Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Obdobně jako RHEL 4 čeká i Debian 5.0 „Lenny“ ukončení podpory. Stane se tak přesně rok po vydání jeho nástupce Squeezeho, tedy 6. února 2012. Pro uživatele Lennyho to znamená již jen dva měsíce podpory, během nichž by měli provést upgrade.
Tiskni
Sdílej:
Stačí se trochu začíst do mailing listů, oni se tím vývojáři obvykle ani moc netají. Výroky typu "ve světě open source to není o hlasování ale o tom, kdo bude tahat silněji za svůj konec provazu" nebo "radši přijdu o sto uživatelů než o jednoho přispěvatele" jsou celkem běžné. Občas z toho neskrývaného pohrdání "neproduktivními" uživateli až mrazí v zádech.
Jistě, názor toho, kdo aktivně vyvíjí, by měl mít větší váhu. Ale nemělo by to sklouznout až do polohy, že kdo nepíše kód, nemá do toho vůbec co mluvit. Tím spíš, že takový "neproduktivní" uživatel může ve skutečnosti přispívat jiným způsobem nebo být aktivním vývojářem jiného projektu.
Jenže v dnešním světě je člověk nucen Vánoce slavit. Když nedáš kamarádům nebo známým dárek, tak jsi škrt a nikoho nezajímá, že nevíš co darovat.WTF? U nás doma jsme [dárky na] vánoce zrušili asi před deseti lety. Nikomu jinému jsem nikdy dárky nedával a vice versa. Úplně bez problémů.