Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Greg Kroah-Hartman zakázal Minnesotské univerzitě přispívat do Linuxu. Vědci úmyslně posílali patche s bezpečnostními chybami a pak psali vědecké články (pdf). Vědci používají pojem "pokrytecké commity" (hypocrite commits) aneb zdánlivě prospěšné commity, které ve skutečnosti přinášejí kritické problémy.
Tiskni
Sdílej:
Dělal jsi někdy revize kódu? Pokud hledáš neúmyslné chyby po kolegovi, tak to ještě jde, ale pokud máš hledat úmyslné chyby od potenciálního útočníka, tak je to řádově těžší. To už je někdy jednodušší si to napsat sám vlastními slovy. A pokud přišel příspěvek od někoho z univerzity, s dobrou pověstí, tak si dovedu představit, že ho brali spíš jako kolegu než potenciálního útočníka.
V Linuxu evidentně bují antiintelektualismus a odpor vůči vědě. Budou heretici také upáleni?Nepoznám, jestli tohle je sarkasmus, ale při vědeckých experiementech by se měly dodržovat určitý etický pravidla.
To říkáš jenom proto, že můžeš stát na ramenou obrů, kteří kuchání zaživa už udělali dříve.Pan Mengele se v pekle jistě štěstím zatetelil.
To říkáš jenom proto, že můžeš stát na ramenou obrů, kteří kuchání zaživa už udělali dříve.Ok, kolik podle tebe ještě musí být zaživa vykucháno linuxových vývojářů a jaký úžasný vědecký objev ospravedlní to kuchání zaživa?
Pokud chce univerzita provozovat takovouto "vědu", tak klidně může nechat své jednotlivé fakulty, ať škodí sobě navzájem a hlavně ať o tom nemluví, protože TO by jim pokazilo vědecký experiment.Věda přeci má být o skutečném světě a ne v akademickém vakuu. To je její síla. Naopak když se provádí studie mezi akademiky nebo studenty, to bývá řečí, že to není reprezentativní vzorek.
Zatímco tvoje zaručené zprávy odjinud jsou snůška historek typu "jedna paní povídala, že tajní agenti se prý ptali někoho z nějaké firmy, co špehuje své uživatele, na možnost spolupráce, ale když jim řekl, že jako asi bez pokynu zhora spíš ne, tak se na to vykašlali"Snowden leaks byly asi zbytečné.
Kdybych si tě teď dal ignoru - poběžíš mě k soudu zažalovat za žhářství spáchané na tvé osobě?Doporučím vyšetření na ASD.
Věda přeci má být o skutečném světě a ne v akademickém vakuu. To je její síla. Naopak když se provádí studie mezi akademiky nebo studenty, to bývá řečí, že to není reprezentativní vzorekOK, takže věda přinesla poznatky ze skutečného světa: "O škodlivý kód správci projektu nestojí, o zlomyslné záškodníky taky ne. Záškodníci jsou zveřejněni, napáchaná škoda je odstraněna a byla podniknuta opatření proti dalšímu záškodničení"
Zajímavé, když GKH dá někoho do ignoru, je to vypálení, když dám do ignoru někoho já, je to ASD, když univerzita zareaguje na veřejnou kritiku chování svých lidí tím, že to prošetří, je to nepřípustné ovlivňování univerzity když GKH zareaguje na záškodničení tím, že to prošetří a zveřejní, je to sabotování vědy o chování lidí, protože si to měl nechat líbit a ne se chovat normálne a logicky...Kdybych si tě teď dal ignoru - poběžíš mě k soudu zažalovat za žhářství spáchané na tvé osobě?Doporučím vyšetření na ASD.
OK, takže věda přinesla poznatky ze skutečného světa: [nějaký tučný blob]Moderní věda je založená na testování hypotéz, takže…
Zajímavé, když GKH dá někoho do ignoru, je to vypálení, když dám do ignoru někoho já, je to ASD,Neschopnost porozumět přenesení významu.
Moderní věda je založená na testování hypotéz, takže…Takže hypotéza "Budeme záměrně škodit a bude nám to furt procházet" se nepotvrdila Naopak hypotéza "napadený organizmus se cizorodým škůdcům bude bránit a pokusí se škůdce odstranit" se překvapivě potvrdila, což zjevně škůdce dost naštvalo.
Válka je mír Svoboda je otroctví Nevědomost je síla ... to už tu bylo, stejně jako "kopírování = přepadání lodí" "diskriminace=boj proti diskriminaci" "masové rabováni a ničení=převážně pokojná demonstrace" "sebeobrana=plánovaná vražda" "zahazování emailů z domény škůdců=vypálení" a mnoho a mnoho dalších. Děkuji, o newspeak a doublethink vážně nestojím. Tohle nemá za cíl "tvořivé použití" "umělecký dojem" či "rozvoj abstrakce", ale zamlžení významu, zkreslení obsahu a manipulaci podvědomí. Pravda, možná bys líp rozuměl formulaci "Nenávistným przněním jazyka našich předků usiluješ o zalévání krví nevinných obětí obludných chapadel zapáchajícího vředu na jasné tváři všehomíra, jímž se žlučovitě snažíš prosadit své pokřivené bludy o vlastní nadřazenosti na úkor těch, jež tě převyšují morálně i lidsky natolik, že ani nejsi hoden políbit prach země po které kráčejí" ale já bych tady raději používal jazyk správně a pokud možno jednoznačně.Zajímavé, když GKH dá někoho do ignoru, je to vypálení, když dám do ignoru někoho já, je to ASD,Neschopnost porozumět přenesení významu.
Jako vždy, když nějaký hlupák napíše do diskuse tyto lži, nemohu než oprášit husí brk a napsat rozechvělým písmem toto:
Jinak přeji hezký den a doporučuji si uložit do hlavy body 1 a 2 mé odpovědi. Ušetříme si případný budoucí trapný moment, kdy ze sebe uděláš dementa v diskusi tím, že si pleteš jednoho Ježka s jiným Ježkem.
Our goal is not to introduce vulnerabilities to harm OSS. Therefore, we safely conduct the experiment to make sure that the introduced UAF bugs will not be merged into the actual Linux code. ... Therefore, we ensured that none of our introduced UAF bugs was ever merged into any branch of the Linux kernel, and none of the Linux users would be affected.Tak v com je teda problem?
Operacne systemy v tej dobe su silne ovplyvnene po teoretickej stranke par osobami, aj ked neviem nakolko tento vyvoj ovplyvnil Linusa.
Napriek tomu tento pohlad nebol uplny, ale napriklad v systeme TeX sa ista dokonalost dosiahla.
Da sa vsak povedat, ze tento vyvoj Linuxu isiel ruka v ruke s vyvojom hw, ktory moze byt mimoriadne komplikovany, ked je uz Linux prekazkou alebo aj opacne. Ale neda sa to takto vseobecne povedat, kedze to prinieslo SynE(en,o)rgie.
Len tato myslienka sa nedotiahla, aby aj bola v poriadku s okolitym svetom a aby tu fungovali aj pokrocile zalezitosti, ked je vyvoj narocny a Linus mal nejako reagovat na zmenu prostredia, ktore sa vo vyspelejsich statoch menilo rozne, ale ktore stoji na nejakych zakladoch, lenze nielen akademicke prostredie nereagovalo, ze su tu nielen trzne sily, ale aj kultura.
Nechcem tým schvaľovať, čo sa stalo, ale postaviť bezpečnosť OS na dôvere vo vývojárov a ešte hlavne ak je to otvorený vývoj prináša riziká, ktoré sme si práve týmto počinom uvedomili.Ano. Život přináší rizika. A čím dřív si to každý uvědomí, tím pro něj lépe. A týká se to nejenom vývoje počítačového sofware. Bez toho by nevzniklo nikdy nic.
Nechcem tým schvaľovať, čo sa stalo, ale postaviť bezpečnosť OS na dôvere vo vývojárov a ešte hlavne ak je to otvorený vývoj prináša riziká, ktoré sme si práve týmto počinom uvedomili.Dobře, ale napadá tě, jak to udělat jinak? Někomu tu důvěru dát musíš.