Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Uzavřená diskusní skupina (e-mailová konference) linux-distros je určena k diskusím o bezpečnostních problémech v Linuxu, jež zatím nepronikly na veřejnost. Žádost o členství se veřejně projednává v diskusní skupině oss-security a žadatel musí splňovat několik kritérií. Před dvěma týdny požádal o členství Microsoft. Definitivní verdikt zatím nepadl.
Tiskni
Sdílej:
To verify this, yes, I can vouch for Sasha. He is a long-time kernel developer and has been helping with the stable kernel releases for a few years now, with full write permissions to the stable kernel trees.Jinak se tam MS dostal. Jedina nesouhlasna reakce byla od nejakeho picuse, ktery mel potrebu psat, m$ a tak.
A už je to tady, Microsoft se ještě bude tvářit, že vynalezl Linux, podobně jako spoustu jiných věcí
Mírni slovník. Microsoft přispěl do Linuxu víc než ty i víc než většina tzv. linuxových firem.zkus zapojit mozek jestli ho najdes mozna ti dojde na co reagoval...
O věcech, které se týkají všech se diskutuje v uzavřených diskusích určených jen proFTFYvybranou společnostřešení zneužitelných bezpečnostích problémů, u kterých nechceme, aby se rozkecávaly na veřejnosti.
u kterých nechceme, aby se rozkecávaly na veřejnosti.
V tom je právě ten problém. Microsoft stále je (alespoň na některých trzích) konkurentem GNU/Linuxu a svobodného softwaru obecně. A sdílet citlivé/zneužitelné informace s konkurencí není v tvém zájmu.
V tom je právě ten problém. Microsoft stále je (alespoň na některých trzích) konkurentem GNU/Linuxu a svobodného softwaru obecně. A sdílet citlivé/zneužitelné informace s konkurencí není v tvém zájmu.Na tom listu už jsou před MS i firmy jako Google a Oracle. A koneckonců distra si taky konkurují nazvájem. IMO kdyby někdo z nich zkoušel informace z tohoto ML použít v rámci konkurenčního boje, následoval by hodně velkej shitstorm. A nedává to smysl, když vemeš v úvahu, že se to týká infrastruktury jich všech. Nejsem obecně zastánce MS, ale zrovna tohle bych fakt neřešil. To spíš bych zaměřil pozornost, jestli nedochází k nějakému Extend v rámci WSL2.
Distribuce si sice konkurují mezi sebou, ale pořád je to GNU/Linux a svobodný software. Oracle sice třeba může někam natlačit svoji DB místo PostgreSQL, ale to mi pořád přijde řádově méně nebezpečné než to, co může dělat Microsoft. A že by třeba Oracle poškozoval GNU/Linux, aby prodal více Solarisu, to je taky dost nepravděpodobné (spíš to vypadá, že Solaris už jen tak dožívá a nic moc s ním dělat nechtějí).
Mimochodem MS stále nevrací peníze za nevyužité licence k Windows (když nesouhlasím s EULA) a zároveň téměř nejde koupit počítač v běžném obchodě, aniž by člověk musel platit daň Microsoftu. Změnit tohle jednoznačně je v jeho moci, ale přesto to neudělal. Tak ať si tu nikdo nenalhává, že si ta firma změnila a chová se líp. Nechová – akorát má lepší marketing. A tlačit uživatele k přechodu z proprietárního softwaru do proprietárního cloudu rovněž není žádné zlepšení – naopak je to horší.
V klidu. Toto je teprve jenom fáze Extend. Extinguish přijde až později.