Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Inspirován těmito návrhy na budoucí koncept GNOME, uveřejnil Jon "Despleda" Manning (vývojář GNOME) svoje vlastní. Jednou z jeho myšlenek je úplně vypustit princip ukládání dat na plochu.
Tiskni
Sdílej:
The desktop is not a place for storing files. 90% of the time, it’s hidden beneath application windows, and if you treat it like most of your folders, it gets cluttered. So, in Lazuli, the desktop is for nothing but information display.Aha, takže protože je plocha z 90% zakrytá umístíme tam informační okno, jehož ve většině případů neuvidíme. A zároveň sebereme možnost používat plochu jako dočasné odkladiště souborů (u kterých mi nevadí, že na ně 90% času neuvidím). Jsem jediný, komu to připadá jako blbost?
Win+M
.
Stejně by se dalo napadnout přepínání ploch. Když mám čtyři, je to skoro zbytečné, protože se na jednu v průměru dívám jen 25% času, takže by stačilo jednu ubrat. Ale pak bych se na jednu díval jen 33% času, to je pořád málo. Mohly by stačit dvě, ale každou bych využil jen z poloviny, tedy právě jedna plocha by byla nejlépe využita.
Zdá se, že většina uživatelů používá plochu stejně - jako koš na neroztříděné důležité věci.OT: Uživatelé Windows v sítích, kde se používají cestovní profily, používá plochu jako koš na neroztříděné nedůležité věci. Protože plocha je součást profilu, a náročný úkol, kterým bezesporu je nakopírování adresáře ze serveru na lokál při přihlášení a zpět při odhlášení se Windows ne vždy povede
Já to vidím ze dvou úhlů: Z osobního: sám plochu vůbec nepoužívám, ani by tam nemusely být ty standardní ikony (Home, Thrash, Computer...), preferuji čistý desktop a schované panely.Preferuji úplně stejné nastavení.
Z hlediska pestré palety uživatelů: je nesmysl brát uživatelům (téměř) jakoukoli možnost, tudíž i možnost dělat si z plochy /tmp. Jsou lidi, co ji takto využívají a to produktivně. Takže odebráním další základní možnosti se akorát sníží počet uživatelů příslušného DE.Právě proto, že na ploše nemívám nic, může mi sloužit jako velmi efektivní dočasné úložiště, které pak jednou za čas promažu. Důležité je to používat s rozvahou a hlavně pravidelně mazat
Zdravím,
moje angličtina sice není excelentní, ale: plocha není zakrytá z devadesáti procent, jak píšeš, ale je zakryta po devadesát procent času, co na počítači pracuješ. Což sice vyjde jako předpoklad tvých dalších tvrzení skoro na stejno, ale proč nebýt přesný, že.
Co se mě týče, plochu jako dočasné úložište čehokoliv užívám celkem s oblibou. Prostě se přetáhne soubor, přečte/prohlédne se a buď uloží tam kam patří nebo smaže. Jedinný soubor, který na ploše sedí pořád je texťák s poznámkami, úkoly, atp. Ikony na ploše nemám, jako info mi tam běží jen gkrellm.
ps -u $USER | sed -e 1d | awk '{print $1}' | xargs kill
ale chtel jsem overit jestli jsem to napsal dobre a zapomnel jsem pred to kill napsat echo....
dobre mi tak ;) tohle by se mi v gnome nestalo skill -u $USER
coz neni problem napsat rucne, nevic to ma vyhodu, ze pokud je system pod velkym loadem daneho uzivatele (overload) tak ho to sejme jednim prikazem (pouze 1den fork) - coz je si myslim taky nemala vyhoda. Neni nad to psat kratke vety.