OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vývojáři KDEmod a Chakra Linuxu oznámili, že s vydáním KDE 4.6 přestanou dále podporovat KDEmod (modulární a patchované KDE pro Arch Linux). Projekt založený v roce 2006 tak končí, vývoj se bude soustředit pouze na vlastní distribuci Chakra Linux více zaměřenou na běžné uživatele a KDE.
Tiskni
Sdílej:
Zaujímavé je, že v distre bude iba KDE softvér (to je asi vzdialenejšia budúcnosť). Ne-KDE softvér bude možné nainštalovať inak - nejako zvlášť zabalený, ako to má MacOS alebo ako sú PBI-balíčky v PC-BSD. Som zvedavý...
Taklenc to tam napísali (zvýraznenie je odo mňa):
Our future repositories will only contain KDE specific stuff, no Gnome, no GTK, nothing which isn't needed by the usual desktop user. For those who still need 3rd party software there will be a different way to install this. We're still in the evaluation stage about this, but it will most likely be a bundle system as seen on systems like Mac OS X.
Možno som si to zle vysvetlil, ale mi to pripadlo, ako keby napríklad v Kubuntu zahlásili: "Odteraz sa budú APT systémom inštalovať a aktualizovať iba aplikácie KDE. Ostané... pre ostatné vymyslíme niečo nové, iné."
/var/abs/extra $> find kde* -name "*.patch" -print
kdeadmin/fix-system-config-printer-kde-pyqt4.7.4.patch
kdeadmin/fix-syslog-path.patch
kdebase-workspace/fixpath.patch
kdebase-workspace/kdm-zsh-profile.patch
kdebase-workspace/terminate-server.patch
kdebase-workspace/screensaver-sleep.patch
kdebindings/pyqt-4.7.4-fix.patch
kdegraphics/update-libkexiv2-libkipi-libdcraw.patch
kdelibs/abs-syntax-highlight.patch
kdelibs/kde-applications-menu.patch
kdelibs/archlinux-menu.patch
kdelibs3/kde4-compatibility.patch
kdelibs3/acinclude.patch
kdeutils/fix-printer-applet-pyqt4.7.4.patch
Ale bůh ví, co to všecko je...