Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
OpenOffice.org jako projekt Apache dozrálo a opouští tak inkubátor. Teď je tedy z něho "top-level projekt".
Tiskni
Sdílej:
MSO 2000 nemá commity už vůbec žádné, a jaká je to panečku klasaTo dobrý vtip....
Takže já jsem moc rád, že se LO začíná k jeho kvalitě podle této metriky blížit!Ale nikdo nestojí o to aby se OOo, nebo LO podobaly tomuhle shitu od M$ ;)
Je. To ale nic nemeni na faktu, ze Calc je hlemyzd.To právě není až tak jisté. Abych se přesvědčil stáhl jsem si nějaký velký soubor v xlsx (500 řádků v listu, do 10 sloupců, 4 listy, a nějaká makra). načtení trvalo do 1,5 min. je to dlouho. Po konverzi do ODS (evidentně se nic neztratilo, formát, data, funkce v tabulce zachovány) bylo načtení otázkou ani ne jedné sekundy.
Tak to bych rád věděl a jakém světě žijete.Já se rád podělím, ale možná to opravdu není pro každého.
Zrovna hledám novou práci. Všechny jobspec jsou zasílány vyhradně v DOC/DOCX.Já jsem dosud všechny jobspec četl přímo na webu, případně pokud jsem se doptával na detaily, dostával jsem odpovědi přímo v textu e-mailu. Když jsem výjimečně obdržel něco v MS formátu, požádal jsem alespoň pro příště o PDF.
Když posílám svoje CV, je očekáván stejný formát.CV zasílám výhradně formou odkazu na web, kde ho čas od času aktualizuju. Musel bych o danou práci hodně stát, abych se namáhal alespoň s PDF.
A to jsou všechno IT firmy,Ale jo, já jsem taky jednal s různými lidmi jak s personálních oddělení, tak různými lidmi jako píšeš ty. Dokonce jsem si s nimi i nějaké ty formuláře ve wordu nebo excelu vyměňoval. Ale časem jsem tak nějak statisticky vyhodnotil, že mi nemají, co nabídnout.
Nebo personální agentury.Ano, i s těmi jsem měl, co dočinění. Zkušenosti byly veskrze špatné. Domluvený job zdržovali, či mi vůbec nedodali ve smluveném termínu informace, jak probíhají jednání. Nebudu uvádět konkrétní agentury, protože věřím, že velká část problémů je na straně jejich zákazníků, kteří si agenturou dohozených lidí váží ještě méně než lidí, se kterými komuniují jejich HR experti. Časem jsem došel k závěru, že nic z toho nemám zapotřebí. Ale pravda je, že je to hodně závislé na tom, co člověk dělá.
Podobně moje účetní. Akceptuje výhradně MSO formáty.Takovou drzost by si člověk, kterého platím za jeho služby, neměl dovolit. Jsem ochotný leccos zkousnout u dobře platících zákazníků, ale tohle by pro mě už bylo přes čáru. Navíc bych někomu, kdo si neporadí s PDF nesvěřil nic, co se týká mých peněz.
Když tu a tam omylem, pošlu místo DOCu nějaké ODTTvoje chyba, nemáš co komu posílat ODT. Jediným všeobecně uznávaným formátem pro předávání hotových dokumentů pro tisk a případné čtení na monitoru je v tuto chvíli PDF. V určitých kruzích by se dalo ještě mluvit o Postscriptu. Další alternativou je publikace na privátní sekci webu. Posílat někomu k přečtení ODT nebo DOC je z mého pohledu úplně stejný fail.
Většina mých přátel nejsou zrovna návštěvníci návstěvníci LinuxDays nebo boot campů.S většinou svých přátel si nevyměňuju zrovna moc digitálních dokumentů, pokud nepočítám to, co napíšou do poštovního klienta, kecálka nebo SMS. Bez ohledu na to, jesti jdou radši na LinuxDays nebo do Národního divadla.
Jak kdo. Pro mě to víceméně platilo, ale do doby, než jsem se stal spoluautorem jedné historické práce. Mnoho kol korektur a tak, editor má MSO.Když se pracuje v týmu, použité nástroje jsou víceméně na dohodě. Je to úplně jiná situace než komunikace s vnějším světem.
Kdo za co může (MS vs. OO/LO) mi je docela jedno, pro mě je podstatné, co funguje.To je mi taky v podstatě jedno, už proto, že tento typ software zrovna nemiluju. Pokud někdo touží po tom, abych si něco přečetl, tak mi to nemá co posílat v MSOOXML nebo ODF, stejně jako mi nemá co posílat obrázky posílat v PSD. Od toho přece obecně uznávané výstupní formáty máme. Osobně jsem do wordovských či excelovských dokumentů zasahoval, ale rozhodně to nebyl případ, kvůli kterému by mělo smysl kupovat si Office a ještě je rozbíhat na Linuxu (a rozbíhat je znovu na každé nové instalaci, které z experimentálních důvodů dělám relativně často). Stačí kolik kroků musím k zahájení práce udělat po instalaci teď.
A co tedy pouzivate misto MS formatu?Já místo MS formátů nepoužívám nic, přesněji řečeno se mi vůbec nestává, že bych přišel do situace, kdy mě jako první napadne MS formát a potřeboval jsem hledat alternativu.
Tomu docela verim, ze to muze pomoct. Nicmene znovuukladat vsechny prichozi dokumenty je docela neprakticke ...To je docela možné, já se ti jen snažím ukázat, že je naprostý nesmysl hodnotit rychlost OO jen podle toho, že načítá pomaleji dokumenty vytvořené v jiném programu a v nenativním formátu. A navíc, u Opensource Projektů máš vždycky nějakou možnost přiložit ruku k dílu - jsi-li nespokojen. Plakání na diskuzích ničemu nepomůže.
To je proste logika. Pokud vyvojari neresi veci, ktere jsou pro uzivatele velmi dulezite, tak lidi jdou jinam.Pokud s tím má někdo problém, vždy se může do projektu zapojit. Já s tím až takový problém nemám.
Taky by mě zajímalo, jestli se nějak projevila přislíbená podpora od IBM pro AOO. Tedy kromě toho, že se rozhodli open sourcovat Lotus Symphony.Simtě, ja bych to videl spis takhle:
Some developer: Wow, they forked LO and from OOo is just a shit no one care about.
Another developer: Really? It seems like it's the time to bring our peace of shit no one care about back to "home".
Shouldn't it be piece (kus, kousek), not peace (mír)?Tahle anglina má větší problémy než to. Nevím proč, ale vzpomněl jsem si ten zdejší komiksový strip o "bankároch" čo chcú uzavrieť Linux :)