Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Uzavřená diskusní skupina (e-mailová konference) linux-distros je určena k diskusím o bezpečnostních problémech v Linuxu, jež zatím nepronikly na veřejnost. Žádost o členství se veřejně projednává v diskusní skupině oss-security a žadatel musí splňovat několik kritérií. Před dvěma týdny požádal o členství Microsoft. Definitivní verdikt zatím nepadl.
Tiskni
Sdílej:
To verify this, yes, I can vouch for Sasha. He is a long-time kernel developer and has been helping with the stable kernel releases for a few years now, with full write permissions to the stable kernel trees.Jinak se tam MS dostal. Jedina nesouhlasna reakce byla od nejakeho picuse, ktery mel potrebu psat, m$ a tak.
A už je to tady, Microsoft se ještě bude tvářit, že vynalezl Linux, podobně jako spoustu jiných věcí
Mírni slovník. Microsoft přispěl do Linuxu víc než ty i víc než většina tzv. linuxových firem.zkus zapojit mozek jestli ho najdes mozna ti dojde na co reagoval...
O věcech, které se týkají všech se diskutuje v uzavřených diskusích určených jen proFTFYvybranou společnostřešení zneužitelných bezpečnostích problémů, u kterých nechceme, aby se rozkecávaly na veřejnosti.
u kterých nechceme, aby se rozkecávaly na veřejnosti.
V tom je právě ten problém. Microsoft stále je (alespoň na některých trzích) konkurentem GNU/Linuxu a svobodného softwaru obecně. A sdílet citlivé/zneužitelné informace s konkurencí není v tvém zájmu.
V tom je právě ten problém. Microsoft stále je (alespoň na některých trzích) konkurentem GNU/Linuxu a svobodného softwaru obecně. A sdílet citlivé/zneužitelné informace s konkurencí není v tvém zájmu.Na tom listu už jsou před MS i firmy jako Google a Oracle. A koneckonců distra si taky konkurují nazvájem. IMO kdyby někdo z nich zkoušel informace z tohoto ML použít v rámci konkurenčního boje, následoval by hodně velkej shitstorm. A nedává to smysl, když vemeš v úvahu, že se to týká infrastruktury jich všech. Nejsem obecně zastánce MS, ale zrovna tohle bych fakt neřešil. To spíš bych zaměřil pozornost, jestli nedochází k nějakému Extend v rámci WSL2.
Distribuce si sice konkurují mezi sebou, ale pořád je to GNU/Linux a svobodný software. Oracle sice třeba může někam natlačit svoji DB místo PostgreSQL, ale to mi pořád přijde řádově méně nebezpečné než to, co může dělat Microsoft. A že by třeba Oracle poškozoval GNU/Linux, aby prodal více Solarisu, to je taky dost nepravděpodobné (spíš to vypadá, že Solaris už jen tak dožívá a nic moc s ním dělat nechtějí).
Mimochodem MS stále nevrací peníze za nevyužité licence k Windows (když nesouhlasím s EULA) a zároveň téměř nejde koupit počítač v běžném obchodě, aniž by člověk musel platit daň Microsoftu. Změnit tohle jednoznačně je v jeho moci, ale přesto to neudělal. Tak ať si tu nikdo nenalhává, že si ta firma změnila a chová se líp. Nechová – akorát má lepší marketing. A tlačit uživatele k přechodu z proprietárního softwaru do proprietárního cloudu rovněž není žádné zlepšení – naopak je to horší.
V klidu. Toto je teprve jenom fáze Extend. Extinguish přijde až později.