Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
LWN.net informuje o vydání Fedora 10. Obsahuje prostředí GNOME 2.24 a KDE 4.1. Přináší RPM 4.6, lepší správu tiskáren, podporu sdílení bezdrátové ad hoc sítě, bezpečnostní nástroj SecTool a další novinky.
Tiskni
Sdílej:
Linky ke stazeni z CZ:
http://mirror.karneval.cz/pub/fedora/releases/10/Fedora/i386/iso/
http://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/10/Fedora/i386/iso/
a co RHEL 6?? Zatim RHEL vychazel kazde tri Fedora (redhat) update. Redhat 9, Fedora 3,6 ale ted je venku uz i 10, a nic.
Fedora 9 / Fedora 10 → Red Hat Enterprise Linux 6 (planned for release in the first quarter of 2010
Podle výborné přednášky RH, kterou jsme měli onehdá v Ostravě na VŠB není pevně stanoveno to z jakých verzí fedory bude vycházet RHEL atp. Oba projekty žijí udajně svůj život :)
Btw. měli bysme se dočkat přednášky od pánů z RH na téma virtualizace :)
Btw. měli bysme se dočkat přednášky od pánů z RH na téma virtualizace :)Aby ne, když Red Hat koupil Qumranet (autoři kvm)
to jsi sice na wiki nasel spravne, ale prave to se mi nezda, proc by dalsi RHEL, ktery podle tohodle vyjde za 1,5 roku, mel byt postaveny na v te dobe historicke Fedore, od ktere mezi tim vyjdou dalsi tri verze. Podle me je to nakej renonc tahle informace ve wiki.
KDE je ve verzi KDE 4.1.2, 0 day update 4.1.3
A instalátor stále nezvládá qwertz nastavení klávesnice. Nechápu tedy, na co ho to tam dávají, když to nefunguje už asi pět let.
Díky, píšu to už několik verzí Fedory po vydání vždy, když ji zkusím, ale účet v bugzille jsem si kvůli tomu zakládat nechtěl. Prostě z mého pohledu je tohle základní věc, a když je pak úplně jinak heslo a ani se nejde přihlásit, tak mně to dost zklamalo, že jsem si řekl, že se tím nebudu dále zabývat. Já vím, že se tu teď řada lidí sesype, že jsem to měl nahlásit, ale myslím si, že jako uživatel nemám povinnost cokoliv hlásit, ale hlavně používat. A tohle mě teda ani nepřesvědčilo, abych kvůli tomu tu Fedoru nahrával znovu, když se nešlo přihlásit.
A když jsem se tedy rozhodl aspoň ten bug potvrdit, tak stejně nic. Tak co pak že jo.
Can't connect to the database. Error: Too many connections Is your database installed and up and running? Do you have the correct username and password selected in localconfig?
For help, please send mail to the webmaster (bugzilla-owner@redhat.com), giving this error message and the time and date of the error.
To se stane, že Bugzilla má občas výpadek. Ale celých pět let ten výpadek určitě netrvá
Jen jestli to "too many connections" nebude nějakým způsobem souviset s tím, že právě vyšla nová verze distra.
Tak pokud někdo stojí o reportování chyb a nejde to, tak riskuje, že ten uživatel se tím pak nebude chtít zabývat a mít to na disku. ;)
A já jsem to zase otevřel, protože ty dva Shifty mačkat nechci
Nejsi. Oni jsou. Takhle stupidně to totiž není řešeno snad v žádné jiné distribuci. A jak to má normální člověk vědět? Zkoušet milion kombinací na klávesnici, zda se to náhodou nepřepne? A i kdyby, jak to pozná, když instalátor rovnou vyzývá k hvězdičkovanýmu heslu? To aby si člověk pouštěl ještě nějaký textový editor a zkoušel to paralelně v něm. A koho by to napadlo, když přirozeně předpokládá, že když vybere českou klávesnici, že mu ji Fedora nepoužije? Vždycky se všichni divili, proč Fedora není vhodná pro normální uživatele, tak tady máte jeden příklad za všechny. V momentě, kdy kvůli tomu pak to heslo nejde v distribuci používat, je to distribuce normálnímu uživateli tak akorát na smazání. Jo, abch nezapomněl: Po instalaci pokud vím instalátor klávesnice není v pracovním prostředí (GNOME) vidět, normální lidi neví, jak to jednoduše přepnout a to qwertz vybrané při instalaci se samořejmě nepoužívá.
Ještě dodám, že já to zkoušel z CD, možná je to podobné/stejné, nevím. Ale ošetřit by se to podle mého názoru mělo, jinak se bude třeba říkat, že buď je bug ve Fedoře a nebo ve všech jiných distribucích.
Pavel za blbce opravdu nebyl. Nahlásil do Bugzilly skutečnou chybu. Narozdíl od tebe si myslím, že za blbce není ani vývojář, který chybu způsobil. Jestli je za blbce člověk, který léta ví o takovéto "závažné" chybě, a není ochoten to ani nahlásit a místo toho si stěžuje v diskuzích pod články na nejednom serveru, to ať si každý posoudí sám.
Blbec je vývojář, co ji způsobil, blbec je člověk, co ji v bugzille označil jako nevhodnou k opravě, a blbec je ten, kdo po mě chce sraní se s distribucí, kde již léta nefunguje základní věc. To je věcí těch lidí, kteří ji prosazují a testují. Já jsem jen příležitostnej užvatel. A nutit mě něco kamkoliv hlásit může jen blbec nebo vydíratel typu komunisty. Když jsem chtěl hlásit, nešla bugzilla. Registrovat se kvůli tou nebudu. O to ať se postarají ti blbci, kteří to léta čtou v diskusích, Fedoru používají a podporují a účet v bugzille mají. Pavel jím evidentně nebyl. Já si budu dělat co chci, o tom nějakich michich rozhodovat nebude. A Fedora tedy moc vhodná pro běžné uživatele nebude, když má testovací proces, jaký má, lidi, kteří nechtějí reportovat, uznat a opravovat důležité chyby. I tak jsem posílal různé seznamy hw vývojářům Fedory pomocí toho nástroje, takže jsem pomohl, jak jsem mohl a chtěl na to, jak mě zklamalo. Až to bude opravené, snad už opravdu konečně v oné další verzi, pak klidně budu testovat víc.
> blbec je člověk, co ji v bugzille označil jako nevhodnou k opravě
Díváme se na stejný bug? Nikdo tam nic takového neprohlásil.
Tak jsem to stáhnul, právě na tom jedu, a musím tedy říct , že to je dost otřesné. Jeden z nejhorších operačních systémů, co jsem viděl. Chyb to má jak prase, od instalátoru (zavaděč to na disk dalo asi na pátý pokus) až po systémové nástroje (totálně rozhašený grafický správce softwaru, který hned při první příležitosti spadl, a když se systém nepoužívá tak, jak si tvůrci Fedory představovali, tedy s grafickým přihlášením a GNOME, tak nefunguje vůbec), i věci, které v jiných distribucích fungují (např. Xfce je úplně zprasené a polofunkční). Český překlad nedostatečný, spoustu věcí si tam člověk musí doladit a spravit víc, než v hardcore systémech jako NetBSD.
Pomalé to je jak lemra, paměti to žere dvojnásob oproti jiným distribucím, výkonu procesoru trojnásob, nové a vylepšené "glitch-free" PulseAudio zvuk vylepšilo tím, že se trhá a zasekává při každé příležitosti a přehrávání obyčejné empétrojky sežere dvacet procent výkonu procesoru...
Katastrofální distribuce. Kdybych měl linuxový desktop hodnotit podle Fedory, řekl bych, že Linux na desktopu je oficiálně mrtev.
Jo? Já bych v takovym případě spíš řekl, že je oficiálně srovnatelný s VistouKatastrofální distribuce. Kdybych měl linuxový desktop hodnotit podle Fedory, řekl bych, že Linux na desktopu je oficiálně mrtev.
No, pochybuju, že by Vista byla až TAK nedotažená... Já myslím, že se to, v rámci zápalu boje proti Microsoftu, přehání. Kdyby tak rozšířený komerční software měl takové chyby jako Fedora, uživatelé by to výrobci okamžitě omlátili o hlavu, ještě před tím, než by vůbec vyšla finální verze.
Což mi připomnělo, že jsem ještě nezmínil úplně největší lahůdku Fedory – když chci odinstalovat prakticky cokoli, jakkoli bezvýznamného, jako např. bumbrlíček Evolution (chci jiného poštovního klienta) nebo nějakou zbytečnou knihovnu, kterou používá jeden jediný program, tak se odinstalují veškeré „závislosti“, které v případě Fedory tvoří prakticky kompletní distrubuci od awku až po zip. Ten impozantní pohled na kilometrový seznam údajných (ve skutečnosti nesmyslných) „závislostí“; v správci softwaru kdykoli jsem se cokoli pokusil odstranit, mě pokaždé dostal. Z Fedory nelze odinstalovat prakticky nic, protože pak nezbyde žádný program, desktopové prostředí, systém se pak skoro nedá používat.
Výborně, konečně jsi uvedl tvrzení, které lze ověřit a ne jen mlhavé narážky. Tak věz, že jsem si právě ověřil, že yum remove evolution neodstraní ani awk ani zip, ba ani nic jiného podstatného.
No, to s tím awkem a zipem byl fór, doufal jsem, že to je jasné (asi už tu reklamu na ten multivitamín od A po železo přestali vysílat)... Nicméně na tom, že odstraní hromadu podstatných věcí (polovinu GNOME, prakticky celý fedoří desktop a kus systému), trvám. Bohužel ti teď nevypíšu ten seznam, protože jak jsem říkal, ten zmetek po tom, co jsem dal pryč gdm, přestal fungovat.
(Mimochodem, gdm jsem vůbec odstraňovat nechtěl, ale zase to byla jesna z desítek naprosto nesouvisejících pseudozávislostí, která se nesmyslně odstranila při odinstalování něčeho úplně jiného.)
Vzpomeneš si aspoň, který balíček jsi odinstalovával? evolution to určitě nebyl.
Ja ma fedoru 9 na ntb (HP 6510b) a vsechno funguje out-of-the-box (pokud nepocitam vynechany veci kvuli licencim, kde reseni je pridat novou respository a nainstalovat si to rucne), samozrejme ze nejaky bugy ma, je to vyvojova distribuce pro RHEL, ale tvoje problemy se mi zdaji z vetsiny mezi klavesnici a zidli... pokud se ti nelibi, tak muzes zvolit jinou distribuci, pokud chces graficky bastl na vsechno tak bych doporucil asi ubuntu... mno s tim vykonem nevim, nemeril jsem nejak exaktne, kazdopadne napr. testovali jsme s kamaradem (ma init v Ccku + ruzny dalsi vylepseni) a jeho gentoo nabehne do xsek o cca 4s pomaleji nez to moje a oboje je vicemene stejnej hw a spoustime totozny sluzby... provadel jsem taky subjektivni test mezi vanilla jadrem a fedorim opatchovanym jadrem a jelo to stejne... nevim me teda prehrani mp3 v rhythmboxu sezere cca 2-4% jednoho jadra, pokud to testujes na nejakym PII 233, tak bych tomu i veril, ale jinak to neni mozny a je to jen zas hazeni spiny...
Já píšu o Fedoře 10 (s jejím užasným glitch-free PulseAudiem), ne o Fedoře 9. A špínu neházím, jenom popisuju, co to je zač. A názory lidí, kteří výkon posuzují podle toho, za jak dlouho jim nastartují Xka, už léta ignoruju.
Ja zas ignoruji plky o tom, ze je neco pomalyho, kdyz nemam nic v ruce, jinak tady je videt neznalost fedory, na tu se prechazi az tak po 3-4 mesicich po vydani novy verze pac uz je dostatecne doladena, jedna z mala distribuci kde release neznamena stable ale to asi ignorantum nikdo nikdy nevysvetli...
Správný lInuxový fanatik se pozná podle toho, že na veškerou kritku svého oblíbeného softwaru reaguje zacpáváním si uší a voláním "ne, ne, ne, nemáš nic v ruce!"
Samozřejmě, že v ruce mám všechno, co potřebuju. Já jsem ten krám používal několik dní a to mi naprosto stačilo k tomu, abych viděl, že rychlostní rozdíl oproti normálním distribucím je astronomický. Už jenom ta jedna neuvěřitelná věc, kterou jsem nikdy v životě neviděl - pokud program spouštím v GNOME terminálu a něco vypisuje, vytížení procesoru se zvýší i o desítky procent. Např. přehrávání v MPlayeru sežere i dvacent procent výkonu procesoru jenom tím, že vypisuje na GNOME terminálu ty informace. GNOME terminál používám léta ve všech možných systémech a i když byl vždycky pomalý, nikdy v životě jsem nikdy neviděl, že by textoivý výstup (jakkoli rychle se obnovující) programu bral více než NULA procent výkonu. Totéž platí pro spoustu dalších věcí a konkrétních příkladů, režie Fedory je prostě gigaastronomicky nepochopitelně ultrabrutální. Programy startují mnohem pomaleji, odzezvy všeho jsou línější, obsazení paměti je velkorysé. Teď jsem se vrátil ke klasice - Arch Linuxu, a to porovnání s Fedorou je naprosto šokující. Tytéž programy startují okamžitě, výpis na konzoli žere nula procent, přehrávání zvuku žere pětkrát až desetkrát míň výkonu procesoru, vykreslování GTK+ dialogů je dvakrát až třikrát rychlejší (při stejném ovladači grafické karty), spotřeba procesoru při běžných úkonech mnohem nižší, a obsazení paměti? S desktopem ve Fedoře kolem 200 MB, a i s "odlehčeným" Xfce hodně přes 100 MB. Teď v Archu má můj operační systém po nastartování do desktopového prostředí LXDE obsazeno celkem (tedy všechno dohromady - jádro, knihovny, démony, Xka, desktopové prostředí, plus spuštěný emulátor terminálu) 35 MB (což není překlep).
Jděte se vycpat s tím krámem Fedorou. To je tak nechutný aušus, dělaný lidmi, kteří jsou naprosto mimo realitu, slepí a hluší, a vůbec si neuvědomují, co činí, jaký katastrofální dopad na výkon ty jejich nesmyslné fičurky plné chyb mají, že pokud to je opravdu předzvěst toho, co nás čeká v ostatních distribucích, jak se o Fedoře rádo píše, tak to tedy abych po deseti letech s Linuxem nadobro skoncoval. No, naštěstí solidní distribuce bez všech těchhle superpomalých a zoufale nestabilních krámů pořád existují a existovat budou. Fedoru už nikdy víc.
Nenapadla tě třeba možnost, že to hrozné zpomalení by nemusela být obecná vlastnost Fedory, ale že se z nějakého důvodu projevuje jen na tvém počítači?
To je možné. Já totiž žádnej výkonnostní rozdíl oproti jiným distribucím nezaznamenal.