Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Zdrojový kód kompilátoru jazyka F# 2.0 i s knihovnou byl uvolněn pod licencí Apache 2.0.
Tiskni
Sdílej:
je to v nějaké oblasti trochu víc rozšířeno?
V jazycích z rodiny ML bylo napsáno mnoho dokazovačů (ostatně jazyk ML vznikl kvůli dokazovači LCF – od toho název metalanguage). Například interaktivní dokazovač Coq je napsán v OCamlu.
V dnešní době lze v OCamlu programovat v podstatě cokoliv od webových aplikací (Ocsigen, PGOcaml, ocamljs) až po aplikace obchodující na burze (viz Jane Street Capital).
Nedojde, bude následovat F#++, pak F$, F$++Po F# vyvinou G♭, ale zjistí, že vyvinuli úplně to stejné...
To je asi každému jasné. Veď čo iné by to mohlo byť? Shellový komentár v zmysle "po C potopa"? C-čkovský preprocesor?
Moja interpretácia F# je, že vzniklo zo C# (nie ako jazyk ale platforma, tj. .NET) a F znamená funkcionálny
F# preto, že dnes už má # aj ďalší význam: CLI jazyk. Viď jazyky A#, J#, L#, P# a možno aj nejaké ďalšie.
To je trochu moc zjednodušené, ale v zásade by sa to tak asi dalo povedať.
Keď môžu hudobnú notáciu používať matematici a fyzici (ako izomorfizmus TM a T*M pre Riemannovskú varietu M), tak prečo nie programátori?