Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Linus Torvalds se v emailové konferenci vývojářů linuxové jádra zmínil, že ke sloučení hlavních změn ve vývojových stromech linuxového jádra nové generace by mohlo dojít již v neděli večer. Finální Linuxové jádro 3.0.x, kde x bude označovat číslo stabilního vydání, by mohlo být uvolněno již koncem tohoto července. Torvalds také navrhl, že by se před skokem na Linux 3.0 mohla vymezit větev 2.8, než pokračovat na 2.6.40. Poměrně velkou podporu má však údajně návrh Ingo Molnara, který navrhl pokračovat až do 2.6.42 a poté provést skok přímo na 3.0.
Tiskni
Sdílej:
most of MCA, EISA and ISA bus
- <odd>.x.x: Linus went crazy, broke absolutely _everything_, and rewrote the kernel to be a microkernel using a special message-passing version of Visual Basic. (timeframe: "we expect that he will be released from the mental institution in a decade or two").Pěkný
1. January - mesic boha Januse 2. February - mesic ocistnych slavnosti (februum) 3. March - mesic boha Marta 4. April - mesic bohyne Venuse 5. May - mesic bohyne Maiy 6. June - mesic bohyne Juno 7. July - mesic Julia Caesara 8. August - mesic cisare Augusta 9. September - 7. (!) mesic (z puvodniho rimskeho kalendare pred julianskou reformou) 10. October - 8. (!) mesic 11. November - 9. (!) mesic 12. December - 10. (!) mesic
ačkoli pravidelně čtu Jaderné noviny, o tomhle tam nebyla ani zmínka (resp. vzpomínám si jen na nějaké dávné úvahy společně s tím, že by se verze označovaly rokem vydání apod.).No vidíš, to přesně byla ta zmínka. Linusovi se prostě současné číslování už delší dobu nelíbí, protože podle něj to 2.6 v podstatě ztratilo význam.
Odpoledne jsem to četl na Slashdotu, celkem mě překvapil ten skok na 3.0. Ještě před pár lety se spekulovalo o 2.7 větvi pro převratné změny a najednou to vypadá na honění se za verzemi jako u Firefoxu ;). Podle mě je jedno co to bude mít za číslo, hlavně ať je to stabilní, rychlé a podporuje to rozumě dostupný hardware, pak to může být 3.0 nebo 2.8, na tom už mi nezáleží.
Docela tomu rozumim. Ono cislo verze by melo neco reprezentovat a to 2.6 reprezentuje uz hodne dlouho jen to, ze se komunite okolo kernelu nechtelo na cislovani moc sahat
no jednoducho mikrokernel kde malý zabugovaný modul zhodí max tak seba.Problem je ze mikrokernel ochrani pouze proti banalnim programatorskym chybam. U driveru jsou nejzakernejsi chyby spojene s interakci s danym zarizenim a tam (alespon na beznem hardware) mikrokernel nepomuze - takove chyby muzou zablokovat sbernici, vyradit interrupt line ci prepsat nahodne oblasti ve fyzicke pameti bez ohledu na opraveni driveru.