OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Podle počítadla už IANA nemá IPv4 adresy. Ještě včera zbývalo přibližně 18 miliónů adres.
Tiskni
Sdílej:
s novějším IOSemAno, ale u staršího IOSu je IPv6 dost zásadní problém a kvůli tomu, že Cisco nenabízí jeho update, tak by to znamenalo koupit nový hardware, který vzhledem k jeho předraženosti asi nikdo kvůli IPv6 kupovat nebude. Nakonec tedy nejlépe připravení na IPv6 jsou ti ISP, kteří používají obyčejná PC a průmyslové desky s Linuxem či BSD.
Nakonec tedy nejlépe připravení na IPv6 jsou ti ISP, kteří používají obyčejná PC a průmyslové desky s Linuxem či BSD.Tak tak, takový Mikrotik je teďka docela výhra, i když na IPv6 dřív taky dost kašlali.
majkls@majkls-nb:~$ ping6 cisco.com unknown host majkls@majkls-nb:~$ ping6 wwww.cisco.com unknown host majkls@majkls-nb:~$ ping6 ipv6.cisco.com unknown host majkls@majkls-nb:~$ ping6 www.cisco.com unknown host
taky souhlasim, ze je to skoda. podle me existuje daleko privetivejsi distribuce i pro novacky - a to mluvim z vlastni zkusenosti, kdyz jsem zkousel i to ubuntu instalovat - proste jsem nic horsiho nevidel
no fuj, ja ti dam suchy z nosu
pokud mas na mysli priklad privetivejsi distribuce, coby pro novacka bych volil radeji fedoru nebo suse. jinak, ja sam zacinal na slackware, u ktereho jsem zustal, i kdyz jsem zkousel i obe jmenovane
pokud mas na mysli priklad toho hrozneho na ubuntu, vyjadrim se trosku jinak. mozna jsem to prehnal, kdyz jsem napsal, ze nic horsiho jsem nevidel. osobne jsem rad, ze je tu distribuce, ktera je novackum hodne privetiva. jen dle meho nazoru je ubuntu privetive az moc. z meho pohledu dost windusoidni. dle meho nazoru, distribuce by mela byt postavena tak, aby uzivatele nutila aspon trosku pochopit taje systemu, coz u ubuntu neni zapotrebi.myslim, ze toto je na skodu, protoze bez teto nutnosti, jakmile neco funguje spatne, bez ohledu na to, ze se jedna o prkotinu, je hned vsude slyset, ze linux stoji za ..... a ze jsou wokna lepsi. vsichni vsak vime, ze opak je pravdou
nechci tedy nejak hanit ubuntu, jen at tu je :)
PS: jestli jsem tu ted blbe krafal, prosim, neukamenujte me. jsem linej to po sobe cist, coz bych pry mel pokazdy, nez neco odeslu.
I kdyby mělo být Ubuntu jen přechodem k Linuxu, díky bohu za něj!!! Každá alternativa má své opodstatnění!I kdyby mělo byt Ubuntu jen další alternativou k monopolní firmě, tak díky bohu za něj :). A pořád je to převážně opensource distribuce.
Teď přemýšlím o Linuxu v obýváku u televize, ale díky dosavadním zkušenostem budu více dbát na spolupráci HW a SW...To... erm... chápu :).
To bylo 4. ledna, leccos se od te doby mohlo zmenit
Viz podobně jako je to u Cisco s Linksys E3000 a Linksys E2000. Rozdíl v ceně cca 1000,-. Rozdíl v HW žádný. Jediný rozdíl je právě ve firmware, kdy u vyšší řady je možnost využívat jak 5GHz tak 2,4 GHz současně, zatímco u nižší verze můžete používat pouze jedno nebo druhé rádio.Jakou si firma udělá cenovou politiku, takovou ji bude mít :). Naštěstí pro ty z nás, kteří je chtějí vidět, alternativy existují. Nebo jedna z alternativ je samozřejmě koupit to nové zařízení.
Ale Jiriho věta "Staci, kdyz firma vyda novej firmware. O nicem jinem to moc neni." se dle mého názoru opravdu týká spíše oficiálního firmware. Proto jsem reagoval tak jak jsem reagoval :) Co se týče cenové politiky Cisca, tak ani v nejmenším proti ní nic nemám :) Použil jsem to pouze jako reálný příklad, k podložení mého předchozího tvrzení.Pak nejsme ve sporu :).
vybornej napad :) muj modem ani router IPV6 nepodporuje :))Koupíš si nový :).
A ty už máš doma PC na IPv6 alespoň přes tunel?Tak... někteří z nás dávají přednost nativní konektivitě.