Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
O znovupoužití napríklad vratných sklenených fliaš nikto neuvažuje. A tak je to s celou ekológiou.Skleněné lahve jsou nepraktické - jsou těžké a křehké. A systém zálohování vratných obalů složitý - lahve se vozí sem a tam. Ano, pro pivo to funguje dobře. U šestibalení dvoulitrové kojenecké vody si to dost dobře nedovedu představit. Nevratné skleněné lahve se recyklují už dnes, vyrábí se z nich skelná vata. Izolují se s ní střechy a fasády, čímž se ušetří energie na vytápění. Plastové lahve se recyklují také. Vyrábí se z toho např. fleecové deky, nebo také ty tepelné izolace. Co nejde recyklovat, jde do spalovny a výstupem je elektřina a teplo. Ušetří se tak uhlí nebo plyn. Přijde mi to jako dostatečně dobré řešení. Jen je potřeba to dělat důsledně - třídit a recyklovat opravdu všechno, u čeho to prakticky dává smysl. V některých městech by taky dost pomohlo zapracovat na kvalitě pitné vody z vodovodu.
rozvinutem svete
The last measured GDP per capita for Flint Metro Area (MI) was $29,347 in 2017. Flint Metro Area (MI) experienced an average growth rate of -0.19% from our first statistic recorded in 2001. If past trends continue, we forecast the GDP per capita to be $29,066 by 2022.and
As of 2018, the Czech GDP per capita at purchasing power parity is $37,370 (similar to Israel, Italy or Slovenia)[31] and $22,850 at nominal value.
O znovupoužití napríklad vratných sklenených fliaš nikto neuvažuje. A tak je to s celou ekológiou.
No samozrejme, protoze je to v podstate stejny nesmysl
Pisek sam o sobe zacina byt nedostatkovou surovinou, viz https://www.csfd.cz/film/354499-valka-o-pisek/
Nebo treba na Wiki, https://cs.wikipedia.org/wiki/Skl%C3%A1%C5%99sk%C3%BD_p%C3%ADsek
...z důvodů ochrany přírody nebo ochrany životního prostředí není povoleno tato ložiska sklářských písků těžit.
Kazdopadne si myslim, ze vliv cloveka na cykly planety je silne marginalniTuhle myslenku mate z nejakych vedeckych studii nebo je inspirovana vasi politickou ideologii?
Doporučuji myšlenkový rámec konfrontovat s posledním stoletím filosofie vědy. Zvláštní pozornost doporučuji věnovat v Česku již takřka neznámé části od Kuhna přes Feyerabenda a dál, načež se popř. posléze uchýlit k bezpečnému instrumentalismu: výsledky imunologa jsou často užitečné, což se o internetové homeopatce úplně říct nedá, ačkoliv na druhou stranu instrumentalisticky pojatá věda nám nemůže odpovědět na otázku, proč a zda vůbec ji máme provozovat a aplikovat.Guess what, firmy zaměřené na fosilní paliva rovněž s úspěchem využívají praktické výsledky a velmi dobře vědí o dopadech vlastní aktivity na životní prostředí včetně klimatu. Akorát je využívají jiným způsobem.
by pomohlo zrušit lány biopalivové řepky, místo nich vysít louky a vysadit lesy
Názor mám cca podobný. ... potřebujeme více využívat GMO plodinySice nejsem autor první citace, ale že by se jednalo o podobný názor mi zrovna nesedí...
To, že má nějaký seznam přikázání market recognition, neznamená, že ti lidé chtějí každé jednotlivé z těch přikázání,Kdo jim brání se s producenty plodin, které nesplňují to jimi odmítané přikázání domluvit a vytvořit si jinou market recognized značku?
jakémukoli jednotlivci domluvit se s jakýmkoli větším byznysemMozna proto za market recognized znackami jako je BIO nestoji jednotlivec, ale skupiny jednotlivcu, musis si zalozit skupinu na FB, nebo Redditu, naverbovat dost ovecek a pak jit za producenty se svymi pozadavky.
A u toho počítače si můžeš vybrat, zda budeš užívat něco od MS, účastnit se aktivit na FB a vyhledávat googlem.Zatímco u GMO ne? To spíš vypadá že je jenom blbě udělaná regulace.
Ale když si koupíš kukuřici, těžko poznáš, jestli se koupala v Roundupu, nebo nekoupala...U „přirozeně“ vyšlechtěných věcí to poznám jak?
Zatímco u GMO ne? To spíš vypadá že je jenom blbě udělaná regulace.Nevím, jak ty, ale já když vezmu do jedné ruky GMO mrkev a do druhé ruky přirozenou mrkev, tak nepoznám, která byla modifikovaná.
U „přirozeně“ vyšlechtěných věcí to poznám jak?Drtivá většina přirozeně šlechtěných věcí Roundup nepřežije.
Nevím, jak ty, ale já když vezmu do jedné ruky GMO mrkev a do druhé ruky přirozenou mrkev, tak nepoznám, která byla modifikovaná.To záleží na konkrétní modifikaci. Zlatou rýži od běžné asi poznáš. A je vůbec potřeba abys to poznal? Vyšlechtěnou odrůdu od jiné taky poznáš?
na GMO je nalepeno používání šíleně nebezpečných jedů,to je ale prostě jen špatné použití technologie (které by mělo být ilegální), GMO jako takové žádné používání jedů nevyžaduje - to je jako argumentovat černobylem proti jaderné energetice
to je ale prostě jen špatné použití technologie (které by mělo být ilegální), GMO jako takové žádné používání jedů nevyžadujeJasně, ale zabraň tomu. Pokud si něco nevypěstuješ sám nebo nenakoupíš u farmáře, u kterého jsi si jistý, že je vše v pořádku, tak jistotu mít nebudeš. A nakonec je otázka, jaké budou do budoucna důsledky i těch „dobrých“ genetických modifikací.
Spekuluje se například o tom, že by mohly bakterie převzít rozštěpenou DNA do své genetické výbavy a stát se například rezistentními vůči antibiotikům.Spekuluje? To uz se deje, a na MERSu ucinkuji jen jedna antibiotika proto ti je nikdo mimo nemocnici nenapise, protoze si te chcou pohlidat; ale zvirata je muzou zrat jak je libo protoze veterinari jim je klidne daji... Nerikam ze farmaceuticke firmy nemaji eso v rukavu, ale naposledy kdyz jsem se s lidma bavil tak rikali neco jako "but to zakazou davat zviratum, nebo si to nechame pro sebe a nase dodavatele v ramci rizeni rizik".
jaké budou do budoucna důsledky i těch „dobrých“ genetických modifikací.A jaké by asi měly být? Při klasickém šlechtění, které se používá více než sto let (a stejně tak při volné evoluci v přírodě, byť pomaleji, za to ale na daleko větší populaci a mnohem delší dobu), vzniká více genetických modifikací a to daleko divočeji a bez jakékoliv kontroly. Takže když to začneme dělat kontrolovaně, bude to větší problém? Při klasickém šlechtění se mutace vyvolávají mutageny a radioaktivním zářením. A pak se zkouší, zda v potomstvu není něco, co by se mohlo hodit. Jaké všechny změny se tam ale odehrály nikdo neví. Šlechtění tak lze přirovnat k ožrálému rusákovi se samopalem, který střílí do davu na náměstí (aby zastavil teroristu). GMO je profesionální odstřelovač s přesnou puškou ve stejné situaci. Nenapadá mě jediný argument, proč bych neměl dát přednost tomu profesionálnímu odstřelovači.
A jaké by asi měly být?Například viz komentář výše
DNA rostlin cíleně měníme už staletí.Ano, jenže přirozenou cestou. Za geneticky modifikovaný organismus se považuje ten, jehož genetická výbava byla cíleně pozměněna způsoby, které přirozenou cestou neprobíhají.
Pokud budeš mít dost zdrojů (čas, prostor, peníze...), můžeš vše, co lze udělat pomocí GMO, udělat i přirozenou rekombinací.To je tvrzení, které nemusí být pravdivé. A já jsem skeptická konzerva :)
Spíš je žádoucí zabývat se vedlejšími efekty skokových, jinak nepravděpodobných změn, na které se nestačí adaptovat zbytek ekosystému.
Viz socialistické režimy, které žijí z bohatství a infrastruktury, které vznikly mimo socialismus, postupně vše spotřebují a nakonec dojde ke skokové změně, kolapsu.
Jediná stávka „za klima“, která by mohla mít smysl, by byla stávka za rozvoj atomové energie v co největší míře. Všechno ostatní je hloupé pokrytectví, antihumanismus, chození kolem horké kaše, myšlení pětiletého fracka, strach z „neznámého“ (kde „neznámé“ je všechno, u čeho zelený chrchel nedával pozor na základce, hlavně ve fyzice), nepochopení podstaty problému — energie a energetické hustoty — nebo (nejčastěji) všechno dohromady. Bez atomové energie nemají alarmistické žvásty smysl. Energetická hustota o šest řádů vyšší než uhlí (v kombinaci s bezkonkurenční bezpečností, stabilitou a spolehlivostí) se nedá nikdy ničím nahradit. (Kromě toho je atomová energie jediný „obnovitelný“ zdroj, i když z hlediska fyziky a entropie je „obnovitelnost“ spíš pičovina a kokotina než něco opravdového.)
Jestli není už na místě zákon proti neziskovkám placeným ze zahraničí, jaký mají třeba v Izraeli, USA nebo Rusku.Ono by pro začátek stačilo jim neposkytovat peníze daňových poplatníků. Pokud neziskovka dělá něco užitečného, tak není problém, aby s ní stát uzavřel smlouvu a zaplatil jí za konkrétní služby. Ale má to být podrobeno standardním kontrolním mechanismům a dohledu - že ta služba byla ve slíbené kvalitě skutečně dodána, že byly prostředky vynaloženy hospodárně. Dotace ale neposkytovat. Neziskovka má být klubem občanů, kteří se společně skládají na svojí činnost a třeba nějaký společný majetek a potřebují k tomu právní subjektivitu (aby mohly jednat s ostatními jako celek). A ne že to bude fungovat jako vysavač peněz ze státního rozpočtu nebo jako předvoj nějakého (typicky zahraničního) nepřítele nebo odštěpná organizace nějaké politické strany, která se tváří jako nezávislá organizace, ale přitom jen prosazuje jejich program.
Mě by hrozně zajímalo, a strašně bych chtěl vidět výrazy našich politiků nebo Bruselu, kdyby sem Rusko cpalo miliardy Kč na podporu svých ideologií a zájmů. To byl řev a kvikot!Ale vzdyt to dela, jen ne transparentne jako to delaji Norske fondy.
V souvislosti se "stávkami" [[proč uvozovky: nemá smysl "stávkovat , dokud někdo nevydělává a neplatí daně a je jenom příjemcem peněz ze "systému"; taková "stávka" pak nemůže mít žádný "donucovací" efekt a je spíš okolí k smíchu]] bych rád věděl, kam se poděly obvyklé totalitní praktiky českého školství ("důtky" a "dvojky z chování") v okamžiku, kdy jsou nejvíc potřebné! Kdyby měl někdo celý den neomluvených hodin z nějakých jiných důvodů, řekl bych, že nějaký "kázeňský postih" by byl téměř jistý. Několik celých neomluvených pátků je ovšem najednou v pohodě?! Tomu nerozumím. Přesně tady by měly a mohly "kázeňské postihy" zjednat pořádek: Napřed plaťte daně, potom "stávkujte", ne naopak. A především: "Stávkujte" ve volném čase, odpoledne, o víkendu, o prázdninách. Pročpak to o prázdninách nešlo?!
Kromě toho je zajímavé se zamyslet, proč se ke "stávkám" "za klima" připojují jenom dobře živení středoškoláci z nejbohatších oblastí světa (mezi které patří i ČR, vzdor některým baklánsko-postkomunistickým nešvarům). Pročpak se nepřipojí žádné velké hnutí z Indie? Co třeba Afrika? Taky nic? No jo! Problém bude totiž v tom, že v těch chudých zemích mají ti mladí lidé (ne nutně středoškoláci; zdaleka ne všichni mají tolik štěstí, aby mohli chodit aspoň na základku, natož na střední) opravdové problémy. Například co budou další den jíst. Nebo co bude jejich pět malých sourozenců další den jíst. Nebo jak sehnat oblečení. Nebo kde vzít prostředky na základní lékařskou péči a jak se dopravit tam, kde se nějaká poskytuje… No a bohatí frackové z Evropy budou těmto chudým lidem (kterých je mnohem víc, bohužel) vysvětlovat, že "každý může něco udělat" nebo že nikdo není tak malý, aby nemohl být ještě menší, aby nemohl sám sebe omezit, aby nemohl třeba rovnou chcípnout? Fujtajbl.
Zelený antihumanismus je strašné zlo. Náckové byli "jenom" proti některým národnostem a etnikům. Komouši byli "jenom" proti některým společenským třídám. Zelení chrchlové jsou ale proti všem lidem bez rozdílu. V tom tkví velký problém, velké nebezpečí. Pokud politici volení lidmi a placení lidmi podporují antihumanismus, je někde něco úplně špatně.
Jak tedy řešit problémy přelidnění, (ne)dostupnosti potravin, nízké energetické hustoty fosilních paliv atd.? Víc energie! Když mám dost energie, můžu syntetizovat paliva z vody a oxidu uhličitého (Fischer-Tropsch proces) a nevadí mi relativně nízká účinnost (45%). Když mám dost energie, můžu klidně poslat roboty, aby překopali znova a znova skládky odpadů a získali z nich zpátky co nejvíc cenných materiálů. Když chci čistší výstupy z recyklace, musím mít víc energie! To jsou prostě prazáklady fyziky, přes které nejede vlak. Když mám dost energie, můžu odsolovat vodu v libovolném množství (reverzní osmóza) a zajistit pitnou vodu všem. Když mám opravdu dost energie, může mi být nakonec úplně jedno, že třeba neumím reverzní osmózu — no tak budu klidně destilovat vodu, a co má být? S dostatkem energie všechno stojí a padá; bez vydatných a spolehlivých zdrojů energie můžeme klidně dřít od úsvitu do soumraku na poli, ale pořád mít nouzi, bídu a hlad. (Tohle se snad v dějepise na základce učil každý.)
Kdyby byla lidská společnost už dávno založená 100% na atomové energii (což je technicky proveditelné, jen zelení chrchlové tomu vytrvale brání), vůbec by nikdy nedošlo na nekonečné debaty o změnách klimatu a co člověk má či nemá dělat. Všechno tohle úsilí, které dnes jde do zbytečných debat a "stávek", by se dalo vynaložit mnohem smysluplněji!
Já bych těm mladým "stávkujícím" doporučil, aby místo stávky "za klima" žádali o extra hodiny fyziky. Fyzika popisuje svět kolem nás a její pochopení (zejména pak energetické hustoty a druhého zákona termodynamiky) je to základní, čeho se zeleným podvodníkům všeho druhu nedostává.
Jasně, že jsou větrníky a fotovoltaika podvod! Ale ten podvod by nikdy nedokázala dotáhnout do konce ta samotná hrstka podvodníků, která na něm vydělá. Ten podvod žije a funguje díky obrovským davům užitečných idiotů, které ty podvodníky volí a podporují nebo které zkrátka drží hubu a krok. (Ano, je známo, že jediné, co zlo potřebuje k vítězství, je nečinnost dobrých lidí.) Proč je ve společnosti tolik užitečných idiotů? Protože se nevyučuje v dostatečné míře fyzika! Fyzika by měla být povinný maturitní předmět. Nikoliv kupecké počty (chybně zvané "matematika"); fyzika je nesrovnatelně důležitější. Kdyby Greta dávala ve fyzice pozor, chápala by, proč je atomová energie tak zásadní a klíčová a proč je ve srovnání s jakýmkoliv jiným zdrojem úplně jiná "liga".
Sluneční energie je jakýsi chabý odvar rozprostřený po obrovských plochách, podléhající počasí, podnebí, ročnímu období a (hlavně) denní době. Pro spolehlivé napájení vyspělé lidské společnosti je něco takového naprosto nepoužitelné. Vítr představuje odvar a zbytky ze sluneční energie; škoda mluvit. Fosilní paliva představují sluneční energii nashromážděnou za stamilióny let, kterou jsme ale schopní kompletně spálit během stovek let. To jenom ukazuje, jak jsou všechny tyhle zdroje málo vydatné a nevyhovující. Uhelná elektrárna o výkonu 1 GW potřebuje každou hodinu nějakých 800 tun (!!!) uhlí. Každou hodinu! To je obrovská logistická zátěž. USA mají elektrický výkon přes 500 GW, pro představu. Vyjádřeno v uhlí, jenom to ukazuje, že ani fosilní paliva nejsou trvale použitelným zdrojem energie, protože prostě nemají dost vysokou energetickou hustotu.
Atomová energie je něco úplně jiného. Není to odlesk chabého vzdáleného Slunce. Je to obrovská energie z dávných supernov. (Jedině supernovy dovedou vytvořit prvky, na kterých je štěpení založené.) Ta energie nezávisí na umístění, počasí, podnebí, ročním období ani denní době a dá se získat z neuvěřitelně malých množství materiálu, 106- až 107-krát menších, na jednotku energie, než fosilní paliva.
Proto říkám, že jestli má smysl za něco "stávkovat", pak za atomovou energii.
dokud někdo nevydělává a neplatí daně a je jenom příjemcem peněz ze "systému"; taková "stávka" pak nemůže mít žádný "donucovací" efekt a je spíš okolí k smíchuA přitom teprve díky těmto stávkám se o problému začalo široce mluvit (podle mě je to jednoznačně kauzalita, nikoli korelace, že by se o problému náhodou začalo po 20 letech ticha mluvit najednou i tak).
A především: "Stávkujte" ve volném čase, odpoledne, o víkendu, o prázdninách.Protože takhle stávky fungují? Andrej je jeden z těch co by zaměstnancům stávkujícím kvůli vykořisťování doporučil stávkovat po práci?
Problém bude totiž v tom, že v těch chudých zemích mají ti mladí lidé (ne nutně středoškoláci; zdaleka ne všichni mají tolik štěstí, aby mohli chodit aspoň na základku, natož na střední) opravdové problémy.Tak hlavně že změna klimatu není opravdový problém. Shodou okolností se nejvíc projeví nikoli v těch bohatých zemích, ale právě v těch rozvojových (kvůli poloze a kvůli tomu kolik peněz si můžou dovolit dát za lokální protiopatření).
Kromě toho je zajímavé se zamyslet, proč se ke "stávkám" "za klima" připojují jenom dobře živení středoškoláci z nejbohatších oblastí světa (mezi které patří i ČR, vzdor některým baklánsko-postkomunistickým nešvarům). Pročpak se nepřipojí žádné velké hnutí z Indie? Co třeba Afrika? Taky nic?Asi mas nedostatecne informace. Na mapce se muzes snadno presvedcit, ze akce se konaji na mnoha mistech sveta, i v Africe a Indii.
V Etiopii a okolí jsou takoví makáči, že si dodnes v 21. století neumí postavit studnu ani opravit/udržovat v chodu studny stávající - zkrátka na to serou. To je technologie, kterou ovládali lidé před tisíci lety.
Je tu však spasitel lidstva Člověk v plísni, který jim studnu postaví/opraví a populační explozi udrží ve stávajícím tempu. Zaopatřit si základní životní potřebu to jako ne, ale šuky šuk a pif paf bum práask a natahovat ruku s "Nakrmte nás", tak to zas jo. Zanedlouho pak připlují hezky namnožení ve spolupráci s jinou ziskovkou Open arms aj. vyjádřit svou vděčnost do Evropy.
Náhodou, oni jsou technologicky vyspělí – skoro každý den mi přijde nějaký ten e-mail, že bych měl kamsi poslat bitcoiny. A jednou přišlo dokonce toto – skutečná perla – to je tedy z Íránu:
Hello! I am very sorry for the trouble and for this letter! But I have no other choice! My name is Narges, I am transgender and live in Iran. It's no secret that Iran is the most homophobic country in the world. Representatives of LGBT communities are criminally prosecuted in our country and hated fiercely. They can even be executed in public. In our country, a real hell for homosexuals. In remote areas of the country, LGBT people are beaten, tortured, raped and even executed with shocking regularity. Thanks to a 1987 bill that legalized sexual change, parents of homosexual children regularly force them to undergo hormonal treatment against their will, and for the sex change operation, local bandits kill. Recently, my beloved Gul was kidnapped by police and asked for a ransom, otherwise she would face a death penalty (before that she had already been lashed). These scum are asking for 25 thousand dollars. I ask all LGBT people and just kind people to help us in this trouble. I want to redeem my beloved and flee from this damned country to civilization, where we can live in peace! Every dollar is important to us, help as much as you can! If suddenly everything works out, then I plan to fight this situation in Iran and make an LGBT fund for compatriots. My friend is a programmer. He advised me to write and send this email to different people and ask for money in bitcoins. Since it is absolutely anonymous for me and for you. He also said that it is very easy to replenish. Here is my btc wallet (if your really ready): bc******** Peace to your home.
Pokud jim chcete někdo přispět, tak dejte vědět, pošlu vám tu BTC adresu!
byliony tun radiaktivniho odpadu,A neni to malo, soudruhu? Iracionalni odpor k jaderne energetice je stejny ekologicky pruser a zlo, jako spalovani fosilnich paliv.
Soudruh zjevně nechápe, co je to energetická hustota a že bilióny tun jsou možná tak uhelného odpadu, nikoliv jaderného "odpadu". Snad si někde nastuduje, kolik toho odpadu na celém světě je. Vešel by se do velkého plaveckého bazénu, všechen. A pro reaktory 4. generace je nesmírně vydatným palivem, dlužno dodat.
Jenže je to marné. Bavil jsem se jednou s nějakým zeleným chrchlem a povídám mu: "Atomová energie je nezbytná a zároveň bezpečná, protože má neuvěřitelně malé požadavky na materiál (a tedy málo odpadu); potřebuje o šest řádů méně materiálu (nebo i 7, bavíme-li se o 4. generaci reaktorů) než technologie založené na fosilních palivech."
Zelený chrchel mi na to povídá: "Hele, mně je jedno, že je to šestkrát nebo sedmkrát silnější nebo co."
Tak. Když někdo nechápe kupecké počty, exponenciely a logaritmy, je potom každá debata s takovým člověkem na hovno. Jenže ten člověk má taky volební právo! To je k zblití.
Další anonym žvaní kraviny. Tohle je fakt únavné.
Zjevně postrádáš základní znalosti o atomové energii, takže je mi záhadou, proč sem vůbec něco píšeš a děláš ze sebe, byť anonymně, naprostého vola.
Víš, anonymní negramoto, že štěpného materiálu je dostatek přinejmenším na několik století, rovnou hned teď? Protože reaktory 3. generace využívají palivo jenom z půl procenta až (maximálně) cca pěti procent a zbytek použitelného štěpného materiálu je v takzvaném jaderném "odpadu", což je jeden z nejcennějších materiálů na téhle planetě, pokud jde o energii, kterou z něj lze získat.
Takže jenom v "odpadu" je energie nikoliv na 20 let, ale na několik století současné 100% spotřeby celého lidstva. Což sice negramotové netuší, ale fakta jsou fakta. Příkladem reaktoru, který "odpadní" materiál využívá a funguje právě teď v elektrárně, je ruský BN-800. Tedy nejde o "budoucí" plán, jde o existující a fungující technologii, která dodává elektřinu právě teď. S reaktory 4. generace se samozřejmě počítá i do budoucna a staví je Čína i Indie, z důvodů snadno pochopitelných.
Pak jsi samozřejmě (záměrně?) zapomněl na thorium, jehož využití v rychlých množivých reaktorech s tekutými solemi je už od 60. let (hledej slavné projekty z Oak Ridge) prozkoumané a plně využitelné. Jen jaksi nedostalo prioritu během studené války, protože thoriový palivový cyklus nedovede vyrobit materiál potřebný pro atomové zbraně. Thorium se dá získat ve víc než dostatečném množství, na celá tisíciletí provozu reaktorů.
Tvé znalosti samozřejmě mají i další mezery, například kolik uranu je v mořské vodě. Postup jeho extrakce je už také dopodrobna prozkoumaný. Prioritou by sice mělo být využití "odpadu" z 3. generace reaktorů ve 4. generaci, ale kdyby byl potřeba nějaký extra uran, i tahle možnost je otevřená.
O cenách energie píšeš naprosté nesmysly, jak už to bývá, anonymní negramotové bývají v rozporu s fakty a čísly.
Kecy o "radioaktivním svinstvu" by sis jistě nechal od cesty, kdybys byl schopen pochopit, že toho "svinstva" je miliónkrát méně, na jednotku vyrobené energie, než uhelného svinstva (které bude nebezpečné napořád), že konečný odpad ze 4. generace reaktorů bude třeba uskladnit jen na cca 200 let a po 100 letech se ho klidně budou moci dotknout lidé, a konečně že chybný model LNT, podle kterého se účinky radiace donedávna odhadovaly, je už konečně minulost. Nemluvě o spoustě dalších mýtů a báchorek o současném "odpadu".
A tohle je přesně ten problém! Anonymní žvanil napíše emocionální žvást s nepodloženými nesmysly typu "je to drahé" nebo "je to nebezpečné" nebo "není toho dostatek" a hloupý dav pak bude mít tendenci tomu uvěřit.
Dohledat důvěryhodné zdroje a vyvrátit žvásty anonymního žvanila je mnohem těžší. Málokdo má na to čas a trpělivost. Proto anonymní žvanilové hrající na emoce "hrůza! nebezpečí! svinstvo na dvorku!" mají dnes tolik navrch. Proto je potřeba bojovat proti nim vzděláním, fyzikou, fakty a čísly.
Na jádrofilních technooptimistech je pozoruhodné, jak ignorují lidský faktorTotez lze rict o jinych zdrojich, ano, nesouhlasim se stanimi garancemi pro CEZ, stat by mel udelit licenci k provozovani JE jinemu subjektu, ktery bu si na stavbu JE vyraisoval kapital na burze, nebo to mel udelat CEZ skrze zalozeni a zalistovani SPVcka na burze.
Teď jsem zahlédl, že v tom slovním salátu máš i cosi o solárních podvodech. No, v takovém okamžiku většinou přestává mít smysl debatovat.
Solární podvody jsou nespolehlivé. Tím bychom mohli celou úvahu rovnou ukončit. Baterie neexistují a nebudou existovat v rozsahu, který by umožnil velkokapacitní ukládání energie (protože jsou zase jen chemická energie, se všemi nevýhodami, a jsou navíc mnohem méně energeticky husté než chemická paliva, protože mají (na rozdíl od paliv) složitou strukturu a nevyužívají kyslík ve vzduchu). (Autorem toho videa je Dr. Phil Mason a ten se, mimochodem, nemýlí příliš často.)
I kdyby zázračné baterie existovaly, té dostupné energie je neskutečně málo. Slunce dodává možná 1 kW na čtvereční metr, bavíme-li se o rovníku, a účinnost komerčně realizovatelných solárních podvodů je kolem 20% až 30%. Ten 1 kW je navíc sen slunečného slunečního poledne, nikoliv realita (100 klx versus 2 klx, takový je rozdíl mezi slunečným a oblačným slunečním polednem a počasí se může změnit rychle).
Zdroj energie musí být:
Solární podvody nesplňují nic z toho. I kdyby byly zadarmo, pořád je to špatně — zbytečně zakrývají cennou půdu nebo plochy, které by se daly využít jinak. I kdyby elektřina z nich byla zadarmo nebo za zápornou cenu (a že se to už stalo!), pořád je to na hovno, pokud není k dispozici o půlnoci nebo zkrátka kdykoliv, okamžitě, na vyžádání, spolehlivě.
Moderní lidská civilizace je založená na tom, že když stiskneme vypínač, něco se stane, nějaká práce se odvede. Bez této jistoty by svět vypadal jako Mad Max.
Životnost solárních podvodů je krátká a jedovatý odpad z jejich recyklace bude zanedlouho obrovský problém. Atomová elektrárna vyrobí z každého čtverečního kilometru zastavěné plochy nesrovnatelně víc (spolehlivé) energie, než kolik by solární podvod získal (náhodně a nespolehlivě) ze stovek čtverečních kilometrů. Prostě to nefunguje. To není "názor", to je fakt. Stejně jako nefunkčnost perpetua mobile není "názor", nýbrž fakt.
Solární podvody nikdy "nezaplatí", formou vyrobené energie, za energii vynaloženou na jejich výrobu, údržbu, provoz a recyklaci! Jsou všeho všudy parazit, který může existovat jedině ve společnosti fosilních nebo jaderných zdrojů.
Fosilním zdrojům solární podvod pomáhá udržet se při životě a vlivu (především zemnímu plynu a uhlí — nedávné protesty kolem těžby uhlí v Německu to skvěle ilustrují). Tím solární podvod přímo aktivně škodí a vede k produkci oxidu uhličitého. Když máte "zdroj" s faktorem spolehlivosti 15%, kdo dodá těch zbylých 85%? Kouzla ani prdy duhových jednorožců to nebudou.
Jaderným zdrojům solární podvod všeho všudy škodí, přebývá, destabilizuje síť a vede k tomu, že je pak potřeba vymýšlet "smart grid", k čemuž ale vedla "stupid decisions" v oblasti zdrojů energie.
Baterie neexistují a nebudou existovat v rozsahu, který by umožnil velkokapacitní ukládání energieUž jsem tady psal, že stačí přehradit Labe u Děčína, načerpat Čechy po kótu 400 m.n.m., a máme přečerpávačku, která dokáže nahromadit tolik energie, že přes zimu vystačí pro celou Evropu bez jakýchkoli dalších zdrojů.
To by take elegantne vyresilo problemy se suchem a s popiraci..Máte problémy s popírači, soudruzi? Brání zdárnému přechodu dotačnímu komunismu, že. Tak rychle po vašem (po bolševicku) to ale nepůjde, soudruhu.
Věcné debaty nad peer-reviewed články bych se rád zúčastnil, ale nebaví mě stokrát dokola vyvracet ty samé nesmysly nebo vysvětlovat některým negramotným lidem, co to znamená, když nějaká technologie potřebuje o šest řádů méně materiálu (a generuje také o odpovídající počet řádům méně "odpadu").
Já, na rozdíl od Greténů, umím rozlišit politiku od vědy.řekl astrolog :) Asi máme o pojmu věda jinou představu :)
[...] že mi tu spousta lidí dělá reklamuVysmívají se Ti a mají Tě za za propagátora pseudovědy, ale jinak ok.
Já se nikomu do života ani v nejmenším netentuji, na rozdíl od Greténů a aktivistů.To vidime treba tady v te diskusi... Navic tvrdit, ze v tak propojenem globalizovanem svete nema tva cinnost vliv na dalsi je naprosty ulet.
Greteni si uvedomuji ekologicky a ekonomicky dluh ktery vytvorili jejich rodice a prarodice a jsou si ochotni priznat, ze na jeho splaceni si musi soucasna generace najit prostor
Musí? Na tom se shodneš možná se západními levicovými intelektuály, kteří ze života v nadbytku a vyspělé civilizaci už nevědí coby, a tak se začali realizovat formou marxismu. Ale těžko se na tom shodneš s miliardami Číňanů, Indů, Afričanů a dalších, protože ti se na ten život v blahobytu stále těší (i když si na něj zatím nedokázali pořádně vydělat). Afričani ti ten marxismus odkývou jen v případě, že to pro ně bude znamenat růst životní úrovně (tzn. větší spotřebu a větší zátěž životního prostředí) daný dotacemi ze západu nebo tím, že bohatší země proti jejich vůli oberou o jejich bohatství. Pokud jim tu vyšší spotřebu nezajistíš, tak se ti na ten marxismus/ekologii vykašlou a když jim budeš říkat, že se má šetřit, tak ti radši uříznou hlavu nebo použijí svůj oblíbený samopal.
protože ti se na ten život v blahobytuTo je taky otázka, co je to blahobyt. Já třeba ten konzum, co je tady, neoznačuju za blahobyt, ale právě za konzum. Vyrábí se de facto odpad, protože je potřeba hlavně vyrábět a za rok prodat další model. Lidé si to neužijí, protože jsou "nonstop" v práci (máme nadprůměrně dlouhou pracovní dobu) a za to dostanou tolik, aby si koupili jeden model ročně. (Samozřejmě trochu přeháním.) Pro mě je blahobyt stav, kdy průměrná životnost výrobků se bude počítat na desetiletí a budu pracovat tak několik hodin týdně. Tj nebude se vyrábět odpad (menší ekologická zátěž prostředí) a lidé budou více žít (menší stresová zátěž). A to bych těm rozvíjecím se zemím přál. Ale obávám se, že je dřív někdo vytěží (jak po stránce surovinové, tak lidské).
Míra ekonomické svobody a míra osobní svobody.Co to vůbec znamená? K čemu je takové dělení užitečné? Člověk ve společnosti, který nemá základní materiální zajištění, není svobodný v praxi.
Co to vůbec znamená?Nevím.
K čemu je takové dělení užitečné?K lepším možnostem dalšího rozdělení společnosti
Člověk ve společnosti, který nemá základní materiální zajištění, není svobodný v praxi.Přesně tak.
Haidt, obávám se, od Hypotézy štěstí postupně ztratil jakoukoliv vazbu na realitu. Naposledy jsem slyšel rozhovor s ním tak dva tři týdny zpátky a ten člověk žije v alternativním světě oSvÍcEnÉhO cEnTrIsMu.Ackoli osviceny centrismus taky nepovazuji za dobrou politickou strategii, tak se mi jeho teorie o moralnich zakladech docela libi. Ale to co rikas s tim transhumanismem a tak je zajimave. Ja jsem si predstavoval, ze lide proste v tech moralnich zakladech nektere ty vrozene hodnoty potlacuji diky zpusobu zivota (treba ve meste, kde je spousta cizincu, potlacujeme nasi vrozenou neduveru vuci nim), tim vznika ten rozdil mezi (napr.) liberaly a konzervativci. Je docela mozne, ze tak prijimame i dalsi hodnoty (treba prave viru v technologicky pokrok a promenu spolecnosti), ktere v tom originalnim deleni nejsou.
Když už teda nálepkuješ, tak co přesně myslíš tím levičástvím? Protože na politickém kompasu existují dvě osy (a je to ještě málo). Míra ekonomické svobody a míra osobní svobody.
Viz můj článek Pojetí pojmů levice a pravice – primární je ten ekonomický rozměr (přerozdělování, kolektivní vlastnictví, zásahy do hospodářství). Nabalují se na to i další témata, ale na nich už je vidět, že politika má více rozměrů a ty už pojmy resp. jednorozměrná osa levice-pravice nedokáže obsáhnout.
Chápu, že to označení „levičáci“ je hodně obecné a zjednodušující, ale v zásadě to funguje, protože v podstatě všichni z nich chtějí i to vyšší zdanění/přerozdělování a více zásahů do hospodářství. Někteří chtějí navíc i zásahy do osobních svobod, např. diktovat lidem s čím mohou doma svítit nebo jaké smlouvy mezi sebou lidé mohou uzavírat, zakazovat dobrovolné vztahy mezi lidmi atd. A často je to omezení těch osobních svobod prostě jen druhotným důsledkem – jednak proto, že lidé se nebudou chtít podvolit tomu omezení ekonomických svobod, takže je ti levičáci budou muset donutit, omezit jejich osobní svobody nebo jim např. zasahovat do soukromí, aby nad nimi měli kontrolu. A jednak proto, že když ten totalitní systém vznikne, přirozeně se v něm začnou projevovat špatné lidské vlastnosti – sadismus, pocit moci nad ostatními atd. I to, co mohlo být myšleno původně dobře, přiláká lidi, kteří ten systém budou chtít zneužívat proti svým sousedům, kolegům nebo prostě proti náhodným lidem, na kterých si skrze svoji funkci/postavení budou vybíjet zlost. Už jsme to tady měli za minulého režimu – a nerad bych, aby se to vrátilo – kdyby tehdy byli všichni dobří a chovali se k sobě slušně, tak by sice ekonomika fungovala mizerně, ale jinak by se lidem nic moc špatného nedělo. Ovšem ten socialistický režim v těch lidech probudil ty špatné vlastnosti, dal jim prostor a možnost zneužívat ten systém proti ostatním.
Vyrábí se de facto odpad, protože je potřeba hlavně vyrábět a za rok prodat další model.
Ano, tohle mne taky trápí. Snažím se spotřební zboží moc nekupovat, větší radost mi udělá spíš nějaký materiál nebo nástroj, snažím se věci vyrábět a upravovat. Věci moc nevyhazuji, snažím se je zužitkovat. Když už kupuji něco spotřebního, tak se snažím líp vybírat. Teď tu mám např. rozvrtaný holící strojek – stokrát jednodušší a i levnější vzhledem k ceně mého času by bylo ho vyhodit a koupit nový – ale nedalo mi to a řekl jsem si, že jen vyměním baterky. Akorát jsem to ještě nedokončil – nevím, jestli v tom bylo nějaké DRM nebo jsem v tom něco rozbil, ale zatím tedy funguje na elektřinu z adaptéru natvrdo napojenou k motorku, na nové baterky ne. Ještě se na to podívám… ale jak jsem říkal, levnější/jednodušší by bylo ho vyhodit a koupit nový.
Taky mi vadí, že tenhle nový model je horší než ten, který jsem měl předtím (od stejné značky). Ten nový vydrží kratší dobu na jedno nabití, z adaptéru se jen nabíjí, ale nemůže současně pracovat, a a taky má tvar takový, že se snadno skutálí z poličky a spadne na zem. Chce to líp vybírat případně si některé věci vyrábět či upravovat sám. Snažím se se v tom pořád zlepšovat.
Lidé si to neužijí, protože jsou "nonstop" v práci (máme nadprůměrně dlouhou pracovní dobu)
Osobně tohle řeším tak, že střídám období, kdy pracuji intenzivně, a období, kdy omezím práci pro ostatní a věnuji se svým projektům, studiu atd. Jiní to zase řeší zkrácenými úvazky nebo nějakou „pohodovější“ prací.
Pro mě je blahobyt stav, kdy průměrná životnost výrobků se bude počítat na desetiletí a budu pracovat tak několik hodin týdně. Tj nebude se vyrábět odpad (menší ekologická zátěž prostředí) a lidé budou více žít (menší stresová zátěž).
Na lidech je často vidět na první pohled, že nedávno rychle zbohatli (nebo si jen myslí, že brzo zbohatnou, takže si na všechno půjčili) – mají jen nové oblečení, jen nově věci v bytě atd., nemají nic starého, protože všechno vyhodili, protože jim to připomínalo jejich dřívější chudobu… nakupují věci, které brzo zase vyhodí a pořídí nové.
To je taky otázka, co je to blahobyt. Já třeba ten konzum, co je tady, neoznačuju za blahobyt, ale právě za konzum.
K tomu si ale člověk musí dojít časem. Buď se do takové rodiny narodíš nebo se k tomu postupně dopracuješ sám. Ale pokud má někdo chudý zbohatnout, tak je vysoce pravděpodobné, že si tou konzumní fází projde. Možná se dá tahle fáze zkrátit, ale přeskočit asi úplně nejde, bylo by to v rozporu s lidskou přirozeností. Taky dost záleží na tom, jak rychle to zbohatnutí přišlo a jak moc se o něj dotyčný musel zasloužit – aby znal jeho cenu a viděl za tím tu pracnost.
A to bych těm rozvíjecím se zemím přál. Ale obávám se, že je dřív někdo vytěží (jak po stránce surovinové, tak lidské).
Proto jsem taky proti migraci. Říká se tomu „brain drain“. Kromě různých zločinců a teroristů z těch zemí odejdou právě i lidé, kteří měli potenciál tu zemi pozvednout, zajistit její ekonomický a společenský růst. Zločinci a teroristi tam jednak chybět nebudou a jednak se tam snadno namnoží noví, ale obnovit tu kritickou masu vzdělanějších a schopnějších lidí je o dost těžší. Bohužel ti aktivisti považují za záchranu to, že dostanou migranta do nejbližšího přístavu v nějaké vyspělé zemi (nebo ani ne nejbližší, ale té, kterou chtějí nejvíc potrestat). Ale to je špatně. Jednak by se jim mělo pomáhat na místě a jednak, když už by se měli dostat sem, tak by mělo být jasně dané, že to je jen dočasný pobyt a od začátku by to mělo směřovat k tomu, že se ten člověk hned po válce vrátí do své země a bude se podílet na její obnově a růstu. Bez toho ty země nebudou mít nikdy perspektivu a stanou se z nich jen generátory chudáků a teroristů.
sadismus, pocit moci nad ostatnímiJako kdyby tohle záleželo na levice / pravice. Viz moje neoblíbenější nejodpornější průmyslová nehoda na světě v Bhopálu, tam to bylo čistě dané honbou za ziskem pro několik málo jednotlivců. Tohle opravdu s levicí a pravicí nemá co dělat, pokud je nějaký člověk sadista a společnost ho nezastaví, tak to dopadne špatně. Takže ano, chápu, že ty osobně se obáváš ztráty osobních svobod, ale ta klidně může přijít i z druhé strany. A pro mnohé lidi už přišla. Dostanu se k tomu dál v textu.
Už jsme to tady měli za minulého režimuVznik minulého režimu byl komplikovaný a řízen z východu. To nebyl stav, kdy by si obyvatelé řekli, ano, takhle to tady chceme. Navíc došlo k masivní homogenizaci společnosti. Za války jsme přišli o Židy (nejen), po válce o české a moravské Němce, po nástupu komunismu o zbytek inteligence a během normalizace i o naději. V roce 1993 potom ještě pro jistotu o slováky. Ano, každá ta kapitola je malinko složitější a dá se o ní napsat kniha. Ale minulý režim nebyl "jen" o vítězství levice.
zatím tedy funguje na elektřinu z adaptéru natvrdo napojenou k motorkuTve na to teda pozor. Izolační schopnosti těch adaptérů nejsou bůh ví jaké (spíše teda minimální, obvykle jen jendna vrstva izolační pásky).
Osobně tohle řeším tak, že střídám období, kdy pracuji intenzivně, a období, kdy omezím práci pro ostatní a věnuji se svým projektům, studiu atd.Ano, jenže 40% lidí by mělo problém s nenadálým výdajem 10tis Kč. Ti lidé pracují nonstop a nemají za to ani odpovídající plat. Takže nemají ekonomickou ani osobní svobodu. V kapitalismu.
Buď se do takové rodiny narodíš nebo se k tomu postupně dopracuješ sám.Tohle nefunguje. Tohle velmi záleží na společnosti okolo. Jsou země (USA), kde je míra (teď si nemůžu vzpomenout na správný termín) změny mezi sociálními třídami velmi nízká až nemožná (na desítky let) a země (Skandinávie), kde to celkem jde.
Proto jsem taky proti migraci.Nepovídej
Kromě různých zločinců a teroristů z těch zemí odejdou právě i lidé, kteří měli potenciál tu zemi pozvednout, zajistit její ekonomický a společenský růst.Ano, viz příklad československa. Kdyby ti lidé neutekli, tak by je tady někdo zastřelil, umučil, nebo zastrašil. Ano, je špatně, pokud nějaká země přijde o elity a československo by mohlo vyprávět, ale je ještě horší ty lidi držet v té zemi, protože stejně nedopadnou dobře. Takže je lepší jim pomoci. A mimochodem, na místech, kam Čechoslováci emigrovali, se také obávali příchodu komunismu. Jenže ti lidé před komunismem prchali. Takže ta obava byla zcela zbytečná. Stejně jako dnes lidé prchají jednak před válkou a taky před extrémními formami vlády.
Jednak by se jim mělo pomáhat na místěAno, tohle slyším od roku 2015, kdy se o tomto pseudoproblému začalo poprvé psát. Takže kde jsou ty stovky projektů pomoci na místě?
to je jen dočasný pobyt a od začátku by to mělo směřovat k tomu, že se ten člověk hned po válce vrátí do své země a bude se podílet na její obnově a růstuTohle považuju za největší zlo. To totiž zní tak, jako že máš představu, že každý člověk má předurčenou polohu na Zemi a z té se nesmí hnout. Každý má právo odstěhovat se kam chce a vybrat si, kde chce bydlet. To, že se někomu (po několik generací) říká, ty seš tady dočasně a nepatříš sem, pochopitelně v těch lidech nevyvolává zrovna příjemné emoce. V kom by vyvolávalo. Ve mě určitě ne.
Vznik minulého režimu byl komplikovaný a řízen z východu.Ano, v tom máš pravdu. A víš co je na tom pikantní? Prokazuje se, že ten intelektuál a myslitel co způsobil revoluci a nelidský teror na východě, V. I. Lenin, byl ve své agentem a byl podporován Německem :D
Já se nikomu do života ani v nejmenším netentujiExternality nic? Od stravy po energie a jinou spotřebu. Ke kontaminaci celého bazénu stačí, aby se jeden pochcal v rohu.
Ale poraď prosím něco, co si může dovolit pětičlená rodina s vidinou rozšíření o další dva členy.Fillerových je zdá se jen 4, netuším jestli to škáluje.
A když není, nebo s ní má některý člen rodiny problémy?Tak to má blbý, protistrana má zjevně zase problémy s autem. (btw. já mám taky problémy s veřejnou dopravou, tak jezdím na kole)
Mně antinatalismus a jeho obhájci vůbec nezajímají.
Vůbec nezajímají – až to vedlo k napsání série komentářů. To je spor.
Jasně, když rozbombardujeme svět atomovkami, zabráníme tím minimálně na miliony let jakékoliv další válce nebo i jen vraždě jednotlivce.
Což je slaměný panák.
Ani Voluntary Human Extinction Movement tu doposud nikdo nevyvolal (ani ten přitom nehovoří o žádných atomovkách). Řeč byla toliko o morální filosofii antinatalismu.
Ona je to vůbec dost podivná myšlenka. Pokud by lidstvo mělo vyhynout, tak se naskýtá otázka, komu by pak tahle planeta chyběla a jaký smysl by mělo nějaké šetření zdroji a zachovávání současné přírody. Naopak pokud máš děti nebo se je chystáš mít, tak ještě dává smysl se tím zabývat.
Z pohledu celého vesmíru je celkem jedno, jestli nějaká Země existuje nebo ne. Je to systém žijící sám pro sebe a kdyby zmizel, tak patrně nikomu ve vesmíru chybět nebude.
Nicméně pokud se dobrovolně nerozmnožovat rozhodnou levičáci a postupně vyhynou, tak to podporuji.
Pokud by lidstvo mělo vyhynout, tak se naskýtá otázka, komu by pak tahle planeta chyběla a jaký smysl by mělo nějaké šetření zdroji a zachovávání současné přírody.
Například zbytku té přírody, druhisto.
A to ti říkala nějaká rostlina, když sis ji napěchoval do fajfky a vykouřil?
Přisuzovat rostlinám a zvířatům nějaká práva a zájmy je jen lidský konstrukt. Pokud nebude člověk, tak i tohle přestává existovat. Přírodu nic takového nezajímá1. Když např. někde vybuchne sopka a pozabíjí všechny rostliny a živočichy v okolí nebo když jeden druh požere všechny příslušníky jiného druhu nebo jedna rostlina zahubí jinou… a nebude tu člověk, tak tu není nikdo, kdo by mohl hodnotit, zda to bylo správné či nesprávné – tyhle kategorie přestávají existovat. V takové přírodě je jen nekonečný souboj různých druhů o přežití – bez jakýchkoli pravidel (kromě fyzikálních zákonů) a soudů.
[1] pokud bychom tedy uznali přírodu jako nějakou entitu, která nějak rozhoduje nebo hodnotí
asi jako že nejlepší je nežít, protože pak nemůžeš umřít.Rika se tomu Antinanalismus. A spousta ;lidi voli Child Free life z mnoha ruznych duvodu.
Bohužel v Česku se rodinná politika dělá tak, že Babiš má kecy o tom, že ženy málo rodí, lidovci přispěchají s tím, že „every sperm is sacred“ a celkově se shodnou na tom, že víc dětí znamená víc budoucích dělníků, kteří budou přispívat do důchodového systému.Tak já jsem myslel, že tohle téma je vyřešené jednou pro vždy. Za všechny problémy tradiční rodiny mohou homosexuálové. Vyřešeno, odklepnuto, můžeme jít na víkend. (Nedávno jsem narazil na jeden konzervativní kanál a čekal jsem teda hrůzu, ale tohle mě příjemně překvapilo. Teď ještě najít někoho, kdo bude ty skutečné problémy řešit.)
A opět víme, že řada lidí si takové otázky skutečně klade – například se rozhodnou nemít vlastní děti v případě, že je vysoké riziko výskytu dědičné choroby.Hele a přesně tohle je důvod, proč máme tři dětii. U prvního se to před porodem strašně zvrhlo a synek docela brutálně zakrvácel do mozku. Takže jsme pořídili další, protože 1.) neuvěřitelně tomu staršímu pomohl ve vývoji a to vlastně nemusel nic dělat, 2.) zcvokli bychom se z toho a s vysokou pravděpodobností i rozhádali, máti postižené dítě je totiž dosti depresivní. No a tu třetí, cácorku, jsme si pořídili víceméně kvůli podobným bodům a aby na to nebyl mladší synek sám. A opět, ta cácorka tomu nejstaršímu ve vývoji fakt pomohla a to nemusela nic dělat. A je naprosto úžasné, jaký ti tři mají spolu krásný vztah. Takže moje doporučení, pokud se vám narodí dítě, které je nějakým způsobem postižené a není na vině genetika, pořiďte mu mladšího sourozence.
Ano, protistrana má problém s autem, protože protistrana od vámi podobných myslitelů slyší jen ZAKÁZAT, ZAKÁZAT, ZAKÁZET.FYI já jsem nechtěl auta zakázat, protože si naopak na rozdíl od některých myslitelů (což je asi _) uvědomuju, že na některé potřeby dopravy (typicky větší náklad) rozumná alternativa neexistuje. Mě jenom vytáčí že musím dýchat výfuky lidí kteří jedou cestu kterou lze bez větších problémů zvládnout i bez těch výfuků.
Vhodnou alternativu nenabízíteTy jsi zase nenabídl alternativu k dýchání tvých jedovatých výfuků.
Víte co bych na tyhle kecy doporučil?Víš co bych na tyhle kecy doporučil? Odstěhovat se někam kde za chvíli někdo postaví výpust z Blanky.
Víš co bych na tyhle kecy doporučil? Odstěhovat se někam kde za chvíli někdo postaví výpust z Blanky.Pojď se dostat do podobné situace a pak si můžeme popovídat. Budeš vyloženě happy, že se můžeš přepravovat tím proklínaným autem. Ale to Ti asi nevysvětlím, zkušenost je nepřenosná.
Ale poraď prosím něco, co si může dovolit pětičlená rodina s vidinou rozšíření o další dva členy.Sterilizaci?
Samozřejmě, elektrická autaOn se ale ptal na adekvátní náhradu, ne na ekoteroristické fantazie a blouznění. Auta na baterky jsou v konečném součtu ještě mnohem více neekologická než spalovací motory. Jak dlouho máš papíry na hlavu? Nějakej pátek už to asi bude, co.
Rozhodně nepočítejte s tím, že něčemu pomůžete když nebudete mít děti. Nebudete mít vy? Nic se neděje, někdo jiný, komu je ekologie šumák, je mít bude.A to ze ja bych deti mel by tomu nekomu jinemu zabranilo v tom ty deti mit jak presne?
exhibit A: plynový kotel
exhibit B: tepelné čerpadlo
Společný jmenovatel: zateplený barák, otužilost a když je mi chladno, obleču se.
(exhibit C: v paneláku topí sousedi… až moc)
Což vede na úvahu o minimalizaci lokálního počítání/topení – s velkou režií, přinejmenším v podobě redundance takového hardwaru.
Smutné. Koukám, že už zase propaguješ centralizaci internetu. Ta má dost nepříznivé dopady jak na soukromí, tak na svobodu slova, nezávislost a obecně svobodnou společnost. Čím víc budou data a výpočty centralizované, tím hůř pro lidi. U některých dat je to jedno, ale pokud by se z toho stal obecný trend, tak to pak dopadne na všechny. Podobné je to se sdílením aut nebo jiných věcí – na první pohled líbivá myšlenka – ale v důsledku to vede k totalitní společnosti, kde tě neustále někdo sleduje a má nad tebou moc, může ti zastavit nebo nepřidělit auto nebo narušit výpočet, smazat nebo ukrást data atd.
Dokud máme (aspoň současnou) svobodu tak ano. Já si provozuji vlastní servery a nabádám k tomu i ostatní, jsem ochotný tohle ostatní učit a pomáhat jim v tom. Jsem členem komunitní počítačové sítě (v rámci CZFree), byl jsem u vzniku vpsFree, provozuji IoT bránu v The Things Network, kde opět infrastruktura patří členům.To všechno zní jako poměrně hodně "levicové" věci
davkol - marxistický_nános = xkucf - neoliberální_nános
Tohle už jsem tu myslím vysvětloval několikrát a už mne to moc nebaví, ale asi je potřeba to připomínat znovu a znovu.
Na těchto věcech není nic levicového a jsou plně v souladu s tržním hospodářstvím. To je jako kdybys tvrdil, že akciová společnost je levicová, protože ji vlastní společně více lidí (ne jen jeden majitel) a musí se mezi sebou – kolektivně – dohodnout (typicky hlasováním).
Lidé do toho vstupují dobrovolně a vkládají do toho svůj vlastní majetek (např. pravidelné příspěvky nebo se složí na nákup vybavení atd.) a svůj čas. Nežádají od státu žádné dotace, nenutí nikoho, aby na jejich činnost přispíval. Toho právě levičáci nejsou schopní – jejich uvažování je založené na tom, že jednomu seberou jeho majetek, k něčemu ho donutí, a jinému nebo sobě to přerozdělí. Když nějakému levičákovi řeknu, ať si s ostatními založí družstvo, odbory, akciovku atd. obecně ať provozuje svoji činnost, aniž by škodil ostatním, tak se začne akorát vymlouvat a tvrdit, že to nejde.
Climate change will undoubtedly have a destabilizing influence on food production, water availability and human livelihoods, but whether any of this transforms into conflict will depend on how political structures respond. An extensive recent study of eleven conflicts in the Mediterranean, Middle East and Sahel confirmed this, showing that rather than climate change, it was the way that governments responded both politically and economically to social and environmental crises, and the lack of democratic participation, that generated conflict. … The storytelling in their war-gaming scenarios turns the victims into an amorphous mass, normally quiescent but at the time of climate change potentially restive and a threat. The victims of climate change become “threats” — causes of likely instability and conflict or mass migrations that could overwhelm the borders of the world’s richest countries. This further compounds the profound injustice at the heart of climate change that those who contributed the least to causing the crisis will suffer the most. Now, with a “security” response to climate change, the victims face an additional injustice, treated now as threats, to be managed, controlled or eliminated. This tendency looks set to consolidate an existing disturbing global trend in which governments already “treat protest as at best an inconvenience to be controlled or discouraged, and at worst a threat to be extinguished.” By contrast, a storytelling that did consider power relations would turn very quickly to the existing structural causes of climate change. It would show how the United States’ vast imperial war machine makes it the world’s single largest organizational user of petroleum, and how just 90 corporations are responsible for two-thirds of carbon dioxide in the atmosphere. It would articulate how a just response to climate change would be impossible without tackling these underlying causes. Instead, by predicting scarcity and promising security at a time of chaos, corporate power remains unchallenged and the world’s bloated militaries can win even more funding to secure an unjust world order.ale také
There is considerable evidence that putting more democratic power structures in place will not only ensure a more just response, but also prove to be more resilient to climate change impacts. Research on communities coping with climate change shows that those that maximize participation and inclusion are far more likely to provide the flexibility, creativity and collective strength to cope with fast, multiple changes and stresses. By contrast, unequal societies are far less resilient as they lack interpersonal trust and have weak social bonds, which make collective organizing all the more difficult. In addition, there is growing evidence that gender equity is particularly important for finding peaceful resolutions to resource challenges.Defying Dystopia: Shaping the Climate Future We Want (Nick Buxton)
Poměrně zásadní rozdíl je, že já ta družstva (nebo jinou kolektivní formu) beru jako jednu z možností, kterou lidé operující na svobodném trhu dobrovolně využijí či nevyužijí, podle toho, zda jim to pro daný účel vyhovuje. Zatímco David to považuje za jakousi preferovanou vyvolenou možnost a snaží se poškodit a diskriminovat ty, kterým vyhovuje něco jiného a chtějí si vztahy mezi sebou upravit jinak.
to považuje za jakousi preferovanou vyvolenou možnost a snaží se poškodit a diskriminovat ty, kterým vyhovuje něco jiného a chtějí si vztahy mezi sebou upravit jinak.Rika ten co chce chranit tradicni manzelstvi a rodinu(TM)...
To sis zase nějak popletl.
K manželství jsem se tu někde vyjadřoval, ale už to asi nedohledám. Tak stručně:
Psal jsem tu o tom, že by stát měl poskytovat jakýsi framework a lidé by měli mít možnost si nastavit víceméně libovolné právní vztahy mezi sebou, např. kdo smí dostat čí lékařské záznamy, navštěvovat v druhého nemocnici, kdo bude dědit, kdo může uzavřít společnou smlouvu za druhé, kdo s kým bude mít společný majetek atd. Těch lidí v těchto vztazích může být libovolný počet, můžou mít libovolné pohlaví, je jedno, jestli spolu bydlí, spí nebo chodí na ryby… a možná to ani nemusí být lidé (majetek může zdědit např. pes resp. nějaká právní entita, která by se pro něj založila… případně jednou z osob v tomto vztahu může být AI?).
A pak je tu manželství, což je tradiční instituce a pojem definovaný jako vztah muže a ženy. Manželství je specializace (ve smyslu OOP dědičnosti) a instance vztahu popsaného v předchozím odstavci. A není absolutně žádný důvod tento pojem redefinovat a dělat z něj něco jiného. Stejně jako tu žlutou kouli na obloze nazýváme sluncem nebo barvu trávy nazýváme zelenou.
A není absolutně žádný důvod tento pojem redefinovat a dělat z něj něco jinéhoJá zase nevidím jediný důvod ho v legislativě vůbec definovat, když máme obecný framework; jinak dědění na psa jsem vyřešil převodem majetku do fondu a beneficientem bude ten kdo za psa bude zodpovědný po mé smrti.
Zatímco David to považuje za jakousi preferovanou vyvolenou možnost a snaží se poškodit a diskriminovat ty, kterým vyhovuje něco jiného a chtějí si vztahy mezi sebou upravit jinak.Na základě tvých komentářů ohledně třeba Facebooku, Githubu apod. i komentáře výše o provozu vlastních serverů, přesvědčování ostatních lidí apod. mi přijde, že to taky bereš jako preferovanou možnost...
Je rozdíl mezi osobní preferencí a mezi preferencí/diskriminací ze strany státu.
P.S. Obecně existuje mnoho věcí, u kterých jsem přesvědčen, že jsou správné, ale přesto jsem proti tomu, aby byly vynucované státem a aby stát poškozoval ty, kdo mají jiný názor či preference.
Je rozdíl mezi osobní preferencí a mezi preferencí/diskriminací ze strany státu.No, tak pak je to o tom, co považuješ za horší v případě, kdy se ta tebou preferovaná řešení neprosadí. Tzn. prozaický příklad: Je horší stav společnosti, kdy všichni používají Facebook a stát do toho nekecá, nebo stav, kdy stát svými zásahy diskruminuje Facebook a díky tomu se např. svobodnější řešení dostane do popředí? Btw. je mi jasný, že existují i jiné možné stavy, ale porovnání těhle dvou mi přijde nejzajímavější, resp. pro praxi tak je se mi aktálně jeví nejvíce relevantní.
ale v důsledku to vede k totalitní společnosti, kde tě neustále někdo sleduje a má nad tebou moc, může ti zastavit nebo nepřidělit autoA vyslovit ti zakaz rizeni jako nemuze, nebo co?
topí, i když není zimaOMG. Za poslední roky (desítky let) se power management dost zlepšil, takže rozdíl příkonu mezi idle (kam patří i běžná kancelářská činnost) a 100% využitím je dost velký. Na CPU klidně 100W, na GPU klidně 150W. Tj při výpočtech o 250W navíc (podle stavby počítače).
Ale ano, může dávat smysl mít např. obecní datacentrum (třeba i v souvislosti s federalizací internetu; pokud možno napájené z obnovitelných zdrojů) a distribuující odpadní energii dál (ať už do domácností, vertikálních skleníků nebo jinam).Spíš naopak. Pokud obec potřebuje (na co?) své datacentrum, tak si může poskládat grid z kompů svých občanů podobně, jako ten boinc.
Pokud obec potřebuje (na co?) své datacentrum, tak si může poskládat grid z kompů svých občanů podobně, jako ten boinc.At zije security /s.
Pokud obec potřebuje (na co?) své datacentrum, tak si může poskládat grid z kompů svých občanů podobně, jako ten boinc.At zije security /s.
Rozhodně je lepší zpracovávat veřejná data na soukromých počítačích a ověřovat správnost výpočtu, než zpracovávat soukromá data občanů na veřejných počítačích ovládaných státem či obcí.
Za poslední roky (desítky let) se power management dost zlepšil, takže rozdíl příkonu mezi idle (kam patří i běžná kancelářská činnost) a 100% využitím je dost velký.Takže v létě idle, v zimě 100% využití? Nebo jak?
obec potřebuje (na co?) své datacentrumTřeba, jak jsem psal, kvůli federalizaci internetu – kvůli posílení jeho resilience (třeba protože #1).
tak si může poskládat grid z kompů svých občanů podobně, jako ten boincNebo může mít vlivům prostředí odolné datacentrum (obecní, per ulice,…), mesh network atd. Tím spíš s postupující kyborgizací, než aby měla tu a tam domácnost na stole desktop (Intel) jako v 90. letech. Zčásti je to zase věc resilience, tedy aby si třeba město dokázalo samo vyrábět aspoň jednodušší počítače autonomně.
Takže v létě idle, v zimě 100% využití? Nebo jak?No třeba. Já to takto provozuju. Přes léto jen to nejnutnější a nechat to na disku nezpracované a pustit to, až bude zima.
kvůli posílení jeho resilienceTa by se ale mnohem lépe posílila tak, kdyby jednotlivé kompy v domácnostech byly peer to peer a nemuselo by se pro výměnu dat používat centrálních serverů. Každý by si provozoval svoje služby na svém a výpadek služby pro malou skupinku lidí by nikoho jiného nezasáhl. Kdyby od zítra navždy přestal fungovat seznam a jeho email, tak se půlka národa posere.
Nebo může mít vlivům prostředí odolné datacentrum (obecní, per ulice,…), mesh network atd.No, ano.
Nebo může mít vlivům prostředí odolné datacentrum (obecní, per ulice,…), mesh network atd. Tím spíš s postupující kyborgizací, než aby měla tu a tam domácnost na stole desktop (Intel) jako v 90. letech. Zčásti je to zase věc resilience, tedy aby si třeba město dokázalo samo vyrábět aspoň jednodušší počítače autonomně.
Pokud sis nevšiml, spousta BFU dnes matlá na mobilu/tabletu, data mají v cloudu a stolní počítač buď nemají nebo ho moc nezapínají. Je to jejich věc a třeba jim to tak vyhovuje. Ale jiným lidem (a těch bude méně) zase vyhovuje mít výkonnější HW doma a pod kontrolou. Jsem zásadně proti tomu, aby stát sahal lidem na jejich práva a omezoval soukromé vlastnictví a provoz výpočetní techniky. A věř, že by to nedopadlo dobře. Je to podobné jako sahat lidem na jejich peníze, auta nebo zbraně.
Tam, kde společné počítání nebo nějaké sdílení zdrojů dává smysl, tam to lidi budou dělat dobrovolně, aniž by je k tomu stát musel nutit.
souvislost s tepeným čerpadlem a podložím je docela komická.On je rozdíl mezi tepelným čerpadlem a geotermální energií. Trubice pro kolektor se dávají cca 1.5m pod zem na tvůj pozemek. To je úplně něco jiného, než 140m hluboký vrt.
Ale dostala mě právě ta souvislost se snahou využití geotermální energie a tím, jak si zničili podloží.No já jsem chtěl jen upozornit, že teplelné čerpadlo je zcela jiná technologie, než využití geotermální energie. A to, že vrty do země mohou poškodit stabilitu to se tak nějak ví už od prvních dolů. Prostě to tam udělali blbě, to se stává i v lepších rodinách.
Kdybych mohl hlasovat v anketě, zda by se celá tato zprávička měla smazat i s diskusí - jsem zcela pro. Mezi zprávičkami, které tu jsou jinak velice kvalitní je to jako pěst na oko.
Já jsem za ni částečně rád – dozvím se o problému předem a můžu si příslušnou doménu zablokovat. Akorát ta zprávička měla být pojata jinak – ne takto propagačně, ale spíš jako upozornění na možné komplikace a nefunkčnost některých webů.
úspěchu Věry Jourové v Bruselu
Tak tohle by opravdu stálo za zmínku, protože soudružka Jourová bude zodpovědná za kontrolu dodržování hodnot Evropské unie a za transparentnost.
Před 9 lety, namátkou:A to má být jako omluva? Ano, občas se tu nějaká off topic zprávička objevila, ale teď mezi nimi vyber některou, která tak strašně smrdí politickým aktivismem. Bude odteď schválena každá zprávička tohoto typu, a to bez ohledu na politickou či názorovou stranu?
Bude odteď schválena každá zprávička tohoto typu, a to bez ohledu na politickou či názorovou stranu?
Pochybuji, že kdybych do zpráviček navrhl nějakou iniciativu třeba ohledně státního dluhu nebo ekonomické svobody, že by to prošlo. Osobně ale ani nemám potřebu takové zprávičky navrhovat, protože tady je to mimo téma.
Pochybuji, že kdybych do zpráviček navrhl nějakou iniciativu třeba ohledně státního dluhu nebo ekonomické svobodyTak to zkus... Ja jsem pro, aby tady byl prostor i pro politicke diskuse s vetsi expozici nez jsou blogy.
Já ne. Podle mého to do zpráviček a článků (tzn. oficiálního obsahu portálu) nepatří. Tohle není obecný diskusní server. Tohle je IT server zaměřený na GNU/Linux a svobodný software. Politiku si můžeš řešit jinde.
Maximálně to může být v blogu nebo v nějaké diskusi, kde se spontánně odchýlí téma. V tom blogu je to ve smyslu: „jsem člen zdejší komunity a mimochodem mám nějaký názor na to a to, pojďme o tom pokecat“. To mi přijde v pohodě, občas je fajn vědět, čím se ostatní zabývají i mimo náš obor. Ale kdyby sem přišel někdo cizí, kdo nemá k IT a svobodnému softwaru žádný vztah, a začal psát o politice, tak by mi to přišlo mimo.
do stávky se už teď zapojilo takové množství webů a firem
Ne, politicky agitovat tu opravdu nehodlám, jen jsem chtěl upozornit na akci, která podle mě má nějaký smysl a mohla by být zajímavá i pro ostatní. A co se ideologické doktríny týče - do stávky se už teď zapojilo takové množství webů a firem, že bych v téhle oblasti shodu opravdu nehledal.Tak ona ta zprávička je nepřímá politická agitace sama o sobě. Ale že zde vyšla, není tvůj problém, ty jsi pouze snaživý aktivista. Je to problém redaktora, který ji vůbec neměl schválit.
Co se povedlo a co vítám jsou energeticky soběstačné domy. Sice se mi opět nelíbí metoda, kterou toho bylo dosaženo (zbytečné energetické štítky budov, na kterých se napakovali "energetičtí specialisté" - v případě paneláků stavěných podle jednoho ze dvou vzorů stačí nažhavit kopírku a za PENB si vyžádat 10tis per SVJ, takto jsme zaplatili 3x10tis za cela identickou zprávu pro zcela identické domy) ale výsledek stojí za to.Moment, vy máte soběstačný panelák? Dá se o tom přečíst víc? Myslel jsem že to je doména ne-stacked bytů, kde je sice super že jsou pasivní, ale zase to oproti paneláku způsobuje takové ty standardní problémy s infrastrukturou a prostorem.
Ale v tomhle fakt nejsme ve při, naopak.Však nejsme. Vepři.
Moment, vy máte soběstačný panelák?Ne, to nemáme, myslel jsem samostatné domky. S tím panelákem to byl jen postesk, že se za kopie PENB musí povinně platit 10tis. per dům a to je ještě sleva. Jak moc je panelák od soběstačnosti daleko si ani netroufám odhadnout. Je pravda, že moderní zateplení fasády, nová okna a řízené topení udělá mnoho, ale stále to má asi hodně daleko do pasivity.
Velmi snadno si dohledáte, že naprosto stejní hysterici pořvávali tehdy žvásty o příchodu doby ledové a o vině člověka.Proč lžeš?
[THE MYTH OF THE 1970s GLOBAL COOLING SCIENTIFIC CONSENSUS]Několik [vědců] to tvrdilo (výrazná menšina). zdroj
Jenže každý, kdo se v těchto komunitách a na různých fakultách pohyboval moc dobře ví, že to jsou jen lidé jako všichni ostatní. A tak je mezi nimi vedle špičky a poctivců i řada vyčůránků, kterým jde o granty, závistivců, nenávidících některé kolegy, politických fanatiků, naivků, kteří se nechají zneužívat, totálních mimoňů, lidí ustrašených z dnešní síly levičáckých médií, lidí se stádní mentalitou i lidí neschopných, kteří za celou kariéru ničím hmatatelným nepřispěli.To nedává smysl.
Revealed: How the Tobacco and Fossil Fuel Industries Fund Disinformation Campaigns Around the WorldPokud se vědec chová takhle tržně, proč by nedal přednost PR průmyslu s fosilními palivy?
nenávidící dobré bydlo technické civilizaceTohle jsem nikdy nepochopil. Jaké může mít takový člověk motivace? (pozn. to, že mi nedošla motivace, neznamená, že tvrdím, že se taková věc nemůže dít)
A jaké motivace může mít člověk, který začne náhodně vraždit nebo jinak škodit? Přijde mi to podobné.
Byť tady může být rozdíl v tom, že oni si třeba myslí, že pomáhají – a přitom škodí.
A např. ohledně těch dovozců migrantů to tu už někdy padlo – že chtějí potrestat západní civilizaci nebo bělochy.
Ale existují důkazy o záměrné manipulaci s fakty na straně hysteriků - viz. třeba prokazatelné lži ve filmu, v němž měl prsty guru Al Gore nebo třeba aféra kolem tzv. "hokejkového" grafu.Souhlas, a tyhle manipulace (např.) a stejně tak nabalování zelenistů (různí ti odpůrci jaderných elektráren a GMO) dělají medvědí službu.
Souhlas, a tyhle manipulaceCoze, myslel jsem, ze mas tedy vetsi prehled. Al Gore i hokejkovy graf jsou, pokud se nechces rypat v detailech, naprosto v poradku. Dokonce i to, ze muze nastat vetsi zima v mirnem pasu v dusledku otepleni v Arktide je fyzikalne zcela v poradku (a taky se to deje, v dusledku zpomalovani Rossbyho vln).
Pochlub se raději, jak přispíváš k ochraně přírody, kde konkrétně přikládáš ruku k dílu.Řek bych, že asi nejvíce odkazy na bolševické blisty. Sice v poslední době trochu polevil a dali se se s. Kolibáčem spíš na a2alarm. Z jakéhopak grantového cecíku či dotace teď saje psychopat Čulík s bláznem Dolejším na blistech? Nějak teď nevim. Myslim, že se nějak přisáli na Krvavou Madlu nebo jim něco přihrál Bohoušek Socbotka. Na a2alarm se ptát nebudu, to je jasné na první pohled, na jaký cecík jsou soudruzi přisáti.
hokejkovy graf jsou, pokud se nechces rypat v detailech, naprosto v poradkuNebyl tam problém s tím, že zdroje, ze kterých byla data pro hokejkový graf získána, teplotu vyhlazují (řekněme low-pass s časovou konstantou let až desítek let), a tedy by ve skutečnosti ta rovná čára mohla vypadat zubatě, a tím by to vystřelení do výšky na konci (které už vyhlazené není, protože lidmi vyrobené teploměry měří okamžitou teplotu) nevypadalo tak dramaticky?
Co by se mi líbilo by bylo, kdyby někdo udělal „jak by vypadala současná špička viděna těmi metodami kterými jsme nabrali data za dobu před lidským měřením teploty“.Zda se mi, ze tvoje otazka spis miri na spolehlivost tech teplotnich proxy. Coz se nepochybne resi. Ale jestli se ptas spis na to, jak by vypadalo klima pri odecteni vlivu CO2, i to se da zkoumat. Nekde jsem o tom videl zminku na Realclimate, kde rozlozili data o globalni teplote za posledni asi stoleti na ruzne prispevky - forcing v dusledku sklenikovych plynu, negativni forcing v dusledku partikulatu ze sopek, vliv slunecni aktivity, vliv ENSO...
uctu k tradicnim konzervativnim hodnotam.Jo, takže k zachování starého dobrého pořádku, hlavně abychom se jako jednotlivci, nebo civilizace neposunuli někam jinam; něco mi říká, že při průmyslové revoluci by si byl jeden z prvních nadávající na ty zlé stroje co berou lidem práci...
Tiskni
Sdílej: