OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Společnost Freeform Dynamics provedla průzkum týkající se nasazení GNU/Linuxu na firemních desktopech. Dotázáno bylo 1275 IT profesionálů ze společností, které tento operační systém na desktopech používají. Nejčastějšími důvody pro přechod na GNU/Linux jsou podle dotazníku snižování nákladů a vyšší bezpečnost. Také se ukázalo, že v daných společnostech je GNU/Linux nasazen na méně než 20% počítačů, ačkoliv potenciál je mnohem vyšší.
Tiskni
Sdílej:
No, u mě bude mít Linux na desktopu šanci teprve tehdy, až bude bude "existovat" plně funkční klient pro MS Exchange server 2007 (ano, ve Wine to nejede).
Uživatelská práva na windows nechápou spíš vývojáři třetích stran. A pak také uživatelé, kteří to z historických důvodů (a bezradnosti) tolerují.
Zvažuji ve firme o 1O lidech přechod z Exchange 2003 a klientů Ms Outlook na Novell GroupWise 8 (je v akci za cca 1000,-Kč/klient). Nejprve bychom používali na Windows, následně mám v úmyslu všechny klienty i server postupně migrovat na GNU/Linux a v drtive vetsine svobodny software. Máte prosím někdo s GrouWise prakticke zkušenosti z používání a migrace?
Děkuji za jakékoliv postřehy.
Urcite bych radsi zvazil Domino 8. Je to hodne spojeny s OpenOffice.
http://www.youtube.com/watch?v=kmgRnk5VSO0
Díky za komentář. Lotus Notes jsem musel používat v zaměstnání cca před 4 roky a byla to subjektivně katastrofa. Např. jsem neviděl horšího emailového klienta. Udělali tomu nový, pěkný kabát, ale pod kapotou je to pořád hrůza, pomalé, enormně drahý support, těžko spravovatelné... To už raději ten Exchange :) Docela pochybuji o tom, že by byl Lotus Notes propojen s OpenOffice.org, bylo to primárně vyvíjeno pro Windows a Ms Office a tyto vazby se určitě neztratily. Jaké vidíte výhody Oproti GroupWisu?
casy sa zmenili ;))
ja v praci pouzivam ln8.5 (ale domino mame verzie 7) a nestazuje sa. je to krasne spojene s OO, kedze je v nom integrovany openoffice, ale verize 1 (lotus symphony - zadara k dispozicii na webe ibm). pre mna, ako pouzivatela, je najvacsia vyhoda replikacia databaz ;) ostatne dost zavisi od schopnosti spravcu a dizajnera formularov ;))
Prosím vás pište nulu jako nulu a ne jako O. Na klávesnici i na obrazovce to jde rozeznat a typografie má smysl. Děkuji.
Doufam ze Exchange jako virtualni stroj pro mezinarodni site botnetu nebude do Linuxu nidky portovan. A kdyby nahodou, urcite ne na zadnem z pocitacu ktere spravuji ja.
Chápu, že zavedenou a používanou instalaci Exchange je velice obtížné nahradit něčím jiným. Jen je škoda, že tolik IT manažerů neuvažuje do budoucna a stále si dobrovolně uvazuje kouli k noze (nebo spíše kámen na krk).
Možná by to bylo průchodnější s nějakým migračním nástrojem. Soudě, byť jen na základě dokumentace, u M$ na usnadnění přechodu zdrojů nelitují. Žel na nástroje pro směr M$ > OpenSource jsem moc nenarazil Snad Mango bude mým vysněným desktopovým udělátkem
a áno už ide aj 2007
jak jsi na to přišel ?
.........Evolution includes support for Exchange 2000/2003 and GroupWise.
Na Linux klienta k MS Exchange serveru 2007 čekám jako na boží smilování.
Ale on uz vazne Evolution s Exchange 2007 funguje! Hledej na netu. V praci to uz mel kamos naladovany. Jen mel nejaky male problemek s calendarem, ale to uz je asi take vyreseny.
Myslim, ze to propaguje i ubuntu s novym vydanim GNOME.
Exchange 2007 je v současné době systém, který by mohl být teoreticky na Linuxu nahrazen např. pomocí kombinace -- Postfix / IMAP server / Asterisk / Jabber server + ICQ transport / a jednotný klient na komunikaci
Ano, jde to nahradit pomocí Lotus Notes, ale ten není zas až tak rozšířený mezi malými firmami. Ale vzhledem k tomu, jak se Microsoftu podařilo výkonnostně shodit kombinaci MS Vista, Small Business 2008, tak možná bude mít vyšší šanci, pokud IBM nezaspí s propagací. --- Jen pro představu - Small Business Server 2008 vyžaduje na serveru minimálně 4 GB RAM, aby se to alespoň nainstalovalo. Největší asi vychytávkou je konzole Exchange 2007 serveru, která nabíhá 2-3 minuty ať má server 4GB RAM nebo 32 GB RAM. O Vistě toho bylo napsáno dost, je to poměrně stabilní systém, ale je místy slušně pomalý.
systém, Small Business 2008Aha. To zní jako cosi co ani nechci vědět na co je.
:D --- Systém pro malé společnosti. (Windows Server, Exchange Server, SQL Server, Sharepoint Services - na sdílení dokumentů pro Office a přes Web, WSUS - updatovací systém pro Windows).
Když se člověk podívá na nabídku "malých informačních systémů" účetnictví/sklady/fakturace/objednávky/nabídky, tak je jich mnohem větší nabídka pro Windows (ano existují i pro Linux - HoneyCalc, nově WinStrom). A malé firmy se často při výběru takového systému řídí tím, co zná účetní, zbytek se tak nějak přizpůsobí (ano není to jak by to mělo být, ale je to tak).
SQL ServerTo je jediný pojem, kterému jsem rozuměl. Na co potřebuje malá společnost MS SQL? Vždyť to je jak s kanónem na vrabce.
Některé malé informační systémy jej vyžadují, spousta firem vyvíjí pro MS SQL, ono MS SQL Developer edition stojí pár kaček (asi 1500), což je pro vývojáře docela málo, když chce prorazit na trhu malých informačních systémů pro Windows . --- Dá se použít SQL Express varianta zdarma, ale pro více uživatelů je již lepší brát Workgroup edition, hlavně z výkonnostních důvodů.
Není to nepostradatelné, ale firmám to občas vyhovuje, pokud to mohou využít. :)
Nasazuji ve firmách jak Linux, tak Windows, podle toho, co vyžadují jejich informační systémy a jaké jsou jejich potřeby. Neprosazuji slepě ani jedno řešení, protože každé známé řešení má své mouchy. :)
Často vidím ve firmách nasazené servery, které prakticky nic nedělají. Jeden případ za všechny. Small Business Server 2000 Premium nainstalovaný a nenakonfigurovaný úplně komplet (Exchange/SQL/ISAfirewall). Na jedné stanici běžela ještě stará služba Microsoft Mail, která stahovala data z Forpsi a šířila maily stylem, kdy Microsoft ještě neznal SMTP a používal jejich proprietární Microsoft Mail, sdílení bylo na všech stanicích s výjimkou serveru a MSDE (volně šiřitelný SQL) běžel na další stanici. -- Na tom Small Business Serveru běžela nakonfigurovaně jedna jediná věc a to bylo Seti@Home.