Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Americká NSA má údajně neomezený přístup k soukromým datům uživatel z celého světa. Zajišťuje jí to dohoda s americkými firmami jako je Google, Yahoo, Facebook, Microsoft, Apple a další. Přístup má být údajně neomezený a trvalý, bez potřeby rozhodnutí soudu. Informaci přinesl Guardian a Washington Post
Tiskni
Sdílej:
Narozdíl od TLS není nutná podpora na straně aplikačního software.
Což je ale výhoda i nevýhoda zároveň – hůř se ti bude signalizovat uživateli, jak je na tom s bezpečností, když se to řeší „kdesi hluboko“ v systému a ne v aplikaci.
On to jeste nekdo nevedel? ~.-
No pravda, "normalni" lidi sem ale na mysli nemel
(bežný človek) Kto nerobí nič zlé, nemá sa čoho báťTohle je typický argument používaný totalitními státy. Běžný člověk se musí bát naprosté ztráty soukromí. Pokud si vezmu příklad z DMCA, můžou se v budoucnu objevit roboti analýzující tvůj profil, co tě při nalezení nějakého škodlivého paternu pošlou bez soudu do vězení.
Kazdy kto povie taku pičovinu, ze bezny clovek sa nema coho bat, tak mu poslite nieco taketo
http://www.reddit.com/r/changemyview/comments/1fv4r6/i_believe_the_government_should_be_allowed_to/caeb3pl
Obávám se, že konspirační teorie o demolici WTC (raketě v Pentagonu,...) je spíš blbá než nepohodlná...Naopak je dost možná spíš pohodlná, protože tyhle konspirační řvouni přehluší legitimní kritiku vládních kroků.
Ps. ptát se po důvodech statisíců mrtvých je relevantní vždicky.Tak to samozřejmě souhlasim. Bohužel konspirační teoretikové nezůstávají u otázek, ale rovnou i odpovídají a to často dost fantastickým způsobem. No a kromě toho nazvou každýho kdo má jiný názor nemyslící tupou ovcí...
Ty nemáš pravdu, ty si jenom myslíš že máš pravdu, což samozřejěm muže platit i o mně.Pravdu ohledně čeho? Mám dojem, že žádnej konkrétní problém jsem zatim neřešili
2. ti, kteri hledaji pravdu. Nekdo uspesneji, nekdo meneHeh, prý "někdo úspěšněji, někdo méně"
Nez je to odhaleno, tak je to jen teorie. Ti novinari byli tehdy ve stejne roli.Nebyli.
S komentarem to souvisi, protoze rec byla o tom newspeaku a o tom co vlastne je a co byt mela ta konspirace a konspiracni teorie.Ani ne. Já jsem psal zejména o tom, jakým způsobem se takový Běžný Franta Konpirační Teoretik chová, jaký má postoj k ostatním lidem a jaké má praktické výsledky.
Ty popadane trosky jsou nesmirne dulezitou a klicovou udalosti, podle ktere se ridi cela soucasna politika.Ne. Současná politika se řídí zájmy vlád, globálních firem a vlivných skupin.
Stejna vlada filtruje napr. i fotky z bostonskeho incidentu, takze do sveta se smely dostat jen cenzurovane a skutecnost zkreslujici fotografie.No samozřejmě.
Velkou, zasadni a dulezitou otazkou je: PROC prosazuji nepravdu? KOMU se to muze hodit? KDO si to muze dovolit?Jo aha, tak Velká Zásadní Otázka jo? Vždyť už na to PROČ sis sám odpověděl a koneckonců to víme: kvůli utahování šroubů, šmírování, etc. Komu se to může hodit? Vládě a velkým korporacím, kvůli zisku a upevnění moci. Neříkej mi, že si neumíš představit, jak se někomu může hodit mít přístup k takovým informacím? Kdo si to může dovolit? Opět ten kdo má moc a peníze. Ne, ve skutečnosti jsou odpovědi na tu tvou Velkou otázku velmi prosté, snad s výjimkou kdo konkrétně, jenže ani to není až tak důležitý, protože 1) přední politiky známe, 2) tito lidé se střídají a 3) konkrétní jméno nebo jména ti je naprosto k prdu, pokud nemáš mechanismus, jak takové lidi postavit před spravedlnost - jinými slovy, pokud nefunguje demokracie.
Oni totiz okamzite odvezli trosky na roztaveni do Ciny, ale to uz bych zabihal do podrobnosti.
Popadane trosky jsou klicovou udalosti k dnesnim dejinam a je nesmirne dulezite najit parve v teto udalosti pravdu.Zklamu tě, ale moc důležité to není. 9/11 se stalo už víc než 10 let zpátky, dnes o tom neštěkne pes, jakkoli cynicky to může znít. Veškeré mléko, které se mohlo rozlít, už je rozlité. Pravda o 9/11 by asi byla zajímavá (a pravděpodobně není ani zdaleka tak senzační, jak si představuješ), ale v této chvíli to je, ať už se nám to líbí nebo ne, už pouze historická zajímavost. I kdybys nakrásně dohledal, jak to všechno tenkrát bylo, našel zodpovědné lidi a potrestal je, tak ti to absolutně k ničemu nebude, protože od té doby už plynule otěže převzali další lidé a situace je teď zase o něco někde jinde. Dnešní vláda USA by to pravděpodobně využila populisticky jako kritiku tehdejší Bushovy vlády a ještě na to třeba získala, já bych se nedivil. Mnohem důležitější mi přijde právě fungování demokracie a řešení věcí, které se týkají aktuálního dění případně budoucnosti, jenže pokud se má na tomhle poli něco zlepšit, rozhodně to nepůjde tak, že budem lidem říkat, že jsou tupé ovce a vnucovat jim těžko ověřitelné informace a kontroverzní tvrzení o padajících troskách z dekádu staré události. Ty v podstatě chceš poskytovat jen FUD... Ještě jsem neviděl, že by se tím něco zlepšilo...
Většina populace to neví, vědět nebude a nezajímá je to protože pívko a lídl je duležitější než to co se děje kolem. Pak nějaká povodeň, superstár a tím rozhled většiny populace končí...Hele a nenapadlo tě někdy, že by si se mohl mýlit? Aby si náhodou jednoho dne nezůstal přkvapený stát s otevřenou hubou.
právě jsem si po cestě domů přečetl, že výbor SVJ hodlá zvýšit naši bezpečnost tím, že vymění zámky na chodbových dveřích bratru za skoro 100 kKč - to je moc príma, akorát to má tu drobnou chybičku, že se maj v dohlednu ty dveře měnit a celej barák sjednotit na systému elektronických zámků (kterej je u vstupu a některých částí domu v provozu už teď, a kterej nás měl zázračně ochránit před zloději, což zjevně nedokázal(*)), takže půjde o prachy vyhozený do luftu (resp. pravděpodobně do kapsy domovníka, kterej má čistě náhodou firmu, která prodává značku, která byla vybraná)Tzv. „Kavolův důkaz o pokleslosti společnosti vchodovými dveřmi“. Možná proto zbývajících devět desetin obyvatelstva naší republiky nebydlí v Praze. Aby se nemuseli potkávat s kavolem u vchodových dveří za „100 kKč“ (hádám).
To by byla největší věc která by mě v tomhle životě potěšila. Fakt.opravdu? Kdyz jsem se te zde nedavno snazil upozornit, ze to cemu veris, resp. cim argumentujes, neni uplne bez problemu, ba naopak se mi to jevi jako silne problematicke, neprisla mi tvoje rekace prilis nadsena. A uz vubec mi neprislo, ze by ses snazil dopatrat toho, jak to teda vlastne je ... asi proto, ze pivko a lidl je dulezitejsi, co?
Tak to doufáš úplně marně. Na to, aby mu to zlomilo vaz, by musel provést něco opravdu strašného - jako třeba šukat se sekretářkou. To co píšeš jsou proti tomu banality.
Stokrat opakovana lez se stava pravdou?
pricemz vubec neznaji opravdove fakta. Co jim bylo naservirovano, za to nesou vlajku bez vlastniho mozkua co jsou ty opravdove fakty? Cetl jsi oduvodneni US? Kdyz ty asi znas ty prave fakty a mas vlastni mozek, asi nebudes mit problem vylozit, v cem se US plete, pripadne primo lze.
prevazna vetsina lidi je ale tupe stadoNo jo, ale vezmi si, jak je složité být v dnešní době informačně bezpečný[1] (zanedbejme řešení nepoužívat počítač a telefon a odstěhovat se do pralesa). Vzhledem k současnému mizernému stavu technologií to znamená nastudovat si problematiku velmi do hloubky a pak člověk zjistí, že to stejně pořádně nejde.[2] Co s tím? [1] definujme třeba tak, že se vyplatí rubberhose víc než jakýkoli jiný útok. [2] ruku na srdce, kdo z vás je na svém počítači jediným rootem?
Pokud takoveto praktiky budeme tolerovat a nebudeme proti nim bojovat a branit se jim, tak z nas VSECH ty ovce opravdu brzo budou jako z Orwella :(a co konkretniho se s tim da delat ? ja ty praktiky odmitam, ale krome osvety v mem nejblizsim okoli toho moc nezmuzu. nemam prebytecne miliardy, kteryma by se dalo ovlivnit verejne mineni. navic i kdyby doslo ke zmene a svoboda by se vratila aspon do situace 1. pol. 90. let, tak by to zase sklouzlo tam kde to je ted a kde to bylo i pred tim. to je nekonecny boj, kterej se nematerialnima prostredkama da tezko vest.
to je nekonecny boj, kterej se nematerialnima prostredkama da tezko vest.Což o to, proti korporacím by to i možná nějak šlo, protože vždycky můžeš žít ve „svém světě“ a blokovat všechny maily z/na Google. Ale co když tě ke zveřejňování informací nutí někdo (vláda) násilím?
Vše ostatní vyplyne. Neřikám že já sám se nechovám jako největší konzum, což často joo, ale já jsem si vybral jinej cíl. Mým cílem je vydělat dostatek prachů na to abych mohl sponzorovat svobodnej vývoj věcí týkající se konstruování, navrhování a výroby.Takže ty si se rozhodl, že chceš pomoct ostatním k nezávislosti „vyděláním dostatku prachů“. Já si nemůžu pomoct: „Laďo, ty si kus křena!“
Nejduležitější je začít hájit kolektivně svoje zájmy. To je ten návod. Nacházej lidi kteří přemýšlejí podobně jako ty a združuj se.Stalo se, nepomáhá.
Když umíš programovat tak si najdi něco co potřebuješ ke svému životu a naprogramuj to.Hodil by se svobodný počítač a bezpečný operační systém (ne, GNU/Linux ani *BSD nejsou bezpečné operační systémy).
To jsou tvoje projekty?Ne, nejsou. Mám seznam projektů, které bych někdy rád dělal, ale nemám čas/znalosti (v tomto případě třeba VHDL). Tohle byly některé z nich.
ale zapadlo toZkus to dát na Thingiverse :).
ale trochu na profesionálnější urovni než jsou třebas ty 3D opensource tiskárničky.?Viděl jsi RepRap i3? Ten už mi přijde docela použitelný. Ale CNC z toho neuděláš.
Dosáhneš lepší tuhosti, lepší odolnostp roti vybracím a větší přesnosti. Já se chci do toho taky dostat.Přesnost mi přijde slušná už teď. Ale trochu horší je to s materiálem – většinou se tiskne z ABS (jako Lego) nebo PLA – hodilo by se i něco tvrdšího/odolnějšího (takhle tě to nutí dělat celkem tlusté stěny, pokud to má něco vydržet), ale i tak je to dobře použitelné.
Hodil by se svobodný počítač a bezpečný operační systém (ne, GNU/Linux ani *BSD nejsou bezpečné operační systémy).Jak si takový bezpečný počítač představuješ?
Pro začátek by se mohly zalepit díry v HW (hlavně díry a backdoory ve FW a v BIOSu)Jo, to by bylo fajn.
v Linuxu je to třeba obecně nízká izolace aplikací (představoval bych si něco jako QubesOS)AppArmor? (Vím, že to není to totéž co QubeOS...)
QubeOS
Ten k tomu dává jen určitou dávku pohodlí, ne? Jinak přece není problém si rozjet virtualizaci na snad jakémkoli GNU/Linuxu a nedůvěryhodné aplikace spouštět ve virtuálech + omezit síťový provoz firewallem na hostiteli.
Jinak přece není problém si rozjet virtualizaci na snad jakémkoli GNU/Linuxu a nedůvěryhodné aplikace spouštět ve virtuálech + omezit síťový provoz firewallem na hostiteli.Řešit tohle ručně je dost na guvno. Mě se líbí jak funguje selinux pro démony na Fedora nebo třeba pro virtuálky v sVirtu - kvalitně to izoluje, aniž by se to muselo jakkoliv nastavovat. Něco podobnýho by to chtělo pro desktop, pro většinu věcí by stačilo per-aplikace, ale třeba pro takový prohlížeč by se to hodilo per-tab nebo per-site.
ale třeba pro takový prohlížeč by se to hodilo per-tab nebo per-site.To je trochu složitější – jednu stránku (nebo webovou aplikaci) si můžu otevřít ve více panelech a je potřeba mezi nimi sdílet stav (minimálně cookies) a naopak v jednom panelu můžu mít stránku, která je poskládaná z obsahu staženého z víc domén. Smysl by to mělo jen ve vybraných případech – kdy jde spíš o aplikaci než o web – např. internetové bankovnictví nebo webmail – ty by šlo oddělit do samostatného procesu a úplně odříznout od zbytku prohlížených webů. A zobrazovat je v samostatném okně a s jinou ikonou.
Hodil by se svobodný počítač a bezpečný operační systém (ne, GNU/Linux ani *BSD nejsou bezpečné operační systémy).Co takhle deska s corebootem + minimalistická vlastní distribuce: jádro (samozřejmě bez blobů), základní GNU nástroje a GPG, OpenSSL/GnuTLS, OpenSSH?
Plány atomovky si na tom sice neprohlídneš (leda v ASCII-artu), ale na příjem a odesílání důvěrných zpráv to stačí. S grafickými daty můžeš pracovat na druhém počítači, kde budeš mít sice víc softwaru, ale který bude offline. A pak mít třetí, kde bude jak spousta SW, tak připojení k Síťi – na běžnou práci, kde neřešíš nic moc tajného.
Případně to mít vše na jednom HW ve více virtuálech (jen potřebuješ důvěryhodný hypervizor).
GNU? FUUUU
Copak vam to pripada normalniNe, ale to neznamená, že mě nemůže nepřekvapit, že to někdo dělá.
Me osobne to neskutecne sere a spis bych uvital nejake rady/postrehy/napady jak takove firmy potrestat za takoveto spinave aktivity, nebo jak proti tomu bojovat atd.Osobně jsem zvolil strategii prostě jim ta data nedávat. Současně se snažím rozšiřovat povědomí, třeba pomocí přednášek a článků o tématech jako je Bitcoin, PGP, Tor a bezpečnost obecně.
pripadne jak je nekdo uplne smesne naivni, kdyz od firem ocekava normalni seriozni a eticke chovani.Upřímně řečeno: a není? Nechť se podívá do historie a posoudí, jestli se něco změnilo. Naopak, kvůli zneužití moderních technologií mají ještě větší moc než předtím.
Pokud takoveto praktiky budeme tolerovat a nebudeme proti nim bojovat a branit se jimPodle mě nikdo z diskutujících výše toto nerozporuje; pleteš si „nepřekvapilo mě to“ a „nevadí mi to“.
Potiz je v tom, ze tim nasim "neprepvapilo me to" davame tem korporacim najevo, ze vlastne to jejich spinave chovani akceptujemeTak nás blbě chápeš/chápou. Já tušil, že něco se takové bude dít (a proto mě zpráva nepřekvapila) a kvůli tomu mám třeba mail nebo dokumenty u sebe (nesouhlasil jsem s tím, aby to Gůgl zpracovával).
Kecy nemají smysl, že někdo říká, že něco nedělá, není žádný důkaz. To máš jako u nás, když se říkalo, že měnová reforma nebude, a pak – světe div se – byla.
Tohle je právě problém centralizovaných služeb jako Facebook nebo Google – stačí udržet jedno tajemství, mít jednu tajnou dohodu a může se v klidu šmírovat. Řešení vidím v distribuovaných/decentralizovaných službách, kde záškodník získá jen nekompletní částečné informace a musí se dohadovat s každým provozovatelem zvlášť – tudíž může být i snáz odhalen.
Už aby tu bouchlo těch pár atomovek, alespoň se rozsračkujeme na ty atomy či co, a třeba pak z nich vznikne něco lepšího, než tenhle bastl, kterým jsme dnes.Mám pro tebe velmi špatnou zprávu: Když se rozsračujeme na atomy a necháme evoluci pár miliónů let fungovat, dospějeme do úplně stejného, ne-li horšího stádia. Hnus, čo?