Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Společnost NVIDIA ohlásila prodej superpočítačů s označením Tesla Personal Supercomputer. Počítač má 4 GPU Tesla C1060 určené nikoliv pro grafiku, ale pro "klasické" výpočty. Každý procesor má 240 jader a výkon 1 teraflops. Jednotky jsou programovatelné v jazyce C a podporují technologii CUDA. Jeden takovýto stroj vás vyjde na 10 tisíc dolarů.
Tiskni
Sdílej:
abclinuxu totiž nemá převedený název titulku v html atributu "title" na html_entity
A kdyby se použily české uvozovky… Cha. Směji se.
načo ti je jeden TF? ideš lámať WPA2?
Na tomhle by se mozna dokonce i realtime raytracing dal provozovat
Hehe 4x240 jader ) Clovek ma problem napsat solidni kod pro 4 jadra a oni jich daji do placu hned 960. To bude zase bezesnych noci "Mam 960 CPU a nevim co s tim..." Mne k neklidnemu spanku staci PS3 a jeho 6 SPU za 10.000Kc
Sezen si nejaka skripta na tema Paraelni algoritmy, a mozna pochopis...
Vetsina uloh je snadno paraelizovatelna, jen je potreba aby byl programator trochu ochotny, a to nadseni vedci jsou...
Jasnacka. Napsal jsem to blbe. Mel tam byt "solidni kod".
Na aplikace se uz tesim. Treba jednou bude mit Roadrunner dalsi blady plny GPU
Sakra sak to tam je! Nic, chce to kafe
+1 Pol minuty budu nabiehat vyložene iba tučniaci
Sem myslel, že vyskakujou za procesory, ne za jádra?
cat /proc/cpuinfo - řádky physical_id, core_id
Jinak je to samozřejmě nesmysl, protože nejde o jádra CPU, ale pomocného výpočetního zařízení, na kterém jádro vůbec neběží.
Jen prozatim. Predpokladam, ze coskoro budou nekrete funkce jadra optimalizovany take pro GPU. Ja napriklad pracuji na portu iptables pod CUDA.
Shanime nejakeho odbornika nebo aspon nadsence. Chteli bychom koupit zatim asi jen C1060 a vyzkouset jak hodne to pro pomuze pro programy jako je ANSYS a pro chemiky (Comsol, Gromacs, MaterialsStudio, Molpro, namd). Nekde jsem cetl ze ANSYS a NAMD tohle umi. Penize na HW by byly, ale neni nikdo kdo by mel cas si s tim hrat. Kdyby mel nekdo zajem o spolupraci, tak at se ozve na rootmj <závin> seznam.cz .
Za tu cenu docela dobrý, ne?
Až na to budou napsané aplikace, pěkně to posviští. Někde jsem četl, že do nových windows připravuje MS editaci obrázků (a snad i videa) právě přes CUDA. Přijde mi to dobrý trend. Pro linux už podobná knihovna také existuje .
Wow budeme sprejovat každou tečku jiným jádrem, to bude fofr.
aj tak bude vysledok 42
TEchnicky SLAbé?
Ivan Mládek před nějakými dvaceti lety říkával jako vtip, že se jednomu jeho kamarádovi podařil velký obchodní úspěch - prodat do Japonska tisíc gramofonů značky Tesla ... ... ... jako kolotoč do loutkovýho divadýlka.
Pro srovnani - Playstation3 ma celkovy vykon 2TFLOPS a cenu 20x mensi, ale stejne je to od nvidie hezky :)
http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3_hardware#Central_processing_unit
p.s. ten wysiwyg html editor je prisernej, neda se to nejak vypnout?
ten wysiwyg html editor je prisernej, neda se to nejak vypnout?
Dá, v profilu.
The floating point performance of the whole system (CPU + GPU) is reported to be 2 TFLOPS
GPU tam ale zrejme nejde programovat jako u te Tesly.
To neni moc drahý, tolik stojí MacPro když si ho nakonfigurujete na jabkoobchodě
Hehe Tesla Personal Computer jsem už měl někdy v roce 1996 :) Akorát tam teda chybělo to "Super" takže to mělo jen jeden jednojádrový procesor 8088 na 4.7MHz :)
Možná by bylo dobré si něco málo přečíst o technologii CUDA. Nejde o další CPU jádra do systému, ale o využití speciální architektury GPU NVidie, která umí běh několika stovek vláken paralelně, několika desítek tisíc pak na přeskáčku plánovačem GPU (o to se programátor nemusí starat). Skupiny vláken provádějí stejný kód, liší se jen přístupovým vektorem k datům. Skupin je omezené množství.
Samozřejmě ta vlákna si neřídí kernel (jako u SMP), ale aplikace sama si musí do GPU poslat kód (v podstatě firmware) a pak zapisovat a číst data. Nvidia uvolnila (mimo jiné) preprocesor pro gcc, který umožňuje takové aplikace celkem rozumě psát.
Proto jsem mluvil o speciálních knihovnách, které pro určité účely umí GPU využít.
A jako CPU to má procesor od Intelu nebo od AMD?
Koukni se na Where to Buy. Všechny ty top sestavy (od různých výrobců) běží na čtyřjádru AMD Phenom.
Jak se dívám, tak se tam dá navolit buď Xeon nebo ten Phenom/Opteron.
Ale na CPU nesejde, samozřejmě by sis mohl postavit sestavu s Intelem.
Jak nesejde? Jádro na GPU běžet nebude.