Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Muzeum computerhistory.org se souhlasem Microsoftu zveřejnilo zdrojové kódy prvních verzí MS DOSu (1.1 a 2.0 z počátku 80 let) a Wordu 1.1a (z roku 1990) (mirror) pod Microsoft Research License Agreement (MSR-LA), která překvapivě zakazuje jakékoli komerční využití (takže nemůže být považována za opensource).
Tiskni
Sdílej:
Programátoři se mají chovat tak, že co je v oficiální dokumentaci je jediné, co používám. A od MS-DOSu 3.30 to bohatě postačovalo na to, co je třeba. A pokud ne, tak jsem žil mnoho let v matrixu.No nevim, moznosti ktere nabizel MSDOS byly znacne omezene a ty co nabizel byly neuveritelne pomale. Uz jen blby textovy vystup. Kazdy, kdo chtel neco vice nez pomale TTY, ten obesel DOS a tahal rovnou za grafiku.
(hranaté závorky chybí, protože neinteligentní redakční systém mi přikazuje buď nepoužít nic z HTML, a nebo celý příspěvek napsat v HTML)To je sranda… Vygenerovat <a> <b> je rychlejší, než napsat tuhle poznámku. Btw. jak bys tohle řešil? Nějaký pseudotag <tohle-není-html> … </tohle-není-html>?
To je sranda… Vygenerovat <a> <b> je rychlejší, než napsat tuhle poznámku.Jsou tu na to dokonce i tlačítka.
Také by bylo zajímavé mít zdrojové kódy DR-DOSu.si je stahnete http://www.drdosprojects.de/index.cgi/download.htm
.ds_text_user23060 { display: block !important; }Btw. Firefox tohle umí defaultně, žádné rozšíření netřeba.
Vždyť máš v profilu možnost nastavit si vlastní CSS.Vida, toho jsem si nikdy nevšiml. Díky.
Btw. Firefox tohle umí defaultně, žádné rozšíření netřeba.Jak? Kde?
Nikdo nema pravo nikoho nutit aby vydal svou praci at je to jak dlouho chce. Ma pravo si ji vzit klidne sebou do hrobu a nikomu, ani vam, a dokonce ani zadny zakonodarce to zaplat panbuh nemuze vynutit.To není tak úplně pravda. Například podle českého práva je dílo (například kniha) od určité doby po smrti autora veřejné vlastnictví. Morální právo na to má ten, kdo uznává jinou morálku a právo silnějšího na to má každý, kdo je silnější. Dobré by tedy bylo specifikovat, co za právo máš na mysli, ať se všichni bavíme o konkrétní instanci a ne o nějakém abstraktním konceptu, který si každý upravuje, jak se mu zrovna líbí.
Proc by mel mit MS podle vas povinnost neco podporovat? On nemusi nic. On muze klidne veskere zdrojaky vypalit na CD, odjinud smazat a spalit ve spalovne a vam do toho je uplne kulove. Chapete? Tak to proste je, smirte se s tim. Nedej boze aby se nekdo takovy jako vy dostal k moci a vymohl takove obludnosti, ktere by se pak musely pracne odstranovat. Jako vydat povinne svou praci pokud ji nesupportuju .. fuuuu .. to je sila tohle.. Muzu.. ale v zadnem pripade nemusim. Vo to jde.Takový rage na diskuzí.. zkus zajít k doktorovi, aby ti dal nějaké prášky, protože tímhle tempem se jinak ustresuješ k smrti. Zabije tě infarkt a kdo nás pak bude oblažovat v diskuzi? Tohle všechno by bylo pěkné, kdybych si od Microsoftu nic nekupoval, jenže tak to není, že? Uzavírám s ním smlouvu, která je jednak omezována zákonem země, kde smlouvu uzavíráme, druhak tím, na čem se domluvíme. Problém je, že koncový zákazník v současnosti nemá v podstatě žádná práva, jen povinosti a imho by nebylo vůbec od věci, kdyby se asymetričnost vztahu víc narovnala, například zákonem, když už to nepůjde jinak. Software je stále příliš nový koncept, než aby s ním lidské právo nějak výrazněji počítalo a bude to chtít ještě mnoho biliard peněz (a ekonomických hodnot obecně) vyhozených z okna, aby se tomu zákony přizpůsobily. To co navrhuje Aminux se mi zdá velmi přijatelné jak pro koncové uživatele, tak pro samotné firmy a imho se to do toho stavu stejně dřív, nebo později dostane.
Ale chteji zavest absolutni svobodu ve sdileni a uzivani chraneneho obsahu, ke kteremu drzi autorska prava nekdo jiny.To pokud vím není pravda. Jinak je docela pikantní, že se proti tomu ohrazuješ zrovna ty. Prakticky ve všech oblastech prosazuješ minimalizaci státu nebo rovnou anarchii, jen v autorském právu naopak co nejsilnější státní dohled
o jineho tedy podle vas je to, co maji ohledne 'kopirovaciho monopolu' ve svem volebnim programu?Jen jiný název pro totéž, (dle pirátského pohledu) bližší technické podstatě. Ale neznamená to úplné zrušení AZ.
V tomto pripade bych chtel, aby drzitel prav mel moznost svobodne stanovit podminky uziti dila.Vždyť tu možnost má. To, že mu na ty podmínky lidi nepřistoupí a místo toho dílo pirátí, je známka toho, že ty podmínky nebyly přijaty. Ve volném trhu uspěje ten, kdo dokáže zákazníkovi vyjít vstříc, nabídnout mu přijatelné podmínky. Někteří to dokážou, někteří ne, takový už je volný trh...
Poruseni techto podminek, smlouvy, by melo byt postihovano.Chci tě vidět, jak tohle realizuješ bez velmi silného státního dohledu nad vším možným.
Proto byl vynalezen trpný rodPoruseni techto podminek, smlouvy, by melo byt postihovano.Chci tě vidět, jak tohle realizuješ bez velmi silného státního dohledu nad vším možným.
Vždyť tu možnost má. To, že mu na ty podmínky lidi nepřistoupí a místo toho dílo pirátí, je známka toho, že ty podmínky nebyly přijaty. Ve volném trhu uspěje ten, kdo dokáže zákazníkovi vyjít vstříc, nabídnout mu přijatelné podmínky. Někteří to dokážou, někteří ne, takový už je volný trh...Vždyť ty možnost stanovit podmínky prodeje svého kola. To, že ti na ně lidi nepřistoupí, a místo toho ti kolo ukradnou, je známka toho, že ty podmínky nebyly přijaty. Ve volném trhu uspěje ten, kdo dokáže zákazníkovi vyjít vstříc, nabídnout mu přijatelné podmínky. Někteří to dokážou, někteří ne, takový už je volný trh...
Generally, open source refers to a computer program in which the source code is available to the general public for use and/or modification from its original design.
No zjistil jsem, že tomu, čemu já říkám "free", ostatní říkají "open-source". A protože to vypadá, že jsem ten termín fakt používal blbě, tak mě zajímá, jakým správným termínem ho nahradit.O nejakem zavedenem terminu, co by se dal pouzit v tomto pripade, nevim.
A pak mi taky z diskuze přišlo, že termíny "free" a "open-source" mají vlastně stejný význam.RMS na tebe :)
A pak mi taky z diskuze přišlo, že termíny "free" a "open-source" mají vlastně stejný význam.Technicky ano, filosoficky ne, aneb neliší se ani tak v zaručených svobodách, viz DFSG, ale ve vnímání jejich účelu ;).
It denotes "the state of being free", as in "liberty" or "having freedom".Gratis (free software):
It means "free of charge", "at zero price", "free", in the sense that some good or service is supplied without payment, even though it may have value.
Jaký je tedy podle tebe rozdíl mezi open-source a free software?Napovědět by mohlo i to, že open source definice byla odvozena z free software guidelines ;).
To funguje pro ITaky. Vetsina lidi (a korporaci) chce, aby to fungovalo presne tak, jak to nainstalovali po co nejdelsi dobu a zaroven se automaticky pofixovali bezpecnostni a kriticke chyby.Vzhledem k tomu, že takhle nefungují ani Windows XP, tak je tohle jaksi mimo téma. V případě korporace lze něčeho takového dosáhnout s komerční linuxovou distribucí zaměřenou na dlouhodobou podporou (třeba zmíněný RHEL ale jako zaměstnanci mi nepřísluší ho veřejně hodnotit). Jenže podpora komerčních linuxových distributorů a microsoftí podpora windows nejsou srovnatelné služby. Debian jsem pro účely diskuze vybral z toho důvodu, že je to rozšířená a podporovaná komunitní distribuce, která není přímo spojená s nějakou komerční entitou. Ale i přes ztrátu podpory do roka po stabilizaci nové verze vnímám podporu Debianu jako obrovský luxus oproti XP. Nehledě na to, že podpora XP končí a přechod na novou verzi typicky vyžaduje výměnu hardware, Debian je prostřednictvím upgrade podporovaný dál na hardware, který je s koncem podpory XP s pohledu uživatelů Windows po dlouhém a pomalém umírání definitivně mrtvý.
To funguje pro ITaky. Vetsina lidi (a korporaci) chce, aby to fungovalo presne tak, jak to nainstalovali po co nejdelsi dobu a zaroven se automaticky pofixovali bezpecnostni a kriticke chyby.V tom případě podpora Windows XP skončila s koncem podpory SP1a.
Nemáš ale vůbec jistotu, že ti bude dnes na novém Debianu fungovat ten samý hardwareMám jistotu, že dostanu prakticky zadarmo hardware na kterém aktuální Debian pojede. Na bazarovém trhu je obrovské množství hardware, u kterého je kompatibilita s linuxem všeobecně známá.
a software.Pokud kupuju počítač, vím, co na něm budu chtít provozovat za operační systém. Pokud vybírám operační systém, vím, co na něm budu chtít provozovat za aplikace.
Srovnej s Windows XP: tam by takový soft z roku raz-dva (2001, 2002 :), ale i starší) i dnes naprosto s přehledem běžel - na podporovaném systému (ano, teď již jen bezpečnostní záplaty, ale stejně - 13 let).To jsem nikde v diskuzi nepopíral.
Další příklad jsou ovladačeNa to už jsem výše odpověděl.
Zase, na Windows XP tam pořád můžeš mít ten starý ovladač (i když není udržovaný!) a vesele to drandí dodnes. Proto mají lidi ty ikspéčka rádi, i když dnes je to fakt fosílie a raději by měli běžet na novějším.Já mám taky XP rád. Ale kvůli tomu nebudu předstírat, že je podpora ze strany Microsoftu jakkoli srovnatelná s komunitní podporou linuxu. Vždyť i ty XP žijou z největší části z toho, že je to známý a osvědčený systém, kolem kterého je obrovská komunita lidí, kteří ho znají a obrovské množství informací co s tím systémem jak dělat. Pokud by komunita (včetně té firemní) měla možnost XP dál naplno provozovat, věřím, že by udrželi XP při životě ještě dlouho.
Mám jistotu, že dostanu prakticky zadarmo hardware na kterém aktuální Debian pojede. Na bazarovém trhu je obrovské množství hardware, u kterého je kompatibilita s linuxem všeobecně známá.Tohle teda nepovažuju za moc dobrý argument, ale ne že bych na tom moc bazíroval.
Pokud kupuju počítač, vím, co na něm budu chtít provozovat za operační systém. Pokud vybírám operační systém, vím, co na něm budu chtít provozovat za aplikace.Tohle ale fakt nechápu - občas prostě mám nějakou potřebu, a tu potřebu třeba naplňuje nějakej soft, a tak ten soft potom potřbuju/chci já. Takže když některé softy shnijou a přestanou fungovat, tak se stěží budu utěšovat tím, že "okej blbej programe, stejně jsem tě neměl rád, ani jsem tě sám nechtěl, furt mě sralo, jak za mnou dolejzáš! Tak už táhni, já si sám určuju, co budu pouštět a co ne." Práce s kompem přece není vaření dortu styl čokl-číča, kdy si vymyslím, co všechno tam bude a to tam pak nasypu. Naopak je to nějaká sada problémů, které vyžadují řešení ode mě, takže z definice jsem to já, kterej se nějak přizpůsobuje situaci. Když šéf potřebuje komunikovat přes nějakou síť X, tak to neřeším tak, že si řeknu, "ale k tomuhle si Pan Žabák komp nekoupil". Někdy se alternativa za rozbitý program najde, ale často taky ne. A abych předešel zbytečném výměnám, tak nemám na mysli tuctové věci jako textové editory a populární appky které mají padesát klonů. Tam je sice nucená výměna často opruz, ale aspoň člověk neztratí tu funkcionalitu. I když i ten opruz je překvapivě nepříjemnej, když si člověk zvykl a nebaví ho pořád se s něčím vrtat.
Tohle ale fakt nechápu - občas prostě mám nějakou potřebu, a tu potřebu třeba naplňuje nějakej soft, a tak ten soft potom potřbuju/chci já.Není mi jasné, co nechápeš na tom, že pokud chci konkrétní aplikaci, tak nasadím takový operační systém a takový hardware, aby to pokud možno fungovalo podle mých představ.
No právě - ale co když ten soft pojede na něčem z roku 2001?Já si myslím, že odpovědi znáš, tak proč se trápit. Pokud jsi něco v roce 2001 nasadil a doufal, že to budeš moci provozovat na podporovaných XP příštích dvanáct let, tak nezbývá než ti pogratulovat, že se to díky dlouhé podpoře XP nakonec povedlo. Myslím, že bych se zbytečně opakoval, kdybych zde dále rozebíral (ne)dostupnost stejně dlouho podporované linuxové distribuce v té době.
Ale bylo by k přežití mít na PC jako hlavní OS distro z roku 2001?Už jen pojem hlavní OS zavání multibootem a strašnou amatéřinou.
V tomhle případě nezbývá než doporučit ještě jednou a pozorně přečíst dvě věty, na které zde reaguješ. Neumím si představit, že by takto reagoval člověk, který pochopil jejich význam.Pokud kupuju počítač, vím, co na něm budu chtít provozovat za operační systém. Pokud vybírám operační systém, vím, co na něm budu chtít provozovat za aplikace.Jiste, a jiste taky vis, ze tvuj dodavatel bude dodavat upravy (gratis) pro kazdou novou verzi distribuce?
Ja tu mam trebas zalohovaci system, kterej bezi na centosu, a ma primo predepsanou konkretni verzi jadra. Kdybych chtel pouzivat aktualni, tak me to bude stat par mega. A to, ze sou vymenovany konkretni verze jadra/knihoven je v profi prostredi naprostej standard. Ve widlich se kupodivu prevazne dodavatel spokoji s pozadavkem typu SP2+.Jestli to správně chápu, tak ti vyhovuje, jak dodavatel ten konkrétní dodavatel podporuje Windows a nevyhovuje ti, jak podporuje CentOS. Pak mi nezbývá než se zeptat, proč jsi tedy zvolil CentOS a ne Windows. Mám trochu podezření, že brečíš na špatném hrobě (nebo štěkáš na špatný strom).
v pripade widli mam po dobu supportu (tedy 10+ let) "aktualni" (tedy zaplatovany) system ... na kterem ten HW 100% pojedeNe.
Ty tvrdis, ze instalace nove verze tuxe neni zadnej problem, protoze aplikace dal funguji, a ja tvrdim, ze to je naprostej nesmysl, protoze aplikace jsou ve 100% pripadu vazany na konkretni verze naprosto vseho. Je pak otazkou, jak moc ten kdo tu aplikaci vyviji, upravuje aplikaci tak, aby byla funkcni i s novyma verzema - coz ve widlich delat nemusi.Pokud to má knihovny, zkopíruješ je bokem a nastavíš LD_LIBRARY_PATH, ne?
Ty trpis asi hodne zavaznymi projevy schizy, ze?Co takhle si nejprve zamést před vlastním prahem a pro začátek se naučit nechovat jako hulvát?
Ty tvrdis, ze v tuxovi muzes na starym HW pouzivat aktualni SWTvrdím, že u hardware, o kterém bylo v roce 2001 známo, že je vhodný k dlouhodobému provozu tehdejší verze linuxové distribuce, lze předpokládat, že na něm poběží i verze z roku 2013. Dále se zjistilo, že od roku 2007 tu máme alespoň jednu distribuci s desetiletou podporou, což není zrovna špatné. Pokud máš pocit, že to není pravda, předlož argumenty. Pokud sis to vyložil tak, že libovolný kus dodávaného software spustíš na novější verzi, tak to jen těžko lze považovat za chybu na mojí straně.
Ty tvrdis, ze "a kdyz nahodou ten HW nepojede, tak si za par fufni koupik z frcu jinej"Tvrdím, že velmi levně koupit hardware pro provoz aktuálních linuxových distribucí. Pokud máš pocit, že to není pravda, předlož argumenty. Pokud sis to vyložil tak, že vezmeš jakýkoli kus distribucí nepodporovaného hardware a custom driver určený pro starou verzi distribuce a bude to stejně fungovat i s novou verzí, pak se zjevně nejedná o chybu na mojí straně.
Ty tvrdis, ze instalace nove verze tuxe neni zadnej problem, protoze aplikace dal fungujiJistě mě nechceš obvinit z toho, že jsem tvrdil, že libovolná nepodporovaná custom aplikace ti bez práce poběží na libovolné verzi linuxové distribuce.
v tuxovi se do situace "pouzivam nezaplatovany stary system" dostanu daleko rychlejs nez ve widlich.Vzhledem k informacím o novějších verzích CentOS máš zřejmě namysli Windows XP, nikoliv Windows obecně.
Samo, celkova bezpecnost neni zdaleka jen o supportovanym systemu, takze to samo o sobe neznamena nic zasadniho.Což je ovšem to, o čem jsem psal na začátku vlákna než jsi do toho připletl témata, která s mou reakcí na původního předřečníka vůbec nesouvisela. Vzhledem k tomu mě ani moc nepřekvapuje, když si do mých příspěvků promítáš kontext, který tam není.
Coz je ti naprosto knicemu, kdyz mas trebas nejakou ridici kartu k nejaky masine, a ta ti s novym kernelem proste nepojede, zato v XP i po 13ti letech bez problemu.Měl jsem Windows XP s EasySign 4.5 a USB HW klíčem Alladin HASP. Je to kvůli ovládání plotteru, který si s Linuxem moc nerozumí. Na SP2 to odmítlo detekovat ten HW klíč. Výrobce EasySignu tehdy (2007) po chvíli naléhání poslal jakousi patchlou verzi, se kterou se to rozjelo, ale zase nefungovala compatibility extension pro Corel DRAW. Bohužel jsem si tu patchlou verzi neschoval, a když jsem ji po nich teď (2013) chtěl znova, tak se na mě vysrali, že tento produkt už nepodporují. Proto doteď mám ve VirtualBoxu Windows XP bez SP.
Až bude mít Linux takovou délku podpory zdarma jako Windows XP, tak mluv něco o odepisování.Tohle není myšleno vážně, že ne?
A k tomu upgradu jsem se vyjádřil vejš - možnost upgradovat je něco jiného než možnost běžet dál na původním systému, z čehož plynou výhody ohledně podpory HW a SW.Jenže Windows je v tomhle od Linuxových OS o dost jiný, to dost dobře není možné srovnávat. V Linuxových OS se typicky mnohem více počítá s v podstatě kontinuálním vývojem a počítají s tím i vývojáři aplikací. MS k tomu přistupuje úplně jinak - dlouho nic a pak najednou "revoluce". To snad i Debian stable má vydání častěji než MS Windows. Zdá se, že poslední dobou se tohle MS snaží přehodnotit a najet na trochu plynulejší režim. Uvidíme, jestli bude držet tempo...
Až bude mít Linux takovou délku podpory zdarma jako Windows XP, tak mluv něco o odepisování.
OMFG, Linuxaci maji takova distra na svem zelezu protoze pocitaji s nasledky, stejne jako kdyz instaluji CentOS a RHEL je to moznost VOLBY (To je to co u windows proste neni) nainstalovat distribuci ktera bude nejlepe vhodna pro dane pouziti, pokud bych chtel mit 13let stejny OS na svem zelezu s aktualizacemi tak si proste nainstaluji CentOS... ALE JA NECHCI! tak mam Archlinux.
Proste a jednoduche, pokud to chapu spravne tento TH zacal s tim ze tam nekdo brecel ze linux nema dlouhou podporu jako wXP, prisli jsme na to ze ma a dokonce delsi, dalsi sracky co tu propiras pak jaksi ztraci smysl
Já sám jsem nahlédl do zdrojového kódu Windows, …A pak že astrologie nefunguje
Mé milované Candy.
Všechny funkce jsou smyšlené a podobnost s operačním systémem je čistě náhodná.
Představitelé Microsoftu tento komentář jednotně odmítli.
IBM sold the first IBM PCs in configurations with 16 or 64 kB of RAM preinstalled using either nine or thirty-six 16-kilobit DRAM chips.To CPU taky nebylo dělo, ale hlavně z té RAM bylo asi třeba vytřískat maximum (nebo spíš minimum).
mov [ALLSWITCH],AX ; no switches mov [ARGC],al ; no arguments mov [PLUS],al ; no concatination mov [BINARY],al ; Binary not specifically specified mov [ASCII],al ; ASCII not specifically specified mov [FILECNT],ax ; No files yet mov [WRITTEN],al ; Nothing written yet mov [CONCAT],al ; No concatination mov [MELCOPY],al ; Not a Mel Hallerman copy mov word ptr [SCANBUF],ax ; Init buffer mov word ptr [DESTBUF],ax ; Init buffer mov word ptr [SRCBUF],ax ; Init buffer mov word ptr [SDIRBUF],ax ; Init buffer mov word ptr [DIRBUF],ax ; Init buffer mov word ptr [DESTFCB],ax ; Init bufferKanji dalo zabrať.
04/14/83 Rev. 8 M.A. Ulloa Made changes for Kanji characters. (uhg!)
mov [MELCOPY],al ; Not a Mel Hallerman copy
BEDCOPY=NULL; // Not a Bedňa copy