Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdrojové kódy GIMPu si odteď můžete stahovat z FTP namísto ze SourceForge. Důvodem odchodu od SF je reklamní politika SF, do které před časem zařadili podstrkování falešných instalátorů se všemožným junkwarem namísto pravých souborů od open source projektů.
Tiskni
Sdílej:
git clone URLEnter a máš to hotové. Dokonca ešte ušetríš jeden príkaz pretože nemusíš rozbaľovať archív.
A pokud budu potřebovat tarball, třeba kvůli buildu RPM, tak je to naopak (přinejmenším) o příkaz víc.Odkaz na tarball ve webovém gitu. Běžně používám.
Co to je ‚odkaz na tarball ve webovém gitu‘?Tohle.
Navíc git nechci. To jsem snad napsal jasně.Nezájem.
Tohle.Error 404? No, to asi lidem fakt hodně pomůže.
Nezájem.A proč mi tedy odpovídáš na dotaz, kde to od začátku píšu?
Error 404? No, to asi lidem fakt hodně pomůže.I přes debilní vlastnost Firefoxu poskytovat neplatné odkazy věřím tomu, že nebyl problém si ten správný odkaz vyseparovat.
A proč mi tedy odpovídáš na dotaz, kde to od začátku píšu?Podívej se lépe, ten komentář nebyl reakcí na žádný tvůj příspěvek.
jsou jako balík dostupné přímo na https://git.gnome.org/browse/gimpA to má být jako něco, z čeho člověk s IQ < 180 pozná, co je ten správný tarball a co s ním má udělat?
normální uživatel snažící se to zkompilovat na MinGW nebo obskurním UnixuJako vtip dobré.
To tady nikdo fakt nedělá na žádném projektu, který používá i někdo jiný než zase jiní programátoři?Spíš ne každý má potřebu hledat problémy tam, kde žádné nejsou.
Jako vtip dobré.OS X je obskurní Unix, a tento problém je zcela reálný a běžný. Tvoje kecy mi ho bohužel nevyřeší.
Spíš ne každý má potřebu hledat problémy tam, kde žádné nejsou.Asi jsi fakt nikdy neviděl normálního uživatele. Předstírání, že nějaký problém neexistuje, ho nevyřeší, takže takové kecy si prosím nech.
Asi jsi fakt nikdy neviděl normálního uživatele.Tak to asi nikdo, že. Ale při sebevolnější definici normálního uživatele do toho nespadá práce integrátora, který kompiluje software na platformách, pro které není připravené nějaká forma balíčku (i kdyby ebuild) a následně řeší, zda v daném prostředí bude software vůbec fungovat a jak případné problémy eliminovat.
Když používáš rovnou git, tak nejsi normální uživatel snažící se to zkompilovat na MinGW nebo obskurním Unixu, který je rád za to, že potřebuje akorát kompilátor, make a nějaké běžné knihovny.
Uživatel, který se snaží gimp kompilovat na MinGW nebo obskurním Unixu, není "normální uživatel". A troufám si tvrdit, že uživatel, který tohle zvládne, zvládne bez problémů i vyextrahovat tarball z gitu, tedy aspoň pokud se z nějakého důvodu nezařekl, že git za žádnou cenu používat nebude.
To tady nikdo fakt nedělá na žádném projektu, který používá i někdo jiný než zase jiní programátoři?Dělá. A dokázal těm, kteří si to chtěli zkompilovat, vnutit
git clone URL
. Ale normální uživatelé to opravdu nebyli, ti nekompilují. Ani z tarballu.