Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Vyšla nová verze oblíbeného přehrávače pro KDE Kaffeine 1.0-pre3. Asi největší změna oproti předchozí verzi je návrat od Phononu zpět k xine a také konečně funkční system tray ikona.
Tiskni
Sdílej:
Phonon přináší jednotu, takže JE to o produktivitě, určitě pro developery.Tyhlety všezahrnující a všesjednocující API nemůžou nikdy pořádně fungovat. Každé pod-API totiž bude nutně podporovat různé věci a jakmile je začnete takto sjednocovat, tak je musíte skrouhnout na společné minimum - ergo ztratíte specifika, to v čem je dobré xine, v čem je dobrý mp. (gstreamer snad není dobrý v ničem :) Pak není divu, že v přehrávači, který má tyto knihovny použít na max (protože jsou taky z přehrávačů) půlka nefunguje...
KDE Phonon je stejně primárně adaptér pro Xine. Teroreticky by měl umět to co Xine. Asi nedostatečně zpřístupňoval xine API. Taková moje spekulace - Qt Phonon na rozdíl od KDE Phononu je primárně pro gstreamer. A většina vývoje Phononu je na v rukou Qt. Možná tady bude ten háček. Nerozšíří Phonon API pokud by danou funkcionalitu neposkytoval gstreamer, jakožto jejich referenční backend.Jo, to je přesně ono. Phonon je sice univerzální, ale stejně jsou dva a každej si ho mele na svém písečku podle toho co umí jeho backend. Bezva.
gstreamer snad není dobrý v ničem :)No, v jedné věci je – přehrávání MusePacku. Xine v mpc nedovede seekovat, zato gstreamer jo. Ale to je asi tak všechno.