Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Linus Torvalds se v emailové konferenci vývojářů linuxové jádra zmínil, že ke sloučení hlavních změn ve vývojových stromech linuxového jádra nové generace by mohlo dojít již v neděli večer. Finální Linuxové jádro 3.0.x, kde x bude označovat číslo stabilního vydání, by mohlo být uvolněno již koncem tohoto července. Torvalds také navrhl, že by se před skokem na Linux 3.0 mohla vymezit větev 2.8, než pokračovat na 2.6.40. Poměrně velkou podporu má však údajně návrh Ingo Molnara, který navrhl pokračovat až do 2.6.42 a poté provést skok přímo na 3.0.
Tiskni
Sdílej:
most of MCA, EISA and ISA bus
- <odd>.x.x: Linus went crazy, broke absolutely _everything_, and rewrote the kernel to be a microkernel using a special message-passing version of Visual Basic. (timeframe: "we expect that he will be released from the mental institution in a decade or two").Pěkný
1. January - mesic boha Januse 2. February - mesic ocistnych slavnosti (februum) 3. March - mesic boha Marta 4. April - mesic bohyne Venuse 5. May - mesic bohyne Maiy 6. June - mesic bohyne Juno 7. July - mesic Julia Caesara 8. August - mesic cisare Augusta 9. September - 7. (!) mesic (z puvodniho rimskeho kalendare pred julianskou reformou) 10. October - 8. (!) mesic 11. November - 9. (!) mesic 12. December - 10. (!) mesic
ačkoli pravidelně čtu Jaderné noviny, o tomhle tam nebyla ani zmínka (resp. vzpomínám si jen na nějaké dávné úvahy společně s tím, že by se verze označovaly rokem vydání apod.).No vidíš, to přesně byla ta zmínka. Linusovi se prostě současné číslování už delší dobu nelíbí, protože podle něj to 2.6 v podstatě ztratilo význam.
Odpoledne jsem to četl na Slashdotu, celkem mě překvapil ten skok na 3.0. Ještě před pár lety se spekulovalo o 2.7 větvi pro převratné změny a najednou to vypadá na honění se za verzemi jako u Firefoxu ;). Podle mě je jedno co to bude mít za číslo, hlavně ať je to stabilní, rychlé a podporuje to rozumě dostupný hardware, pak to může být 3.0 nebo 2.8, na tom už mi nezáleží.
Docela tomu rozumim. Ono cislo verze by melo neco reprezentovat a to 2.6 reprezentuje uz hodne dlouho jen to, ze se komunite okolo kernelu nechtelo na cislovani moc sahat
no jednoducho mikrokernel kde malý zabugovaný modul zhodí max tak seba.Problem je ze mikrokernel ochrani pouze proti banalnim programatorskym chybam. U driveru jsou nejzakernejsi chyby spojene s interakci s danym zarizenim a tam (alespon na beznem hardware) mikrokernel nepomuze - takove chyby muzou zablokovat sbernici, vyradit interrupt line ci prepsat nahodne oblasti ve fyzicke pameti bez ohledu na opraveni driveru.