Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Administrativa lotyšského města Baloži oznámila, že již nebude kupovat další licence na proprietární software a začne postupně migrovat na open source. Odhaduje se, že tento krok během následujících čtyř let ušetří v přepočtu kolem 140.000 eur.
Kromě toho radu města k tomuto rozhodnutí vede také rychlý vývoj softwaru a připravovaná regionální reforma. Baloži se totiž podle plánu má sloučit s dalšími dvěma obcemi a pokud bude tato migrace úspěšná, tak její rozšíření na větší celek přinese mnohem větší úspory. Více na Osor.eu.
Tiskni
Sdílej:
Já si rýpnu, mohu?
<nebezpečnýnázor>
Kdokoli používá to, co je pro něj dostatečně výhodné, má rozum. A občas prostě dává smysl pořídit všem úředníkům (tu nejlevnější verzi) MS Windows/MS Office, protože už na ně jsou naučeni. Až bude oo šlapat Office na paty, jako Firefox šlapal v tu správnou chvíli IE (99% kompatibilita, srovnatelná či vyšší rychlost a skutečně užitečné vlastnosti navíc), tak začne být nerozumné držet se Office. Do té doby je kombo Windows/Office pro úředníky velmi rozumnou volbou.
</nebezpečnýnázor>
tak ze OOO je jeste horsi nes MSO neni pochyb, ale stejne bych u "uredniku" radeji videl jednoucelovy reseni
Tak tohle bych 100% podepsal. :)
Nemyslím si, že by úředník na svou práci potřeboval jakoukoliv funkci, kterou mu nabízí MS Office a Openoffice ji nemá.Nesouhlasím s tímhle názorem, ale ani jeden z nás své tvrzení nemůže dokázat. Zkusím tedy aspoň zdůvodnit, proč s tím nesouhlasím. Zatím na všech oo, se ktérými jsem pracoval, včetně 3.0, se mi stalo, že se dokumenty z Wordu a Powerpointu nezobrazily správně. Ano, obvykle to byly jen drobné chyby (dokument na jednu stránku se posune na dvě, obrázek v Powerpointu se stane nečitelným), atd. Jenže občas na takových drobnostech docela záleží, zvlášť pokud tvoříte dokumenty, které mají být následně čitelné Microsoft Wordem. Tohle není problém, který je vlastní oo, ale je rozšířen skrz celý softwarový svět. Můžeme mu říkat třeba „syndrom typického use-casu“. Když totiž si vytvoříte umělý use case na základě zprůměrování informací od potenciálních uživatelů, který pak naprosto splníte, pak se můžete sice dušovat, že váš program přece umí všechno, co průměrný uživatel (v našem případě úředník) potřebuje, ale co už si jaksi nepřipustíte je to, že každý jeden skutečný uživatel narazí na vlastnost, která mu tam chyběla k dobré práci, a tak mu výsledek nepřijde tak použitelný, jak se vývojáři dušovali. Tuhle skutečnost mám dobře zažitou během svých toulkách po vylepšování Ubuntu, kde hlavní vývojáři (Canonical) reaguje pomalu (či vůbec nereaguje) na požadavky překladatelů do světových jazyků, do Launchpadu sype překlady neaktuální a k úpravě je zobrazí překladatelům tak měsíc před uzávěrkou. Prostě nikoho z hlavních vývojářů moc lokalizace netrápí, cíl je přece anglicky mluvící svět. A takhle se postupně odřezávají další skupiny uživatelů, až najednou zjistíte, že máte skvělý produkt pro průměrného Američana, ale nikdo ho nepoužívá rád.
PowerPoint? Kupovat? Úředníkovi?Pointa byla, že oo zatím nefunguje vždy správně. Mluvím o svých zkušenostech, přece tu nebudu říkat, že mám patent na to, co chce úředník, když ani úředníkem nejsem :o)
Pointa byla, že oo zatím nefunguje vždy správně.Kontrolná otázka: ako sa určuje či OOo funguje správne?
Mimochodom - priemerny (znalostou prace na PC) uradnik ktorych tam je asi tak 99,9% nevie ani poriadne pouzit tu najzakladnejsiu funkciu zo zakladnych - napriklad zarovnanie do stredu - ale pouzije namiesto toho medzernik. Tak nech mi niekto nechce nabulikat do hlavy, ze vedia pouzivat zlozitejsie funkcie. Proste pre drvivu vacsinu uradnikov je PC len drahy pisaci stroj. A apropo - ano - openoffice zatial nema niektore (ich pomer sa neodvazim odhadnut) funkcie ktore ma jeho hlavny konkurent - ale povedzme si pravdu - kolko pouzivatelov kancelarskeho balika tieto funkcie aj realne vyuziva?! 10%? 5%? Este menej? Takze sumasumarum - podla mna je akekolvek tliachanie o tom, ze linux a openoffice nie na urady su len sproste vyhovorky - nic viac.
+1
pomalé (závislé na Javě)Myslim, ze uz se tu nekolikrat resilo, ze pomalost OOo neni o Jave. Pouziva ji mnohem mene nez si dost lidi mysli... pomalost OOo je proste dana jeho historii. Je to bastl.
s nepřirozeným vzhledemTak zrovna vzhled bych rekl, ze se da poladit. Akorat ta Mac verze je priserna, no...
Otázkou je, zda specifikaci kancelářského balíku podřizovat schopnostem několika "nadprůměrných" úředníků, nebo zvolit řešení postačující pro 99% zbývajících uživatelů a těm "power userům" pořídit nějaký specializovaný SW. Tedy zvolit řešení, které sice není tak vychytané jako MS Office, ale úřadu do budoucna umožní úspory a rozvoj. Podpora linuxu a windows je u OpenOffice důležitá vlastnost, která se často v těchto diskusích podceňuje. To mi přijde daleko důležitější vlastnost, než "moderní" přepracované GUI.
Ve firmě jedeme na OpenOffice ve win a linuxu a dá se to. Osvědčilo se nám pozvat lektora a vyškolit uživatele. Např. odrážky definované stylem jsou poněkud nezvyklé a hodně se v tom tápe.
Ještě bych dodal, že jsme pořídili několik instalací MS Office, které jsou na pobočkových serverech v vmwaru a uživatelé se mohou připojit přes vzdálenou plochu. Klíčoví obchodníci mají ještě koupen powerpoint, protože impress je zatím poměrně syrový (hlavně v kompatibilitě) a některým klientům nelze poslat prezentaci v PDF.
Skúsenosť nášho úradu je taká, že drvivej väčšine stačí OpenOffice.org, a tých niekoľko zamestnancov, ktorí naozaj potrebujú M$Office (asi tak 2%), ho dostanú.
Problém vidíme v školení, ktoré chýba, a je jedno, aký produkt majú zamestnanci používať. Školenie by potrebovali tak či tak. Nejaké lastovičky už boli, ale to by chcelo celoplošné dôkladné školenia, a tie sa nám doteraz nepodarilo presadiť.
On ten problém průměrného úředníka (nebo kohokoliv jiného) bude asi často právě v tom, jakou aplikaci k jakému účelu použít…
Zatím na všech oo, se ktérými jsem pracoval, včetně 3.0, se mi stalo, že se dokumenty z Wordu a Powerpointu nezobrazily správně.
Otázkou je, co je to "správně", když ani dvě verze MS Office nezobrazí tentýž dokument stejně. Někdy dokonce i jedna instalace MS Office v závislosti na konfiguraci.
Chápu, že pokud přepíšeš obsah všech konfiguráků MS Office slovem „kulihrášek“, mohou se dít i divoké věci.
Koukám, že dneska sršíte vtipem… :-( Chcete-li příklad, tak vězte, že jedna z verzí MS Wordu, kterou jsem měl tu čest potkat, zaokrouhlovala všechny rozměry na celý počet pixelů aktuálně nastavené výchozí tiskárny, takže pouhou změnou defaultní tiskárny se vám mohl přelámat dokument. Pro člověka zvyklého na TeX to byl docela šok. Ani nevím, jestli to náhodou MS Word nedělá dodnes a jen se to nepozná, protože skoro všichni mají 600 dpi. To, že se dokument uložený jednou verzí MS Wordu zobrazí v jiné verzi odlišně, je ale běžné dodnes.
Ono nejen v EU je oficialnim formatem ODT,ale i v NATO,takze urednici zcela jiste vubec nepotrebuji MS Office
+1
+1
Mate v tom predpokladu jednu obrovskou trhlinu Prepokladate,ze jsou urednici na MS Office nauceni (ze s nim umi pracovat),ale to je tak minimalne u 90% uredniku ciry nesmysl jak vi kazdy,kdo ma tu cest jim udrzovat IT a plati to i pro bezne uzivatele ze soukromeho sektoru.Stejne tak jako kazdy kdo ma moznost ucastnit se vyberovych rizeni zde v CR vi,ze s MS se lepe uplaci a delaji finty v ucetnictvi.S Opensource to jde tezko kdyz je cena za licence nula.Proto tak statni sprava kolem sebe kope kdyz jde o Open source,protoze by prakticky vyschl jeden obrovsky zdroj prijmu.
Nejaky relevantny dovod, dokaz, studia, ... ?! Alebo len tak klasicke bezprizorne tliachanie imbecilneho blbecka?!
Na městském úřadě s centralizovanou podporou IT si to dovedu představit úplně v pohodě, samozřejmě pokud jim shora nenařizují win aplikace.
Litujete proč? Že jim potom bude úřad moci přistřihnout křidýlka, aby v pracovní době nedělali věci, které nemají a tím se zvýšila dramaticky produktivita práce? Že nebudou v pracovní době vytvářet a rozesílat debilní emaily v PowerPointu a Wordu? A zjistilo se že tak 20% úředníků je na úřadech zbytečně?
Kde se zobrazuji a jak se to da nastavit?
Aha. Ja se koukal na starsi nez to zavedli.
Nebyl by nějaký odkaz na takovou diskuzi?