Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
OSnews.com informuje o rozhovoru Jono Bacona, který působí jako Community Manager ve společnosti Canonical, se serverem derStandart.at (rozhovor je v angličtině). Jono v něm mluví například o GNOME a GNOME Shell nebo o důležitosti trhu s netbooky. Canonical podle jeho slov neplánuje forkovat GNOME. Zda a případně kdy se v Ubuntu objeví GNOME Shell, zatím není rozhodnuto. Diskutovat se o tom bude na říjnovém summitu vývojářů.
Tiskni
Sdílej:
Prichod Cyrila a Medoteje a narodni obrozeni jsou 2 nejvetsi tragedie ceskeho statu....Ono je dost možné, že bez obou událostí by teď žádný český stát nebyl.
A co by bylo lepší? Že by němčina? Tak udělejme anketu, komu se ten jazyk líbí! Mám velmi jasnou představu o tom, jak dopadne.
Pokud jde o angličtinu, ten jazyk je zmršený tím, že někdo násilím nahradil původní písmo latinskou abecedou. Ta je pro angličtinu naprosto nevhodná. Jasně, je to světový jazyk, ale jako mateřštinu příštích generací bych ho rozhodně nevolil.
Takže mi není jasné, v čem tkví ta údajná tragedie. Který jazyk by se tu měl používat? S více lidmi se domluvíme tak, že se naučíme víc světových jazyků. Já umím tři z nich. S každým jazykem, který jsem se naučil, jsem si stále víc vážil češtiny. Její zachování pro budoucí generace je nezbytnost.
Nedostatek odborné slovní zásoby v češtině začíná být citelný. A důvod je naprosto zjevný: Všechny publikace v akademickém prostředí se píší v angličtině. (Alespoň pokud nejsou určené pro českou konferenci, jenže takových konferencí je pramálo.) Pak není divu, že všude vidíme patvary typu „forkovat“.
Celý problém je ale těžko řešitelný, protože je výhodnější sdílet článek s miliardou lidí (kteří rozumí angličtině) než s pouhými dvaceti miliony lidí (kteří rozumí češtině).
Veď to robia všetky distrá. Takže experti sú všetci...což není pravda. Ostatní distra to nedějalí jako Ubuntu (rozhodně ne v takové míře).
Veď to robia všetky distrá. Takže experti sú všetci.+
Ale nieje to ich projekt...Nejsem na steganografii až taký odborník, takže bych prosil pro odhalení skrytého významu...
/usr/share/doc
vyskytují texty @ubuntu.com
a @canonical.com
docela často.