Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Po velmi dlouhé době vývoje vyšla nová verze IRC klienta KVirc, 3.4.0. Přináší spoustu změn a vylepšení, z nichž nejviditelnější je port na Qt 4 (ale stále je dostupná i podpora Qt/KDE 3, na výběr máte při kompilaci). Seznam změn není dostupný a vývojáři odkazují na TracTimeline.
Tiskni
Sdílej:
který uvádí troufám si říct lživé informace....No zas to neprehanej. Lez je informace, o niz si jeji siritel mysli, ze je nepravdiva, a vydava ji za pravdivou. V tomto pripade je 'nepravdive informace' mnohem presnejsi.
...`bezpečnost (SSL šifrování se serverem + GPG šifrování mezi uživateli)....a dle google SSL nejak jde, ale ja to nezkousel... Pekne udelane profily se mi nelibi, kouzlo IRC je bez jakekoliv ponizujici registrace kdy musis napsat cislo bot a delku penisu :} tvou posledni neuplnou zavorku jsem moc dobre nepochopil *(vim ze tohle jiny povazuje na nevyhodu, to je vec nazoru a zkusenosti)
Prostě jabber MUC je daleko propracovanější, než IRC protokol, a to už od počátku návrhu. Jako jedinou výhodu vidím výše zmíněný počet uživatelů, protože na největším českém jabber serveru jabber.cz a nejnavštěvovanějším kanálu #talk (když odmyslím #jabber) kecá tak kolem 20 lidí maximálně, jinde není skoro nikdo (teď o půl čtvrté je tam 7 idlujících lidí, z toho 2 jsou boti). Na todle noční kecání jsou nejlepší webchaty, tam je i ve 2 ráno plno lidí, s tím jabber ani IRC nemůže soupeřit.
No a to je ten rozdíl - na IRC, když napíšeš něco s diakritikou, byť v UTF-8, tak se na tebe snese vlna kritiky či rovnou kick (ban), že používáš diakritiku. Na Jabber MUC neštěkne ani pes. "na IRC SSL nějak jde" - nějak? Na jabberu je to automatický, netřeba řešit, co kde jak nastavit, aby to jelo, navíc u IRC není na SSL kladen takovej důraz, jako u jabberu (prostě jsem nepotkal moc serverů, který by SSL podporovaly, oproti jabberu - tam je to skoro defaultně u všech).Jenže to je o serveru, ne o IRC. Já jsem třeba na IRCnet připojen via SSL.
U Jabberu kdežto každý server implicitně podporuje SSL.Blbost. Můj domácí, testovací server SSL neumí
každý server implicitněvs.
Těch minimálně tak 99,999% SSL podporujeHezky se to mění, co?
s prichodem UTF8 uz to prestava byt problemCo jsem byl asi tak před půl rokem na nějakém IRC, tak ty lidi měli spoustu keců, když jsem začal psát s háčky a čárkami.
napriklad pubertaky co zajimaji jen online hry a herni klany najdes na jedne IRC sici quakenet.org, vetsina OS projektu ma svuj kanal na www.freenode.netTřeba na conf.netlab.cz je spousta tématických místností a nevšiml jsem si, že by v nich prudil někdo, koho to téma nezajímá. Když se na IRC nemusím registrovat, tak co mi brání, abych šel jako nějaká herní lama prudit vývojáře? Nic. A stejně to nedělám. Na Jabberu je to podobné.
dle google SSL nejak jde, ale ja to nezkouselTohle v XMPP (protokol Jabberu) prostě funguje. Nemusíš nic řešit, komunikace je bezpečná, aniž by ses o to nějak zvlášť staral. (Ale je fakt, že tohle se týká víc chatu mezi dvěma lidmi než veřejných chatů).
Pekne udelane profily se mi nelibi, kouzlo IRC je bez jakekoliv ponizujici registrace kdy musis napsat cislo bot a delku penisu :}Při registraci na Jabberu musíš uvést pouze uživatelské jméno a heslo. Všechno ostatní je dobrovolné, ani e-mail nemusíš uvádět. Koukni třeba sem: Jabber II - Svobodný trh
tvou posledni neuplnou zavorku jsem moc dobre nepochopilTransport u Jabberu je komponenta na serveru, která zajišťuje propojení do jiných sítí* Můžeš tak mít účet na Jabberu, používat jen jednoho klienta a Jabber server ti zprostředkuje připojení třeba do IRC chatu. Nebo do sítí jako je ICQ a MSN - k tomu ale samozřejmě potřebuješ už mít jméno a heslo do těchto sítí. *) do ne-jabberovských (irc, icq, msn). Do těch Jabberovských se to propojuje automaticky.
pokud jeden leze z win98, druhy z redhat6.2 a treti z ferdory 8 takze kazdy maji jine kodovani na systemuPodle podpory diakritiky se dá poznat* vyspělost/zaostalost dané technologie. Kdysi bývaly takové problémy na webu, každou chvíli rozsypaná čeština. Pak lidem došlo, že by bylo fajn kódování dokumentu deklarovat nebo používat universální UTF-8, které se ani deklarovat nemusí (u XHTML). A dneska je ta technologie (X)HTML tak vyspělá, že čeština už nikomu problémy nedělá, přestože má jeden windows, druhý Linux a třetí třeba Mac OS a každý má úplně jiné výchozí kódování v systému.
pokrocilejsi irc komunita zustava konzervativni ovsem hlavne kvuli obecne dostupnosti a zazitym pravidlum.Konservativnost neznamená zpátečnictví, pokud něco nefunguje a je tu lepší alternativa, tak to chce změnu. To není nic proti konservativním hodnotám
podle podpory diakritiky se da poznat maximalne tak uroven lokalizace.Pokud nepíšeš program pro pár lidí někde v americkém zapadákově, kteří si vystačí s [a-zA-Z0-9], ale aplikaci, kterou mají využívat lidi celosvětově, tak i18n prostě musíš řešit. A pokud to ta aplikace nezvládá, tak prostě není dostatečně vyspělá.
i tohle je pripad irc. tam se bud deklaruje v ramci (nepsanych) pravidel kanalu pouzivane kodovani nebo se pouzije 7bitove ascii (nebo na nekterych kanalech dnes uz utf-8).Tím deklaruje jsem rozhodně nemyslel nějaké vágní zapsání do pravidel místnosti, nebo dokonce nějaké nepsané zvykové právo, ale deklaraci na úrovni technologii - protokolu, softwaru - tzn. něco čemu rozumí počítač.
tou lepsi alternativou bych si nebyl taky uplne jist.Když jsem tady tahal z lidí konkrétní nevýhody jabberu proti IRC, tak se mi dostalo dost nekonkrétních odpovědí, případně jsem se dozvěděl nějaké okrajové problémy týkající se textových klientů. Spíš to vypadá tak, že někdo zná Jabber a jiný IRC a drží se toho svého, než že by racionálně porovnal oba protokoly.
s irc mam moznost pripojit se na server ktery je mi nejbliz a pritom byt na kanale s lidma s celyho sveta.To zní zajímavě, ale praktický význam v tom dnes moc nevidím. Možná kdysi, v dobách pomalých linek*, ale dneska už mi nepřijde jako problém mít chatovací místnosti centralizované. Jde o to, že smysluplný počet uživatelů v místnosti je nějak omezený, když tam bude přes sebe kecat příliš mnoho lidí, tak to už nemá cenu. Kdo zná XMPP víc zevnitř by mohl poradit: když se dva uživatelé ze serveru A připojí do téže konference na serveru B, přenáší se zpráva ze serveru B na server A (odkud jde pak těm uživatelům) dvakrát nebo jednou? Pokud jednou, tak tato vlastnost nahrazuje decentralizaci u IRC**. Pokud dvakrát (což se mi moc nezdá), tak by nebyl problém to opravit. U Jabberu jsi taky síťově spojený jen se svým (lokálním, nejbližším) serverem. *) nejen poslední míle, ale i pomalé linky mezi servery, státy, kontinenty **) kromě toho předchází možnosti, že by se síť, při přerušení spojení, rozpadla na několik dílčích.
a dle google SSL nejak jde, ale ja to nezkousel...SSL vskutku funguje, jen Freenode nemá žádný SSL server, ale třeba na IRCnet se dá hezky připojit přes SSL.
nat/suse/x-69a419b067ddb29e
jsou připojeni z nějaké pobočky SUSE. opensuse/member/pbleser
je Pascal Bleser openSUSE community member,... Že lidé pod cloak gateway/tor/x-f0249f727e3b01ad
jsou vskutku anonymní.
diky nemu jsem nasel hodne pratel...Ale to je přece tím, že se na něm, svého času, vyskytovalo spousta dobrých lidí, ale není to nějaká objektivní vlastnost toho protokolu. Někdo zase našel přátele na Jabberu, případně na ICQ nebo MSN.
Napriklad se na IRC daji pouzit boti(roboti)Na jabber.cz třeba žije bot Taxator, umí toho celkem dost. A kdokoli si může naprogramovat svého, protože knihovny pro práci s XMPP protokolem jsou pro kdejaký jazyk (já to používám v Javě). Přijde mi to podobné, jako když dnes někdo použije CVS místo Subversionu, prostě jen tak ze setrvačnosti.
Strategie_v1.0.doc
a když jim to vysvětlíš, tak v dalším kroku je musíš naučit, že do logu při commitu nemusejí psát svoje jméno a aktuální datum, protože to se tam zapíše automaticky