Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vyšla již druhá betaverze správce fotografií pro KDE 4, Digikam 1.0.0 beta 2. Řada 1.0 především přináší nový Batch Queue Manager, nového průvodce prvním spuštěním a Liquid Rescale Tool. Tato verze také opravuje mnoho chyb.
Tiskni
Sdílej:
Vypadá to hezky.
Ale horší je, že při přechodu na 0.10.0 se mi špatně převedla kolekce alb (digikam4.db) – chybí v ní alba a vůbec fotky. Znovunačtení nepomáhá. Pomáhá jen smazat soubor a vytvořit znova, jenže tím přijdu o štítky, které jsem přiřadil fotkám. Naštěstí mám zálohu, takže to zkusím dát nějak dohromady (je to normální SQL Lite databáze), ale je to otrava. Neřešil jste někdo stejný problém?
Hmm, nic takového jsem nespozoroval. Včera jsem provedl upgrade na 1.0.0 (beta2 ?) Mandriva zabodovala a přináší i betaverze. (hmm zdaleka tak neboduje u kdenlive)
Radu ale mám. Odzkoušenou. Zvol si, aby se ti ukládaly všechny informace i do fotek, nejen komentáře, ale i štítky (tags) a hodnocení (rating). Obojí by mělo mít standartizovaný IPTC tag, takže fotky můžeš i exportovat do jiných programů na jiných platformách, do jiných instancí Digikamu na jiných strojích pokud spravuješ fotky poněkud distribuovaně, například s přítelkyní. Další výhoda je, že db soubor je jen jakousi cache a může být kdykoliv smazán.
nějak tam nemůžu najít "oříznutí s poměrem" v 9 verzi to bylo. docela ho občas potřebuju :(
a hodil by se export na FTP
tak to je hodně zajímavá informace - děkuju
tu svn verzi jsem používal dokud do debianu (SID) nepadla první beta, ale tu chybu jsem nepostřehl. dík za nasměrování
/usr/share/apps/cmake/modules/
, kdežto CMake je má v /usr/share/cmake-2.6/Modules/
experimentoval jste s temi makry? ja se priznam ze nemam napad na nejake konstruktivni pokusy, tusim co, ale nevim jak a kde
Jestli přibyla závislost na Nepomuku, tak je to jedině dobře – aspoň se sjednotí hodnocení souborů (hvězdičky) a komentáře. Zatím to bylo tak, že přiřadím hvězdičky nebo komentář souboru v Dolphinu a můžu si je prohlédnout třeba v Gwenview – ale digiKam měl svoje metadata někde nezávisle na tom (taky má komentáře a hodnocení).
urcite, souhlasim. Mam na Vas jako uzivatele Digikamu otazku ohledne vyse uvadenych problemu - mate dostupne funkce zaostreni, orez s pomerem stran, autokorekce expozice..? jake pouzivate distribuce a prostredi - gnome/kde?
nedostupné - digikam beta 1, debian sid 64 bit komplet aktualizovaný
KDE 4.2.4