Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Inspirován těmito návrhy na budoucí koncept GNOME, uveřejnil Jon "Despleda" Manning (vývojář GNOME) svoje vlastní. Jednou z jeho myšlenek je úplně vypustit princip ukládání dat na plochu.
Tiskni
Sdílej:
The desktop is not a place for storing files. 90% of the time, it’s hidden beneath application windows, and if you treat it like most of your folders, it gets cluttered. So, in Lazuli, the desktop is for nothing but information display.Aha, takže protože je plocha z 90% zakrytá umístíme tam informační okno, jehož ve většině případů neuvidíme. A zároveň sebereme možnost používat plochu jako dočasné odkladiště souborů (u kterých mi nevadí, že na ně 90% času neuvidím). Jsem jediný, komu to připadá jako blbost?
Win+M
.
Stejně by se dalo napadnout přepínání ploch. Když mám čtyři, je to skoro zbytečné, protože se na jednu v průměru dívám jen 25% času, takže by stačilo jednu ubrat. Ale pak bych se na jednu díval jen 33% času, to je pořád málo. Mohly by stačit dvě, ale každou bych využil jen z poloviny, tedy právě jedna plocha by byla nejlépe využita.
Zdá se, že většina uživatelů používá plochu stejně - jako koš na neroztříděné důležité věci.OT: Uživatelé Windows v sítích, kde se používají cestovní profily, používá plochu jako koš na neroztříděné nedůležité věci. Protože plocha je součást profilu, a náročný úkol, kterým bezesporu je nakopírování adresáře ze serveru na lokál při přihlášení a zpět při odhlášení se Windows ne vždy povede
Já to vidím ze dvou úhlů: Z osobního: sám plochu vůbec nepoužívám, ani by tam nemusely být ty standardní ikony (Home, Thrash, Computer...), preferuji čistý desktop a schované panely.Preferuji úplně stejné nastavení.
Z hlediska pestré palety uživatelů: je nesmysl brát uživatelům (téměř) jakoukoli možnost, tudíž i možnost dělat si z plochy /tmp. Jsou lidi, co ji takto využívají a to produktivně. Takže odebráním další základní možnosti se akorát sníží počet uživatelů příslušného DE.Právě proto, že na ploše nemívám nic, může mi sloužit jako velmi efektivní dočasné úložiště, které pak jednou za čas promažu. Důležité je to používat s rozvahou a hlavně pravidelně mazat
Zdravím,
moje angličtina sice není excelentní, ale: plocha není zakrytá z devadesáti procent, jak píšeš, ale je zakryta po devadesát procent času, co na počítači pracuješ. Což sice vyjde jako předpoklad tvých dalších tvrzení skoro na stejno, ale proč nebýt přesný, že.
Co se mě týče, plochu jako dočasné úložište čehokoliv užívám celkem s oblibou. Prostě se přetáhne soubor, přečte/prohlédne se a buď uloží tam kam patří nebo smaže. Jedinný soubor, který na ploše sedí pořád je texťák s poznámkami, úkoly, atp. Ikony na ploše nemám, jako info mi tam běží jen gkrellm.
ps -u $USER | sed -e 1d | awk '{print $1}' | xargs kill
ale chtel jsem overit jestli jsem to napsal dobre a zapomnel jsem pred to kill napsat echo....
dobre mi tak ;) tohle by se mi v gnome nestalo skill -u $USER
coz neni problem napsat rucne, nevic to ma vyhodu, ze pokud je system pod velkym loadem daneho uzivatele (overload) tak ho to sejme jednim prikazem (pouze 1den fork) - coz je si myslim taky nemala vyhoda. Neni nad to psat kratke vety.