Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
V GNOME 3.7 zmizela další funkcionalita, tentokrát podpora průhlednosti v emulátoru terminálu. Nahlášenou chybu vývojář Christian Persch zamítnul (WONTFIX) prostým: "Ne." Důvodem je přechod na GSettings - průhlednost se musela řešit obezličkou, která komplikovala kód. Vývojáři si tímto krokem usnadnili práci.
Tiskni
Sdílej:
V Gnome to tak bylo vždy, takže to není překvapující.To není tak úplně pravda.
Zdá se, že v posledních letech ovládli vývoj mnoha komponent psychopati - nejen Gnome, ale třeba takové systemd, pulseaudio, Grub2 a další "vymoženosti" jsou tady zdá se jen pro ukojení ega svých agresivních tvůrců. Uživatel je bohužel až na posledním místě.A NetworkManager, že :). Kdybys to neposral tím GRUB2, tak bych ti to i věřil.
Uživatel je bohužel až na posledním místě.V životě máš vždy dvě možnosti. Stěžovat si
Grub 2 je luxusní. Jen se to musí nastavit ručně, přímo v grub.cfg
Např:set default="0" set timeout=0 menuentry 'Archlinux' { set root=(hd0,msdos1)/boot echo 'Loading Linux linux ...' linux $root/vmlinuz-linux root=/dev/disk/by-uuid/9331dadc-d2db-49f6-b0dd-4feac0b75daa ro quiet echo 'Loading initial ramdisk ...' initrd $root/initramfs-linux.img boot }Já tam ještě mám: když člověk drží shift, dostane krásnou eye candy nabídku s pozadím, jinak okamžitej boot.
Jemu trebas bootovat jednoduse editovaltenym textakem
title Ubuntu, kernel 2.6.17-10-generic root (hd0,4) kernel /boot/vmlinuz-2.6.17-10-generic root=/dev/sda5 ro quiet splash initrd /boot/initrd.img-2.6.17-10-generic quiet savedefault boot
menuentry 'Debian 3.8-1-amd64' --class debian --class gnu-linux --class gnu --class os { load_video insmod gzio insmod part_msdos insmod ext2 set root='(hd0,msdos1)' search --no-floppy --fs-uuid --set=root 1e574ca1-3db7-47f2-b18d-ba583be6aa2a linux /vmlinuz-3.8-1-amd64 root=/dev/mapper/root ro initrd /initrd.img-3.8-1-amd64 }Opravdu ti to druhé přijde opravdu o hodně složitější než to první?
tech sracek se v tucnakovi objevuje cim dal vic, a to vse jen proto, ze si nejaky idiot vzpomene, ze to tak je politicky spravne a rozbije politicky nespravnou, ale zcela funkcni vecS tím souhlasím a též mi to vadí, ale zrovna GRUB2 mezi tyto věci prostě nepatří.
Jemu trebas bootovat jednoduse editovaltenym textakemK čemu je dobré tuhle nesmyslnou fámu dále šířit? Vždyť tím ze sebe člověk jenom dělá hlupáka.
Fajn, nic proti, když to někdo potřebuje, tak ať si ho nainstaluje. Ale proč to cpou do hlavních distribucí? Ve všech mých počítačích je jen jeden FS a jeden OSProc nepouzivate lilo?
U Network managera je to to samé, asi je v pohodě a lidem normálně běží, ale jak se už i Linus zlobil, politika je ve výchozím nastavením často nevhodně nastavenáPolitika upstreamového výchozího nastavení bude nejspíš ještě dlouhou dobu v mnohém stejná jako doposud. Teď se vůbec řeší, co všechno by mělo jít konfigurací potlačit či změnit. Distribuce si dodají vlastní výchozí nastavení podle potřeby a administrátoři si je doladí. Ať žije zpětná kompatibilita :).
Je v tom málo svobody rozhodování a hodně skrývání a to jsou pak ty drobnosti co způsobí, že je něco označeno jako „sračka“.Označováno jako sračka je (někým) prakticky všechno, to nemá žádnou vypovídací hodnotu. Nicméně nejvíc sračkují ti, kteří to ve skutečnosti nezajímá (lze poznat například podle množství a kvality bugreportů, které nesou jejich jméno).
Politika upstreamového výchozího nastavení bude nejspíš ještě dlouhou dobu v mnohém stejná jako doposud.No nevím jak rhel, fedora či CentOS, ale takové ty distribuce od Bubuntu přes OpenSuse a zase zpět k Debian-u mi skoro přijde, že to mají v každé verzi jinak (nevhodně), ale možná se mi to jen zdá, ale mám pocit, že pokaždé přestavuji něco jiného… :)
org.freedesktop.NetworkManager.policy
, kde se povoluje co komu a v poslední době to už i funguje, dle očekávání Nicméně nejvíc sračkují ti, kteří to ve skutečnosti nezajímá (lze poznat například podle množství a kvality bugreportů, které nesou jejich jméno).To beru, nicméně ne každý uživatel se chce zabývat rozesíláním bugreportů, tuplem když to většinou vyžaduje nějakou další komunikaci/úkoly od příjemce reportu. Normální člověk se na to radši vysere, to je prostě realita. Osobně se snažím v programech, na kterých mi záleží, ohlásit chybu na IRC (pro případ, že by zatím nebyla známá) nebo třeba na fóru, když je přístupné (tj. už tam mám registraci nebo funguje bugmenot). Někdy po mě něco chtějí (třeba otestovat, specifikovat), tak to udělám. Ale odsuď podsuď, nemám zájem se 'integrovat' do každé komunity které chci oznámit, že jí něco nefunguje. Že mě klepne pepka plánuju až na důchod. Myslím, že nebudu vyjímka (no, až na tu ochotu ke komunikaci), takže projekty prostě musí počítat s tím, že se k nim většina feedbacku, který by potřebovali (ač třeba i nechtěli) prostě nedostane. I čas Franty júzra má nějakou cenu.
Nerozumím, proč chceš, abych participoval na vývoji 'sraček' byť jen hlášením bugů.To bych si nedovolil, něco takového po pivních nadávačích chtít.
Normální člověk není masochista a raději volí alternativuKterou? Rád se seznámím.
je tedy logické, že bugreporty na 'sračky' vidíš málo.V tom případě jsem rád, že na NetworkManager jich nejen vidím, ale i zpracovávám, spoustu.
no ja som ostal odstrihnutý od netu
??? A to jako proč? Ono přestalo fungovat ip addr a nebo, když už, dhclient? To jsme se opravdu dostali do stavu, kdy si uživatel linuxu neumí nastavit ani síť?
To jsme se opravdu dostali do stavu, kdy si uživatel linuxu neumí nastavit ani síť?Co je to za kravský argument? Když síť nerozchodí Network Manager a není to nějaká atypická síť, tak je to chyba NM nebo jiné komponenty, uživatel s tím nesouvisí (pokud se v tom nešťoural). Uživatel není od toho, aby kompenzoval neschopnost systému. Nejde o to, zda si dovede nastavit síť, ale zda si ji dovede nastavit originálním způsobem (jsem zvědavý, jestli takový existuje). Uživatel Bedňa to nakonec po 5 minutách rozchodil (protože je geniální a pamatuje si jaké příkazy má naťukat), ale to nemění nic na tom, že systém ho nechal odsřiženého od netu.
Proc hlasit bugy ve sracce?To už jsi psal.
Kdyz te navic vyvojar posle 10x doprdele, protoze on prece vi nejlip jak maj veci fungovat?Budu se těšit na odkaz do bugzilly NetworkManageru, kde se ti to stalo :).
grub2 je strasna sracka. teckaGrub 2 je super a už mnohokrát mi pomohl nabootovat systém, který nestartoval. Hodně pomáhá napovídání pomocí tabulátoru, snadno zjistíš, jaké tam máš disky, RAID, LVM... a v pohodě nabootuješ.
grub2 je strasna sracka. tecka.Není nad technický pohled na věc podložený argumenty.
tak by bylo mnohem lepsi opravit ifconfig nez delat dalsi vrstvu)Který ifconfig máš namysli? Nadbytečný polofunkční low-level tool nebo redhatí ifcfg skripty? Ani v jednom případě nemá velký smysl opravovat. Plně funkční low-level tool už máme (ip) a systém bootovacích skriptů nedokáže pokrýt dnešní požadavky na konfiguraci sítě. Jediné, co by šlo, by bylo postavit nové řešení a dát mu pro potřeby marketingu stejné jméno.
ip a a addr/mask dev iface
" a "ip r a addr/mask via router
". Takto nastavené adresy vydrží i po ztrátě linku (důvod, proč jsem opustil wicd). V případě potřeby bude možné spustit na vybraném interface DHCP server a nebude se to tlouct. Tohoto netlučení nelze dosáhnout úplným vypnutím network démona (jak jsem to viděl např. u tebe), protože přes něj chci být připojený na jednom interface a ladit druhé.Přemýšlím nad přechodem na NM (nebo nějaký jiný démon); hledám hlavně něco jednoduššího, než je řádková ruční konfigurace, kterou teď používám. Moje požadavky:V tuhle chvíli má smysl uvažovat jen o NetworkManageru nebo netifd.
Nadefinuju si WiFi a drátové sítě; notebook se po otevření podle nalezených SSID automaticky připojí. Připojení k nové síti by mělo být na pár kliknutí.Ano.
Bude to umět vytáčené připojení přes modem (normálně mám zařízení v /dev, do kterého jdou posílat AT příkazy).Typicky ano, ale není to tak univerzální jako třeba wvdial, alespoň ne tak, jak je to v současné době řešené.
V případě, že debuguju nějakou síť, potřebuju ekvivalenty "ip a a addr/mask dev iface" a "ip r a addr/mask via router". Takto nastavené adresy vydrží i po ztrátě linku (důvod, proč jsem opustil wicd). V případě potřeby bude možné spustit na vybraném interface DHCP server a nebude se to tlouct. Tohoto netlučení nelze dosáhnout úplným vypnutím network démona (jak jsem to viděl např. u tebe), protože přes něj chci být připojený na jednom interface a ladit druhé.Ne. Ale do budoucna se s tím počítá.
Půjdou nastavit routy - a to jak stylem "tenhle subnet routuj přes 3G, zbytek přes WiFi", tak stylem "teď se připojím na WiFi, ale nechci, abys mi přenastavoval default routu". Totéž s DNS.Ano. U spojení můžeš zablokovat default route/DNS.
Podpora třeba iodine tunelu nebo openvpn by byla fajn. Nebo alespoň kdyby se to - opět - netlouklo.OpenVPN je. iodine není, ale do budoucna se počítá s volnější integrací s ostatními nástroji (tzn. že půjdou používat souběžně věci, na které nemáš speciální plugin).
Jsem opravdu tak náročný?Dá se říct, že ano, vzhledem k tomu, že se podobným požadavkům donedávna nikdo pořádně nevěnoval.
Můžu mít také dotaz? V čem to je, že po připojení USB modemu k laptopu, trvá minimálně 15s než se ukáže dostupné připojeni v NM appletu v GnomeNejsem jasnovidec. Je to akce, které se účastní relativně mnoho různých komponent systému. Pokud by tě to skutečně zajímalo, je potřeba vytvořit relativně kvalitní bugreport s připojenými logy a reagovat na případné další dotazy a spolupracovat při testování.
když ve Windows Vista to jde okamžitě.Gratuluju.
jsem vyjímka?Možná, možná ne. Některé problémy se projevují plošně, jiné jsou závislé třeba na konkrétním hardware.
wvdial to připojí hned,Taky mě před časem překvapilo, když jsem zjistil, že se v NetworkManageru nepoužívá wvdial, se kterým jsme měl samé dobré zkušenosti a na který jsou všude po netu konfiguráky.
musí to být v komunikaci přes dbus apod.Komunikace přes dbus není v řádu vteřin.
Jak debugging, můžu provést tak abych zjistil, kde je to největší zpoždění?Můžeš. Tipuju, že by to mohlo být v ModemManageru a tomu nijak zvlášť nerozumím, ale už jen ze syslogu zjistíš časy, kdy se co děje a dost možná odhadneš, kde k tomu zdržení dochází. Jak NetworkManager, tak ModemManager se dají spustit s bohatšími výpisy. Nejlepší by bylo po prvních pokusech založit bug report. Dej mě kdyžtak do Cc (psimerda at redhat.com), protože běžně mobile broadband bug reporty nesleduju.
Můžu mít také dotaz? V čem to je, že po připojení USB modemu k laptopu, trvá minimálně 15s než se ukáže dostupné připojeni v NM appletu v Gnome, když ve Windows Vista to jde okamžitě.Děje se mi to též, laguje usb_modeswitch. Neladil jsem to, nezajímá mě to tolik.
grub2 je strasna sracka. tecka.Můžeš uvést nějaké rozdíly mezi GRUB(1) a GRUB2, které tě tolik otravují?
neustale se to patchuje = nasobky rizika, se se to podelaJak chceš implementovat nové funkce bez patchování?
a ja pridam trebas vsemozny "samokonfiguracni" hruzy, ktery se podelaj samozrejme takyO jakých samokonfiguračních hrůzách hovoříš? GRUB2 používám a žádné samokonfigurace jsem si nevšiml. Nezaměňuješ omylem podělané skripty /etc/grub.d/ své distribuce za podělanost GRUBu?
Co chces probuh implementovat do bootloaderu?Partition tabulky (DOS, GPT, LVM), RAID, FS (ext2, ext4, Reiser3, Reiser4, XFS, btrfs, vfat, NTFS…). Opravdu dokážeš tohle všechno narvat do 32 KiB?
podelanej grub2, kterej nejde rozumne nakonfigurovat rucneJak to, že ne? Já si normálně otevřu
/boot/grub/grub.cfg
a tam to prostě změním.
pouziva zcela nerozumne podelane scriptyMůj GRUB2 vůbec žádné skripty nepoužívá, mluvíme o tom stejném GRUB2u?
grub je uplne stejna sracka jako ty scriptyPočkej, kvůli tomu, že existuje linuxová distribuce, která má podělané skripty na GRUB2, je GRUB2 sračka? Když vytvořím distribuci Jendabuntu, která používá úplně stejné skripty na konfiguraci GRUB1, bude najednou sračka i GRUB1?
A to nemluvim radsi o "ficurach" ... jako ze se mi kvuli podobnym srackam presunujou binarky mezi /usr /bin ... a dalsima, protoze nekdo montuje usr az nekdy casem, ale tyhle sracky potrebujou neco hned ...Ale o tomhle se přece nebavíme a tady s tebou souhlasím!
protoze nejake debil ma pocit, ze hledat HW a konfigurovat sit je treba driv, nez pripojit disky ...Ten debil jsem, protože mám / na serveru, protože mám / šifrované a po síti k němu zadávám heslo, nebo protože chci mít v initramdisku SSH pro případ podělání řadiče nebo FS s /?
Partition tabulky (DOS, GPT, LVM), RAID, FS (ext2, ext4, Reiser3, Reiser4, XFS, btrfs, vfat, NTFS…). Opravdu dokážeš tohle všechno narvat do 32 KiB?
Neřeší tohle u grubu stage 1.5 drivery, z nichž se natahují jen ty, které jsou na daném systému potřeba?
NM ne, ten byl dycinky jenom velice šikovná desktopová věcička.Popravdě řečeno máme v bugzille popsané i nedostatky ohledně desktopového či laptopového použití.
Dojel ale na to, že byl 'jedinou' v současnosti udržovanou implementací správy sítě a tak přišlo některým lidem logické, že by ji měl spravovat úplně.Ono je docela logické, aby síť do jisté míry spravoval centrální nástroj, otázkou je jen, který.
Ono je docela logické, aby síť do jisté míry spravoval centrální nástroj, otázkou je jen, který.
Mě to moc logické nepřipadá. Aktuálně se síť nastavuje mnoha různými nástroji, které mají v kombinaci obrovské možnosti. Pokud má vzniknout jeden nástroj, tak buď bude jednoduchý a nebude umět všechno. Nebo za b) bude složitý a potom to ztrácí význam. Ještě k tomu b) pokud to bude velmi dobře navrženo, tak se v tomto supersložitém nástroji budou dělat jednoduché věci jednoduše. I když zde tedy příliš velkým optimistou nejsem.
V každém případě, je to opuštění UNIXovského pravidla dělej jen jednu věc, ale dělej ji pořádně. A já nevím, zda někoho napadne příklad, kdy tohle porušení vedlo k lepšímu výsledku. Zatím to vypadá spíše naopak. Aby fungoval zvuk, musí se odinstalovat PulseAudio, aby fungovala síť, musí se odinstalovat NetworkManager (dělal jsem to naposledy o víkendu). A za chvíli bude nejspíše platit, že aby fungovaly služby, musí se nahradit systemd.
Jako takhle, mě osobně to může být jedno, byla to krásná léta a teď můžu přejít třeba na BSD. Ale je to podle mého názoru škoda. Mohl (a stále může) to být skvělý UNIX za skvělou cenu i pro levný hw.
V každém případě, je to opuštění UNIXovského pravidla dělej jen jednu věc, ale dělej ji pořádně.To platí o tom, co popisuješ o odstavec výše, nikoliv o tom, co popisuju já. To, co jsem psal já je naopak velmi UNIXové.
Asi jsem divnej, ale s vývojem toho desktopu jsem nadmíru spokojen.Já až na konkrétní problémy a způsob komunikace či nekomunikace některých vývojářů s ostatními projekty.
Já bych to striktní odmítnutí zas tak nedramatizoval.
Já ano. Za tenhle přístup si dotyčný nezaslouží nic menšího než vyhození z projektu. To, že je údajně unavený, neznamená, že může duplikáty uzavírat jako WONTFIX, a to bez jakéhokoliv vysvětlení. Ale je vidět, že povaha typu Ulrich Drepper (čti kokot) není nic výjimečného.
Spíš by měl někdo z projektu přijít a danému vývojáři vysvětlit, proč je to jeho řešení špatně a proč je potřeba s uživateli komunikovat.
Nejlépe ručně. ^-^
Nedostatek "social skills" a problémy s komunikací jsou u vývojářů docela časté a textová forma komunikace to jen umocňuje. To ale neznamená, že nemůžou být takoví lidi pro projekt přínosem.
Projekty (úplně typickým případem je KDE) od toho mají jasně daná pravidla a tým, který se stará o jejich dodržování, jak jistě víš. Akorát — jak tak pozoruju jeden shitstorm kolem GNOME za druhým — by pak pomalu neměl kdo vyvíjet.
Projekty (úplně typickým případem je KDE) od toho mají jasně daná pravidla a tým, který se stará o jejich dodržování, jak jistě víš.Má Gnome něco takového?
Očekával bych, že Cinnamon (jakožto fork některých částí GNOME) to bude řešit.
A verim, ze kdyby nekdo misto hlaseni bugu poslal path, ktery to resi, tak by to bylo zarazeny.
V GNOME si tím nejsem zcela jistý—protože vyšší cíle.
A verim, ze kdyby nekdo misto hlaseni bugu poslal path, ktery to resi, tak by to bylo zarazeny.To je dost naivní, když reakce byla „no“, ne „patches welcome“ nebo „feel free to reopen with patches“, „I don't think anyone is working on it“, což jsou odpovědi, které má smysl použít, pokud něco zavírám jako WONTFIX jen proto, že na to nikdo nemá čas.
Blbost, bez C se v Gnome nikam nehnete. Ano, gnome-terminal by se dal napsat treba ve Vala, je to jen kabat okolo vte, ale je tam navic kopa funkcionality okolo a ta by stejne musela mit vlastni C knihovnu.
Vyvojari chybi a zrovna gnome-terminal je jednim z prikladu. Naprosto chapu chpe, ze ten kod odstranil, byl broken by design a zasluhoval prepis. V dnesni dobe compozite WM by se tohle navic melo resit uplne jinak. Treba to taky casem prijde. A ten clovek na to ma pravo, vezmu-li v potaz jeho historii.
Jak se koukam na ten bug, povesil bych za koule do pruvanu vsechny, kdo takovym zpusobem napadaji zavrene (!) bugreporty nesmyslnou diskuzi a osobnimi nazory, ktere do bugzilly nepatri.
Vyvojari chybi a zrovna gnome-terminal je jednim z prikladu. Naprosto chapu chpe, ze ten kod odstranil, byl broken by design a zasluhoval prepis.Ono se ani tak neřeší, že ten kód odstranil.
Jak se koukam na ten bug, povesil bych za koule do pruvanu vsechny, kdo takovym zpusobem napadaji zavrene (!) bugreporty nesmyslnou diskuzi a osobnimi nazory, ktere do bugzilly nepatri.Taky jsem si tam jeden přidal. Když se vývojář neumí chovat, tak ať se smíří s tím, že ho na to někdo upozorní, třeba i v bugzille, a třeba i několik lidí po sobě. Já si dávám práci s tím, chovat se k bug reporterům slušně, a to stejné očekávám od druhých.
Blbost, bez C se v Gnome nikam nehnete.
To není v rozporu s tím komentářem, na který reaguješ.
Zbytek nekomentuju, GNOME HQ se opět ukazují v nejlepším světle.
Pokud vím tak gnome-terminál neuměl nikdy skutečnou průhlednost. Pamatuju si, že když jsem si s tím hrál, tak to vždycky zobrazilo plochu, i když za terminálovým oknem bylo něco jiného. Už je to ale docela dávno, tak mě kdyžtak opravte.No tak tedy opravuji, viz příloha. Je to teda ještě staré dobré Gnome2...
nikdy by mne nenapadlo dát si pod text jako pozadí cokoli jiného než jednobarevné pozadí nebo nanejvýš gradientní přechod mezi dvěma blízkými. Představa, že bych měl u terminálu průhledné pozadí, mi připadá dost děsivá…
To ještě neznamená, že to někdo jiný nevyužije. Třeba já průhlednost terminálu příležitostně používám, a to v případech, kdy mám na pozadí nějaký návod nebo manuál a občas se na něj při práci v terminálu potřebuju podívat, ale přepínání oken je rušivé.
kdy mám na pozadí nějaký návod nebo manuál a občas se na něj při práci v terminálu potřebuju podívat
To jako že jsou dva texty přes sebe a vy dokážete efektivně číst kterýkoli z nich? Tak to máte můj obdiv, to bych nedokázal.
To jako že jsou dva texty přes sebe
Ve stručnosti: ne.
Může se to zdát překvapivé, ale text obvykle nezabírá 100 % obsahu okna.
(2) tohle zabalení mi připadá jako adept na nejzbytečnější funkci široko daleko.Zrovna todle pouzivam dost casto treba v gimpu. Zaroluju okno a dam mu priznak vzdy na vrchu. Kdyz mysi ukazu na titulek, tak se odroluje a ja pracuju s obrazkem, kdyz chci do panelu nastroju, tak vyjedu mimo okno a ono se zaroluje, ja zmenim nastroj a najedu zpatky na titulek a jsem v obrazku.
Já zasouvání okna taky běžně nepoužívám. Proto na to nemám ani definovanou klávesu. A proto zasouvání okna běžně nepoužívám. Já jen, že ta funkcionalita tu je, tak proč ji nevyužít, když tak nutně potřebuji nahlédnout pod vrchní okno. To spíše za tím účelem používám přesunutí okna na spodní úroveň.
Jinak všelijaké monitorovací věci používám ve formě dokovacích aplikací, takže stačí zajet ukazatelem na patřičnou hranu obrazovky a sledovací aplikace se vysunou. A ostatní nedůležité události řeším výpisem /var/log/messages do kořenového okna, takže stačí pohled do spodní části obrazovky, kde obvykle nic nezaclání, nebo rychlé přepnutí na prázdnou plochu.
Váš problém okna něčeho nedůležitého vespod vlastně ani nemám, protože pracuji v terminálu, jehož okna mi jako dlaždice postupně zaplňují plochu, a než abych si zacláněl dalším, to jej raději otevřu na další ploše. A když potřebuji něco přes celou obrazovku, tak na to mám zkratku, kterou rychle maximalizuji aktuální okno tam a zpět. Prostě je to ve stylu práce.
Ušetření práce programátorům na úkor uživatele je součástí unixové filozofie.Heh, to si musím zapamatovat, to není špatný postřeh. Tuhle jsem začal kopírovat olbřímý (ale sparsovatý) soubor pomocí cp. Po chvíli mi došlo, že to bude asi docela trvat. Pak mi došlo, že vůbec nevím, jak dlouho - tedy den, měsíc? On je rok 2013, kua někdo by tomu blbému nástroji fakt mohl přidělat nějaké hlášení progresu. A tím nemyslím "to si naskriptuješ v pythonu" nebo "proč nepoužíváš rsync". Nu což, měl jsem kliku a do dvou v noci bylo hotovo, dokonce i toho samého dne. Přijde mi od operačního systému diletantské, když počítá s tím, že uživatelé ke kopírování nebudou používat tradiční nástroj na kopírování, ale nějakou zálohovací utilitu kterou neznají a možná má jiné ovládání. Ale prostě za těch 20 nebo kolik let (1993 už nebyl až takový pravěk) se nikomu nechtělo to povýšit na nedřevní úroveň.
cp stary novy & watch ls -lh stary novysice mi to neřekne jak dlouho to bude trvat, ale aspoň vidím, jak je to daleko. I když já nepoužívám spouštění na pozadí, ale dělený terminál, takže vidím progress i kdy ten cp skončí.
Careful everybody, it looks like the gnome devs have gone into full damage control mode. If you mention this bug report anywhere else (reddit, hacker news, pillow talk with your spouse etc) you will be banned: http://i.imgur.com/wCTh0MZ.png
V poradku, chce to trochu zamest a kdyz si lidi nedaji rict, maji, co chteli.
Skoda, ze nemuzu najit gnome-terminal-list, nicmene se daji otevrit vlakna na obecnych mailing listech.
V poradku, chce to trochu zamest a kdyz si lidi nedaji rict, maji, co chteli.Nemůžu říct, že bych měl úplně radost z toho, že zametli se mnou, co se cenzury týče. Bylo to velice jemné a slušné upozornění na to, že jednání dotyčného neschvaluju.
Nesmis si to brat osobne, i kdyby ten nazor byl 100% k veci, stejne bude smazan Muzes ale otevrit diskuzi jinde.
Vypadá to, že tě to promazání příspěvků v daném bugreportu nějak uchvátilo Co ti na tom přijde divného? Za tu dobu v Red Hatu už jsi mohl přijít na to, že bugzilla není o tom, aby tam probíhaly názorové diskuse o všem možném, ale o technických komentářích. Ten vývojář zvolil nevhodnou formu komunikace, ale to nic nemění na tom, že bashing GNOME tam nepatří. Už jim tam několikrát psali, že mají diskusi vést na mailing listech nebo fórech, které jsou k tomu určené.
Já jsem naopak rád, že jsou v tomto moderátoři GNOME bugzilly striktní, protože v bugreportech mě zajímá jádro problému, nechci se prohrabávat balastem.
Vypadá to, že tě to promazání příspěvků v daném bugreportu nějak uchvátiloPřestože je pro mě průhlednost terminálu první na seznamu zbytečným featur, tak neposkytnout uživatelům technické, nebo i jenom prosté lidské vysvětlení není důvodem pro mazání komentářů z Bugzilly. Naopak, dotaz na důvody pro WONTFIX je veskrze technický a tvrdit, že se lidé mají ptát v lampárně (irc. fóra), namísto přímo vývojáře je nesmysl.Co ti na tom přijde divného?
bugreportech mě zajímá jádro problému, nechci se prohrabávat balastemHlavně tohle nezapomeň často opakovat kolegům, co dělají podporu* pro enterprájs zákazníky. Vcelku tuším, kam tě s takovým prohlášením pošlou. * myslím tím vývojáře, ne telefon - tam je balastu řádově víc
The core problem is in communication: * Closing as WONTFIX with only reason as "No." * Banning users for unpleasant (but truly) publicity (with title stating facts only) * Deleting comments from bugzilla (can't admins just lock the discussion?)následně:
I don't like to see any open source project to go this low and behave this way in bugzilla. I suppose developers and admins are smarter people than regular bugzilla commenters and they should have more experience with dealing with these things.Michal to napsal velmi pěkně. Nejde tady o průhlednost, ale o vztah ke komunitě a určitě by takové chování v RHBZ vůči zákazníkovi taky nefungovalo.
Nejde tady o průhlednost, ale o vztah ke komunitě a určitě by takové chování v RHBZ vůči zákazníkovi taky nefungovalo.
Obecně samozřejmě těžko lze srovnávat komunikaci s platícím zákazníkem a s komunitním uživatelem. Ale tohle je prostě moc v jakékoli bugzille.
Nemůžu si pomoct, ale tohle byl zatím vrchol "plnohodnotného" desktopu na Linuxu. Svižný, relativně paměťově nenáročný, ergonomický, stabilní, nastavitelný až do nejmenších detailů, rozumělo si s klasickou konfigurací z /etc (např. nastavení cups). Když jsem naposled zkoušel KDE 4.10.něco a GNOME 3.8, nikdo mi nenamluví že nejde o regresi. Bohužel i z celkem solidního Xfce se stal v posledních verzích celkem nenažraný bumbrlíček.
Po KDE 3.5 jsem utekl k tiling WMs, které se zatím drží té základní unixové filozofie a zatím spokojenost, i když si člověk musí zvyknout na menší komfort.A už to umí neblikat sakra kurzorem?Navrhni to v bugzille - jelikož půjde o mazání kódu, je velká šance, že to projde i bez toho, aby ti zabanovali účet
Normalny je ktory?Libovolný, který umí vypnout blikání kurzorem :). Pak se mi ještě hodí taby a možnost uložit scrollback do souboru nebo v něm fulltextově hledat, což ale umí málokdo (tuším, že právě Konsole).
Pak se mi ještě hodí taby a možnost uložit scrollback do souboru nebo v něm fulltextově hledat, což ale umí málokdo (tuším, že právě Konsole).
tmux
- taby se jmenují okna (window), dlaždice umí (pane) a scrollback se jmenuje historie (history) a fultextově se v něm vyhledávat dá. Ukládání do souboru neumí, ale počítám, že by se mohlo stačit zeptat se upstreamu.
$ lsmod | grep smysl_pro_humor $ # hint: to mezi tímto a horním řádkem je prázdný výpis
modprobe irony
root@muhahahaha:~# modprobe irony FATAL: Module irony not found.
alias crontab='crontab -i'