plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Microsoft zveřejnil shrnutí studie vytvořené společností HP, která se zabývá projektem LiMux, tedy přechodem města Mnichov na Linux a ODF. Studie například tvrdí, že přechod na Linux byl podstatně dražší, než město tvrdilo ve své loňské zprávě. HP cenu přechodu na svobodný software vyčíslilo na téměř 61 milionů Euro, zatímco přechod na Windows XP a Office 2003 na méně než třetinu (17 milionů Euro). Karl-Heinz Schneider, vedoucí IT oddělení města Mnichov, tato čísla označil za nereálná, protože do nich nebyly započítány náklady na upgrade na novější verze Windows a MS Office. Studie později kritizuje i "rychlost" přechodu na Linux. Podle HP se měla rychlost migrace pohybovat maximálně kolem 8 stanic denně, zatímco s Windows by se prý pohybovala od 50 do 500 stanic za den.
Tiskni
Sdílej:
Mnichov nie je v Čechách a ani na Slovensku, takže toho, že zbytočne rozhádžu peniaze by som sa zase až tak nebál.Jo, to je tak když člověk nevidí za hranice „československa“ a myslí si, že všude jinde je nebe modřejší a tráva zelenější…
8 stanic DENNE? Smarja, to by museli instalovat z CD a s kazdou se srat hodinu, cemuz pri tom poctu stanic fakt neverim...no, a takhle se dělá ten FUD ... když vyjdu z čísel, která tu hodil kolega, tak to je nějakých 13 k za 4 roky => 13000 / 4 / 365,25 = 8,898 denně => zaokrouhlíme na 8 denně když vyjdu ze znalosti Mnichovských reálií, pracovní týden tam má 4 dny a pracovních týdnů do roka je 50 => 13000 / 4 / 50 / 4 = 16,25 za pracovní den to už máme dvojnásobné tempo jenom drobnou korekcí na to, jak se v Německu skutečně pracuje no a k tomu si připočtěme, co říkal kolega - nejspíše to šlo po odděleních a ne po jednotlivých počítačích, mezitím nějaké pauzy na vyhodnocování atd., no a ve finále se dostaneme k tomu, co všichni vědí už dávno: počítat průměry je na hovno, když jeden den jich zmigrovali třeba 200 a další dva týdny třeba nic
nějakých 13 k za 4 rokyMíň. "November 2008: 1200 out of 14,000 have migrated to the LiMux environment (9%; March 2008: 1000=7%)" "January 2013: About 13,000 LiMux PC-workstations"
Němci na konci maj možná věc, co neměla ambice být dokonalá, ale je to funkční a je to v provozu.... a zářnými příklady tohoto jsou například bratři Poeterringové nebo Kay Sievers
(2) naklady na prechod na Linux sly do kapes mistnim softwarovym firmamNejsem si jist, jestli to je vždy dobře. Takoví Rakušáci jsou s používáním místních firem úplně ujetí a důsledkem toho jsou vysoké náklady a mizerná kvalita. Zjednodušeně řečeno, místo aby jim produkt/službu dodali nějací odborníci, tak jim to dodávají amatéři Pat a Mat z druhé strany města.