Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Jiří Eischmann se v příspěvku /e/: Android bez Googlu na starém telefonu na svém blogu podělil o zkušenosti s mobilním operačním systémem /e/ (Wikipedie) na telefonu Samsung Galaxy S4 Mini: Pokud hledáte pro svůj androidí telefon systém bez závislosti na Googlu, je to asi ta nejlepší volba.
Tiskni
Sdílej:
LineageOS s custom laucherem (ktery se mi vubec nelibi
Ono ani nejde tak o to, jak to vypadá (mě se to naopak celkem líbí), ale jde o to, že to umí úplný kulový. Když to srovnáš s Lawnchairem, který je funkčně úplně někde jinde. Je to tak, v podstatě je to Lineage s microG + launcher a nějaké drobnosti.
Neni nějak patrný, co "odgoglili" navíc oproti Lineage. Řek bych že nic. Proto to na mě působí dost falešně, páč vychytrale předstírají a snaží se věšet bulíky na nos nepříliš neinformovaným lidem. Prostě udělali pár kosmetických změn nad Lineage. No a Nextcloud si nainstaluje dnes středně pokročilý jouda. Mandrake jsem měl rád, ale tady to silně zavání.
Hlavu z prdele bys mel vytahnout predevsim ty, zadnej non-it uzivatel vzivote nebude nic preinstalovavat, natoz android v telefonu.To máš pravdu. Proto /e/ Foundation nabízí na svých stránkách mobily přímo s předinstalovaným systémem nebo službu, že jim pošleš starý telefon, který je mezi podporovanými, a oni ti ho pošlou připravený nazpátek.
Pokud má mít něco aspoň minimální šanci uspět proti Googlu, Applu atd., tak tam věci už musí být, na pár kliknutí a zadání údajů ke kreditce (pokud se jedná o placenou službu) daleko.
Buďme rádi, že se někdo snaží o integraci open-source projektůJá bych byl rád, jen kdyby nedrnkali na falašnou strunu.
Pokud má mít něco aspoň minimální šanci uspět proti Googlu, Applu atd., tak
Nějak mi uniká a neni mi jasný, jak může někdo bojovat proti Googlu operačním systémem od Googlu. Že to je systém bez Google nemůže zodpovědně prohlásit nikdo, kdo má pět po hromadě a kdo má co do činění s androidem či jakýmkoli jeho klonem. To je iluzorní, poněvadž to má jaksi každý android zakódováno v DNA. On se totiž Google podílí i na vývoji AOSP a Lineage. K té metě odgoglení se blíží připravovaný Pinephone a librem 5. Tam by měla už chybět, jak jsem četl, i mezivrstva halium a libhybris. To je férová konkurence Googlu a byl bych nesmírně rád, kdyby se prosadili. Stačilo by pár procent trhu, to by je krásně uživilo a popohnalo vývoj. A přitom to, narozdíl od /eee/ do světa nějak zvlášť nevytrubují (google free, google free)
A proto říkám, že s. Duval hraje na flašinet falešnou odrhovačku a vytrubuje hesla, která z principu nemůže nikdy splnit. Ono to sice vypadá ušlechtile, ale založení nějaké neziskové nadace nezaručuje vůbec nic a i ve světě open source se mohou vyskytnout vykukové jako eee fujtabl.