcu nebo možnost importu kreseb z programu Corel Draw.
Tiskni
Sdílej:
V obou nově vzniklých následnících zase panuje čirá anarchie.Neni pravda, LO se pomalu posouvaji kupredu a plan dalsich zmen je jasny.
Komerčnímu MS Office nedokáže konkurovat ani nulovou cenouNeni pravda, pocet downloadu a instalaci proti tomu svedci.
Ano, pomalu. Pomaleji, než postupoval původní OpenOffice.org, před roztříštěním sil.Co znamena to tristeni sil v realnych cislech? Kolik lidi pracuje na OO a kolik na LO?
Naopak cena prodávaných MS-Office svědčí o tom, že ty nijak významnou konkurenci na trhu nemají.To lze rici i o Windows.
Co znamena to tristeni sil v realnych cislech? Kolik lidi pracuje na OO a kolik na LO?Nemám tušení. Diskuse je o tříštění sil na dva projekty místo jednoho, ne o reálných číslech.
To lze rici i o Windows.Ano, lze. Windows na desktopech významnou konkurenci nemají. (A to zejména proto, že se síly potenciálně konkurenčních vývojářů tříští mezi Linux/BSD/ReactOS, KDE/Gnome/XFCE/Unity, Ubuntu/Redhat/Arch/Gentoo ...
Nemám tušení. Diskuse je o tříštění sil na dva projekty místo jednoho, ne o reálných číslech.Je to o realnych cislech.
Tak sem s nimi.Vy tvrdite, ze diky tristeni sil vyvoj pokracuje pomaleji a ja jsem po vas chtel v prispevku nahore cisla. Takze vy zadne nemate?
Vy zas tvrdíte, že bez ohledu na tříštění určitě žádné zpomalení nenastalo.Kde ??
No přece tím, že popírá opačné tvrzení.Jakeze opacne tvrzeni popiram a kde?
Když už chce hned důkazy po svém protivníkovi, tak lze stejný požadavek vztáhnout i na něj.Nikoliv. Ja jsem indikoval ze nevim, a ze bez konkretnich cislel kolik aktivnich vyvojaru preslo do LO a kolik zustalo u OO nelze ucinit zaver.
No pozor, licence MSO stojí víc než licence Windows.Naopak cena prodávaných MS-Office svědčí o tom, že ty nijak významnou konkurenci na trhu nemají.To lze rici i o Windows.
Kdyby se vývojáři pracovali společně a dohodli se na rozdělení rozhodovacích pravomocí (např. nějakým demokratickým způsobem), mohli by vytvořit konkurenceschopný produkt. Ten by šel i prodávat (resp. prodávat podpora k němu) a dalo by se hovořit o trhu.Zvláštní, minimálně Novell a SUSE LO (respektive podporu k němu) prodává. Dělají něco špatně?
Kdyby se vývojáři pracovali společně a dohodli se na rozdělení rozhodovacích pravomocí (např. nějakým demokratickým způsobem), mohli by vytvořit konkurenceschopný produkt. Ten by šel i prodávat (resp. prodávat podpora k němu) a dalo by se hovořit o trhu. Tedy můj názor na výše zmíněnou zbytečnost tříštění sil je zcela konzistentní s podporou demokracie a tržní ekonomiky.Možná že je, ale argumenty typu "zbytečné tříštění sil" jsou až nebezpečně blízko ke "krizi z nadvýroby", "nutnosti centrálního plánování" a podobně.
Váš příspěvek je postaven na předpokladu, že "tříštění sil" je vždy špatné.To může být stejně tak pravda jako výplod choré mysli :). Já osobně jsem četl povzdech nad jedním konkrétním tříštění sil vývojářů, kteří by si za určitých okolností mohli být navzájem více ku prospěchu než takto. Žádná univerzální hesla v tom příspěvku nebyla. Sám do té situace ohledně OO/LO nevidím natolik, abych soudil, takže se klidně pohádejte beze mě.
Podobný názor se objevuje v souvislosti s opensource ve spoustě jiných diskusí.Nepřišel jsem diskutovat názor, který se někdy někde objevuje.
mno, to se ovšem obracíš špatně, to budeš muset jít za autorem odkázaného článku nebo aspoň za jeho apoštolyTy vždycky něco načneš a nedokončíš. Já chápu tvoje rozhořčení nad hromadou věcí, ale když ty své myšlenky nesdělíš naplno, tak podle mě docílíš maximálně tak toho, že budou tvé výkřiky (útržky možná jinak zajímavých pohledů) lidé ignorovat.
I vývojáři a manažeři jsou lidé, a pokud by nikdo z vývojářů či manažerů necítil potřebu forku, těžko by vznikl.Obdivuju tvé umění psát opakovat zcela zřejmé věci.
bez ohledu na to, z jakého důvodu fork vznikl, mohou obě vývojové větve postupně oslovit různé cílové skupiny.Jaké by to mohly být různé cílové skupiny v případě LO a OO?
Obdivuju tvé umění psát opakovat zcela zřejmé věci.Z vašeho komentáře se zdálo, že to pro vás zas až tak samozřejmá věc není.
Jaké by to mohly být různé cílové skupiny v případě LO a OO?Krása evoluce spočívá v tom, že zde nemusí být nikdo vševědoucí, kdo to všechno naplánuje. Není potřeba mít dopředu naplánované, jak to dopadne, když se od primátů odštěpí vývojová linie lidí, nebo když se od vývoje OO odštěpí LO. Ale dobře, když si to přejete, zkusím si zahrát na vševědoucího. Jedna cílová skupina může být třeba firemní sektor, který vyžaduje hlavně stabilitu a kompatibilitu s MS Office. Druhou skupinou může být soukromé využití, kde bude důraz hlavně na nové funkce, na propojení s webem, blogy, Facebookem apod. Nebo jedna skupina může požadovat perfektní Writer a zbytek kancelářského balíku ji nezajímá, druhá skupina zase vyžaduje plnohodnotný kancelářský balík a nepotřebuje ve Writeru funkce pro literární psaní, on-line komentáře nebo další vymyšlenosti.
Z vašeho komentáře se zdálo, že to pro vás zas až tak samozřejmá věc není.Můj komentář byl reakcí na Vlastu Otta a obsahoval jen a pouze dotaz, jestli si on myslí, že rozdílnost lidských potřeb popsaná v odkazovaném článku (kde se jasně hovoří o potřebách uživatelů), platí podle něj i pro LO a OO. Pokud pod takovým komentářem máš potřebu informovat o tom, že kdyby nikdo neudělal fork, tak by nebyl fork a ještě píšeš, že ti připadá, že jsem to nevěděl, tak se pak nediv, že vypadáš jako totální hlupák. Ze zbytku komentáře vyplývá, že o tom vůbec nic nevíš. Já jsem se těšil, že mi odpoví Vlasta Ott nebo když ne on, tak alespoň někdo, kdo má k tématu co říct.
Pro Vás možná pitomost, ale když máte napsat nějaký abstrakt, který má mít přesně 150 slov a on má jak na potvoru 160, tak vymýšlíte, kde zkrátit - a když je to někde hloub v menu na několik kliknutí, jako ve Wordu, tak je to celkem opruz.
Ale fakt je, že už v předchozích verzích LibreOffice bylo možné si počet slov v dokumentu a ve výběru nechat zobrazit jako nemodální dialogové okno a to celkem také stačilo...