Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Den před Vánocemi se Linus Torvalds nevybíravým způsobem pustil do svého oponenta. Jednomu z vývojářů linuxového jádra se povedlo rozbít PulseAudio. Ve veřejném diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) se řešilo, zda se jedná o problém PulseAudia nebo linuxového jádra. Dle Linuse Torvaldse se jednoznačně jednalo o problém linuxového jádra. Svůj názor, e-mail plný vulgarismů, poslal do LKML. V den Linusových 43. narozenin (28. 12.) se na serveru Slashdot rozpoutala k danému e-mailu vášnivá diskuse.
Tiskni
Sdílej:
Přirovnání s auty.folklór pyčo, he?
A kupodivu opět vůbec nesedí.jako například že zákon o silničním provozu klade nějaké požadavky i na chování chodce a ne jen na to auto, zatímco popis kernelu v tomto případě říká jen jak se má chovat kernel a ne co se očekává od té aplikace? hm, tak to rovnou můžeme zavrhnout používání analogií, neb na každé lze najít hnidy ... jestli ono by ovšem nebylo účelnější soustředit se na ty styčné body a principy, nežli hledat ty hnidy, protože světe div se, ono to přenášení principů jest vcelku významným prvkem pokroku
Neco jinyho je osetreni vlastni funkce, a neco jinyho funce systemu ...jistě, u vlastní funkce se typicky mohu spolehnout na to, co vrátí, u cizí (ať už systémové) těžko, protože o tom rozhoduje někdo jiný
fakt by me zajimalo, jak budes osetrovat rekneme takovy otevreni souboru (volas funkci systemu), kdyz ti ta funkce vrati OK, ale mysli tim fail ...ehm, nebavíme se tu ale spíše o situaci, kdy funkce vrátí fail2 a myslí tím fail2, zatímco PA si myslí, že může nastat pouze fail1 a očekává jen OK nebo fail1?
Samo, muzu si ten soubor otevrit sam ... muzu si napst driver ... a nakonec, proc nespustit tu aplikaci naprimo, bez systemu, navic to bude rychlejsi, a nebudu muset resit cizi chyby ...sorry, ale nemám rád tyhlenty kolovrátky, na tohle jsem odpovídal v příspěvku na který reaguješ
Ale podle zákona nemůže nastat: "nemá šanci ubrzdit". Prostě porušil jiná z jeho ustanovení a je vinen. ;)zřejmě myslíš to ustanovení, které stavělo zákon ČR nad zákony fyzikální a kladlo řidiči za povinnost tyto porušovat (vjíždět na přechod nekonečně malou rychlostí) - aktualizuj se, to bylo při novelizaci změněno, nyní to již v zákoně o provozu na pozemních komunikacích není nové znění je (2) Řidič nesmí f) ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje, takže dokud Bedňa ještě nepřechází a zjevně nehodlá, řidič nic neporušuje
jistě, odpověď jádra je něco trošku jiného než náhodný vstup od uživateleNo to sakra. Je to zcela opačný směr.
ale jde o princip - buď jsem vstup schopen zpracovat, nebo ho nejsem schopen zpracovat, a potom jej buď zkusím tiše ignorovat anebo vyhodím chybu; program, který se na neplatném vstupu zacyklí či spadne je prostě špatně napsanýA který software je správně napsaný? :) Nicméně tady jde o to, že neošetření chybné informace od kernelu je na žebříčku důležitosti hluboko pod tím, že kernel tu chybnou informaci pošle.
Správně napsaný sw se pozná jednoduše - je v souladu s dokumentaciCož znamená, že v případně nemožné chyby vypíše assertion failed/this can't happen/... a ukončí se. Nic víc s ní nemůže dělat.
což je docela jedno, pokud se bavíme o principu, ten funguje v obou směrech - ostatně myslímže zrovna ty se s tou situací, kdy se něco nechová jak by mělo dle specifikace, potkáváš docela častojistě, odpověď jádra je něco trošku jiného než náhodný vstup od uživateleNo to sakra. Je to zcela opačný směr.
A který software je správně napsaný? :)no, PA určitě ne :-p
Nicméně tady jde o to, že neošetření chybné informace od kernelu je na žebříčku důležitosti hluboko pod tím, že kernel tu chybnou informaci pošle.já vím, na korektní zpracování chyb sere pes, dokud se to nedostane do Bugzilly prostřednictvím issue tracker ticketu od nějakého dobře platícího zákazníka ...
potkáváš docela častoNo to sakra. Ale jediný důvod, proč akceptujeme i špatné chování kernelu je, že je jednodušší a rychlejší napsat workaround, než zajist opravu toho, co je rozbité. Problém je v tom, že pokud se to takhle řeší pořád, tak ty workaroundy strašně bobtnají. A pokud jsou považovány za normální, tak nejsou třeba v kódu zdokumentované. A pracuj pak se zdrojákem, který obsahuje dvěstě řádků činného kódu a osm set řádků workaroundů.
já vím, na korektní zpracování chyb sere pes, dokud se to nedostane do Bugzilly prostřednictvím issue tracker ticketu od nějakého dobře platícího zákazníka ...Tak korektní zpracování chyb nemá tak úplně nic společného s očekáváním, že se kernel bude chovat nesmyslně. Jak už tu někdo psal, pokud se nemůžeš spolehnout na kernel (ať už jeho správné chování, nebo alespoň známé špatné chování), tak jsi v prdeli tak jako tak.
No to sakra. Ale jediný důvod, proč akceptujeme i špatné chování kernelu je, že je jednodušší a rychlejší napsat workaround, než zajist opravu toho, co je rozbité. Problém je v tom, že pokud se to takhle řeší pořád, tak ty workaroundy strašně bobtnají. A pokud jsou považovány za normální, tak nejsou třeba v kódu zdokumentované. A pracuj pak se zdrojákem, který obsahuje dvěstě řádků činného kódu a osm set řádků workaroundů.ale já se nebavím o workaroundech, já se bavím o padání na hubu nebo cyklení se v případě, že něco nefunguje (a ten workaround nemám) - opravdu si nemyslím, že by ošetření takovýchto chyb znamenalo čtyři řádky kódu navíc na jeden řádek "činného" kódu
Tak korektní zpracování chyb nemá tak úplně nic společného s očekáváním, že se kernel bude chovat nesmyslně. Jak už tu někdo psal, pokud se nemůžeš spolehnout na kernel (ať už jeho správné chování, nebo alespoň známé špatné chování), tak jsi v prdeli tak jako tak.já stále nechápu, proč by kernel měl být v tomto nějak extra vyjímečný když máš tak strašně rád ty analogie ... když bude mít výpadek Ábíčko, tak jsem taky v prdeli, protože si ho nepřečtu - to ale neznamená, že v sobě browser musí mít natvrdo tabulku chybovejch kódů z nějaký prehistorický verze HTTP, a padnout na hubu, když mu server vrátí jinej, definovanej třeba až po vyjití toho browseru
ale já se nebavím o[flejm]Vždyť já vím, že ti nejvíc vyhovují diskuze, kde každý mluví o něčem jiném :).[noflame]
tak jsem taky v prdeliV prdeli bych byl, kdybych nedokázal rozlišit vztah browser-webserver od vztahu aplikace-kernel.
Existuje určitá hranice paranoi, na které se musí každý program zastavit. Program, který předpokládá, že operační systém nefunguje ...tady se ovšem nebavíme o nefunkčnosti OS a kosmickém záření, nýbrž o tom, že každé systémové volání může skončit s chybou, a program by to měl v rámci svých možností zvládnout (tj. když danou chybu nezná a neumí obejít, tak vyhodit nějaký ten assert), a ne předpokládat, že vždycky všechno bude tak jak si autor přeje teď bych si dovolil podlý diskusní úskok stranou a srovnal bych to s celkovou filosofií Lennartových projektů, která rovněž nepřipouští, že by náhodou něco mohlo být jinak než dle jeho přísně nalajnované vize (např. nedávno diskutovaný systemd a služby, které nemají démona)
tady se ovšem nebavíme o nefunkčnosti OS a kosmickém záření, nýbrž o tom, že každé systémové volání může skončit s chybou, a program by to měl v rámci svých možností zvládnout (tj. když danou chybu nezná a neumí obejít, tak vyhodit nějaký ten assert),Nikdo nemá rád systémové démony, kteří vyhazují assert (padají), i když je to o kousek lepší než když se sesype jiným způsobem.
i když je to o kousek lepší než když se sesype jiným způsobem.no aspoň na něčem že se shodnem
Místo aby program spadnul, tak se korektně ukončí s chybou. V tom z hlediska uživatele nevidím moc velký rozdíl.pokud jsem správně četl, konkrétně v případě PA šlo o zacyklení z hlediska uživatele v tom vidím tedy rozdíly dost zásadní, například 1) cyklící program žere prostředky (může mi vybít baterku na noťasu), ukončený program nežere nic 2) cyklící program je potřeba natvrdo zabít, přičemž je systém zanechán v náhodném stavu, nemusí být dozapsány všechny soubory apod., při ukončení v důsledku chyby si lze po sobě korektně uklidit 3) ukončený program lze bez problémů pustit znovu, takže uživateli to dále funguje (není uváděno jako jedna z výhod systemd, že umí hlídat, zda nějaký démon neumřel a restartovat ho?), u cyklícího programu je potřeba prvně nějak přijít na to, že nejde o normální činnost ale nekonečnou smyčku, a rozhodnout o tom násilném ukončení (viz výše) 4) při ukončení v důsledku chyby lze zalogovat, k jaké chybě došlo, u cyklícího programu je potřeba křišťálová koule pokud bychom se bavili o pádu, pak 1) se nám mění na režii při zpracování coredumpu, 2) platí obdobně pro pád jako pro zabití natvrdo, 3) vpodstatě neplatí ale při novém spuštění může být problém s tím úklidem viz bod 2), a 4) platí obdobně - hledat v coredumpu proč to slítlo je typicky o několik řádů náročnější než si to přečíst v logu; nehledě na to, že chybové hlášky a co s nimi se googlí podstatně jednodušeji než backtracy
a pravidlo "we don't break userspace" - to jako znamená, že v kernelu nelze opravit sebeblbější bug, pokud náhodou nějaká aplikace na ten bug začne spoléhat?Pokud takové odstranění chyby vyžaduje změnu ABI, je asi pochopitelné, že bude nutné takovou změnu napřed velmi pečlivě zvážit. A teprve až poté případně připravit nějaký humánní postup pro budoucí aplikaci opravného patche. Určitě to nelze řešit tak, že si svévolně bez ohledu na následky začnu ve vnějším rozhraní ovladače žonglovat s chybovými makry
Určitě to nelze řešit tak, že si svévolně bez ohledu na následky začnu ve vnějším rozhraní ovladače žonglovat s chybovými makryto samozřejmě - ale to je přeci zjevné, že šlo o bug IMO je ale špatná ta argumentace, že je to bug, protože ... to mění rozhraní.
Argumentace je správná. Veřejné API prostě MUSÍ být zpětně kompatibilní.pak je otázka, co se míní "zpětnou kompatibilitou" - to co popisuješ je podle mě spíše "zakonzervování rozhraní", jako "zpětnou kompatibilitu" bych já viděl spíše to, že nebudu měnit to co funguje, ale klidně budu přidávat nové vlastnosti ... to jako když přijdu na to, že potřebuju rozlišit nový chybový stav(*), tak místo toho, abych přidal jednoduše další chybový kód, tak budu psát celé nové rozhraní, staré označovat za deprecated, a nutit tunu dalšího softwaru, který mnohdy už není udržován, aby si to všichni změnili a používali funkci jiného jména? (*) ještě jednou, chápu, že toto nebyl tento případ a že jiný chybový kód byl jasný bug, nepotřebuju po tisící sedmé slyšet, že tohle bylo "opravdu špatně"
nechce se mi číst tu "vášnivou diskusi", nicméně program který zhavaruje (nebo se zacyklí) na tom, že dostane nějakou neočekávanou hodnotu, podle mého také není úplně v pořádku ...Na to imho neexistuje černobílá odpověď, to je naprosto klasický případ Two Paths
cat
, kterej navíc tvoří POSIX základ a je široce používanej, tak si umím představit, že v něm bude asi oštřeno všechno možný, hlavně okolo I/O. Pokud se ovšem jedná o něco rozsáhlejšího, víceúčelovějšího apod. a jde třeba o volání mimo hlavní záběr daného SW, tak tam zas bych viděl menší paranoiu. Jaký je kontext inkriminovaného volání v pulseaudiu bohužel nevím.
Nicméně, očekávat jiný chování než jaký specifikuje dokumentace je svým způsobem extrém, protože v podstatě tím reaguješ na možný bug na druhé straně. V případě I/O volání v programu cat
bych se tomu až tak nedivil. Nicméně kernel v tomhle ohledu bývá považován za důvěryhodný, a proto je stejnětak pochopitelné, že programátor podobně divoké chování prostě neočekává a neošetřuje...
Nicméně, očekávat jiný chování než jaký specifikuje dokumentace je svým způsobem extrém, protože v podstatě tím reaguješ na možný bug na druhé straněpokud dokumentace říká, že to "bude navždy tak a nikdy ne jinak", tak jo pokud to ale neříká, tak by aplikace měla počítat s tím, že se možnosti v budoucnu rozšíří (hm, což je vlastně variace na Y2K problém ...) čili když se podívám na man ioctl, tak tam vidím v sekci ERRORS vyjmenováno EBADF, EFAULT, EINVAL, ENOTTY a ENOTTY (hm, fakt dvakrát), ale nikde tam nevidím žádnou zmínku o tom, že se tato množina nemůže rozšířit je tak složité napsat kód tak, aby přestože počítá, že něco z toho dostane, tak když to nebude zrovna něco z této množiny, tak nepadal ani se nezacyklil?
je tak složité napsat kód tak, aby přestože počítá, že něco z toho dostane, tak když to nebude zrovna něco z této množiny, tak nepadal ani se nezacyklil?V zásadě asi není, jenže se to nasčítává,... ošetření tohohle támhle, ošetření tohohle tady, přidáme if sem, exception tam, switch onam,... a najednou máš kód plnej ošetření věcí, který nastanou jednou za existenci vesmíru. Navíc musíš přidávat i kód, kterej následně na chybu nějak reaguje, což se na různých úrovních a s různými druhy chyb bude lišit... Takže je dobré zvážit, jestli by třeba nějaká nová zajímavá fíčura nebyla pro program ve výsledku lepší než ošetření nečeho, co pravděpodobně nenastane... Krom toho je otázka, jestli to vůbec má smysl, protože když se neočekávaně změnilo rozhraní něčeho, na čem tvůj program závisí (ať už cílenou změňou rozhraní nebo vlivem bugu), tak stejně nevíš, co se stane v následujícím okamžiku. Klidně se může stát, že vlivem změny ABI nebo něčeho ti tvůj prográmek skape se SIGSEGV ještě než se vůbec dostaneš k výsledku volání funkce...
nechce se mi číst tu "vášnivou diskusi", nicméně program který zhavaruje (nebo se zacyklí) na tom, že dostane nějakou neočekávanou hodnotu, podle mého také není úplně v pořádku ...No neviem, keby mi vratil nejaky
malloc()
trebars EIO, asi by som to nemal osetrene. Mozno tak assertom - ale pisat za kazdym volanim externej funkcie if (errno == EFOOBAR) {exit(1);} else assert(errno == 0)
, to cloveka asi velmi rychlo omrzi (pokial to samozrejme nema v popise prace)...
to cloveka asi velmi rychlo omrzi (pokial to samozrejme nema v popise prace)...a to je právě ta trága, proč software vypadá tak jak vypadá ... :-/ jinak nevím, proč bys nutně musel ošetřovat chybové kódy - pokud jde o normální činnost programu a ne právě o to ošetření chyb, tak tě typicky zajímá jestli se operace povedla nebo nepovedla, a když se nepovedla, tak neřešíš proč se nepovedla ... a neošetřovat vůbec, jestli externí funkce neskončila s chybou, je prasárna jinými slovy, v tom našem hloupém skriptování píšu stylem
mytmp=`mktemp` || die "can't create temp, errno $?"a nikoli
mytmp=`mktemp` # we rely that this never fails"nebo
mytmp=`mktemp` case $? in 0) echo "hooray, we have a temp" ;; 1) die "boohoo, something has failed" ;; 2) echo "I shouldn't get this exitcode";; # oh, have I forgotten to use "die" here? # *) blahblah;; # ^ this is not necessary, manual says just 0 or 1 so why the heck we should take care about the rest? esac
Ale ked raz dokumentacia tvrdi ze navratova hodnota je 0 alebo 1, tak nebudem robit assert ze to nie je 0xdeadbeef - uz len preto ze pri citani takeho kodu clovek potom nevie ci je to len nezdrava paranoja, alebo musi precitat dalsich 5 kapitol dokumentacie a hladat nejaky podfuk... :)no ale tady si asi nerozumíme ... já neříkám kontrolovat na 0xdeadbeef a jánevímco, nýbrž jen rozlišit dva stavy - buď to prošlo jak očekávám (a do toho může patřit i ošetření nějakých konkrétních chyb, se kterými se umím vyrovnat), anebo neprošlo a pak se slušně rozloučím a skončím, místo abych se zacyklil nebo padnul na hubu
A to bude aj gro toho mailu - pridavat si chybove kody v uz existujucom rozhrani, ked s tym nepocita absolutne ziadny rozumny userspace protikus, to nebude dobry napad - ak to nema velmi dobry dovod, samozrejme. Co podla mailu vyzera ze moc nema...ale o tom vůbec není pochyb, že ze strany kernelu to v tomto konkrétním případě "nebyl dobrý nápad"
Samozrejme ak je na vyber oops a novy chybovy kod, tak druha varianta bude lepsia.. :)no a právěže takováto situace nastat může, tak mi přijde hloupé, když něco co s tím kernelem pracuje není napsáno stylem že se spoléhá na nějakou minimální množinu věcí co používá a nějak se popere s existencí věcí mimo tuto množinu, nýbrž když se to snaží pojmout jako maximální množinu co dovoluje a věci mimo tuto množinu nepřipouští a posere se z nich
ale o tom vůbec není pochyb, že ze strany kernelu to v tomto konkrétním případě "nebyl dobrý nápad"Tím pádem ale není o čem diskutovat. Podle mě jsou tahle zprávička a její původní zdroj poučné především tím, že kdo se začne místo odvádění dobré práce vymlouvat na PulseAudio, nebude přijat zrovna se vřelou náručí. Nesmyslné zpracování chyb v PA je v oblasti vývoje kernelu skutečně jen zástupný problém.
no, tak třeba o IMHO nesmyslné aplikaci obecných principů na tento jeden konkrétní případ ...ale o tom vůbec není pochyb, že ze strany kernelu to v tomto konkrétním případě "nebyl dobrý nápad"Tím pádem ale není o čem diskutovat.
Podle mě jsou tahle zprávička a její původní zdroj poučné především tím, že kdo se začne místo odvádění dobré práce vymlouvat na PulseAudio, nebude přijat zrovna se vřelou náručí.fajn, že sis v tom našel poučení, ale mně na tomto případu zaujalo něco jiného, a myslímže jsem to na začátku tohoto threadu vcelku jasně řekl ...
Nesmyslné zpracování chyb v PA je v oblasti vývoje kernelu skutečně jen zástupný problém.to vysvětluj Linusovi, jestliže rozbité PA užívá coby argument špatnosti onoho patche, namísto nesmyslnosti patche samotného (ano, i o tom mluví, ale řekl bych, že dosti okrajově) mě na tom nezaujala ani tak ta "oblast vývoje kernelu", ať už si pod tím představuješ cokoli, nýbrž právě ten střet kernelu s userspacem (v tomto případě reprezentovaným tím PA)
Vždyť tam není ani jeden fucking moron. A ta flamewar je kde? Tohle je čajíček.
Dotaz na Radio Jerevan: Kdy bude lépe?
Odpověď: Lépe už bylo.
Ale hovno.S tím se raději nechlub
"Linus se ho seřval až poté, co začal zfušovaný commit vysvětlovat jakýmisi podivnými výmysly. Kdyby reagoval rozumněji na začátku, tak k tomu vůbec nedošlo."Jinak já mu to neberu, a chápu, že ho to mohlo naštvat, ale pořád si myslím, že "seřvat" ho mohl klidně i soukromým e-mailem. Takové výlevy jsou podle mě naprosto zbytečné....
…ale pořád si myslím, že "seřvat" ho mohl klidně i soukromým e-mailem. Takové výlevy jsou podle mě naprosto zbytečné....
IMHO tyhle "seřvávací" maily nejsou soukromé zcela záměrně a je dobře, že nejsou soukromé. Většinou totiž nejde o reakci na nějakou ojedinělou chybu jednoho vývojáře, ale o obecný problém, který se vyskytuje opakovaně. Takže i v té reakci nejde o to, aby Linus (nebo jiný maintainer) znectil jednoho konkrétního nešťastníka, ale o to, aby dal najevo, že tohle bylo nepřijatelné, a varoval ostatní, aby si na podobné věci dávali pozor.
Mimochodem, komu ten mail připadá "plný vulgarismů", měl by se ve vlastním zájmu čtení mailů z LKML (a raději i dalších "jaderných" mailing listů) vyhýbat.
Mimochodem, komu ten mail připadá "plný vulgarismů", měl by se ve vlastním zájmu čtení mailů z LKML (a raději i dalších "jaderných" mailing listů) vyhýbat.+1
Mimochodem, komu ten mail připadá "plný vulgarismů", měl by se ve vlastním zájmu čtení mailů z LKML (a raději i dalších "jaderných" mailing listů) vyhýbat.Taky jsem se po přečtení divil, co je na tom emailu tak vyjímečného, že si tu zasloužil zprávičku.
Linus je chytrý člověk... a asi ne zcela sociálně inteligentní, což se chytrým lidem stává a nutně to nevadí. Jednak jejich přínos převyšuje to, nakolik jejich chování sem tam někoho může obtěžovat/urazit.Pokud Linuxovo jednání někoho skutečně urazí, tak asi stejně nebude mít nervy na to dělat maintainera žádné části kernelovského kódu. A jeho sociální inteligence podle mě nebude rozhodně horší než průměr.
Ve stejné kategorii jako Linuse mám třeba RMS.Nenapadá mě žádné kritérium podle kterého bych tyhle dva lidi dal do stejné kategorie. Jedině snad, že se oba stávají předmětem nějakých kultů osobnosti, ale to není osobnostní rys.
A jeho sociální inteligence podle mě nebude rozhodně horší než průměr.Sociopat to není... ale spolupracovník snů asi taky ne. ;)
Nenapadá mě žádné kritérium podle kterého bych tyhle dva lidi dal do stejné kategorie. Jedině snad, že se oba stávají předmětem nějakých kultů osobnosti, ale to není osobnostní rys.Tímto směrem jsem to myslel. Oba mají co říci... a oba kolem sebe mají svým způsobem své obdivovatele a napodobovatele, kteří mohou být k nevydržení. Sami dva si obsahem ani formou nijak podobni nejsou.
Sociopat to není... ale spolupracovník snů asi taky ne. ;)Jak pro koho. Já bych radši spolupracoval s ním než s někým, kdo na potřeby kernelu kašle. Oproti tomu bych se například spolupráce s RMS docela obával.
Jak už tu párkrát bylo zmíněno, Linus takhle seřvává lidi celkem pravidelně ("fucking moron",...)Jo, to mě docela zklamalo, měl jsem o něm trochu jiné mínění Tak jako tak, to nemění nic na věci, že si to měl s dotyčným vyříkat soukromě (pokud chtěl volit vulgární formu). Holt asi jsem opravdu trochu staromódní, a nějak z toho začínám mít i dobrý pocit.
Holt asi jsem opravdu trochu staromódníTo bude asi ono. Nicméně jsem si myslel, že jsem staromódní já.
"dovolte, nezlobte se, ale máte tam chybičku a bylo by potřeba, jestli Vám to nevadí, s tím něco dělat"To je cultural difference. V CR a i jinde na vychode, vcetne Finska, je zvykem poslat lidi slovne do pr**le, aby pochopili, ze jsem nastvany ci mam vyhrady. V anglosaskych zemich je tomu jinak, mne take v UK trvalo pomerne dlouho, nez jsem pochopil ze nektere nevinne znejici fraze v podobnem duchu hemzici se may/wish/would love/appreciate jsou velmi silnou zadosti ci varovanim. Pokud ale pouzijete cestu jako Linus, vypadate jako nevychovany hulvat a prekvapuje me, ze se to po letech nenaucil.
... prekvapuje me, ze se to po letech nenaucil.třeba se to učit nechce mně ten "východní" styl přijde účelnější; on ten kulturní rozdíl není jen o "nevinně znějících frázích", ale i o tom, že jsou leckdy ochotni podporovat značné nesmysly jen aby se náhodou někdo necítil slůvkem dotčen ... takže jsem rád, pokud to někdo šíří na "západ", namísto aby před tím "západem" ohnul hřbet
namísto aby před tím "západem" ohnul hřbetTo je o kulturnich rozdilech, nikoliv ohybani hrbetu. Mne jako Cechovi take vice vyhovuje primocarejsi styl nez tancovani okolo.
třeba se to učit nechceLinus si mozna mysli, ze ma dost silnou pozici, aby mu to proslo. Nicmene, pokud ziji v cizine a chci se trochu integrovat, musim respektovat mistni zvyky. Tohle je sice jedna z rovin, kde jsou Americane a Anglicane jini, ale i tak mam pocit, ze Linus "goes overboard".
Linus si mozna mysli, ze ma dost silnou pozici, aby mu to proslo. Nicmene, pokud ziji v cizine a chci se trochu integrovat, musim respektovat mistni zvyky. Tohle je sice jedna z rovin, kde jsou Americane a Anglicane jini, ale i tak mam pocit, ze Linus "goes overboard".To by mě zajímalo, jak jste přišel na základě čtení emailů z LKLM na to, jak se Linus chová v běžném životě ve Státech?
Tady asi těžko něco víc vydiskutujeme, protože tohle je hodně subjektivní záležitostJo, s tím souhlasím.
Jinak mě osobně mnohem víc vadí uhlazení hajzlové stylu Ellop, kteří sice (na veřejnosti) nevypustí zlé slůvko, nicméně všichni víme, co jsou zač.Jo mám také radši když jsou ke mě lidé upřímní a sám si moc na zaobalovaní věcí nepotrpím. Z drtivé většiny co na srdci - to na jazyku. Ale mohu být upřímný, nemusím trpět krasomluvou a pořád si nemusím dělat z huby kanál. Konec konců, ona upřímnost sama dokáže být kolikrát mnohem silnější kalibr než nejhorší nadávka...
A už vůbec na mě nechoďte s politickou korektností.Teď trochu nerozumím....
Ale mohu být upřímný, nemusím trpět krasomluvou a pořád si nemusím dělat z huby kanál.Hm, co ti teda vlastně vadí? A) že použil sprostá slova a/nebo B) že seřval Maura za jeho chybu? Protože to jsou dvě různé věci. Výhrady proti A mi přijdou jako zbytečná politická korektnost. Výhrady proti B bych chápal už o něco víc, nicméně myslim si, že takhle to je ve výsledku lepší, resp. věřim, že Linus ví, co dělá.
Výhrady proti A mi přijdou jako zbytečná politická korektnost.Slusnost a fakt, ze si kvuli chybe nebo jinemu nazoru nenadavame do debilu a neposilame vzajemne do prdele jsou zbytecne?
Slusnost a fakt, ze si kvuli chybe nebo jinemu nazoru nenadavame do debilu a neposilame vzajemne do prdele jsou zbytecne?No to právě není to A, nýbrž B, protože poslat někoho do prdele za chybu nebo jiný názor můžeš i úplně bez sprostých slov, ale význam bude stejnej, nebo třeba i horší.
No mně to přijde docela na místě. Linus skutečně Maura za debila neoznačil, neoznačil ho vůbec nijak.
Jsem rád, že si toho rozdílu aspoň někdo všimne. Viz dialog z BBT 3x07:
Oh, come on. This is stupid.
Oh, there it is again! You think I'm stupid!
No, there's a difference between being stupid and acting stupid.
Nesouhlasit můžeš,...To taky dělám. V čem má tedy kolega výše problém?
A co to mění na faktu, že se hlavní maintainer chová jako hulvát.Chová se úplně stejně, jako vždycky, tudíž nechápu, proč takový povyk zrovna teď a ne jindy, kdy opravdu označuje druhého jako Fucking Moron, jak už bylo zmíněno jinde.
A co to mění na faktu, že s takovým jednáním nemusí každý souhlasit,Je rozdíl mezi souhlasit a nerozporovat. Vyloženě souhlasících tady moc není...
na tož ho za to obdivovat.... a obdivující jen jeden. Takže opět nechápu, co se tady vyvozuje na základě zanedbatelné menšiny (souhlasících + obdivujících vs. všech komentujících) z menšiny (komentujících vs. všech čtoucích).
Chová se úplně stejně, jako vždycky, tudíž nechápu, proč takový povyk zrovna teď a ne jindy, kdy opravdu označuje druhého jako Fucking Moron, jak už bylo zmíněno jinde.Protože teď na to tady došla řeč? Samozřejmě mohli jsme se o tom bavit v diskuzi pod článkem o Javě ;)
Takže opět nechápu, co se tady vyvozuje na základě zanedbatelné menšiny (souhlasících + obdivujících vs. všech komentujících) z menšiny (komentujících vs. všech čtoucích).Nedvozuje se nic :) Jen si lidé sdělují své názory na danou událost, píší co si o tom myslí, a prostě o tom diskutují. To je většinou účelem diskuze, to se v nich většinou dělává. Já zas nechápu, proč mají někteří lidé, potřebu do toho těm druhým kafrat, když se tváří, že pro ně je to nezajímavé. pokud je pro mě diskuze (vlákno) nezajimavá, tak ji nevěnuji pozornost.
eh, pokud má potlačit svoji kulturu ("naučit se to"), tak o čem jiném než o ohýbání hřbetu to je?namísto aby před tím "západem" ohnul hřbetTo je o kulturnich rozdilech, nikoliv ohybani hrbetu.
Tak nějak bych si tipnul, že schopnost seřvat* člověka ve správný čas je minimálně tak důležitá,K tomu neni nutne se chovat jako hulvat - staci se kouknout na chovani Greg Kroah-Hartman.
To je cultural difference. V CR a i jinde na vychode, vcetne Finska, je zvykem poslat lidi slovne do pr**le, aby pochopili, ze jsem nastvany ci mam vyhrady.to bych nerekl. Nevim jak v tvem rodnem kraji (nejsi od Ostravy?
...Jednomu z vývojářů linuxového jádra se povedlo rozbít PulseAudio....Jak mohl rozbít něco, co nikdy pořádně nefungovalo????
Pokiaľ PA naozaj komplikuje život na danom HW, ideálne je ho odinštalovať.Jo to také dělám, ale pak se nemůžeš divit, že na něj lidé nadávají, a že jej náležitě nedocení. Navíc, v kontextu naší diskuze mi přijde divná ještě jedna věc: jak už tu bylo řečeno PA je už moc vysoká úroveň na to, aby byl závislý na hw.
PA jede s uspaným procesorem?Presne tak, ale ako som už písal chce to mať podporovaný HW.
Jestli myslíš něco jako http://arunraghavan.net/2011/05/more-pulseaudio-power-goodness/ , úplně stejné parametry lze nastavit i ve většině čistě alsích přehrávačů (např. http://blog.sarine.nl/2011/05/17/reduce-mpd-power-consumption/ ).No jo, jenže u tý ALSy to musim nastavit v každý aplikaci zvlášť, pokud to teda ta aplikace podporuje, ne?