Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Vyšlo LibreOffice 4.2. Pyšní se lepší podporou OOXML, vyšším výkonem (např. díky OpenCL), novou úvodní obrazovkou a dalšími vylepšeními.
Tiskni
Sdílej:
Vlozis papir, zadas mail a stisknes tlacitko s kosoctvrecem. Na co by posilali mail nejak jinak, ne? (a ten fax zrovna muze slouzit jako tiskarna....)A úplně nejlepší je když se takový volové sejdou dva. Jeden nacpe pět stohů papírů do skenovací jednotky, druhý nemá nastavené automatické přeposílání příloh v e-mailovém klientu (IMHO default) a přijde ti desetkrát RE:Message from SKMBT04454457_545 a v polovině zpráv je OK a v druhé polovině je napsaného něco důležitého. Pak je docela prča sedět a sledovat je jak se po telefonu dohadují, který z nich je větší vůl.
A cemu se divite? BMP zabaleny v DOC bych povazoval za SI jednotku pro BFU :) A vubec to neni nic proti tomu, co se deje na telefonickem supportu.Tohle jsem pozoroval ve volné přírodě a má to úplně prostý důvod: Lidi chtěli, aby se jim obrázek vytiskl na celou stránku, aby nelezl ven, ale ani aby byl moc malý. Když jste se s tímhle mořili tak před 10-15 lety, tak jste často přišli na to, že nejsnazší to bude vložit do Wordu a vytisknout oduď, protože ten si stránku vždycky pohlídal a měli jste to wysiwyg. Čili pošlo to z toho, že běžně dostupné/používané prohlížeče obrázků měli blbě/neintuitivně zpracovaný tisk a lidem dělalo problémy fotky a podobné blbosti normálně tisknout.
BTW: podporuje .doc dělení souborů na 2 GB části, aby to šlo používat s tím jejich FS?
To já nedávno vidět pozvánku na nějaké školení o tom, jak podnikat na Internetu – a bylo k tomu přiložené PDF s pár řádky textu – jenže to asi vyráběl nějaký „grafik“ v profesionálním softwaru za desítky tisíc – byl to bitmapový leták v nějakém šíleném rozlišení a velikost: 10 MB. Tak takhle prosím na Internetu nepodnikejte