Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Mark Shuttleworth vysvětluje význam Wubi, neboli instalátoru Ubuntu pro Windows. Poukazuje během toho na Firefox, jehož klíčem k úspěchu byla podpora Windows. Wubi bude součástí Ubuntu 8.04 LTS, lidé jsou s tím spokojeni.
Tiskni
Sdílej:
Ale at si ho pouziva kdo chce, rikam snad opak? Me je ukradeny, co ma kdo na pocitaciSuper, na tom se shodneme.
ale takovyhle udelatka?Trochu si protirecite. Kdyz Vam nevadi, kdo ma co na pocitaci, tak muzete smele ignorovat jakakoliv udelatka, ktera nepovazujete za prinosna. <bored>Proc ma porad nekdo potrebu rozhodovat o tom, co je a co neni vhodne pro jine uzivatele? Ne vsichni uzivatele jsou uplni retardi, jen se pres deset let denodenne nehrabou v pocitacich, jako nekteri z nas. Nedelejte z linuxu fasismus a nevnucujte ostatnim, kdo ma co a v jake verzi pouzivat.</bored>
Co kdyz si ten clovek pak bude chtit nainstalovat jenom linux?Az *PAK* bude chtit (jako uzivatel, ktery pochopil prinosy linuxu pro jeho osobu), tak to *PAK* nejak zvladne, nebojte. Ale malokdo (z beznych uzivatelu) si chce rozvrtat pocitac jen proto, aby zkusil neco, o cem slysel od kamarada. Presne proto si myslim, ze moznost instalace linuxu velmi jednoduse a "jako" beznou aplikaci do stavajiciho systemu je VELMI dobry napad. Dekuji za ucast v diskuzi, koncim s flame.
Jak si linux bez Windows nainstaluje, kdyz si neumi nastavit bootovani z CD?Žeby si nejdřív koupili a nainstalovali Windows, čímž problém převedou na situaci, kterou už znají?
Geekové si zřejmě neuvědomujíGeekové jsou totiž úplně blbý, to ví přece každej, ne?
Mne nikto nevadí a preto ani nikoho o linuxe, či čomkoľvek ďalšom nepresviedčam. Tvoj navrhovaný model: viac užívateľov -> aktívnejší vývoj -> prínos pre všetkých, tak úplne neplatí. Mňa ako vývojára zaujímajú ľudia, ktorí dokážu s programom pomocť (úplne stačí rozumne napísaný bug report, či feature request)I poslaný bugreport o pádu aplikace může být užitečný. A jinak tebe jako vývojáře zajímá třeba toto, ale výrobce a manažery bude zajímat to, že když vyrobí HW a SW kompatibilní s Linuxem, že se jim to časově a finančně vyplatí jistěji a více, pokud ta uživatelská základna bude výrazně větší než je nyní.