NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Podle automaticky generovaného oznámení o změnách byly z vývojové větve Fedory odstraněny balíčky rpm a yum, zároveň došlo k začlenění dpkg a apt. Vysvětlení této změny obsahuje krátká diskuze v reakci na tento mail.
Tiskni
Sdílej:
vím, že je to vlastní vinouSám ses setřel. Víc říkat netřeba.
(A teď do mětak se pak nepohoršuj nad tím, že ti někdo odepíše podobným způsobem. No, tak nic no.)
Fakta jsou taková, že mám prostě pravdu a jestli to nechápete, tak je to váš problém a dobře vám tak.
vytvaranie cistych imagov base systemuMyslíš
/usr/bin/build
? Nebo lbuild
? vytvaranie cistych imagov base systemu, kontrolu a download novych verzii upstreamu, utility na upload do repozitarov, utility na repozitare (vytvaranie, mirroring, caching), ...A tenhle balast má patřit do systémového instalačního nástroje nebo do nástroje na sestavování balíků ? To myslíš vážně ? Tohle přece do rpm ani do dpkg nepatří. To jsou součásti manažerů vyšší úrovně jako apt, yum, smart, urmpi apod. a dalších specializovaných nástrojů.
samozrejme rpmbuild obsahuje aj mody pre emacs, vytvaranie cistych imagov base systemu, kontrolu a download novych verzii upstreamu, utility na upload do repozitarov, utility na repozitare (vytvaranie, mirroring, caching), ...Já tvrdím, že nejen že tohle neobsahuje ani dpkg, navíc to ani nástroj jako rpmbuild nebo dpkg obsahovat nemá. rpmbuild je nástroj na neinteraktivní dávkové sestavování balíčků (zdrojových i binárních) a obsahuje vše, co je k tomu potřeba, nic víc, nic míň. Práce s repozitáři, zvýraznění syntaxe, pomocné addony do vývojových prostředí a další věci o kterých mluvíš jsou úplně mimo záběr tohoto nástroje a nemají s jeho účelem nic společného. Dokonce ani nechápu, co mají tak společného repozitáře s formátem balíčků RPM. Formátem balíčku přece není jednoznačně určen formát repozitáře. Vím minimálně o třech různých formátech repozitáře, do kterých se dají umístit RPM balíčky (repomd, apt-rpm, urpmi, ...). Správa repozitářu je naprosto oddělená úloha a existuje pro ni dost užitečných nástrojů.
packaging policy, debhelper, pbuilder, lintian, uscan a kopec inych nastrojov -- tiez to vsetko dava dokopy dobre prostredie pre vytvaranie kvalitnych balickovNikola Ciprich odpověděl:
vidite, tolik utilit. rpm si vystaci s rpmbuild a rekl bych ze se v nem balicky delaji opravdu pohodove. a ze jich uz par set mam na uctu :)Já na to:
Ale RPM samozřejmě obdoby všech těch nástrojů obsahuje taky, jsou ale vesměs schovány pod kapotou rpmbuildu.Ty ironicky:
samozrejme rpmbuild obsahuje aj mody pre emacs, vytvaranie cistych imagov base systemu, kontrolu a download novych verzii upstreamu, utility na upload do repozitarov, utility na repozitare (vytvaranie, mirroring, caching), ...Já jsem to považoval za argument zcela mimo mísu (nic z toho totiž neobsahuje ani dpkg):
A tenhle balast má patřit do systémového instalačního nástroje nebo do nástroje na sestavování balíků ? To myslíš vážně ? Tohle přece do rpm ani do dpkg nepatří. To jsou součásti manažerů vyšší úrovně jako apt, yum, smart, urmpi apod. a dalších specializovaných nástrojů.
a) Vytvořit SPEC soubor.
b) Spustit rpmbuild -ba muj.spec
rpmbuild si při sestavování balíčků sám spouští různé další nástroje (obdobu těch, co jsi uvedl ty).
Nic víc není k vytvoření balíčku potřeba, veškerá práce spočívá ve vytvoření SPEC souboru (jakýsi "Makefile" pro balíčky). Tj. všechny potřebné nástroje k vytvoření RPM jsou v tvé hlavě a v rpmbuildu.
Celé zmatení vzniklo z toho, že jsi se snažil vyvolat dojem, že rpmbuildu a obecně RPM systému něco zásadního chybí, což není pravda. To co mu podle tebe "schází", není a nesmí být součástí základního systémového nástroje na sestavování resp. instalování balíčků. O vývojové nástroje samozřejmě žádný tvůrce RPM ochuzen není (a rozhodně nejsou horší než ty na Debianu), jen jsou odděleny od základních utilit a mnohdy jsou natolik úzce svázány s např. formátem repozitáře, že by jejich přičlenění k RPM subsystému nedávalo smysl. Ve světě RPM totiž neexistuje podobně jednoznačná vazba jako v Debianu a jeho odvozeninách (DEB balíček -> APT repo). Svět Debianu je oproti RPM distribucím značně unifikovaný.
Takže pomaleji: Vše co potřebuji k vytvoření RPM balíčku je a) Vytvořit SPEC soubor. b) Spustit rpmbuild -ba muj.spec rpmbuild si při sestavování balíčků sám spouští různé další nástroje (obdobu těch, co jsi uvedl ty). Nic víc není k vytvoření balíčku potřeba, veškerá práce spočívá ve vytvoření SPEC souboru (jakýsi "Makefile" pro balíčky). Tj. všechny potřebné nástroje k vytvoření RPM jsou v tvé hlavě a v rpmbuildu.ti v hlave preplo, alebo preco si vypodukoval si tento off-topic elaborat?
Celé zmatení vzniklo z toho, že jsi se snažil vyvolat dojem, že rpmbuildu a obecně RPM systému něco zásadního chybí, což není pravda. To co mu podle tebe "schází", není a nesmí být součástí základního systémového nástroje na sestavování resp. instalování balíčků.ked sa ti niekedy uraci pochopit o com to bolo, tak mi daj vediet, urcite to nejak oslavim
ale aj vyvojaraTo ses trošku ustřelil, což?
rpmbuild
můžete v zásadě také. Jen takové čuňárny obvykle nejsou potřeba, tak je nikdo nedělá…
$ ls /usr/src/rpm/ BUILD/ RPMS/ SOURCES/ SPECS/ SRPMS/ale co uz, ked chcem rozbalovat rpm, ja som s tym naozaj zmiereny (no flame)
Pokud nepotřebuješ myslet, mozek je ti na nic, to ještě ale neznamená, že se mozek pro tento účel nehodí nebo že byl špatně navržen.
1. Jistě, napsal jsi "no flame" a vzápětí jsi místo věcné argumentace začal flamovat.
2. Jaký "problém" máš při rozbalení RPM ? Nemáš náhodou na mysli nainstalování SRPM ?
Na pouhé rozbalení obsahu RPM ti stačí Midnight Commander nebo rpm2cpio balik.rpm | cpio -idv
.
Je tak těžké pochopit, že RPM není DEB a pokud chceš vytvořit RPM balík, musíš dát nejprve jeho součásti do správných škatulek ?
Nebo taky nadáváš, že se ti nainstalovaný program rozleze do té příšerné FHS adresářové struktury ? To je bordel co ? Jeden soubor je v /usr/share/man
, další zase v /usr/bin
a další v /etc
... Prase aby se v tom vyznalo.
1) Na moji slušně položenou otázku:
Co konkrétně ti na této jasně dané adresářové struktuře vadí ?Jsi odpověděl:
nepotrebujem ju?To mi připadalo jako flame. Pokud to tak nebylo míněno, omlouvám se.
2) Konečně se všechno vyjasnilo ! Z tvých příspěvků jsem získal dojem, že se snažíš diskutovat o různých aspektech návrhu balíčkovacího systému RPM. A tobě se zatím jen nepodařilo vybalit soubory z RPM balíčku. Kdybys přesněji formuloval svůj problém, mohli jsme se dobrat jeho řešení mnohem dřive.
Nuže: Midnight Commander je samozřejmě jen frontend pro rpm2cpio, utilita rpm2cpio je tím klíčovým nástrojem, pokud si ji nenainstaluješ, nemůžeš rozbalovat RPM. Apropos, Debian obsahuje pro tyto účely skvělý nástroj alien, proč ho nepoužiješ ?
nechcem robit rpm baliky, nikde som to nepisalNe, ty jsi jen vůbec nepochopil, jak se z RPM balíčky pracuje. Ta adresářová struktura, která ti tak vadí, je totiž potřeba jen pokud chceš sestavovat vlastní balíčky nebo pokud chceš instalovat source RPM ! Pro práci s binárními balíky ji vůbec nepotřebuješ. Nemůžeš se zlobit, že jsem na základě tvého mylného pochopení RPM předpokládal, že to o co se snažíš, je sestavovat balíček pomocí rpmbuild.
1) Ale k rozbalení se dá alien
přece použít taky ne ? Buď s volbou --generate
, nebo si z RPM uděláš DEB a ten už snad rozbalíš ...
2) To ti chválím.
rpm2cpio
, když už sis kvůli němu rpm instaloval...
#!/bin/sh pkg=$1 if [ "$pkg" = "" -o ! -e "$pkg" ]; then echo "no package supplied" 1>&2 exit 1 fi leadsize=96 o=`expr $leadsize + 8` set `od -j $o -N 8 -t u1 $pkg` il=`expr 256 \* \( 256 \* \( 256 \* $2 + $3 \) + $4 \) + $5` dl=`expr 256 \* \( 256 \* \( 256 \* $6 + $7 \) + $8 \) + $9` # echo "sig il: $il dl: $dl" sigsize=`expr 8 + 16 \* $il + $dl` o=`expr $o + $sigsize + \( 8 - \( $sigsize \% 8 \) \) \% 8 + 8` set `od -j $o -N 8 -t u1 $pkg` il=`expr 256 \* \( 256 \* \( 256 \* $2 + $3 \) + $4 \) + $5` dl=`expr 256 \* \( 256 \* \( 256 \* $6 + $7 \) + $8 \) + $9` # echo "hdr il: $il dl: $dl" hdrsize=`expr 8 + 16 \* $il + $dl` o=`expr $o + $hdrsize` dd if=$pkg ibs=$o skip=1 2>/dev/null | gunzip | cpio -idmuv || \ dd if=$pkg ibs=$o skip=1 2>/dev/null | bzip2 -d | cpio -idmuv
Package maintenance system for Fedora (special tanks to Debian)
Je to překlep, není to překlep? :-)
Pochopil bych, že jsi byl zvyklý na práci s DEB a nechce se ti zvykat si na něco nového (něco podobného je i častou překážkou pro přechod z Windows na Linux).
Je to možné, jenže já byl hlavně zvědavý na to, jaké potřeby to jsou.
To je jak Microsoftí FUD: Porušujete naše patenty, ale jaké, to vám neřekneme.mě by to konkrétně přineslo to, že bych se nemusel srát s rpm(kterému sem nikdy nepřišel na chuť) a mohl bych pracovat s tím co mám dobře zažité
V tom případě se ovšem nabízí otázka, proč byste vlastně vůbec používal Fedoru, když stejný argument můžete aplikovat na cokoli, co v té Fedoře bude jinak, než jste zvyklý z Debianu…