Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Michael Stapelberg navazuje na minulý blogpost o hlasování o systemd v Debianu (zprávička) a tentokrát se snaží vyvrátit nejčastější obavu, tedy že systemd je příliš složitý a má mnoho závislostí.
Tiskni
Sdílej:
Necekam az se mi tenhle neunixovej hnuj dostane i do Slackware, ale uz pracuju na preinstalaci masin na NetBSD. Zdar.
neunixovej hnujHak to může být neunixové, když se to jmenuje systemd
Uz jenom to, ze ma nekdo zapotrebi delat PR proti negativni nalade/postoji k systemd, mluvi samo za sebe.To je spise pomerne vecna osveta.
ale uz pracuju na preinstalaci masin na NetBSD.Tak to si tedy uzijte.
Nevsiml jsem si kontroverznejsiho projektu s takovou mirou nevole jako systemd. Nastesti je to jen problem Linuxu, i kdyz to asi bude mit dopad na nektere desktopove aplikace, ktere pouzivaji i *BSD systemy, ale to me moc netrapi.
vecna osveta - aneb eufemismus pro PR ;)Nikoliv. Osveta v urcitem oboru ma co delat se vzdelavanim se v dane oblasti.
Opet formou odpovedi na otazky, ktere si sam pokladal. Metoda jak vystrizena ze zakladu manipulace.A co treba tato stranka, kterou autor pripravil a sam na ni ve svem textu odkazuje? Pokud mate pocit, ze je to manipulativni, napiste mi prosim vecne proc.
1. systemd is too complex, or bloated, or it does too many things, or has too many dependencies (weight: 217)Z toho vyplyva, ze cela vase argumentace je nesmyslna.
Serioznejsi by bylo reagovat na konkretni otazky, ktere polozi nekdo z venci, jako se to stalo treba na Fosdemu a podle toho ty odpovedi taky vypadaly..
Vzdyt ten zpusob je prakticky stejnej, akorat ze LP nevychazel z nejakych komentu k hlasovani, ale z vytek posbiranych z netu.To je velmi zasadni rozdil, zejmena pokud vase argumentace byla vedena v duchu, ze si sam ucelove vybiral otazky. Snad jeste dulezitdjsi je jeho odpoved; jeho shrnuti zavislosti je pekne..
Otazky si vznikly na zaklade hlasovani vyvojaru Debianu ohledne obav spojenych se systemed. On reaguje na obavu, ktera ziskala nejvice hlasu:no, mě z toho plyne tak akorát buď že neumíš číst, anebo jsi stejnej hajzl jako Lennart (Michael, Kay, další z té kliky ...), vyber si :-p citované není konkrétní dotaz, který někdo položil, resp. věta vyjadřující obavu, nýbrž Michaelova (dez)interpretace toho, co v souvislosti s hlasováním padlo - konkrétně: "About 50% of participants provided one or more concerns. Evaluating this part of the survey is obviously the hardest, since the answers were provided as free text. I tried categorizing the feedback into a few buckets." takže v tomto, plus způsob, jak je s tím dále nakládáno, má kiki naprostou pravdu, že je to plně srovnatelné s Lennartovým blogem, který odkazuje, a výše uvedená citace popírá tvé tvrzení "nevycucal z prstu", byť se můžeme nadále přít, že je rozdíl, zda je cucáno z lahve absinthu anebo z průzkumu veřejného (nikoli pouze vývojářského, jak se také mýlíš, což už jsi přiznal) mínění1. systemd is too complex, or bloated, or it does too many things, or has too many dependencies (weight: 217)Z toho vyplyva, ze cela vase argumentace je nesmyslna.
What are the main concerns that most people have?Anketa byla oznamena na debian.devel mailing listu a tim je omezeno publikum, ktere se ji zucasnilo. Jedna se tedy prevazne bud o developery nebo lidi aktivne sledujici tento mailing list a vyvoj Debianu. Siroce pojata otazka ma vyhodu v tom, ze nelimituje zucastnene v odpovedi, na strane druhe jeji vyhodnoceni je pak narocnejsi a kategorizace musi byt provedena pri vyhodnocovani. Objektivne je to nesrovnatelne lepsi zpusob nez ktery pouzil LP; pokud se tedy nechystate obvinit Stapelberga z manipulace s daty - coz je oblibena metoda jak zpochybnit nepohodlne vysledky. Ve Stapelberguv prospech hovori i diskuze, kterou odstartoval svym oznamenim, ostatne jako i v dalsich podobnych devel diskuzich jinych distribuci.
anebo jsi stejnej hajzl jako Lennart (Michael, Kays, další z té kliky ...), vyber si :-pJa jsem nezavisly hajzl kopajici sam za sebe.
no, mě z toho plyne tak akorát buď že neumíš číst, anebo jsi stejnej hajzl jako Lennart (Michael, Kay, další z té kliky ...), vyber si :-pAž ty dospěješ, tak ti uspořádám velkou party.
hehe . ale mas pravdu.
He has pulled the wrong tooth! There's only one man who would pull the wrong tooth. It's Poettering! Kill him! Kill him!
(víc než dělám sám svým stylem)To je vcelku zastupna vec, uz vas tu zname nejaky patek abychom to mohli brat s nadhledem.
To si nevybereš, mne zas príde, že je v móde systemd bezhlavo obhajovať a za žiadnu cenu nepriznať, že s ním a jeho integráciou to nebolo zďaleka tak ideálne ako sa nám to systemd partaj snaží nahovoriť.„S ním a jeho integráciou to nebolo zďaleka tak ideálne ako sa nám to systemd partaj snaží nahovoriť“. Veřejně přiznáno. Co tam máte dál?
A čo ak systemd nemám záujem dôkladne poznať, čo ak mi, ako aj ďalším tisícom uživateľov, stačil pôvodný stav?Pak zacnete podporovat distribuci, ktera ho nepouziva.
A proč ty tisíce uživatelů přešli na systemd, on je někdo nutil?ano
Vetsina lidi ma radsi "pomaly a rozbity" script, ktery si muze lusknutim prstu spravit nebo prepsat, nez binarni blob, ktery dela cosi, co nema, ale se kterym neudelaji nic.Tohle je jeden z mála docela pádných argumentů. Je fakt, že je běžnou praxí démony spouštět tak, že se napíše konfigurák, démon si ho rozparsuje, když najde chybu tak vypíše chybové hlášení a odmítne se spustit, udělají se nějaké změny v konfiguráku, znovu se zkusí spustit démon, atd. A to až do doby než konečně spustí. U bootu se tohle aplikuje pěkně blbě. Pokud je někde chyba (a nemusí to být přímo v démonovi samotném), tak se tento postup aplikuje na démona, který je zodpovědný za start pěkně blbě. V tomhle měl BASH výhodu. Že se dal pokažený spravovat a prznit on-the-fly až do bootu systému. To uznávám.
Me uz fakt prijde trapny jak furt nekdo opakuje ze chce konkretni duvodu. Kdyz pak ty konkretni duvodu clovek uvede, tak je ignorovanej a dotaz vytahne zas nekdo dalsi pri nejblizsi mozne prilezitosti. Systemd se mi nelibi a ne, nemam zajem furt opakovat ty samy duvody proc je spatnej.
Mám takový pocit, že hlavní problém systemd je, že prostě moc "smrdí".
Asi je to důsledek více věcí:
Je to jako zalévat mraveniště vodou pod záminkou, že voda je přece součástí koloběhu života a nejde bez ní žít.
...
Na DevConfu 2013 Lennart pronesl moc pěknou větu, která dle mě vystihuje rozdíl mezi "pro" lidmi a "proti" lidmi:
We want to make Linux the modern general purpose OS. And that means, basically, bringing it up to the level of Windows and of MacOS and of Android and all of these as operating systems.
(ano, hned poté vysvětluje, jak mu jde o Linux jako generický OS)
Pointa je, že každý asi vidí dokonalost OS v něčem jiném a Lennart má dostatečně velké ego a dostatečnou podporu protlačit svoji vizi. To vidí odpůrci systemd jako hrozbu, proti které se prostě snaží bránit.
Nabourávání stávajícího / funkčního ekosystémuPodminene stabilniho za predpokladu, ze jste do toho moc nerypal a nechtel vice. Pokud jste zacal kopat, nalez kostlivce temer jisty.
Odvaha systemd vývojářů rýpat do standardních a známých komponent (acpid, cron, ..)Konecne.
To celé pod záminkou "sdílení kódu".Sdileni kodu vitam. Je to ale skutecne hlavni duvod?
S tím související obavy kolem bezpečnosti sdíleného kódu.Nebudem tedy v zajmu bezpecnosti sdilet spolecny kod?
(minor?) Přidávání závislostí na věci, které nemalé množství jedinců nemá rádo a úspěšně se jim vyhýbalo (dbus) - až do teď.Bude to v kernelu, nebude se to jmenovat dbus a implementuje to GKH. To by mohlo pak projit. Neni to krasne?
Praktické zkušenosti s řešením problémů způsobených systemd. Osobně mi to sice taky vadí, ale neberu to jako "deal breaker" - bugy se dají vychytat, i kdyby to trvalo další 4 roky.Presne tak. Systemd neni zatim v zadnem skutecne produkcnim distru, pak sudme.
Podvědomě to ale u hodně lidí vyvolává dojem nestability a bezmocnosti (oproti skriptům), což je IMHO zase pádný argument.Proto mame tolik dister. Vystrasene konzervy si budou muset najit neco konzervativniho. Moznost volby bych chtel samozrejme zachovat, pro obe strany.
Největší podíl na tom ale asi má kontrast smýšlení "pro systemd" a "proti systemd" lidí.Polarizace. Bezna vec nejen v politice.
Nevzpomínám si, že by byla někde anketa: "Uvítali byste překopání základů userspace?"Ankety nepresvedci. Rozhodne hlasovani nohama a konecny postoj mlcici vetsiny.
We want to make Linux the modern general purpose OS. And that means, basically, bringing it up to the level of Windows and of MacOS and of Android and all of these as operating systems.Thumbs up.
Pointa je, že každý asi vidí dokonalost OS v něčem jiném a Lennart má dostatečně velké ego a dostatečnou podporu protlačit svoji vizi.Tu podporu si musel vytvorit, ta nepada z nebe.
To vidí odpůrci systemd jako hrozbu, proti které se prostě snaží bránit.Meli by prehodnotit strategii obrany, stavajici moc nefunguje.
Az po predstavenie systemd do Archu som si vzdy myslel, ze vec, ktoru nemala skupina uzivatelov naprosto odsudzuje sa nemoze v Linuxe presadit (ze to takto funguje len vo svete MS a pod).Však takhle to nikdy nefungovalo. Uživatel může řvát, ale pokud se správce dotyčného subsystému rozhodne, tak má smůlu.
Skusme sa vratit o 10-15 rokov spat. (...) sistemDBěž příkladem. Před 10-15 lety se psalo bez hrubek.
aby sa podla potreby 'NO FUJ' nemuseli pozerat do init bash skriptuTam jsem se potřeboval dívat ta akorát jen kvůli nějakým obskurnostem
a aby sa nahodou nestalo, ze im grub nezdetekoval vsetkych 60 kernelov a neponukol krasnu graficku ponuku pri bootovani.Takže furt používáš lilo?
Toto sa vytraca, o Linux zacali mat zaujem lenive lemry,a nejsou lenive lemry spis odpurci systemd? Podle toho, kolik jich je a kolik toho stihnou natlachat v ruzncych diskuzich (a jaci jsou odbornici, kteri vsemu rozumi a vi, jak se maji veci delat), kdyby ten cas investovali do vyvoje, IMHO by to v pohode stacilo na udrzovani initu v jejich oblibenem distu nebo vyvoj te prave linuxove distribuce, ktera bude zaplevelena zvracenostmi jako systemd ...
Nevím, jak to bylo v jiných distribucích, ale v OpenSuSE prostě lidé, kteří měli tu moc, rozhodli, že se normální init časem vyhodí, a jediné, o čem se byli ochotni bavit, bylo, jestli to bude teď nebo až v příští verzi. Postulát, že normální init musí pryč, byl ale předem daný a o tom se nikdy žádná diskuse nepřipustila. A jako bonus se ještě pod heslem "teď už všichni používají systemd" dělají změny, které sice pro systemd potřeba nejsou, ale přidělávají práci tomu, kdo by chtěl spravovat init a skripty coby externí repozitář.
Takže se nedivte, že na povýšené řečičky o tom, jak jsou propagátoři systemd pracovití a odpůrci líní, jsem hodně alergický, když si vezmu, kolik úplně zbytečných klacků mi ti "pracovití" naházeli pod nohy.