Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Michael Stapelberg ve svém blogu informuje o proběhlém výzkumu ohledně systemd. Podle něj 62 % lidí vítá zavedení systemd do Debianu a 44 % si přeje, aby byl systemd defaultním init-systémem. Uvádí také seznam nejvážnějších důvodů, které respondenti uvedli proti systemd.
Tiskni
Sdílej:
1. systemd is too complex, or bloated, or it does too many things, or has too many dependencies (weight: 217) 2. systemd is not portable to non-linux systems, e.g. Debian/kFreeBSD or HURD (weight: 199)+1 Jinak ostatní důvody jsou přinejmenším diskutabilní nebo dokonce sporné.
Na povolenie smartd treba skripty editovat.A ona je nějaká jiná, lepší možnost?
Na povolenie smartd treba skripty editovat. Instalacia apcupsd je problem, pretoze nie je v distribucii a treba editovat skripty (konkretne v Debiane je instalacia trivialna).Zrovna s smartd je to takové podivné (nejsem jediný, kdo ve Slacku našel spuštění smartd čirou náhodou), mdadm a třeba dhcpd nemají vlastní init skript. To zrovna moc odladěné není.
Cim viac veci tam je nainstalovanycvh mimo distribucie, tym vacsi bordel v tych skriptoch vznika.To je otázka. Důležitý software (databáze, dhcp, apod.), i mimo oficiální balíky, obsahuje init skripty a funguje sám od sebe, takže není co řešit. Sem tam člověk musí init skripty upravit, ale asi jsem si na to už zvykl, tak mi to nevadí. Spíš mám občas pak mám opačný problém. Na init systémech s vlastní správou spouštění obvykle zapomenu aktivovat danou službu a pak se divím proč se nespouští (obzvlášť u sítě to naštve). Prostě otázka zvyku. Kromě Slackware používám ještě Gentoo a tam mi trvalo asi půl hodiny než jsem pochopil (z příručky a zdrojů na internetu) jak fungují OpenRC init skripty. Proti tomu jsou čistě bashové skripty (základní proměnné, fce start, stop a restart) krásně jednoduché a přehledné. Ok, když člověk pochopí jak OpenRC funguje, tak je to jednoduché, ale na první pohled to nedává vůbec smysl.
Hm skoda, ze mi survey uniklo. Hlasoval bych proti. :-/no, proč mi to jen připadá jako "zorganizujme anketu ... pojďte si všichni příznivci zahlasovat za systemd!"
Průzkum: Otázka: Myslíte, že je v Británii příliš mnoho imigrantů? Odpověď: 17% - ano, 11% - ne, 72% - nerozumět otázka.
To nebyla uživatelská anketa, ale anketa pro vývojáře, kteří pak dopady změny init systému budou muset řešit.to je velmi zvláštní argument ... a uživatelů se to jako nedotkne? ti nebudou muset nic řešit?
Většina uživatelů to opravdu řešit nebude.tady bych viděl jedno velké [Citation needed] tuším, že vpodstatě všechny lamy, co jim je jedno, co maj za systém, jestli Wokna nebo co, hlavně když jim to browsí a jedou ty fejsbůky a skájpy, jsou u Ubuntu u Debianu pak zůstává "skalní jádro", tvořené především sysadminy - a ti to teda sakra budou řešit no ale jestli existuje nějaký věrohodný rozbor, že se pletu, že Debian používaj samý lamy, kterejm je u prdele nějakej initsystém, a že navíc tyto lamy ten initsystém nebudou (muset nechat svými zkušenějšími kamarády) řešit, protože se jich nebude týkat žádný z bugů zde porůznu zmíněných i dalších život uživatele dosti znepříjemňujících, tak sem s ním ... na druhou stranu je pak otázka, když si toho většina uživatelů ani nevšimne, tak proč to vůbec měnit, že
Já třeba jako jeden z bodů právě uvedl tu "monstrozitu" - ano, je to skupina menších modulů, ale ty moduly zásadně mění základy celého systému a trendem je přidávat takových modulů a překopávek víc. Systemd už dávno není jen init systém - nevolil se tedy init systém, ale v podstatě základ userspace. (!)
Ano, většina modulů je "optional", ale kdo/co zaručí, že to tak zůstane i v budoucnu, zvlášť s Lennartovou vidinou budoucnosti?
Osobně nejsem striktně proti systemd nebo jinému init systému, ale jsem spíše skeptický k těmto "hurá" akcím, zvlášť pokud tak zásadně zasahují do systému. Silně jsem byl taky proti Waylandu, dokud jsem nezjistil, že jejich oficiální idea není kompletní nahrazení X s nějakou pomalou vrstvou kompatibility.
Wayland is a graphics multiplexer for a number of X servers. Linux today typically only uses one X server for GDM and the user session, but we'll probably see that move to a dedicated GDM X server, an X server for user sessions (spawning more on the fly as more users log in) and maybe a dedicated screensaver/unlock X server.
Má to co dělat se zvykem, ale taky se zkušenostmi - ať už jde o Gnome 3, Pulseaudio nebo každodenní používání a lazení (současného) systemd na Fedoře a Fedora-based distrech.
Každopádne pred pár dňami som sa rozhodol, že si SystemD nainštalujem...v odkazovanem prispevku nejasne?
Je docela vidět, že jste nikdy nic pořádného neřešil...je docela vidět, že někteří mají problém vystoupit ze své bubliny a myslí si, že jen to jejich milované je to nejdůležitější a pravé
A popravdě řečeno jestli to mají být daemontools, upstart nebo systemd je mi fakt jedno.hm, v tom případě ale proč znovu vynalézat kolo, když řešení existují?
To by mne zajímalo, co je to moje milované. Požadavek na nepřetržitou funkci různých daemonů je tak nějak základ provozu nějaké produkční služby, na tom bychom se mohli shodnout, ne?no, teď ještě nadefinovat, co je to ta "produkční služba" ... máme zákazníky, kteří mají priority naprosto odlišné
Protože integrace daemontools (nebo runitu) do systému není příliš snadná, a navíc to umí jen základní funkcionalitu (tj. udržet službu v chodu a logovat stdout/err do souboru).aha, daemontools (nebo runit) je jediné možné řešení, jasně, no tak to se pak nedivím, že si někdo na to potřebuje napsat systemd ...
Domnívám se, že inovace init systému i se změnou paradigmatu je nutná.dejme tomu, že bychom na tuto domněnku přistoupili - ale já se ptám, proč kvůli tomu znovu vynalézat kolo?
Nedá mi to... Je docela vidět, že jste nikdy nic pořádného neřešil...to vidis docela blbe.
systemD ma prehlednou konfiguraci a unifikuje distribuce na urovni kontroly procesu, to je preci jasne plus.Mám pocit, že právě ta unifikace je jádrem sporu: ne každému vyhovuje ten "jeden správný" způsob. Je vhodné na to nezapomínat - nejen u systemd, i obecně v životě...
a vy zase vidite jen linux. aix, hp-ux, solaris a dalsi, taky pouzivaji sve skripty nebo jina reseni. hodlate ty lennartoviny protlacit i tam?Ehm, zrovna Solaris už nějaký čas běhá na SMF.
čemu nerozumíš na "nebo jiná řešení"?a vy zase vidite jen linux. aix, hp-ux, solaris a dalsi, taky pouzivaji sve skripty nebo jina reseni. hodlate ty lennartoviny protlacit i tam?Ehm, zrovna Solaris už nějaký čas běhá na SMF.
čemu nerozumíš na "nebo jiná řešení"?Prosté přehlédnutí - pokud bych jiná řešení viděl, pochopitelně bych napsal, že ten výrok postrádá smysl.
az na to, ze nedokazi spolehlive zastavit/restartovat daemony, protoze nad nimi nemaji spolehlivou kontrolu. ale jasne, jde o nepodstatny detail ;)ach ano, to je tak důležitá featura, že systemd restartuje démony, které restartovat nemá, jen aby ukázali, že to umí
pokud chces daemona zastavit tak ten prikaz je "disable".vskutku? https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=815243#c8 "Your two options are 'disable' and 'mask', where disable makes the service a manually-started one, including at boot time." to ale jaksi není to, po čem bychom toužili, ba naopak, ta služba by se po bootu spustit měla
ale jasne, debilite se meze nekladoutaké jsem si říkal, ale nechtěl jsem být tak drsný, pořád jsem ochoten věřit, že seš už takhle ve dvě odpoledne totálně zkalenej na šrot nebo sis zatemnil mozek jiným způsobem, a nikoli že to máš od přírody ...
vsem (zvlaste pak tem s negativnimi nazory) bych doporucovat systemd nejdrive vyzkouset a nespolehat na informace typu "jedna pani povidala". on pak clovek totiz treba zjisti, ze systemd ma svou mnozinu spatnych veci, ale vysledne je mnohem lepsi nez veskere ty init+miliarda_krehkych_bashovych_obludnosti zvracenosti v beznych distribucich...a třeba taky nezjistí, že? systemd "zkouším" už několik verzí Fedory, a zatím nepozoruju [!= nemůže existovat] žádný přínos, zato pozoruju problémy, které jsem dříve neměl (zmíněný bug #815243; nutnost vykopat tmp z tmpfs; několik desítek mega sežrané paměti; akce, které se dříve dělaly v initskriptech/dělal si je démon sám, jsou nyní v samostatných utilitách popř. si to musí uživatel vyřešit ručně; a na kolik jsem toho přišel v rámci našich interních testů darmo mluvit ...)
Mimochodem nechápu proč je to v Linuxu takový problém, když třeba Solaris má už dávno SMF (a to jsou většinou stroje, na kterých běhají mission-critical aplikace), nebo Mac OS X má launchd.zrovna se SMF jsem mel uzasne zazitky. zatimco pri chybe v nejakem klasickem initscriptu nenabehla jedna sluzba, SMF se dokazal pri updatu systemu dodrbat tak, ze kvuli chybe v nejake postradatelne sluzbe po rebootu zustal polomrtvy system, kam se dalo prihlasit jen pres konzoli. jakakoliv dalsi prace se SMF je des bes, zlaty initscripty a jejich obvykle prislusenstvi. nezlobte se, ale me skutecne tyto "dokonale" systemy zatim presvedcily jen o tom, ze dokazi vyrobit problemy, ktere by bez nich nebyly, a ze initscripty jsou lepsim resenim.
nebo naopak proč ještě v jádře není X serverNo, tak zrovna v případě Xsek už bylo prakticky všechno, co se dá, přesunuté do jádra. Po nástupu Waylandu pak mezi jádrem a kompozitorem prostředí už nebude vůbec nic.
"co se dá" ... ano, ovladače do jádra patří, a co jiného je tam přesunuto? snaží se jádro pohltit věci typu xauth, například?nebo naopak proč ještě v jádře není X serverNo, tak zrovna v případě Xsek už bylo prakticky všechno, co se dá, přesunuté do jádra.
Po nástupu Waylandu pak mezi jádrem a kompozitorem prostředí už nebude vůbec nic.a proč v jádře nebude ten kompozitor? - vždyť to se taky "dá" ...
To jsou názory a nikoli chyby v designu.to jste s tim ale rychle hotov.
Hlavne me ale trosku desi rhel7,no tak testuj, testuj ... potřebujem zákazníky, kteří řeknou, v čem vidí problémy, protože když něco reportujeme interně, tak se na to sere, jako např. bug #916168
ikdyz zase s rhel6 prisel selinux a taky se nak vstrebal... : )ano, zákazníci se naučili
setenforce 0
vsem (zvlaste pak tem s negativnimi nazory) bych doporucovat systemd nejdrive vyzkousetVzhledem k tomu, ze se (ne)davno objevil v Archu, sem ho "dobrovolne" vyzkousel. Co jsem zatim zjistil: The good:
Ale díky za konkrétní věci, které jste uvedl.Ackoliv nejsem nyan, tak musim rict, ze kupodivu tech zavaznych problemu pri prechodu Archu na systemd nebylo tolik jak se z diskuzi muze zdat. Viz. bugzilla Archu.
noauto
?
Jinak nechápu, proč dělat timeout u všech chyb při pokusu o mount()
, když to má jediný smysl v případě (dočasné) neexistence příslušného zařízení/partition (dá se snadno zjistit z /proc/partitions
), protože tam je možné, že se zařízení po nějaké době objeví, např. pokud je připojené přes postupně enumerované sběrnice jako USB, přes síť, nebo u disků, které řadič nahazuje/probouzí až při své inicializace a ne už při bootu.
V opačném případě je timeout zbytečnost, protože pokud se běžící a fungující zařízení nepovede namountovat napoprvé, tak to znamená nějakou chybu v souborovém systému a tam timeouty nepomůžou.
PS: Víla zubnička nepřináší, ta naopak odnáší Připomínám, že u Archu je zvykem před většími změnami vždy varovat současně s podrobnou wiki či rychlou komunitní zpětnou vazbou...Na tej ich podrobnej wiki akosi chýba zoznam balíčkov, ktoré SystemD podporujú a ktoré nie (aby si používateľ mohol overiť, či služby, ktoré používa, sú už na SystemD pripravené).
ConsoleKit je opravdu uz mrtvej a zavsivenej, mel by se pouzivat logind. Ale diky tomu, ze se jedna o komunikaci pres d-bus, nemusi nutne bezet demon ze systemd, ale jina implementace.
Proc by nesel? Je to d-bus activated service, takze PID ma ruzny. Pousti se jen kdyz je potreba a po chvili necinnosti se sam ukonci. Ono jde snad pustit vic procesu zaraz se stejnym PID?
CK je mrtvej, protoze ho uz dlouho nikdo nechtel udrzovat a mel sve nedostatky, takze by jej po case stejne nekdo prepsal a nahradil necim jinym. Seating a session management je navic docela optional vec, bez ktere se da zit, ale clovek pak nema ruzne vymozenosti (treba polkit na nem hodne zavisi).
Hmm, ted si to mozna pletu s jinyma soucastma systemd, ale princip je vesmes stejny.
...a muzu se zeptat, jak jste v runitu vyresil treba zavislosti?Občas mi závislosti přijdou přeceňované. Zrovna jsem na ně nadával u OpenRC, když mi na stroji s třemi síťovkami kvůli chybné konfiguraci jedné z nich nenaskočila síť (funkční dvě ze tří nestačily) a tím pádem ani sshd a další věci, abych to mohl opravit přes síť. Ještě, že ten server má IPMI, takže jsem to mohl opravit jinak. Jak tohle řeší systemd/systemd services?
mimochodem, tohle, pamatuji-li si to spravne, openrc taky ma. neco jako "need" a "want" nebo tak nejak... ale je pravde, ze co si pamatuji, tak s temi "sluzbami" typu sitovy interface to bylo vzdycky nejake podivne...O "need" a "want" vím, ale v tomhle případě jde o kompromis mezi detailními závislostmi a jednoduchostí používání. Problém je myslím v tom, že různé služby vázané na síť požadují běžící službu "net". A ta se úspěšně nespustí, dokud neběží všechny definované síťové karty, takže stačí, aby jedna z nich nenaskočila a systém si myslí, že síť neběží....na tohle je prave v systemd super ta device-activation.
Smutne... :(
(a to jsem se zase vcera rozcilil kvuli nedodelanosti jejich d-bus interface).
Jo, mas pravdu, tak abych taky neco pridal - https://bugzilla.redhat.com/buglist.cgi?bug_status=NEW&bug_status=ASSIGNED&classification=Fedora&component=systemd&list_id=1404093&product=Fedora&query_format=advanced
Já nevím, ale stejně tak to neví ani předchozí pisatel.no, já jsem ho pochopil tak, že tam tu hromadu stále vidí - píše o přechodu na systemd, nic o přechodu zpátky
Narozdíl od Vás, který jste jako jediný vznesl technický argument odkazem na konkrétní chybu v systemd a kde se můžeme bavit o tom, co se s tím dá dělat.hm, v první řadě asi profackovat obě skupiny dohadujících se vývojářů, aby si to nepřehazovali mezi sebou
ktorý nemá so základnými Linuxovými princípmi nič spoločné.Toto je vec, ktorá mi na ňom najviac vadí, inak by človek prekúsol aj nejaký ten bug. Je to systém v sytéme čo hovorí že to spraví lepšie ako ja. Rovnako to tvrdia user friendly distrá, ďakujem, zatiaľ viem čo robím a čo chcem.
Však to taky systém ví lépe, než vy. Protože ten systém dělají lidé, kteří se danému problému věnují na full-time, ...hm, ani jsem si nevšiml, že bych měl za prdelí tým lidí, co se věnuje full-time mému hardware a mým potřebám a problémům, takže si tu nevymýšlej nesmysly
Jen mi to pripomnelo jeden z dilu "Jiste, pane premiere" a jak delat ankety, aby vysel vysledek ktery si zadavatel preje. Bohuzel ale nejsem tak jazykove obratny :)"
Se systemd jsem se seznamoval na Archu a pokud nenarazite na problem nebo nepotrebujete resit neco nestandardniho, tak si rozdilu ani nevsimnete. Zduraznuji pokud nenarazite. Krome nutnosti nastudovat relativne rozsahlou dokumentaci, ktera je specificka vcetne konfigurace jen a pouze pro systemd, tzn. jinde je vam k h*vnu, stejne narazite spis driv nez pozdeji na blob - modul systemd - a bud cekat az to opravi v upstreamu nebo distribuci nebo se vrhnout na ceckove zdrojaky, coz je pro bezneho admina nesrovnatelne narocnejsi nez uprava shell-skriptu.
To ze se snazi integrovat vsechno mozne, vcetne treba planovace uloh, obsluhy acpi udalosti, systemovych logu nebo i sitoveho superdemona xinetd jde proti principu jednoduchosti, dekompozice a genericnosti, na kterych prezil *nixovy koncept pres ctyri dekady az do dneska. Nemoznost prohlidnout si logy v obycejnem textaku, kdyz se snazim obnovit nefunkcni system ? WTF ?
Vsechno jsou to ale drobnosti proti argumentu, ze nebyly a nejsou dostatecne silne duvody, ktere by ospravedlnily tak drasticke zmeny v jedne z nejzakladnejsich casti systemu.
Funkčnost systemd se ohýbá i důsledkem protiargumentů (narozdíl od např. Gnome 3), takže některé odpovědi v postu na d-d ML jsou nepravdivé - např. možnost spouštět sysv init skripty vedle systemd je AFAIK na dost dobré úrovni. Nebo taky ukládání logů v textovém formátu a (opět AFAIK) jejich duplikace do binárního pro lepší parsování automaty. Systemd jde ale filosofií oproti oběma případům - ve druhém jsou to šifrované (tedy, FSS) logy.
Obecně vzato ale souhlasím - systemd sám o sobě základním nápadem "pojďme něco vylepšit" není špatný, i jeho specifičtější cíle by má programátorská/designerská polovina viděla světle (což je IMHO důvod, proč je tolik lidí za systemd), ale záhy nastupuje sysadminská polovina stojící u konzole v serverovně, snažící si vzpomenout na něco z rozsáhlé systemd dokumentace, protože se v ní nepotřebovala v posledním roce hrabat. Tedy, pokud ji vůbec systemd ke slovu (a shellu) pustí - ze zkušeností se současným systemd tomu tak není. A úplně nejlepší je, když ani oficiální postupy na debugování startu/shutdownu nefungují a nepřidávají žádné užitečné informace o tom, proč každý cca čtvrtý shutdown zamrzne na 6 minut (real story!).
Ale blýská se na horší časy. Hlas sysadminů totiž není důležitý, protože s dalším releasem bude systemd i v RHELu, už teď je v SuSE, hodně distribucí začíná podléhat argumentu "ale většina distribucí používá systemd", takže zřejmě stačí protlačit systemd do Debianu, odkud ho nejspíš přebere Ubuntu a "totalita" je prakticky nastolena. Sysadmini se budou muset adaptovat.
PS: Ano vím o pěkných featurách právě pro sysadminy, jako je agregace a vyhledávání v binárním logu, ale dle mého skromného názoru tyto featury nestojí za překopání základů Linuxového userspace, a v podstatě ani za systemd v roli init systému.
Osobne se me to snad nedotkne, protoze k zajistovani obzivy vyuzivame prevazne FreeBSD, kteremu se tohle silenstvi snad vyhne. Pocitam ze to bude mit dopad na userspace, kterej financuje Redhat nebo se i primo podili na jeho vyvoji, ale krome Xorgu je mi to u zadnice.