Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Microsoft zveřejnil shrnutí studie vytvořené společností HP, která se zabývá projektem LiMux, tedy přechodem města Mnichov na Linux a ODF. Studie například tvrdí, že přechod na Linux byl podstatně dražší, než město tvrdilo ve své loňské zprávě. HP cenu přechodu na svobodný software vyčíslilo na téměř 61 milionů Euro, zatímco přechod na Windows XP a Office 2003 na méně než třetinu (17 milionů Euro). Karl-Heinz Schneider, vedoucí IT oddělení města Mnichov, tato čísla označil za nereálná, protože do nich nebyly započítány náklady na upgrade na novější verze Windows a MS Office. Studie později kritizuje i "rychlost" přechodu na Linux. Podle HP se měla rychlost migrace pohybovat maximálně kolem 8 stanic denně, zatímco s Windows by se prý pohybovala od 50 do 500 stanic za den.
Tiskni
Sdílej:
Mnichov nie je v Čechách a ani na Slovensku, takže toho, že zbytočne rozhádžu peniaze by som sa zase až tak nebál.Jo, to je tak když člověk nevidí za hranice „československa“ a myslí si, že všude jinde je nebe modřejší a tráva zelenější…
8 stanic DENNE? Smarja, to by museli instalovat z CD a s kazdou se srat hodinu, cemuz pri tom poctu stanic fakt neverim...no, a takhle se dělá ten FUD ... když vyjdu z čísel, která tu hodil kolega, tak to je nějakých 13 k za 4 roky => 13000 / 4 / 365,25 = 8,898 denně => zaokrouhlíme na 8 denně když vyjdu ze znalosti Mnichovských reálií, pracovní týden tam má 4 dny a pracovních týdnů do roka je 50 => 13000 / 4 / 50 / 4 = 16,25 za pracovní den to už máme dvojnásobné tempo jenom drobnou korekcí na to, jak se v Německu skutečně pracuje no a k tomu si připočtěme, co říkal kolega - nejspíše to šlo po odděleních a ne po jednotlivých počítačích, mezitím nějaké pauzy na vyhodnocování atd., no a ve finále se dostaneme k tomu, co všichni vědí už dávno: počítat průměry je na hovno, když jeden den jich zmigrovali třeba 200 a další dva týdny třeba nic
nějakých 13 k za 4 rokyMíň. "November 2008: 1200 out of 14,000 have migrated to the LiMux environment (9%; March 2008: 1000=7%)" "January 2013: About 13,000 LiMux PC-workstations"
Němci na konci maj možná věc, co neměla ambice být dokonalá, ale je to funkční a je to v provozu.... a zářnými příklady tohoto jsou například bratři Poeterringové nebo Kay Sievers
(2) naklady na prechod na Linux sly do kapes mistnim softwarovym firmamNejsem si jist, jestli to je vždy dobře. Takoví Rakušáci jsou s používáním místních firem úplně ujetí a důsledkem toho jsou vysoké náklady a mizerná kvalita. Zjednodušeně řečeno, místo aby jim produkt/službu dodali nějací odborníci, tak jim to dodávají amatéři Pat a Mat z druhé strany města.