Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Jak ušetřit cenné sekundy ve snaze minimalizovat dobu bootu linuxového systému a několikanásobně celý proces zrychlit (v tomto případě je postup na míru pro nedávno vydanou Fedoru 17), píše Harald Hoyer v článku Optimalizace bootu u Fedory 17 (z 15 na 2,5 sekund) (přeloženo do češtiny, originál).
Tiskni
Sdílej:
/etc/network/interfaces
auto eth0
?
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp
a taky se snazi nakopnout eth0 s dhcp
interfaces
jenom lo
To mě taky nasr***, dám update a ono tohle...
Navíc to podporuje HDP...WTF?
Navíc to podporuje HDP...Podpal svůj dům, podpoř HDP. Nebo řekni, kde bydlíš, ať ti můžu přijít aspoň rozbít okna.
Abychom mohli Fedoru 17 srovnat např. s Ubuntu, vypnu teď všechny služby kromě NetworkManageru. Výsledkem bude linuxový systém bez pošty, firewallu, tisku, nástrojů abrt, avahi, některých přípojných bodů, rsyslog, irqbalance a SELinuxu.
Na boot GNU/Linuxových distribucí (dříve Ubuntu, dnes Debian) nadávám už od přechodu z Windows.
Ono za dob Windows XP jsem zapnul PC, došel si v klidu na záchod, vyčistil si zuby, klidně se i učesal a našel si něco na zub, po zobrazení plochy chroupal snídani než přestal hrabat disk a teprve potom začal "pracovat".
Teď zapnu netbook (výkonově nic extra), pár dlouhých kroků na záchod....a než příjdu zpátky, tak už mi bliká login