Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Na blogu Lennarta Poetteringa vyšel článek, kde popisuje svůj pohled na budoucnost Linuxového user space. Revisiting How We Put Together Linux Systems
Tiskni
Sdílej:
The systemd cabal (Kay Sievers, Harald Hoyer, Daniel Mack, Tom Gundersen, David Herrmann, and yours truly) recently met in Berlin about all these things, and tried to come up with a scheme that is somewhat simple, but tries to solve the issues generically, for all use-cases, as part of the systemd project. All that in a way that is somewhat compatible with the current scheme of distributions, to allow a slow, gradual adoption.(1) Co puvodne vypadalo jako dobry napad pro spravu procesu, bude opravdu nakonec omnipotentni zrudnost, starajici se o vsechno vcetne spravy balicku. (2) Samozrejme, proc bysme se zabyvali nejakou kompatibilitou? (3) ...aneb jdeme varit zabu.
Co puvodne vypadalo jako dobry napad pro spravu procesuKdy přesně to vypadalo, že zůstane u správy procesů? Co má chudák Lennart dělat po takto fenomenálním úspěchu než pokračovat ve svém celoživotním díle? ;)
...aneb jdeme varit zabu.Mám pocit, že žába už je značně rozvařená.
Neříkejte, že u vás ve firmě s tím przněním Linuxu všichni souhlasí.Mění to na věci něco?
systemD je jedna z mála věcí, která dovede zapisovat na disk, který je přimontovaný read-onlyDobrý základ pro konspirační teorii, ale hádám že fakta nebudou znít až tak zajímavě jako tento výkřik.
Utoci na autora kvuli necemu, co nerekl.Podle mě nikoliv.
V tom mas docela pravdu. Je to videt na spouste projektu.
Svet opensource ted ridi lidi, kteri jsou za to placeni. Nikdo koho open-source bavi nemuze konkurovat lidem, kteri se tomu venuji na full-time.Dříve se to stejné říkalo o open source jako takovém v souvislosti s komerčním closed source. Především je i tady na abclinuxu vidět, že většinu o open source baví mluvit, nikoliv ho tvořit.
Je to tak. Idea opensource prodala svou svobodu.A idea idey prodala svou ideu, že.
Především je i tady na abclinuxu vidět, že většinu o open source baví mluvit, nikoliv ho tvořit.+1 (Matně si vybavuji, že jsem něco takového před rokem řekl taky. A dostal jsem za to pěkně vyhubováno, co že si to dovoluji.
Především je i tady na abclinuxu vidět, že většinu o open source baví mluvit, nikoliv ho tvořit.Proč lžeš?
alternativy jsou casto horsi (tim myslim hlavne vsechny alternativni sound daemony)tak naokraj, kolik toho víš třeba o JACKu?
Neda se to porovnavat ...no, kolega zjevně porovnává ... jinak myslímže bychom měli (pokud bychom to chtěli nějak seriozně řešit, což se mi tu fakt nechce) především začít otázkou, nač jsou ti démoni vůbec potřeba ...
Už mne nebaví čít záplavu bezduchých štěků nijak nesnižujících entropii.Proč bys měl chtít snížení entropie?
Cekal jsem, ze neco takovyho Lennart vymysli uz tehdy, kdyz vymyslel vlastni verzi FHS.
Jeden system, jedno distro, jeden vudce. Hail Lennart!
Cetl jsem to na HN, a tesil jsem se, ze nekdo napise zpravicku..Do tehle diskuze jsem se dostal stejnou cestou
Takze spousta lidi tu skladacku oznaci prvnim pohledem za monolit.a druhým pohledem taky už jsi někdy viděl, aby v Lennartových "skládačkách" šel nahradit jeden dílek jiným, vyjma přechodných období, kdy potřebuje v rámci salámové metody ("my vám to nebereme, my si tady jen něco přidáme") dočasně zachovat kompatibilitu? - co třeba ten udev, co měl dle prohlášení před pár lety zůstat použitelný i nezávisle na systemd? (prohlášení formálně nelhala, on vlastně něco přes dva roky zůstal, nikdo neřekl, že to tak bude na věky, že ...)
už jsi někdy viděl, aby v Lennartových "skládačkách" šel nahradit jeden dílek jinýmNo, pokud jsou ty dilky zvoleny opravdu dobre, bude to tezke. Ale ja narozdil od tebe v tom vidim spis kvalitu navrhu (dobre vybrane dilky) nez spatnou nahraditelnost. Vezmi si treba to pouziti btrfs. Co vim, vsechny predchozi systemy se snazily podobne problemy (dependency hell) resit pres symbolicke linky. Posunout to do deduplikacni vrstvy je genialni krok, ktery spousta veci zjednodusuje (spravu linku), ale samozrejme predpoklada, ze je k dispozici dostatecne pokrocily FS, ktery to umi. Tedy, ten navrh neni zavisly na btrfs, spis na jeho vlastnostech, ktere jsou unikatni. A tak je to u mnoha tech dilku.
Asi by bylo lepsi se bavit konkretne nad timto navrhem a nedelat pochybne analogie se systemd, pulseaudio apod.Označením té analogie jako pochybné Lennártovi neodpářete konzistentní styl.
No, pokud jsou ty dilky zvoleny opravdu dobre, bude to tezke.Není problém ve volbě dílku ale v nerozdělitelnosti "skládačky". Příkladem budiž journald. (Ne, opravdu nemůžete přijít s rozumným argumentem, proč logování musí zajišťovat právě tento program.)
Není problém ve volbě dílku ale v nerozdělitelnosti "skládačky". Příkladem budiž journald.Mozna me nekdo opravi, ale jak to chapu ja, tohle neni pravda. Lze pouzivat systemd i bez journald.
$ ll /dev/log
lrwxrwxrwx 1 root root 28 27. srp 21.14 /dev/log -> /run/systemd/journal/dev-log
Heh...
Asi by bylo lepsi se bavit konkretne nad timto navrhem a nedelat pochybne analogie se systemd, pulseaudio apod."analogie"? - systemd (a tedy jím pohlcený udev) snad není přímo součástí konkrétně tohoto návrhu?
komercni != proprietarniV tomto kontextu na tom nesejde. Pristup ke zdrojakum nic nezmeni na tom, ze komercni firmy typicky podporuji jen male mnozstvi konfiguraci, z obchodnich duvodu.
A o "uspech" v podobe proprietarniho SW opravdu nestojim.Jsi jeste mlady. Myslis, ze ti nikdy nebude vadit, ze tvoje partnerka, rodice, deti, znami, nebudou chtit Linux pouzivat? Ze budes vzdy spokojeny s temi 2%? Ono je to IMHO trochu elitarska poza (podobne jako pise Kralyk niz). Ve skutecnosti si temer kazdy prejeme, aby byl Linux masove uspesny.
Vadi mi kdyz lpi na pouzivani proprietarniho SW.Vyplyva opak tohohle:
Me ani tak nevadi to, ze nechteji pouzivat Linux.Pokud lpi na pouzivani nejakeho proprietarniho SW, bud takovy SW ma pro Linux alternativu, nebo nema. Pokud ji ma, neni duvod nepouzit Linux (a podle premisy bys to mel preferovat). Pokud ji nema, nic s tim nenadelas.
Hm, mne prijde ze z tohohle:Tahle uvaha by byla spravna, kdyby jediny zpusob jak nepouzivat proprietarni SW bylo pouzivat Linux.Vadi mi kdyz lpi na pouzivani proprietarniho SW.Vyplyva opak tohohle:Me ani tak nevadi to, ze nechteji pouzivat Linux.
Pointa je, ze pokud chces aby lide pouzivali OSS, chces, aby se nejaky z tech systemu masove rozsiril.Non sequitur.
Pointa je, ze pokud chces aby lide pouzivali OSS, chces, aby se nejaky z tech systemu masove rozsiril.Ne. Kdyz se Linux masove rozsiri a vsichni na nem budou pouzivat Skype, Steam a Micro$oft Office for Linux (ktere tam budou diky Lennartovo vynalezu), tak to ke svobode uzivatele zas tolik neprispeje. Daleko dulezitejsi je napriklad to, aby se pouzivaly otevrene standarty, takze clovek, ktery si vazi sve svobody, by pak mohl bez problemu s kompatibilitou zacit pouzivat kterykoli ze svobodnych operacnich systemu a jakekoli aplikace, ktere tyto otevrene standarty implementuji.
otevrene standartyTo taky, ale hlavně otevřené standardy.
no jo, protože vy jste schopen si doladit, aby uživatelská aplikace běžela. Já si taky vytvořím AUR balíček pro Arch Linux (5 minut až několik hodin, podle závislostí a dalších problémů při kompilaci). Má drahá polovička zvládávala nainstalovat program na Windows (pak si mně vzala a už MS Win více doma neviděla), zvládla to v iOS, zvládá to v Androidu, ale výše uvedené prostě "nedá" a ani nechce.Má drahá polovička nezvládne ani to. Přesto linux bez problémů používá. Nemusí nic instalovat. Na to jsem tu já.
V Linuxu jsme zatím opravdu uvyknutí na to, že programátor aplikace dá k dispozici tar ball a (v lepším případě) pár informací ke kompilaci. A spoléhat se na to, že to pro Arch/Debian/Fedora/Suse zabalíčkuje kdosi v rámci své "hobbyist" motivace? Plýtvání silami na rutinní záležitost...Každý dělá, co jej baví. Developer vyvíjí, balíčkovač balíčkuje.
Jestli je řešením nabídka aplikace slinkované s knihovnami pro jednu konkrétní "run-time" image a v případě jiné run-time image či nepodporované distribuce se využijí vlastní knihovny přibalené k aplikaci, proč ne. Můj stolní počítač není router s 8 MB flash diskem. InženýrJaký je rozdíl oproti čistě staticky slinkované aplikaci, případně pokud si aplikace přibalí vlastní verze knihoven? Pár (možná) ušetřených mega ve sdílených kontejnerech? Hlavní problém (uzavřené binární bloby závislé na konkrétním prostředí) to nevyřeší. Dodavatel vydá nějakou verzi závislou na určitém prostředí a tím to pro něj končí. Ve výsledku bude potřeba backportovat patche do nekonečného množství kontejnerů.ve mně je sice nespokojen malou "čistotou" řešení, ale tak už to na světě chodí. Něco za něco.
P.S. Skype mne též nejprve netěšil, ale po pár týdnech oceňuji výhody PulseAudio - instalace i běh bez problémů i nutnosti konfigurace (v KDE). Když jsem to zkoušel před pár lety, tak jsem to zase rychle smazal. Teď nelituji.Jo jo. Následuje systemd. Ten prý taky není špatný (když po něm nechceš něco odlišného). Čím to skončí?
A spoléhat se na to, že to pro Arch/Debian/Fedora/Suse zabalíčkuje kdosi v rámci své "hobbyist" motivace? Plýtvání silami na rutinní záležitost...Tohle by se ale dalo řešit IMHO mnohem lépe než co navrhuje Lennart (kterej to ve skutečnosti spíš workarounduje). Např. by mohl existovat nějaký standard pro něco jako 'proto-balíček', ze kterého by se daly generovat distro-specifické balíčky.
Neco jako PKGBUILD? Pise se snadno a mit moznost balit z toho i RPM, DEB apod.Pokud vím, tak gentoo ebuildy se umí buildovat do RPM. Jenže pak degraduješ RPM a DEB na pouhé formáty binárních balíků, čímž ale ignoruješ jejich hlavní rozdíly a tedy důvody, proč se vůbec různé balíčkovací systémy používají a taky proč nejsou navzájem kompatibilní. Pokud bys chtěl splnit všechno, musel bys mít ten formát a hlavně konkrétní balíky natolik univerznální, že z nich půjdou generovat skutečné zdrojové balíky, takové jaké se dneska v praxi používají, ale to už ti zase jeden člověk nenapíše, protože by tam musel dostat všechny prvky všech distribucí a hlavně prasáckých deb balíků.
Jenze to resi tvorbu balicku, ne situaci, kdy specialni (prevazne proprietarni) software potrebuje k behu specificke prostredi.To "specifické prostředí" imho v podstatě znamená jen konkrétněji specifikovanou sadu závislostí (třeba i s konkrétními verzemi et al.), ne? Zbytek už je jen balíčkovacím systému, jak dobře to dokáže pořešit. Jestli se použijou frikulínské filesystémy nebo něco jinýho už je implementační detail... Což je další věc, která mi vadí na tom Lennartovo brainfartu - většina textu řeší právě implementační detaily spíš než obecně platné vlastnosti / návrhy.
Což je další věc, která mi vadí na tom Lennartovo brainfartu - většina textu řeší právě implementační detaily spíš než obecně platné vlastnosti / návrhy.Aneb je to takový edison.
Např. by mohl existovat nějaký standard pro něco jako 'proto-balíček', ze kterého by se daly generovat distro-specifické balíčky.On je hlavně problém už více v základu. Já když tu ten preface co Lennart napsal, tak nemůžu nic jiného než souhlasit. Je to jako kdyby mi to z hlavy opsal. No takhle bych to neřešil. Já osobně vidím problém v GNU build systému (autoconf, libtool, …). Prostě už je to starý a dnešní dobu složitý systém (cmake o nic lépe). Přitom kompilace je základ. S jakýmkoliv balíčkem co jsem si kdy zkompiloval jsem neměl nejmenší problém (a pokud ano, tak pouze mojí vinou) zcela na distribuci nezávisle. Bohužel je to poměrně složitý systém a těžko chtít po uživateli aby ho do podrobna ovládal. Přitom kdyby instalace ze zdrojáků byla tak jednoduchá jako blahé paměti v Kuroo (grafická nádstavba pro Gentoo Portage), je dost pravděpodobné že by zvládla libovolný zdrojový balíček nainstalovat i moje babička. Já osobně doufal ve vznik jakéhosi ucelené OSS repositáře právě s něčím tak jednoduchým. No bohužel, převzal to Poettering.
KurooResp. Porthole. Ten jsem sice v životě nezkoušel, ale z obrázku vypadá ještě líp.
ale ve srovnání s qmake to je naprostá zrůdnost.Nechce se mi autotools srovnávat s ničím, co nemá stejný účel, flexibilitu a rozsah funkcionality.
uživatel o jejich fungování nemusí vědět nic.Uživatel z minulého tisíciletí. Uživatel ze současného tisíciletí nebude rozbalovat tar, hledat README, číst to instalovat závislosti, nastavovat RPATH, atd. Ten potřebuje balíček s ikonkou archivu nebo papírové krabice, dvakrát kliknout, popř. nastavit kam nainstalovat (osobně vše co nemám od distributorů cpu do /opt), tlačítko "Zkompilovat", pak půl dne počká a v ideálním případě se vytvoří RPM/DEB balíček a sám se nainstaluje. Vše samozřejmě v GTK/QT.
explicitních konfiguračních volbách a detekci instalovaných komponent.Naprostý souhlas. Proto není autotools dobré pro moji babičku, ale o nějaké universálnější náhradě nic nevím.
The systemd cabal (Kay Sievers, Harald Hoyer, Daniel Mack, Tom Gundersen, David Herrmann, and yours truly) ... met .. and tried to come up with a scheme that ... tries to solve the issues generically ... as part of the systemd project. All that in a way ... to allow a slow, gradual adoption.Takhle to vypadá, že vzhledem k adopci systemd jednotlivými distribucemi bude adopce tohodle konceptu pouhá formalita (bude stačit jen držet aktuální systemd).
Hence, even in this scheme RPM/DEB are highly relevant, though not strictly as an end-user tool anymore, but as a build tool.A proto se pracuje na ostree.
I originally intended to discuss this at the Linux Plumbers Conference (which I assumed was the right forum for this kind of major plumbing level improvement), and at linux.conf.au, but there was no interest in my session submissions there...A já jsem si vždycky myslel, že Plumbers vznikla kvůli Lennartovi.
app:<vendorid>:<runtime>:<architecture>:<version> -- This encapsulates an application bundle. (...) the <runtime> refers to the vendor id of one specific runtime the application is built for, for example org.gnome.GNOME3_20:3.20.1. (...) Example: app:org.libreoffice.LibreOffice:GNOME3_20:x86_64:133Dafuq? Jakože aplikace je závislá na jednom frameworku? To asi spadl z jahody na znak. Já například mám LibreOffice nainstalováno, ale Gnome ne. Nehledě k tomu, že balíčky závislé na X různých knihovnách/runtimech jsou celkem běžné.
usr:org.archlinux.Desktop:x86_64:302.7.10LOL, no comment...
Tohle je hodně nedomyšlený.Jedná se o Lennartware. Domýšlení není jeho práce, to budou mít na starosti lidi z distribucí (zdravíme lidi z Red Hatu), kterým spadne na hlavu podpora té věci.
Já například mám LibreOffice nainstalováno, ale Gnome ne.
No tak budeš mít, no. Lennart bude určovat, co máš mít nainstalováno, snad si nemyslíš, že si o tom budeš rozhodovat sám?
Já to chápu tak, že každá aplikace má svůj runtime a v něm jsou obsaženy všechny závislosti co potřebuje. Když máš pak dvě aplikace co používají svůj runtime a ty se překrývají (stejné závislosti na X..), tak díky brtfs ti to nezabere 2x tolik místa.Tohle ale reálně ve většině případů nebude fungovat, protože vendor1 si k aplikaci přibalí libfoo-1.1.1, vendor2 si přibalí libfoo-1.1.3 a vendor3 si přibalí libfoo-1.2.0. Následně bude v libfoo-1.1.x nalezen vážný bezpečnostní problém, a co potom? Bude potřeba spoléhat na vendor1, vendor2 a všechny ostatní, kdo přibalili libfoo-1.1.x, aby aktualizovali svoje bundly, které se pak všechny budou muset stáhnout a aktualizovat. Což bude vyžadovat, aby se někde vedla evidence, v kterých bundlech je jaká knihovna, a nějaký mechanismus, jak je aktualizovat. No a pak bude zbývat už jen pogratulovat k vynálezu kola - balíčkovacího systému.
Tohle by mohlo pomoci mít aplikace běhající opravdu všude.Neřekl bych, je to pouze posunutí problému někam jinam nebo jeho ignorování, přesně jak píše někdo výše. "Aplikace běžící všude" je náročná věc z definice a neexistuje snadné řešení - řešení, které je snadné, způsobí dřív nebo později problémy.
Bude potřeba spoléhat na vendor1, vendor2 a všechny ostatní, kdo přibalili libfoo-1.1.x, aby aktualizovali svoje bundly, které se pak všechny budou muset stáhnout a aktualizovat.Ano. Ale to je bohuzel realita komercnich tvurcu software, kterou tezko nejak technicky vyresis. Komercni tvurci, narozdil od OSS, proste certifikuji svuj SW pro relativne uzke mnozstvi verzi. Ze to prinasi bezpecnostni problemy je nasnade. Ale Lennartuv navrh se nesnazi resit socialni problemy spojene s komercnim SW.
Dneska kdyz vyjde security update tak stejne musite aktualizovat 10 baliku, protoze nikdy netusite kde vsude se meni ABI.
Vaše tvrzení je v zásadním rozporu s mou zkušeností.
Nemusim to hledat nekde na webu, rekne mi to primo package manager, protoze kazdej balik vi, jaky bugy fixuje.
Ve slušné společnosti bývá zvykem napsat tuto informaci do changelogu. Konkrétní distribuce mohou mít i systematičtější způsob evidence.
Java, kterou nemam rad, umi u kazdy metody spocitat signatury jejiho API. C/C++ bohuzel nic takovyho neumi.
Jazyk a standardní toochain sice ne, ale s trochou práce se to udělat dá.
Já to chápu tak, že každá aplikace má svůj runtime a v něm jsou obsaženy všechny závislosti co potřebuje.
A až se objeví závažná bezpečnostní chyba v nějaké knihovně, kterou používají skoro všichni (třeba OpenSSL), tak místo updatu jednoho balíčku bude potřeba update všech těch runtime balíků od všech aplikací, které si přibalily různé verze té knihovny. Tak tomu říkám pokrok…
Cast populace proste potrebuje instatni reseni problemu, nemuset se rozhodovat a samostatne myslet, nechat se vest, nekoho uctivat a odmitat diverzitu.
Jaksi nevidi, ze ta instantni reseni jsou neoptimalni nebo jen presouvaji problem z jednoho mista na jine, ze se resi jen zastupny problem a ten hlavni zustava, ze vzdavanim moznosti volby snizuji svoje sance do budoucna a modlictsvi s sebou nese nekriticke prijimani i zmetku, zavislost a manipulaci.
Nelze si nevsimnout opakovani principu - inteligentni sociopat zahackuje fanatickou skupina stoupencu - formou revoluce dojde k prosazeni vlastnich cilu - pro uzitecne idioty se nic nemeni. Socialni inzenyri a GK uz vedi.Prijde mi, ze LP se projekty jako systemd nebo tohle snazi o centralizaci a "defragmentaci" Linuxovych distribuci.To sice zní rozumně, v kontextu ve kterém se to děje bych to spíš interpretoval tak, že používá linuxový ekosystém jako základ pro enterprise platformu a zároveň používá především komerční část linuxové komunity jako odbytiště a jako pool potenciálních chlebodárců. Je to velice podobné až na to, že ta enterprise platforma v podstatě ani nevyžaduje ovládnutí všech distribucí, i když to asi značně pomáhá jejímu prosazení.
zrovna u Linuxovych distribuci je trocha centralizace potrebaTomu nerozumím. Už jenom existence nezávislých linuxových distribucí je decentralizace ve své nejčistší podobě. Centralizované byly tradičně jednotlivé klíčové projekty jako je jádro, kompilátor a libc a historie vcelku jasně ukazuje poptávku po alternativách i jejich vznik. Jádro tak bylo v poslední době jako jediné relativně špatně nahraditelné, ale rozhodně ne nenahraditelné. Mnohé projekty jsou ve své kategorii dominantní, jako třeba ty výše zmíněné. Z krátkodobého hlediska to pomáhá šetřit práci, ale z dlouhodobého diverzita stimuluje buď zlepšení dominantního projektu nebo vzestup jeho náhrady. Pokud je některá komponenta příliš obtížně nahraditelná, tak to podle mě ekosystému zase až tak moc nesvědčí. Nehledě na to, že většina těch teorií o rostříštěnosti vychází z naivních představ o aktivní komunitě jakožto souboru lidských zdrojů. Jenže ani jednotlivci ani firmy nefungují tak, že by se po potopení jednoho alternativního projektu všichni honem vrhli na ten dominantní.
To sice zní rozumně, v kontextu ve kterém se to děje bych to spíš interpretoval tak, že používá linuxový ekosystém jako základ pro enterprise platformu a zároveň používá především komerční část linuxové komunity jako odbytiště a jako pool potenciálních chlebodárců.No, ja to mozna trochu naivne vidim tak, ze Poetteringovi jde jednoduse o dobro desktopoveho Linuxu.
Už jenom existence nezávislých linuxových distribucí je decentralizace ve své nejčistší podobě.Linuxove distribuce by IMHO mely byt pouze ruzne mnoziny defaultnich baliku, s tim ze balickovaci system by byl jeden, tady mi prijde diverzita kontraproduktivni. To se tyce distribuci jako Ubuntu, SUSE, Mandriva, atd., pro jine systemy zalozene na Linuxu (Android, Chrome OS) to samozrejme neplati.
A Gentoo? To je distribuce linuxu, nebo systém založený na linuxu?Už jenom existence nezávislých linuxových distribucí je decentralizace ve své nejčistší podobě.Linuxove distribuce by IMHO mely byt pouze ruzne mnoziny defaultnich baliku, s tim ze balickovaci system by byl jeden, tady mi prijde diverzita kontraproduktivni. To se tyce distribuci jako Ubuntu, SUSE, Mandriva, atd., pro jine systemy zalozene na Linuxu (Android, Chrome OS) to samozrejme neplati.
Linuxove distribuce by IMHO mely byt pouze ruzne mnoziny defaultnich baliku, s tim ze balickovaci system by byl jeden, tady mi prijde diverzita kontraproduktivni.Takovému modelu nevěřím. Stačí srovnat Gentoo, Fedoru a Debian a člověk vidí zcela odlišný přístup k balíčkování, který je jen těžko slučitelný.
Linuxove distribuce by IMHO mely byt pouze ruzne mnoziny defaultnich baliku, s tim ze balickovaci system by byl jeden, tady mi prijde diverzita kontraproduktivni.No to se mi teda nezdá, imho distribuce není jen množina balíků. Například bych velmi nerad za cokoli jinýho měnil pacman z Archu, děkuji pěkně. Na druhou stranu je ale blbost nutit všem pacmana, že...
Například bych velmi nerad za cokoli jinýho měnil pacman z Archu, děkuji pěkně.Proc? Arch a pacmana taky pouzivam a klidne bych menil za to od LP, pokud by to byl standard.
Brtfs to cele dost zjednodusuje, je to uplna zmena paradigmatu oproti klasickym balickovacim systemum.Napriklad dependency hell, konflikty, cyklicke zavislosti - nic z toho tam nemuze vzniknout.
Co myslis, co si nainstaluju az budu chtit windows...Nainstaluj si co chceš, jen mi není jasné proč to taháš do vlákna, kde se diskutuje o parametrech dvou odlišných řešení.
Zavislosti se predpokladam resi takhle – aplikace jednoduse deklaruje, na jakych vsech souborech (vcetne verze) zavisi. A stahnou se jenom soubory, ktere lokalne chybi.
Kde je tohle v tom Lennartovo textu? Píše se tam, že aplikace deklaruje jeden "runtime" jako závislost ("one specific runtime" - sic).Tak jsem pochopil ten double buffering. Kdyz aplikace zavisi na trech ruznych knihovnach, tak vsechny budou v jednom runtimu, ktery bude specificky pro tu aplikaci.
No a jaký je rozdíl oproti tomu, když si aplikace ty tři knihovny nainstaluje k sobě do adresáře? Maximálně ten, že systém bude vědět, že tam ty tři knihovny jsou. Ale sám od sebe ty tři knihovny zaktualizovat nemůže, neb neví, zda tím tu aplikaci nerozbije. Takže ve výsledku se pak bude stejně čekat na autora, který tu aktualizaci musí otestovat. Já fakt nechci mít na disku bambilión blobů s tou samou knihovnou, jen jednou to bude 0.97, podruhé 1.01 a potřetí 1.3. Fakt ne. Pokud aplikace potřebuje specifické prostředí, má možnost si vytvořit image a ten spouštět třeba pod vboxem. To vyjde ve výsledku nastejno.Kde je tohle v tom Lennartovo textu? Píše se tam, že aplikace deklaruje jeden "runtime" jako závislost ("one specific runtime" - sic).Tak jsem pochopil ten double buffering. Kdyz aplikace zavisi na trech ruznych knihovnach, tak vsechny budou v jednom runtimu, ktery bude specificky pro tu aplikaci.
Jde o to, že v podstatě vendorům dává prostor dělat si co chtějí, což je, jak ilustrováno výše, zásadní chyba.Davat vetsi prostor vendorum neni chyba a jejich omezenim nicemu nepomuzete, nehledete k tomu, ze Lennartova koncepce vyrazne omezuje moznosti pripadnych skod. Budou k dispozici nejake QA standardy a stejne jako treba u RPM nastroje, ktere provedou nejakou zakladni verifikaci, a pak je na vas nepouzivat SW ze zdroju, ktere jim nevyhovuji. To se deje jiz dnes, ja take nepridavam kdejake pochybne repositories do instalacnich zdroju. Lennartuv navrh neudela situaci horsi nez dnes.
Specifikujte.Např. proč by Lennartovat specifikace měla omezovat možnosti případných škod, odkud víš, že budou QA standardy, atd. vlastně celý ten komentář mi přijde naprosto nepodložený. Na mě to dělá ten dojem, že Lennart spíš ujíždí na cool fíčurách btrfs a jinak by všemu nechal volný průběh...
zadna soucasna distribuce se svym standardnim balickovacim procesem s tim nemuze drzet krok a packageri budou dale spise ubivatTřeba v Archu, kde máme -git balíčky v AURu (a další VCS balíčky) mi přijde, že to funguje celkem dobře...
Pak je jakysi automatizovany/unifikovany system instalace aplikaci napric distribucemi cesta vpred, i kdyz jadro systemu se bude distribuovat jako dnes.Tak to souhlas, ale o tom úplně vlákno není...
Např. proč by Lennartovat specifikace měla omezovat možnosti případných škod, odkud víš, že budou QA standardy, atd.Spise nesledujete, co se deje kolem lidi s tim spojenych, vcetne treba duvodu, ktere vedli k Fedora Next ci predtim Gnome OS. Ten navrh neni jen z hlavy LP, spise jen jeho neuplny prispevek k hledani dalsi cesty. Nevim jak Arch, ale Fedora ma pomerne prisne packaging standardy (s mojimi balicky by me asi vyhodili), Debian totez, vcetne toolu, a neni duvod si myslet, ze pokud nakonec neco pripravi, pod freedesktop.org nebude nejaky "standard". U Fedory pak cekejte i upravenou SELinux policy, ktera bude plno bezpecnostnich veci resit (viz treba soucasnou integraci SELinux/Docker/systemd/GearD/projectatomic).
Třeba v Archu, kde máme -git balíčky v AURu (a další VCS balíčky) mi přijde, že to funguje celkem dobře...Znovu - pointa je ale jina - zadna distribuce nestaci drzet krok treba s GitHubem a uzivatelem, protoze mezi nimi je packager a to je proste bottleneck. Casto packager ani neni a pak je plno uzivatelu v (_!_). Pokud se vam podari vytvorit nejaky automatizovany system kompilace a deployment, uzivatel si stahne hotovy, treba on-the-fly zkompilovany/vytvoreny balicek pro svou distribuci, tak jako stahuje ted z GitHubu zip file.