plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
OSnews.com informuje o rozhovoru Jono Bacona, který působí jako Community Manager ve společnosti Canonical, se serverem derStandart.at (rozhovor je v angličtině). Jono v něm mluví například o GNOME a GNOME Shell nebo o důležitosti trhu s netbooky. Canonical podle jeho slov neplánuje forkovat GNOME. Zda a případně kdy se v Ubuntu objeví GNOME Shell, zatím není rozhodnuto. Diskutovat se o tom bude na říjnovém summitu vývojářů.
Tiskni
Sdílej:
Prichod Cyrila a Medoteje a narodni obrozeni jsou 2 nejvetsi tragedie ceskeho statu....Ono je dost možné, že bez obou událostí by teď žádný český stát nebyl.
A co by bylo lepší? Že by němčina? Tak udělejme anketu, komu se ten jazyk líbí! Mám velmi jasnou představu o tom, jak dopadne.
Pokud jde o angličtinu, ten jazyk je zmršený tím, že někdo násilím nahradil původní písmo latinskou abecedou. Ta je pro angličtinu naprosto nevhodná. Jasně, je to světový jazyk, ale jako mateřštinu příštích generací bych ho rozhodně nevolil.
Takže mi není jasné, v čem tkví ta údajná tragedie. Který jazyk by se tu měl používat? S více lidmi se domluvíme tak, že se naučíme víc světových jazyků. Já umím tři z nich. S každým jazykem, který jsem se naučil, jsem si stále víc vážil češtiny. Její zachování pro budoucí generace je nezbytnost.
Nedostatek odborné slovní zásoby v češtině začíná být citelný. A důvod je naprosto zjevný: Všechny publikace v akademickém prostředí se píší v angličtině. (Alespoň pokud nejsou určené pro českou konferenci, jenže takových konferencí je pramálo.) Pak není divu, že všude vidíme patvary typu „forkovat“.
Celý problém je ale těžko řešitelný, protože je výhodnější sdílet článek s miliardou lidí (kteří rozumí angličtině) než s pouhými dvaceti miliony lidí (kteří rozumí češtině).
Veď to robia všetky distrá. Takže experti sú všetci...což není pravda. Ostatní distra to nedějalí jako Ubuntu (rozhodně ne v takové míře).
Veď to robia všetky distrá. Takže experti sú všetci.+
Ale nieje to ich projekt...Nejsem na steganografii až taký odborník, takže bych prosil pro odhalení skrytého významu...
/usr/share/doc
vyskytují texty @ubuntu.com
a @canonical.com
docela často.