Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Mozilla vydala 2. betaverzi Firefoxu 3.1 ve 54 jazycích včetně češtiny. Obsahuje například režim soukromého prohlížení stránek, vylepšené mazání historie navštívených stránek, podporu vláken vznikajícího standardu Web Workers, TraceMonkey pro zpracování JavaScriptu, spekulativní parser pro rychlejší zobrazování stránek a podporu nových webových technologií i offline aplikací.
Tiskni
Sdílej:
uplne by stacilo, keby sa len a len zrychloval.
Ano, ta "pomalost" je fakt už nápadná.
Tak poměrně častá výtka ohledně rychlosti zvětšování stránky byla adresována.
To je naprosto bezvýznamná prkotina. Pořád platí, že jediná zásadní věc, kterou můžou Firefox na Linuxu zrychlit, je vyhození XUL. To je jediná skutečně zásadní brzda. XUL už samo o sobě není nejrychlejší, ale v kombinaci s Xkovými a GDK/GTK+/Pango grafickými rutinami, nad které je (na rozdíl od mnohem rychlejší grafiky na MS Windows) na Linuxu naroubováno, to je smrtící kombinace.
Epiphany, které v geckoidní verzi používá stejné jádro jako Firefox, je (na bídné linuxové poměry) rychlostně naprosto v pohodě, nikdo si na jeho rychlost nestěžuje. Neboli, jádro je celkem bezvýznamné. Ale tohle je něco, co si autoři a obhájci Firefoxu nikdy nepřiznají. Místo toho budou furt kutit to jádro a javascriptový engine, které na skutečně vnímanou rychlost aplikace takový vliv nemají, než aby udělali něco s tím pomalým GUI, kterého se za žádnou cenu nemůžou vzdát ani kdyby třetí světová vypukla, protože to by popřeli sami sebe a celou mozillí historii.
S takovým tržním podílem a situací na trhu, kdy získává každým měsícem více nových uživatell než všechny ostatní prohlížeče dohromady a kdy je i na Linuxu většinový prohlížeč nemají vývojáři důvod zbavovat se XULu, také i proto, že jim žádný jiný prohlížeč takovou rozšiřitelnost a komfort nedá. Nevím, na co si všichni stěžují jako na tragédii, mě se s tím prohlíží web v pořádku. Chápu, že když má někdo ještě 10 let starý počítač, že se v tom nedá pracovat. Ale to se netýká jen Firefoxu. Zbavovat se XULu v takové situaci je naprosto stupidní logika a požadavek, neboť kdo chce, tak už může dlouho používat Galeon, Epiphany a spol.
S takovým tržním podílem a situací na trhu, kdy získává každým měsícem více nových uživatell než všechny ostatní prohlížeče dohromady a kdy je i na Linuxu většinový prohlížeč nemají vývojáři důvod zbavovat se XULu, také i proto, že jim žádný jiný prohlížeč takovou rozšiřitelnost a komfort nedá.Přesně tohle si řekli v MS po té, co vydali MSIE 6.0 (tedy až na ten detail, že nešlo konkrétně o XUL, ale o zlepšování prohlížeče obecně).
Jenže vy jste si v záchvatu psaní svého příspěvku neuvědomil zásadní věci, například že vývoj Firefoxu není 5 let u ledu, ale probíhá každý den, a že podíl IE klesal a klesá a u Firefoxu je to naopak. Já jsem naopak šťastní, že vývojáři neposlouchají lidi jako vy, a dělají produkt pro masy, a ne pro zanedbatelných pár promile uřvánků jako u Opery a spol.
šťastný
Je to tím XULem(resp. xulrunner
em), že? Ještě se mi nikdy nepodařilo zkompilovat Epiphany s volbou --with-engine=mozilla
a --with-gecko=mozilla
(odkuď mám vůbec sakra vyštrachat ty zdrojáky Mozilly?) abych to mohl dokázat, ale myslel jsem si to.
Na druhou stranu už je to stejně jedno a už je docela pozdě hledat viníka.(Gecko si ale za to může samo) Zatím jsem zkoušel nightly-buildy WebKitu a po Gecku mi teda bude docela smutno, pokud nějak zásadně WebKit nevylepší.
Hmm, tak to jen ten muj firefox je rychly?
Nejen tvůj, ale i můj a lidí z okolí. To jen určitá sorta diskutujících zde má vždy nějaké zásadní potíže. Až to začíná být podezřelé.
Nejde o to, že by byl FF pomalý(ve srovnání s verzí 2 je to doslova blesk), ale stále je v něm cítit jakási pachuť. Jako příklad uvedu třeba otevření nějakého šesti set příspěvkového flamu zde na ABC. FF načte veškeré okolí po tabulku s diskusemi, pak vyletí zátěž procesoru na 100% a tu i chvíli drží(mám v panelu applet Sledování systému a třeba u tohoto flamu se mi zaplní celé to políčko modrou barvou) a systém se docela zakousne, vyletí teplota, roztočí se ventilátory… Teď jsem si stáhl nejnovější Nightly Build WebKitu a v GtkLauncher
u něj není vůbec poznat, že bych se na takový flame dostal.Ale je možné, že dvou-jádrový Turion TL-60 je na dnešní poměry docela krám. Z FF na Epiphany jsem přesedlal také z toho důvodu, že když jsem u takového flamu držel PgDn abych zjistil nové komentáře, tak potom co se vyměnilo rychle pár stránek se zase procesor dostal na plný výkon a stránky to začalo podhazovat s docela nízkou framerate a tak chvíli trvalo než jsem se dostal na konec. Přiznávám, že to samé jsem si zkusil i teď s nejnovějším FF a už tímto neduhem netrpí, ale už se to prostě nezapomene. (Scrollování ve WebKitu donedávna také nebylo nic moc, ale přiznávám, že dnešní nightly build mě docela nadchnul).
Netvrdím, že máte krám, ani neobhajuju chyby, jen tvrdím, že se adresují a nerozumím, proč z toho dělat katastrofu. Mně taky vadilo strašné posouvání stránek a podpora (nebo spíše nepodpora) multimediálních pluginů v dřívějších verzích Safari/Chrome, a už to bylo naštěstí opraveno. Nic není dokonalé, ale podobné problémy a slabá místa se dají najít na různých stránkách u všech prohlížečů, byť pravda, je možné, že v menší míře. Já to vůbec nechci omlouvat, jen nemám rád zbytečně až příliš jednostranná tvrzení.
Netvrdím, že máte krám
Máš prosím.
, ani neobhajuju chyby, jen tvrdím, že se adresují a nerozumím, proč z toho dělat katastrofu.
To je fakt. Nemá cenu to moc hrotit. Zvláště v tuto dobu, když téměř všechny prohlížeče jedou skoro stejně(kdybych byl posazen za počítač kde by jen v okně běželo jádro, tak bych z vlastností hned tak nepoznal o co jde, jako tomu bylo třeba v minulosti). Na druhou stranu XML v GUI…třeba to nějak optimalizovali(spíš než třeba se hodí slovo určitě), ale tak jako FireFoxu už nikdo do smrti neodpáře nálepku šneka(i když už je to v tuto dobu jen čista setrvačnost), tak se na XML v kritických částech asi do konce časů nebude nikdo dívat moc dobře. Nejde o to, že teď FF švihá, ale jak by švihal bez XULu.
Nic není dokonalé, ale podobné problémy a slabá místa se dají najít na různých stránkách u všech prohlížečů, byť pravda, je možné, že v menší míře. Já to vůbec nechci omlouvat, jen nemám rád zbytečně až příliš jednostranná tvrzení.
A kdo jo? Jenže už se z toho stala tradice, strefovat se do FF, i když třeba neprávem. Bude mít dost co dělat aby si spravil pochroumanou reputaci. Lidi jsou prostě lidi a nestojí za to si kvůli nim zbytečně zvedat tlak.
XML, XML, XML. Všechno může být XML-driven a může být přitom rychlé. Jde to.
Jde to říci i takto: "To, že je XML-driven aplikace pomalá, není chyba XML, ale návrhu aplikace a v ní použitých algoritmů."
... tak se na XML v kritických částech asi do konce časů nebude nikdo dívat moc dobře. Nejde o to, že teď FF švihá, ale jak by švihal bez XULu.
Vite, v jistych dobach se taky povazovalo pouziti vysokourovnoveho programovaciho jazyka (a tim "vysokourovnovy" myslim cokoliv krome assembleru) za plytvani vykonem a skoro "prasarnu". Casy se meni a s nim i vykon pocitacu.
ale tak jako FireFoxu už nikdo do smrti neodpáře nálepku šneka
Kdo, co, jak, proc? Myslim, ze problemy s rychlosti Firefoxu ma jen mala, zato hlasita skupina uzivatelu. Typicky vyhledavaji scenare typu "u 5 megoveho HTML souboru se mi trha skrolovani" apod, ktere are clovek potka malo a usetreny cas je v radu sekund. Nikdo ale nebere v potaz ztracene sekundy (nebo spis minuty) prehrabovanim se v preplacanych a neusporadanych menu, ktere obsahuji funkce, ktere clovek ani nechce.
V záložkách mám asi 15 RSS kanálů a nepočítaně dalších statických záložek. V okamžiku, kdy se Firefox rozhodne obnovit RSS kanály (nechápu proč všechny najednou), tak vytížení procesoru vylítne k horní hranici, prohlížeč se notně zakucká a po této rozcvičce (řekněme 15 sekund) se zase rozjede.
Další spolehlivý způsob, jak Firefox zazdít, je nechat natáhnout dlouhý textový soubor (třeba Changelog Linuxu) a pak se v něm něco pokusit hledat. Tuto neprozřetelnost obvykle zakončím SIGKILLem, protože jiné dostatečně rychlé řešení neexistuje.
Nevím, kde je přesně problém, ale Firefox se dokáže docela spolehlivě udávit vlastním grafickým rozhraním.
Mně zas vadí otevírání čehokoliv nevýchoží aplikací - gnome dialog mě nutí blést do /usr/bin a to zatuhne počítač na několik vteřin. V konqueroru stačí napsat název binárky a je to.
Otevři komunikační kanály. Vysílej na všech frekvencích a ve všech známých jazycích... včetně velštiny.
Spíš je zajímavé si to ostatními prohlížeči a uvědomit si, že je za tím opravdu hodně práce v lokalizačních týmech, infrastruktuře i koordinaci. Je dobře, když se testování a následně i konečná verze produktu přibližuje většímu počtu lidí. V tomto má Firefox následovaný Konquerorem a Epiphany navrch oproti uzavřeným produktům, ty ani vzdáleně porovnatelnou lokalizaci neposkytují.
Pokud už to chcete takto porovnat tak ano, vývojová betaverze Firefoxu je lokalizována do skoro o polovinu většího počtu jazyků než stabilní verze Opery, vývojové verze jsou na tom hůře (i pokud jde o kvalitu). Nepsal jsem, že je to špatné číslo pro Operu. To jste nepochopil ten příspěvek.
Jj, pravdu díš. Jedna z věcí, kde je OS na koni.
Přesně tak. Lépe lokalizované produkty může testovat více lidí a tím být v konečném důsledku kvalitnější pro všechny lokalizace. Těžko by se někdo radoval z opaku.
A moje Safari je díky bohu anglicky. Na české překlady programů začínám být alergický.
Aj ja, hlavne ak niekto v tom preklade použije imperatív (rozkazovací spôsob) alebo tykanie.
To by šlo vyřešit dodržováním pár stručných základních pravidel překladu. Kdysi jsme takové měli, ale u velkého množství lidí se ta konzistence bohužel těžko kontroluje.
Asi nevíš, co to jsou jazyky a lokalizace, že to není jen čeština.
Máš pravdu, ale minimálně to vypovídá o tom, že to má šanci být lépe odladěné než prohlížeč s menším počtem lokalizací a testerů, že ano? :-) A na to asi pes drát nebude. Kromě toho, myslím, že řada lidí na tomto portálu nemusí používat českou verzi, ale třeba i slovenskou, polskou apod. Ale v zásadě je mi to jedno, pokud tam někomu těch 5 slov navíc vadí, tak sice je nemusí číst, příště je tam nedám. Jenže se pak zase může ozvat někdo, že ho nezajímá Web Workers a že to nevyužije a takhle by se dalo pokračovat donekonečna, co je ještě důležité a co ne.
Je a uz je tu zas... :D Zase nam tu bude prudit, vsechny poucovat, ten nas slavny a vseznaly, temer dokonaly p. Tomes, vychvalovat neskutecnou kvalitu FF pred jinymi browsery. Ach jo, tenhle clovek si fakt neda pokoj. Proc se radeji nezavres nekde na fakulte a nefilozofujes o byti ci nebyti... :D
Ale ted k tem lokalizacim. Ja to osobne moc nechapu, jaky to ma vliv, resp. proc musi vubec byt. Bezny uzivatel, vetsinou prece ani nevi, ze jsou aplha ci beta verze. Instaluje pouze stabilni. A ti, kteri o tom vi nebo jsou primo testery stejne anglicky umi. Takze mi to prijde zbytecne. Nehlede na to, jak uz tu nekdo psal, v hodne pripadech jsou preklady naprosto nesmyslne. Tudiz nejsem zastancem lokalizace z anglictiny do jinych jakyzu.
Já vím, že si hrajete na všeználka, ale požadavek na lokalizaci je často primární předpoklad k tomu, aby většinová společnost daný program vůbec používala. To je mimo rozsah chápání kdejakých geeků, kteří pořád musí točit žvásty a pitomosti o tom, že tu píšu o nějaké neskutečné kvalitě či co. Zmínil jsem, že open source technologie mají obecně lepší lokalizaci a Firefox je v tomto měřítku v čele (a jeho lokalizace je řádově lepší než lokalizace Opery do češtiny třeba). Poser se z toho, že je to tak a neumíš se s tím vyrovnat. To je tvůj problém, ne můj.
Ano, ale takové nepřemýšlivé hovádko jako ty nechápe, že když si představuje, že by se měla zařazovat lokalizace až do finálních verzích programů, že už z principu nemůže být tak dobře odladěná a vychytaná, jako když se zkouší už na betaverzích. Betaverze nemají svůj účel pouze pro program samotný, ale také pro otestování těch lokalizací. Vzhledem k tomu, že ji má Firefox ze všech prohlížečů nejlepší a nejvíce konzistentní mi tento přístup dává za pravdu.
Jj, opet mas pravdu. Bezim brecet do kouta... :D Jak se rika, blbec zustane blbcem, Tomes Tomesem a Ulhan Ulhanem. Svet nezmenime :) S Tebou se nema cenu bavit.
Ty jsi tu ten, kdo neumí přijmout názory jiných a diskutovat, prostě nemáš argumenty vyracející to, že lokaliace má smysl i u vývojových verzí produktů.
Ale naopak, je to velmi důležité. PT by jinak nemohl vychvalovat FF jak se zase o něco lepší
Plácáš nesmysly. Já nemám problém přiznat, že Opera je například o něco lepší v V8 benchmarku atd. atd. Nevidíte si do pusy.
Tak tuhle větičku mám hodně rád, svého času mě pobavila opravdu královsky.