Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Treba ja jen mirne tusim, ze neco takoveho jako PP existuje. Vic netusim. Ani nechci. Nemam rad import.taktéž tedy ... "nemám rád import" ... zahraniční literaturu si rád přečtu, na filmy se rád podívám, ale nemám rád ten styl "když v emérice na vánoce chodí kokakolovsky zprzněnej Mikuláš, tak tady musí taky, do háje s Ježíškem" (tedy v tomto případě "když děcka na ostrovech znaj Petera Pana ...")
V tom pripade miesto importovaneho Jeziska urcite slavis miestny sviatok slnovratuJá třeba jo :D
Ano, opet jeden jiz neplatny mytus ... kdysi davno mely ATI grafarny lepsi obraz na analog vga vystupu .. Doba uz je nekde uplne jinde, v dobe LCD a DVI digital propojeni uz je to zcela irelevantni ... ale proc se nedrzet jednou zabehleho minusu ze ?To byla jen adekvatni reakce na SPMuv prispevek![]()
OpenGL vendor string: nouveau OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on NV86 OpenGL version string: 2.1 Mesa 7.10-devel OpenGL shading language version string: 1.20Otazka vykonu je samozrejme irelevantni, viz. prispevek vyse ke gameseni. Co hraju, to mi tech 50fps da i na intelu a staci mi to. Composite je akcelerovany a rychly, stejne jako gnome-shell ve 1920x1200. Integrovany intel na desktopu vice monitoru samozrejme umi, televize pres HDMI a monitor pres DVI zaroven. Diky KMS a xrandr se daji jednoduse za behu prepinat mody, tzn. jen monitor 1, jen monitor 2, klon, rozsirena plocha. Tohle plati pro intel, nouveau by to mel umet taky, KMS a podporu vystupu (vcetne DisplayPortu) maji mit zvladnute dobre, ale nezkousel jsem osobne.
Ukažte mi nějakou plnohodnotnou náhradu za uzavřený ovladač nvidie a strašně rád na něj přejdu :)Až mi ukážete plnohodnotnou náhradu za opensource ovladač :).
Jak často ten program takhle používáš?denně (několikrát, různé věci)
A myslíš si, že kvůli tvému jednomu programu by všichni měli mít delší odezvy na desktopu?"Co to sakra meleš ty vořechu?"
A jak velký je podle tebe podíl lidí, co takhle používají jeden program a ne celou session?nedokážu tipnout, nenapadá mě nikdo, kdo by měl workflow typu:
ssh stroj vncserver exit vncviewer stroj:číslo xterm su - program_co_potřebuju (logout) (zavřít vncviever) ssh stroj vncserver -ḱill číslo exitnaopak, dost lidí okolo používá workflow typu:
ssh root@stroj program_co_potřebuju exit
naopak, dost lidí okolo používá workflow typu:Bohuzel, tohle ma jednu podstatnou nevyhodu - cokoliv, co potrebuje session dbus, bude tezce narikat. Tedy v dobe G[tk]Application v treti generaci knihoven (a potazmo Gnome/XFCE/LXDE desktopu) uz temer vsechno.ssh root@stroj program_co_potřebuju exit
i zvukOd toho je tu snad PulseAudio, ne?
Da se jednoduse tunelovat pres ssh, primo vncviewerem, ale to jiste vis.asi nevim
Nevím jestli jsem vás přesně pochopil, ale tohle umí třeba x11vnc, které v práci běžně používám (připojit se k již běžící X session). Prostě jen se na stroj k jehož běžící X session se chci připojit přihlásím přes ssh, spustím tam x11vnc server (který se naváže na již běžící reálnou X session) a přihlásím se k němu od sebe z libovolného VNC klienta.ne, to je právě přesně to, co nechci budiž server běžící v runlevelu 3, tedy bez X ... na co se má ten x11vnc navazovat? "x11vnc allows one to view remotely and interact with real X displays (i.e. a display corresponding to a physical monitor, keyboard, and mouse) with any VNC viewer." - na serveru žádný physical monitor nemám, dokonce ani klávesnici a myš, jen nějakou sériovou konzoli ...
vncserver
(což je jen wrapper okolo Xvnc - X server pro VNC) třeba ve starém dobrém TightVNC. Nebo snad chcete ještě něco jiného?
a zkomprimuje).Ono je o moc rychlejší i X11 přes SSH s kompresí než X11 přes SSH bez komprese :).
"Hloupá" gzip komprese co umí SSH moc nepomůžeMám vyzkoušeno, že ve chvíli, kdy síť je úzkým hrdlem, to pomůže značně. Tvé nebe a dudy, řek bych.
neeliminují se tím naprosto zbytečné round-tripy X11 protokolu (ty způsobují nejhorší latence). Ale inteligentní proxy jako výše zmiňované NX nebo x2go tohle řeší. Zkuste si někdy porovnat NX či x2go s X11 forwardingem v SSH, je to nebe a dudy, neuvěřitelný propastný rozdíl v rychlosti a plynulosti (latencích).Rád věřím :).
Jinak možná by vás zajímalo Xpra.ano, to by mě zajímalo, dík
samotné X11 je přes síť děsně neefektivníneházel bych vše na protokol, ale rovněž na to, jak se používá ... pár let zpátky jsem občas něco takhle potřeboval přes relativně pomalou síť - Qt3 věci byly v pohodě, GTK věci drhly jak prase a radši jsem to obcházel přes to vnc, no a Qt4 zpomalilo předtím použitelné aplikace na úroveň GTK a třebas takové OpenOffice ... například po uložení souboru se asi třikrát po sobě (tedy přinejmenším dvakrát naprosto zbytečně) překreslí všechny toolbary, zkoušet s tím pracovat přes normální X forwarding jinde než na lokálním drátě, to je hrob (opět nutno obejít)
Ano, prostě moderní toolkity mají trochu jiné požadavky (jinak využívají grafiku) než jejich starší verze před x lety. O tom to je, to není chyba, ale vývoj. X11 bohužel za tímto vývojem zaostává. A že to je chyba X11 ...vs a třebas takové OpenOffice ... například po uložení souboru se asi třikrát po sobě (tedy přinejmenším dvakrát naprosto zbytečně) překreslí všechny toolbary ROFL
Prenasi se v podstate stejne nebo mensi mnozstvi dat, protoze neni potreba konstruovat X window ke kazdemu widgetu, ale v ramci okna je jen jeden takovyto prvek.no, to já si právě nemyslím - když se kreslí celý obsah okna, je potřeba to přenést celé, když se kreslí po částech, nekteré věci se přenáší jen jednou, i když se kreslí víckrát, protože mezitím jsou uloženy v nějaké té cache X serveru
pochybuju ze ty 3 procenta trhu budou nvidiu bolet.To je tak trochu, řekl bych, jejich problém. Ne můj.
Tiskni
Sdílej: