Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
OMG! Ubuntu! informuje o odstranění podpory XMir z oficiálního ovladače xf86-video-intel (cgit). Ve středu 4. září byla podpora XMir do ovladače začleněna (commit). V pátek 7. září byla podpora XMir z ovladače odstraněna (commit) s poznámkou "nařízeno managementem". Potvrzení a vysvětlení se krátce na to objevilo v souboru NEWS (commit). Intel nebude podporovat Canonical v rozhodnutí místo Waylandu používat Mir, a proto nebude podpora XMir v oficiálním ovladači začleněna.
Tiskni
Sdílej:
Ale je to nuda, když Mir nikdo neobhajuje.Ano, skoda, treba by mi nekdo vysvetlil technicke duvody jeho existence.
stale si myslim, ze mit dva projekty co mezi sebou souperi je vzdy vitane nez mit jen jednu jedinou cestu.
Když schvalovali OpenXML, taky jsi tleskal?
Trochu s podivem sleduji, jak Ubuntu 13.10, kde má být Mir poprvé nasazený, je už v betaverzi a vývojáři Miru teprve doimplementovávají naprosto základní funkcionalitu.udivuje mě, že zrovna ty se tomuto divíš, po nedávných zkušenostech s novým instalátorem Fedory ...
Ano, u Anacondy to bylo do značné míry podobné. Na druhou stranu si myslím, že to není tak kritická část jako display server. Plno věcí se dá obejít (nejhůř na tom byl partitioning, který se dá udělat v jiném nástroji) a v Red Hatu jsou lidi, kteří ani Anacondu k instalaci Fedory nepoužívají Když ale nefunguje display server, tak je systém na desktopu prostě nefunkční. Navíc mezi tím horkým dopisováním Anacondy do F18 a vydáním RHEL 7 je ještě docela dost času, zatímco Canonical tvrdí, že chce s Mirem za půl roku vydávat telefony. To mě asi udivuje víc než to, že to dopisují v tak pozdní fázi 13.10, protože ne-LTS verze už mají několik posledních vydání testovací povahu.
Na druhou stranu si myslím, že to není tak kritická část jako display server.No vzhledem k tomu, že se Fedora ručně neinstaluje tak snadno jako Gentoo s Handbookem v ruce, tak docela i je. Resp. pro mnohé, kteří nechtějí tahat data dvakrát aby nainstalovali stabilní část a pak povyšovali je to rozdíl mezi budu mít a nebudu mít.
Navíc mezi tím horkým dopisováním Anacondy do F18 a vydáním RHEL 7 je ještě docela dost času, zatímco Canonical tvrdí, že chce s Mirem za půl roku vydávat telefony. To mě asi udivuje víc než to, že to dopisují v tak pozdní fázi 13.10, protože ne-LTS verze už mají několik posledních vydání testovací povahu.Což možná jen dokazuje to, že vydávání číslované „stabilní“ verze půlrok co půlrok v pevně daný datum není úplně ta nejšťastnější varianta a chtělo by to obměnit Release management.
Na blohu jednoho z autorů miruJo, a NSA říkala, že skoro vůbec nešmíruje.
Já se bez mučení přiznám, že o žádném okatém případu z poslední doby nevím. Tím nechci říct, že Red Hat za celou svoji historii neudělal přešlapy. Na to už je tu dost dlouho a zapojuje se do dost projektů. Rozdíl je v tom, že vývojáři jsou v Red Hatu obecně motivovaní nebo minimálně pobízení k tomu, aby kolem svých projektů vytvořili komunitu. Je to jedním z hlavních kritérií úspěšnosti. Proto se snaží bariéry vstupu do projektu pokud možno minimalizovat a zapojit do něj třeba i konkurenci. Základem je mít projekt pokud možno na neutrální půdě (hodně projektů je rovnou založeno pod křídly třetí strany, třeba Apache Foundation) a dostatečně jej oddělit od produktů Red Hatu (neutrální branding,...).
Příkladem může být třeba ten často zatracovaný systemd. Člověk tomu může vyčítat cokoliv, ale Lennart a spol. se snaží, aby to nebylo něco jen pro Red Hat, ale aby se do toho zapojila široká komunita. Proto to je projekt hostovaný pod FreeDesktop, proto jsou tam minimální bariéry vstupu a stejné podmínky pro ostatní, a proto Lennart a spol. objíždějí DebCony a podobné konference, aby přesvědčili i další projekty, aby se zapojily. Až si někteří myslí, že lidi od systemd vycházejí vstříc víc ostatním než potřebám Red Hatu. Ano, mohli to udělat tak, že by to byl formálně open source projekt, ale počítalo by se jen s potřebami Red Hatu a nějaká další komunita kolem by možná byla trpěná, ale ne příliš vítaná. Věřím, že by ten vývoj i sami utáhli. Ostatně pořád většinu práce na systemd dělají lidi z Red Hatu. Ale nedělají to tak, protože open source vždycky fungovalo a doufám, že i nadále bude fungovat jinak.
Disclaimer: autor tohoto příspěvku pracuje v Red Hatu a příspěvek proto nemá ambice být nezávislým hodnocením ;)
Co obcas pozoruji jsou zmeny API provadene nekterymi vyvojari Red Hatu, udelane zpusobem ktery dostava vyvojare tretich stran a projektu pod znacny tlak.Nejen vývojáře třetích stran ;).
Příkladem může být třeba ten často zatracovaný systemd. Člověk tomu může vyčítat cokoliv, ale Lennart a spol. se snaží, aby to nebylo něco jen pro Red Hat, ale aby se do toho zapojila široká komunita.Tak to teda pěkně děkujem.
Yes, udev on non-systemd systems is in our eyes a dead end, in case you haven't noticed it yet. I am looking forward to the day when we can drop that support entirely.Pozdeji sve prohlaseni korigovali; jinak je to celkem legitimni nazor.
Tak s tim zasadne nesouhlasim, ale o tom se ted nebudeme bavit. Me slo o tu skupinku vyvojaru s klapkama na ocich, co delaji vlastni rozhodnuti.
Co nevidim, to me nepali. U jakych projektu Red Hat vylozene lhal o funkcinalite konkurence, aby zduvodnil svuj projekt?to je dost silná podmínka, správný politik vyloženě nelže ... jen občas neřekne pravdu celou atp. (aneb proč například tady schází OpenRC, atd. atd.)
která sice v principu věci není důležitá,Vylozene lhani o funkcinalite konkurence ve zduvodneni projektu neni dulezite? To ze pak i v dusledku takoveho jednani s nimi vyvojari ostatnich souvisejicich projeku nechteji prilis spolupracovat take neni dulezite?
ano, v principu není důležité, jestli jde o "vyložené lhaní" nebo jen o vhodnou selekci dat a další triky, výsledek je stejný, a podraz je to obojekterá sice v principu věci není důležitá,Vylozene lhani o funkcinalite konkurence ve zduvodneni projektu neni dulezite?
Udelal by Red Hat takovou prasarnu, kdy ve zduvodneni sveho projektu ocerni konkurenci projekt pouzitim technicky nesmyslnych argumentu? Po takovem startu budou developeri nasrani na kohokoliv kdo takovou podpasovku udela.nevím, co si představuješ jako "Red Hat", ale dovolil bych si připomenout, že výše zmíněný Lennart je aktuálně na výplatní pásce Red Hatu, a jestli jsi někdy četl nějaké jeho "argumenty" ... no nic
tak jestli ti jako "technicky nesmyslný argument" nepřijde například "je to v Céčku"Velmi slabe, volba programovaciho jazyka ma casto i technicke opodstatneni. Muze to byt diskutabilni, neni to asi klicovy parametr a ale z urciteho uhlu pohledu je pouziti C vyhoda. Ja take preferuji jadro napsane v C a textove konfiguracni soubory, a ostatne k podobnemu zaveru dosli u init systemu treba vyvojari Android ci Tizen.
Predne, tato diskuze se odchyluje od me puvodni otazky, kdy jsem chtel priklad projektu, kde Red Hat provedl ocividny FUD pro zduvodneni existence sveho projektu a pouzil k tomu snadno vyvratitelne lzi, tak jako tomu bylo v puvodnim uvedeni Mir a kdy se vyvojari Ubuntu se za to nakonec byli nuceni omluvit.za prvé, nejprve jsi chtěl pouze příklad FUDu, podmínku o "zjevných" nebo "snadno vyvratitelných" lžích jsi přidal až později, čili mektání o odchylování se je jenom další tvoje diskusní podpásovka za druhé, o kousek vedle jsi byl upozorněn na to, že nečestné jednání není jen a pouze nějaká formální nepravda a že tvůj způsob argumentace je nekorektní, přesto v něm pokračuješ ... to to hraješ na tu blbější část čtenářů, anebo na to, že nemám neomezeně mnoho času a energie na flejmování na ábíčku, takže z toho vyjdeš jako "vítěz"? (nebo o co ti vlastně v této diskusi jde?) za třetí, FUD okolo systemd snadno splňuje i tu tvoji dodatečnou podmínku, jak zde ostatně již též bylo naznačeno - jestliže Lennart tvrdil, že musel systemd napsat protože současné systémy nesplňují většinu požadavků, pak to byla lež, neboť tak, jak bylo původní srovnání s Upstart a SystemV postaveno, tak launchd a zmíněné openrc většinu splňovalo
Systemd takovym projektem neni, Lennart pouziva urcite manipulativni techniky, do znacne miry jako kazdy kdo chce neco prosadit, ale v zasade nelze.btw, citace 1: Well, before we started this we actually had a very close look at the various systems, and none of them did what we had in mind for systemd (with the exception of launchd, of course). If you cannot see that, then please read again what I wrote above. citace 2: Also, I am kinda lazy, and don't want to spend the time on analyzing those other systems in enough detail to be completely fair to them. hm, o rok dříve (citace 1) řekl, že se na ně velmi podrobně díval, ale najednou k nim nemůže být "completely fair" protože je nemá analyzovány dostatečně do detailu? ... ale jistě, v zásadě zcela určitě nelže, on za ten rok všechno o ostatních init systémech zapomněl, mohl k nim být completely fair v době citace 1 ale už ne v době citace 2, že ...
Nelze mu uprit i snahu spolupracovat s ostatnimi,[
volba programovacího jazyka závisí na potřebách konkrétního projektu a rozhodně nelze říct, že nějaký jazyk je obecně vhodnější, a jen stěží lze říci, že je vhodný pro nějakou třídu úloh (pokud tato je dostatečně obecná, což takový init systém, narozdíl třeba od různých konkrétních matematických úložek, je) - tedy ano, konkrétně pro systemd může být dobrý důvod, aby byl napsán v Cčku, ale to neznamená, že Cčko je nejvhodnější pro každý init systém argumentace jádrem je asi taková, jako kdybych tvrdil, že C++ je lepší, protože je v něm KDE, zatímco GNOME, které považuju za sračku, je v Ctak jestli ti jako "technicky nesmyslný argument" nepřijde například "je to v Céčku"Velmi slabe, volba programovaciho jazyka ma casto i technicke opodstatneni. Muze to byt diskutabilni, neni to asi klicovy parametr a ale z urciteho uhlu pohledu je pouziti C vyhoda. Ja take preferuji jadro napsane v C a textove konfiguracni soubory, a ostatne k podobnemu zaveru dosli u init systemu treba vyvojari Android ci Tizen.
Udelal by Red Hat takovou prasarnu, kdy ve zduvodneni sveho projektu ocerni konkurenci projekt pouzitim technicky nesmyslnych argumentu? Po takovem startu budou developeri nasrani na kohokoliv kdo takovou podpasovku udela.
Nebo-li Red Hat way :). Nemame si co s Canonicalem vycitat, jen to nedelame u tak viditelnych projektu.
Co nevidim, to me nepali. U jakych projektu Red Hat vylozene lhal o funkcinalite konkurence, aby zduvodnil svuj projekt?Pouze jsem upresnoval dotaz; z meho pohledu to byla u Canonical bud lez, FUD nebo brutalni neznalost systemu, jenz se snazi naimplementovat lepe, nevim. Chtel jsem najit equvivaletni chovani u projektu Red Hat-u. A vy se asi snazite naznacit, ze tim je systemd a s tim ja nesouhlasim. Ve zminenych clancich nevidim rozpor; zejmena v kontextu me vlastni zkusenosti, kdy jsem zacal chapat detaily alternativniho reseni, ktere jsem studoval pred vlastnim designem sveho reseni az treba po roce praktickych zkusenosti, kdy navic zacaly vyplouvat na povrch slabsi stranky meho reseni. Klicove vsak bylo, ze jsem v pocatku nasel zasadni duvody, ktere mi branily alternativy pouzit, bez ohledu na nektere detaily. Tedy i zde je dulezitejsi prvni odkaz, kde tvrdim, ze jeho argumentace je celkem korektni a dostatecne opodstatnuje vznik noveho projektu. Vas druhy odkaz je jen dodatecne srovnani po case z pohledu systemd na urovni, kdy si Lennart neni uplne jist svou dostatecnou znalosti nekterych detailu alternativ. Jeste jinak, Lennart nevrdil: ze X neumi Z, je to neopravitelne a proto je treba napsat alternativu k X, pricemz realita je, ze X ono Z umi a je to zrejme po hodine studia X. Jasne se k tomu vyjadril Daniel Stone:
..., and years of explaining that most of the page explaining that Mir had to be created because Wayland was a) hugely deficient, and b) unfixable, was total bullshit.Lennart se takhle proste narozdil od Canonical nechoval.
nemám neomezeně mnoho času a energie na flejmování na ábíčku,Prave ted jsem v takove situaci; mam jeste 2 minuty.
takže z toho vyjdeš jako "vítěz"?U kazdeho "porazeneho" si delam zarez do klavesnice, a za vas specialne hned dva.
volba programovacího jazyka závisí na potřebách konkrétního projektu a rozhodně nelze říct, ....Rekl bych, ze oba programujeme dost dlouho v C abychom znali vyhody/nevyhody C a Lennartova volba C oproti shellu ma opodstatneni, a pokud napise, ze voli C, alespon ja tusim proc.
Jeste jinak, Lennart nevrdil: ze X neumi Z, je to neopravitelne a proto je treba napsat alternativu k X, pricemz realita je, ze X ono Z umi a je to zrejme po hodine studia X. Jasne se k tomu vyjadril Daniel Stone: ... Lennart se takhle proste narozdil od Canonical nechoval.Choval se takto právě proto, že ignoroval existenci Y, které Z umí (a ironií je, že jeho projekt i po letech stále neumí A, tedy základní věci jako je stopnutí služby).
$ sudo systemctl stop cups.service Warning: Stopping cups.service, but it can still be activated by: cups.socket cups.pathProblém je u D-Bus aktivace, protože systemd nezkoumá nastavení D-Bus daemona.
U socket-activated to není takový problém, protože systemctl ti napoví, že asi chceš zastavit i ten sockeA to můžeš? Zavolat
systemctl stop
na cups.socket?
Problém je u D-Bus aktivace, protože systemd nezkoumá nastavení D-Bus daemona.Tam se to táhne už několik let. Ale otázkou je, na co potřebuje znát nastavení D-Bus démona, jestliže ten stejně deleguje spouštění na systemd (oprav mě, pokud se mýlím). Nehledě na to, že dokumentace budí dojem, že autoři systemd dbus preferují a aktivně propagují. V obou případech mám neustále pocit, že to ovládací rozhraní bylo navrženo pouze pro vývojáře systemd a ne pro jeho uživatele, tedy správce systémů. Každému, kdo někdy něco spravoval, musí být jasné, že úplně nejzákladnější dvojicí akcí je vypnout/zapnout (s tím, že ještě můžu nastavit počáteční stav při bootu systému). Každému, kdo kdy spravoval služby na nějakém stroji musí být jasné, co administrátor spuštěním
start
a stop
myslí a přesto to doposud systemd nedělá pod záminkou různých nesmyslných výmluv.
A to můžeš? Zavolat systemctl stop
na cups.socket?
Ano.
systemctl stop cups.service ; systemctl stop cups.socket ; systemctl stop cups.path
, tak následně po systemctl start cups.service
to řekne
Warning: Starting cups.service, but it can not be activated by: cups.socket cups.pathnebo něco takového?
Problém je u D-Bus aktivace, protože systemd nezkoumá nastavení D-Bus daemona.A jak se k tomu Lennart stavi? Mne prijde, ze na to ted cela ta skupina lidi okolo systemd pece a cekaji na implementaci "kernel dbus", kde to budou snad resit.
A jak se k tomu Lennart stavi?Kdykoli vidí bug report na systemd, tak ho přehodí na projekt, který je uvedený, že tím probémem trpí, popřípadě zavře.
Mne prijde, ze na to ted cela ta skupina lidi okolo systemd pece a cekaji na implementaci "kernel dbus", kde to budou snad resit.s/kde to budou snad řešit/kde na to budou srát úplně stejně/ Nicméně „skupina“ okolo systemd je značně nestejnorodá a většina té skupiny řeší problémy, které menšina vytváří.
s/kde to budou snad řešit/kde na to budou srát úplně stejně/Scary.
Já hlavně nedovedu pochopit jak jeden člověk může být schopný svými rozhodnutími tak zvedat masám tlak.nevím co a jak děláš ty, nicméně za sebe mohu říci, že v mém zaměstnání a v důsledku i v mém volném čase mě Lennartova rozhodnutí již připravila o velikou spoustu času (desítky, ne-li stovky hodin), který jsem jinak mohl využít na něco produktivnějšího (a do budoucna mě ještě o spoustu času připraví) předpokládám, že ty "masy" jsou na tom podobně ... navíc, jak naznačil pavlix, z dlouhodobého hlediska mohou mít na mého zaměstnavatele negativní vliv (nejen snížením produktivity zaměstnanců a živením týmů lidí snažících se ty největší průsery žehlit)
On IIRC tvrdil (nechce se mi dohledávat), že existující projekty dotyčné věci neumí - a oháněl se sysvinit a upstartem.Na sledovani komunikace na IRC nemam cas; pokud je to pravda, pak se choval podobne mizerne, i kdyz dopad IRC komunikace je o poznani mensi nez zduvodneni v uvodni strance projektu.
Kdyby openrc neignoroval, velká část jeho počátečních důvodů pro psaní nového initu na zelené louce by se ukázala být polopravdouAno, cast urcite, nicmene i tak by asi nasel duvody proc OpenRC ne.
Ano, cast urcite, nicmene i tak by asi nasel duvody proc OpenRC ne.Pokud by se OpenRC a dalšími vážně zabýval, poučil by se jak z dobrých, tak i ze špatných rozhodnutí těch kterých projektů a výsledek by mohl být na úplně jiné úrovni. Jenže už mluvíme o úplně jiném člověku a úplně jiných cílích, že.
Me prekvapuje ze mu byl sveren design init systemuNevím, kde bereš informaci, že mu byl svěřen design init systému.
Na prvni kolo je to ale spise dobre.Pokud by by systemd čistě studentský projekt bez ambicí na nahrazení stávajících nástrojů, pak bych mu taky tleskal.
Muz vice tvari; treba lide od Tizen si spolupraci a vstricnost chvalili, a je to jeden z duvodu, proc Tizen a nektere dalsi embedded projekty budou pouzivat systemd.Skutečně je tomu tak, že si velmi pečlivě vybírá, komu vůbec nějakou vstřícnost projeví. Mimoto na embedded zařízeních se nějaká správa služeb až tak moc neřeší a v poslední době se mi zdá, že Lennart osobně cílí mnohem víc na embedded zařízení než na zákazníky firmy, která ho platí ;). A teď si zkus srovnat svou představu, že mu byl svěřen design init systému pro zákazníky jeho chlebodárce a to, že největší úsilí skutečně věnuje embedded systémům a veřejně argumentuje především embedded produkty jiných firem. Docela by mě zajímalo, co bys z toho vyvodil.
Nevím, kde bereš informaci, že mu byl svěřen design init systému.Vlastne nevim jak se k tomu dostal, ale myslel jsem si, ze byl architektem puvodniho systemd.
Skutečně je tomu tak, že si velmi pečlivě vybírá, komu vůbec nějakou vstřícnost projeví.Vedet komu a kdy lezt do zadku je pul kariery.
Mimoto na embedded zařízeních se nějaká správa služeb až tak moc neřešíNe ve smyslu, ze nejaky admin je zastavuje ci startuje, jinak systemovych sluzeb je u rady designu plno. Marketingove selling points lidi kolem Tizen IVI/Genivi pro vyssi management byly vedle slibu rychleho startu, maly footprint, dynamicke zapinani/vypinani/aktivace sluzeb na zaklade ruznych eventu a zavislosti, podle konfigurace HW, udalosti na ruznych sbernicich, integrace s AF_BUS a novym kernel dbus, implementace v C a podobne. Raj na zemi.
Docela by mě zajímalo, co bys z toho vyvodil.To je ale problem predevsim u jeho nadrizenych, ostatne jako vetsina problemu s nim. Tedy pokud bych byl jeho nadrizeny, nedovolil bych mu pridavat dalsi featury dokud nebudou fungovat zakladni vyzadovane funkce, veci je treba dotahnout do konce. Pokud by to neakceptoval nebo to nikam nevedlo, bye, bye, nenahraditelnych jsou plne hrbitovy.
Vlastne nevim jak se k tomu dostal, ale myslel jsem si, ze byl architektem puvodniho systemd.Z toho ovšem nevyplývá, že mu to bylo svěřeno.
Vedet komu a kdy lezt do zadku je pul kariery.Každého baví něco jiného.
Ne ve smyslu, ze nejaky admin je zastavuje ci startuje,A o tom je přece řeč, ne?
Marketingove selling points lidi kolem Tizen IVI/Genivi pro vyssi management byly vedle slibu rychleho startu, maly footprint, dynamicke zapinani/vypinani/aktivace sluzeb na zaklade ruznych eventu a zavislosti, podle konfigurace HW, udalosti na ruznych sbernicich, integrace s AF_BUS a novym kernel dbus, implementace v C a podobne. Raj na zemi.Tedy snůška keců bez reálných use case? Někdy bych si rád přečetl populárně naučnou knížku o tom, které části mozku musí člověk ztratit, aby byl do vyššího managementu vpuštěn.
To je ale problem predevsim u jeho nadrizenych, ostatne jako vetsina problemu s nim.To nikdo nepopírá. Zajímavé ovšem je, že jeho nadhodnocování se nedopouští jenom jeho nadřízení, tudíž se mu daří na vlastní firmu tlačit pomocí cizích projektů a distribucí. Na druhou stranu, jen více takových Lennartů. Co nás nezabije, to nás posílí a tyhle hurá akce v dlouhodobém horizontu přispějí k opatrnosti.
Z toho ovšem nevyplývá, že mu to bylo svěřeno.Vis jak se k tomu tedy dostal?
Tedy snůška keců bez reálných use case?Jak jsem psal, byl to prehledovy material pro vyssi management, ale tito lide tomu davaji pak zelenou, uvolnuji penize a nedelam si iluze, ze jinde to je lepsi. Realne use case to pro nas prave ma, jen prakticka realita na urovni implementace je jinde a plno i vyvojaru podcenuje mnozstvi prace nutne se k tomu vubec priblizit, navic je to overkill.
To nikdo nepopírá. Zajímavé ovšem je, že jeho nadhodnocování se nedopouští jenom jeho nadřízení, tudíž se mu daří na vlastní firmu tlačit pomocí cizích projektů a distribucí.Je dobry salesman. Navic, prestoze u vas nebudete souhlasit, systemd neni az tak spatny produkt a to je pak proste uspesna kombinace.
Na druhou stranu, jen více takových Lennartů. Co nás nezabije, to nás posílí a tyhle hurá akce v dlouhodobém horizontu přispějí k opatrnosti.A nebo posle pod vodu. Mit vice lidi na neschopnych dotahovat veci do konce na dulezitych postech je smrtelny mix.
Vis jak se k tomu tedy dostal?Nejspíš tak jako ke všemu. Prostě se rozhodl a začal psát, jakmile měl něco hotovo, tak to začal aktivně propagovat různými cestami s tím, že některá prostě vyjde.
Je dobry salesman. Navic, prestoze u vas nebudete souhlasit, systemd neni az tak spatny produkt a to je pak proste uspesna kombinace.„Není až tak špatný produkt“ je dost hrozivé hodnocení na to, kolik vývojářů do něj přímo či nepřímo investuje čas, zvlášť když podtextem je neplnění základní požadované funkcionality.
A nebo posle pod vodu.Asi se špatně chápeme. Měl jsem namysli open source svět jako takový a ten podle mě potřebuje získat odolnost proti záškodníkům jako sůl.
Měl jsem namysli open source svět jako takový a ten podle mě potřebuje získat odolnost proti záškodníkům jako sůl.Obecne mozna, ale problem tady neni v OSS, ale u zaskodnikova zamestnavatele, ktery mu propujcuje vliv a silu, kterou ma, a zaroven neni schopen ho donutit udelat zakladni veci poradne.
Obecne mozna, ale problem tady neni v OSS, ale u zaskodnikova zamestnavateleTo není úplně pravda. Dotyčný používá i prostředků mimo svého zaměstnavatele, kdykoli má pocit, že mu to pomůže překonat odpor uvnitř. Tudíž si zaměstnavatel může vybrat. Buď si způsobí velké problémy tím, že ho vyhodí (či nějakým jiným způsobem nechá odejít), nebo si způsobí velké problémy tím, že ho nevyhodí (a udrží). O čem mluvíš ty, už bohužel neplatí a neplatí z velké části díky tomu, že věděl, že nestačí se prosadit v rámci firmy. Jak mu všichni svým způsobem závidíme a říkáme si, že umět se šplhat tak jako on, tak můžem udělat tolik věcí líp.
... umět ...a chtít
Dovolím si být osobní:Primocarost bych spise uvital.
ty v tomhle threadu prostě nechceš vidět gró mých, pavlixových a kavolových výhrad vůči Lennartovi.Nemam vasi zkusenost, a s ohledem na posuv, ktery pozoruji posledni dva roky u Pavlixe, je to asi klicova vec. Scenar, ktery by to vysvetloval, nejblize byl Pavlix, mi prijde tezko akceptovatelny, to by byla kafkovska situace.
Někdy bych si rád přečetl populárně naučnou knížku o tom, které části mozku musí člověk ztratit, aby byl do vyššího managementu vpuštěn.Levou a pravou mozkovou hemisféru?
Nekomu to proste nevysvetlite. Kdyby s Mirem prisel treba RedHat, mluvili by o nem jinak. Canonical je puvodcem vseho zla. Canonical muze za vsechno. (...)Nevim, jestli tohle je na mě, jestli ale jo, tak to je mimo, já nejsem proti Canonicalu až tak zaměřen. Některým jejich projektům dokonce i fandím
Na blohu jednoho z autorů miru to nezní jako kdyby ty důvody nebyly technické.No to teda nevim, moc mi to nepřijde, viz:
We want the minimum possible complexity; we ideally want something tailored exactly to our requirements, with no surplus code.To v podstatě znamená, že by realisticky nepřijali ani Wayland ani jakýkoli jiný display stack zaměřený obecně, tedy ne konkrétně na Ubuntu a jeho potřeby. V podstatě "my chceme naše vlastní řešení" je u nich výchozí podmínka.
We don't want Weston, but maybe we want Wayland?
než kdyby to udělali dva dny před vydáním nového Ubuntu
To bych se smál dvojnásob.
No, popravdě nevím, co je na tom tak zarážejícího. Stačí se zamyslet nad funkcemi upstreamu a downstreamu. Upstream je místo, kde se sdílí software napříč projekty, zatímco v downstreamu se nacházejí věci, které jsou specifické pro daný projekt. Upstream není od toho, aby se do něj nahrnulo všechno, co se dá. Mir je pořád čistě Ubuntu věc. Dává tedy logiku, aby si patche pro Mir Canonical udržoval u sebe. V momentě, kdy se Mir rozšíří do dalších projektů a ty budou potřebovat nějakým rozumným způsobem úpravy pro Mir sdílet, přijde teprve čas to zahrnout do upstreamu.
Takováto odmítnutí ze strany upstreamových vývojářů se dějí dnes a denně. Ano, tak jak to Intel formuloval, to opravdu trochu vypadá jako naschvál, ale na podstatě to nic nemění.
Canonical’s Alan Pope explained the impact to us in a tweet earlier: “[This decision] just means more work for us (Canonical) to keep integrating xmir patches into x with each release/update.”Coz v podstate znamena ze oni se snazili usetrit si praci a hodit to na nekoho jineho; zadny div ze jim to Intel hodil na hlavu.
Coz v podstate znamena ze oni se snazili usetrit si praci a hodit to na nekoho jinehoA to tě u Canonicalu ještě pořád překvapuje?