Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Příspěvek na blogu operačního systému pro chytré telefony postmarketOS připomíná, že linuxový telefon Nokia N900 slaví letos v listopadu 10 let od svého vzniku.
Tiskni
Sdílej:
Mne na androide dosť vadí, že ako užívateľ fakt nemám žiadnu kontrolu nad procesmi.
Príklad: často mám mobil s vypnutými dátami pretože ich práve nepotrebujem. Zrazu zapnem dáta a skoro každá aplikácia s v tom istom momente musí synchronizovať, takže telefón sa 5 minút po zapnutí dát nedá používať. Keby tak nemali štandardne aplikácie právo automatického štartu a ja by som explicitne určil tým pár aplikáciám, u ktorých to má zmysel, že sa môžu sycnhronizovať automaticky ...
Akosi to neviem nájsť, kde sa nastavuje implicitné správanie a kde sa obmedzuje automatický štart? Je možné vypnúť automatickú inštaláciu malwaru (napr. google instant apps)? Ja som to skúšal vypnúť na milion spôsobov, zakázať dáta google play atď a vždy sa to mrcha nainštaluje a kľudne mi to vybije baterku v priebehu dňa kedy mám slabý signál a 4h si sťahuje google intant apps cez vypadávajúce edge.
Xiaomi s Lineage.
Ja chcem obmedziť automatický štart, nie dáta.
Po celý čas píšem, že mi aplikácie štartujú bez môjho povolenia (napr. pri zapnutí wifi, v pravidelných intervaloch, pri rôznych ďalších akciách - hŕba broadcast receivers) a že jedna konkrétna aplikácia (instant apps) nerešpektuje obmedzenie dát a kľudne sa aktualizuje v situáciách keď mám zlý signál a musím kvôli tomu celému telefónu zakázať dáta aby mi náhodou nevybila baterku keď sa rozhodne sama aktualizovať.
Nepomôže, problém je v google play / instant apps. Play má možnosť inštalovať kritické updaty bez obmedzení a povolenia (DOWNLOAD_WITHOUT_NOTIFICATION).
Mě na něm **** jediný - že nemůžu nějak jednoduše přecházet na nový verze i když je to vým způsobem OS.Zrovna za tohle nemůže ani tak Google, nýbrž výrobci těch telefonů/tabletů. Je smutné, že to většině zákazníků nevadí a dál si tyto šmejdy kupují. Sám považuji používání těchto neaktualizovaných zařízení za vážné bezpečnostní riziko.
Fakt bys používal telefon z roku 2013?a proc ne? parametry Nexus5:
Mě na něm **** jediný - že nemůžu nějak jednoduše přecházet na nový verze i když je to vým způsobem OS. Zrovna za tohle nemůže ani tak Google, nýbrž výrobci těch telefonů/tabletů. Je smutné, že to většině zákazníků nevadí a dál si tyto šmejdy kupují. Sám považuji používání těchto neaktualizovaných zařízení za vážné bezpečnostní riziko.já vím a je to asi ok - ať si výrobce dělá co chce, ale mě se nedaří (už jsem to hledal i tady na foru) ani odemknout bootloader natož rootnout dva tablety Yoga2 1050F - návodů je mrak, ale buď jsem úplně levej, nebo nevím lineageos 14. pro ně nějak nějak umřel (Download Lineage OS 14.1 (Link removed due to some error) ), 15 se myslím ani nenarodila, fastboot příkazů funguje tak půlka (a s většinou chybových hlášek nejsem sám co jsem koukal), nějaká custom rom mi nabízí i instalaci prý docela šikovného mineru a tak podobně... je škoda, že není nějaký "univerzální" postup, jak telefony/tablety co už nejsou podporovaný výrobcem něco dostat
[...] na Androide? Nedajú sa tam ani poriadne pozrieť bežiace procesy [...]
su -c top
Ne úplně urvaný, ale byl načatý, už nechtěl nabíjet. Nechal jsem to opravit, stalo to tehdy něco kolem 500 Kč.
Co třeba tohle?
Pořád mám N900 ve zcela funkčním stavu, ale bez použitelného web browseru je to už spíše jen relikt.
Existuje nějaký projekt, který by SW na N900 trochu oživil?
To záleží, jaký žánr rád hraješ.
RPG bych doporučil český Sedm mágů (7 Mages) a StarWars: Knights of the Old Republic (Pokud už jsi kdysi nehrál na PC).
Tycoonovka jednoznačně starý dobrý a zdarma OpenTTD a s kamarády třeba do vlaku jsou super Monopoly (ale můžeš hrát i proti AI).
Na zlomení prstů Worms 2: Armageddon a třeba PinOut.
Samozřejmě Minecraft a pokud máš rád gamebooky, tak se dá hrát zdarma celá legendární série Lone Wolf. Sice je to v angličtině, ale celkem přístupné. Já používám klient Lone Wolf Saga.
Závodní věci moc nehraji a navíc cokoliv novějšího je narváno reklamou a in game transakcemi.
… Ta moje byla kupovaná z doprodeje posledních kusů dlouho po tom, co ten mobil vyšel.Tak to bude ono. Nezlobte se na mě, ale tomuhle se říká "s křížkem po funuse". Na anglické wikipedii se dočtete: "The Nokia N900 was announced on September 17, 2008" a "HTC officially announced the Dream on 23 September 2008. It would first be released by T-Mobile as the T-Mobile G1" Kdyby byla šance tu N900 u nás na krámě koupit, tak by vypadala situace úplně jinak. Jenže nebyla, proto jsem také vyměnil T-Mobile G1, kterou jsem koupil pln naivního nadšení, opět za mobil s androidem Sony Xperia Pro. To byl velmi povedený přístroj za rozumnou cenu, který nahradilo až BlackBerry Q10, které mám dosud. To je hrozné, protože jsem si uvědomil že ten mobil mám 5 let, notebook (HP 6475b) dokonce 7 let a rozumné alternativy, jimiž bych je nahradil, nikde moc nevidím. I když u mobilu jsem již víceméně rozhodnutý co pořídím když klekne – Ulefone Power 5. I když je otázkou, jestli se ten přístroj bude tou dobou ještě vůbec prodávat.
A bylo by vyreseno, protoze jine reseni to opravdu nemaSlyšeli jste slovo snajpí...
Chci tim rict, ze tohle hrani si na svobodnej telefon, bude vzdy jen hraniA já říkám, že tohle hraní si na svobodné virtuální servery, které bude provozovat občanské sdružení místo firmy, co chce jenom vydělat, bude vždy jen hraní...