Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Luboš Luňák píše o tom, jak se distribuce openSUSE rozhodla dát najevo preferenci desktopového prostředí KDE tím, že bude tlačítko pro výběr KDE při instalaci nastaveno jako výchozí. Zároveň podotýká, že to neznamená zahození Gnome, takže není důvod se kvůli tomu naparovat nebo naopak rozčilovat. openSUSE chce být "nejlepší KDE distribuce".
Tiskni
Sdílej:
don't feed trolls
-graphicssystem raster
, tak se např. sekce s nastavením fontů zvětšuje/zmenšuje pořád stejně pomalu, takže to je asi "default", nebo je to k ničemu. Ale rozhodně to není chyba grafiky (raster je stejně přes CPU). Ve Windows se ty Qt okýnka zvětšují mnohem rychleji (a tam je taky použit raster).
Mame uplne stejny cil I kdyz neustale bojujeme se zbytkem Fedory, chteji nas soupnout bokem, my naopak chceme soupnout bokem je :D Plan zni napsat dopis na Fedora Board a zkusit se protlacit.
Udělali mi radost - jako KDEčkař ocením, když mi distribuce dá najevo, že to prostředí je preferované (tudíž v dané distribuci dobře odladěné) a ne jen "trpěné". Teď už jen doufat, aby se 11.2 povedlo více než 11.1.
Se Suse mam zatim ty nejhorsi zkusenosti. Testoval jsem prostredi KDE i XFCE.
Suse bych nikomu nedoporucil.
Dobře. Já mám jen ty nejhorší zkušenosti s Ubuntu a taky to nepíšu do každé Ubuntu diskuze
Vazeny pane kolego, kdybych o vas napsal ze jste _IDIOT_ tak se urazite? A kdyby jste se urazil, tak to bude vase vina? Hm... odvazne tvrzeni!
A kdyby jste se urazil-bych -bys -by -bychom -byste -by To je jediný, co si ze základky pamatuju, snad dobře
Já si ze své akademické dráhy pamatuji akorát Hůlův zákon: Hůl do vody zalomená, zdá se býti ponořená.
A tento zákon se dá s klidem aplikovat i v ekonomice: prostě ta zalomená hůl (nějaká mrdačka, kterou dělat nechceš) se při překročení určité finanční hranice narovná tak, že ji zalomenou nevidíš (tu mrdačku za ty prachy rád uděláš). Pak existuje ještě druhý výklad, kde místo hole figuruje barel.
Já si ze své akademické dráhy pamatuji akorát Hůlův zákon: Hůl do vody zalomená, zdá se býti ponořená.Já znám spíš Bellův zákon: Tělo do vany ponořené způsobuje, že začne zvonit telefon.
Vazeny pane kolego, kdybych o vas napsal ze jste _IDIOT_ tak se urazite?Ne. Proč bych měl? Nejsem idiot. Jenom idiota může urazit, když mu někdo řekne, že je idiot.
Mezi uživateli Opensuse je prostředí KDE oblíbeno nadpoloviční většinou, a to velmi výraznou. Tento stav má mnohaletou tradici, a Opensuse bylo historicky KDE distribucí. Poku jsre uzivatel Opensuse s Gnome, muzu si jen potukat na celo, co vam na tom vadi. Vetsina distribuci ma jednoz prostredi predvolene a nikdo tam s tim nema problem. Nektere distribuce vam pak zadne jine smysluplne prostredi nez to defaultni nenabizi.
Kdyz se nato podivam z pohledu KDE, a tak nejen poctem uzivatel, ale i poctem aktivnich lidi podilejicich se na vyvoji ke Opensuse zastoupeno asi nejpocetneji. Stjne tak kvalita KDE v Opensuse prevysuje velmi znatelne implementace KDE v jinych distribucich.
Z meho pohldu je to logicky krok. Zvlast, kdyz si to preje komunita, ktera KDE a Opensuse vytvari.
To si nemyslím. Naopak se jí kosmickou rychlostí přibližuje hype-distro ubuntu.
Zuska naopak prodloužila vývojový cyklus, aby byly nepříjemné bugy vychytány.
Na této názor má jistě každý právo. Ale souhlasit s ním nebudu.
možná by jste mohl říct, kterou distribuci by jste mi jako pracujícímu člověku podle vašeho názoru doporučoval.
A já vám pravděpodobně ihned vysypu argumentaci, proč je pro mě nevyhovující. Aby jsme měli jasno pro Opensuse..
Počítač je mým základním pracovním nástrojem. Opensuse bych neměnil.
najlepšie KDETo už se tu objevuje poněkolikáté. Zajímalo by mě, v čem je lepší než jinde. Btw, to není rejpání, fakt by mě zajímalo, čím se dá vylepšit.
Provozuji Opensuse na všech svých pracovních strojích. Právě proto, že just-works. Asi to bude co člověk to názor.
S tím si nedovolím souhlasit že KDE je pro lajka špatná volba . KDE se docela podobá Win. svím vzhledem atd. nemyslím si že KDE je špatná volba pro začátečníka . Je složitější oproti gnome to ano , ale já naopak nemám rád gnome pro svou "primitivnost" ...
ale já naopak nemám rád gnome pro svou "primitivnost"
Doporučuji zopakovat si češtinu, konkrétně význam zájmena svůj. Takhle ta věta totiž vyznívá trochu jinak, než jste asi měl v úmyslu…
Pravda je taková, že Opensuse je jediná distribuce, u které je vidět snaha kvalitně podporovat více prostředí a neházet uživatele "toho druhého ne-výchozího" přes palubu. KDE je zde prakticky na nejlepší úrovni vůbec, Gnome je také výborně podporováno (vždyť je defaultem pro SLES/SLED), Xfce má také dobrou podporu. Pokud vím, tak je snaha o lepší podporu E17 a dalších. Všechny navíc mají rozsáhlé repozitáře v buildservice ve stable a vývojových větvích.
Pokud vím, žádná jiná distribuce toto nenabízí. Vždy je jedno prostředí fakticky upřednosňováno.
Robert Krátký>Luboš Luňák píše o tom, jak se distribuce openSUSE rozhodla dát najevo preferenci desktopového prostředí KDE tím, že bude tlačítko pro výběr KDE při instalaci nastaveno jako výchozí.
Jedná se o preferenci konfigurace instalačního média (bude zakliknut radiobutton). Nejedná se o preferenci prostředí, jako třeba Ubuntu preferuje Gnome. V Opensuse se všem dostává velké pozornosti a neznamená to, že teď se všichni přesunou kvývoji pro KDE verzi.
Nejedná se o preferenci prostředí, jako třeba Ubuntu preferuje Gnome.Což také nikde nepíšu.
neznamená to, že teď se všichni přesunou kvývoji pro KDE verzi.Ani to ve zprávičce nebo v komentářích není.
Ta zprávička budí dojem, že se teď openSUSE zaměří přednostně na KDE a to není pravda.To si právě nemyslím. Pečlivě jsem ji formuloval tak, aby to z toho nevyznívalo, protože jsem podobné reakce čekal. openSUSE uživatelům při instalaci předkládá přednastavenou volbu, čímž IMHO jednoznačně vyjadřuje preferenci pro danou volbu. Z tohoto hlediska je celkem bezpředmětné, jaké procesy tomuto kroku předcházely (ačkoliv je potěšující, že to vzešlo odspodu, nikoliv z vrchu). Nikterak z toho nevyplývá, že by distribuce hodlala ostatní prostředí zanedbávat, což dokonce ve zbytku zprávičky zdůrazňuji.