Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Magazín Businessweek uvádí, že společnost Oracle podala žalobu na společnost Google kvůli platformě Android. Google údajně porušuje patenty a autorská práva související s platformou Java, která Oracle získal akvizicí společnosti Sun Microsystems.
Tiskni
Sdílej:
Zrovna tímhle bych se neoháněl, protože androidí jvm používá nějaký svůj speciální bytecode a androidí java má trochu jiné API, takže to samé by se dalo říct i o ní :)
Jinak s tím soudem taky nesouhlasím.
Taky podle toho Sun dopadnul
U nás softwarové patenty nejsou.Pak je tedy otázka nasnadě otázka proč na našem Úřadu průmyslového vlastnictví leží patenty pokrývající H.264 a jiné formáty, které drží Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V, LG ELECTRONICS INC., Panasonic Corporation a Matsushita Electric Industrial Co.
Stav: Platný dokument
Patentovatelnost vynálezů (1) Patenty se udělují na vynálezy, které jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné. (2) Za vynálezy se nepovažují zejména a) objevy, vědecké teorie a matematické metody; b) estetické výtvory; c) plány, pravidla a způsoby vykonávání duševní činnosti, hraní her nebo vykonávání obchodní činnosti, jakož i programy počítačů; d) podávání informací. (3) Patentovatelnost předmětů nebo činností uvedených v odstavci 2 je vyloučena za předpokladu, že se přihláška vynálezu nebo patent týkají pouze těchto předmětů nebo činností. (4) Způsoby chirurgického nebo terapeutického ošetřování lidského nebo zvířecího těla a diagnostické metody používané na lidském nebo zvířecím těle se nepovažují za průmyslově využitelné vynálezy ve smyslu odstavce 1. Toto ustanovení se nevztahuje na výrobky, zejména látky nebo směsi, určené k použití při těchto způsobech ošetřování a při těchto diagnostických metodách.Zaujal mně odstavec 3 - znamená to, že když je součástí vynálezu i něco jiného než program, tak že si vynález jako celek můžu patentovat a tím zakázat vyrábět napodobeniny i jen samotného programu (tj. jen součást vynálezu, ne vynález celý)? Možná odstavec 3 odpovídá odstavci 3 v EPC, který je:
(3) The provisions of paragraph 2 shall exclude patentability of the subject-matter or activities referred to in that provision only to the extent to which a European patent application or European patent relates to such subject-matter or activities as such.Tomu nerozumím, je to napsané anglicky nesrozumitelně, takže možná to znamená něco jiného. Takže nějaká možnost jak nepatentovatelnost softwaru obejít tady asi je: zabalit software do většího "vynálezu". Možná je H.264 (a jiné takové patenty) ten případ; jestli by na základě toho mohli zakázat výrobu samotného programu nevím. Nebo je to prostě nelegální a neměli to schválit.
Takže nějaká možnost jak nepatentovatelnost softwaru obejít tady asi je: zabalit software do většího "vynálezu". Možná je H.264 (a jiné takové patenty) ten případ; jestli by na základě toho mohli zakázat výrobu samotného programu nevím.No. Logika mi říká, že je to kravina, ale bůh ví, protože přesně v tomto duchu se nese celý nVidiacký patent na zjednodušený diamond-search.
Nebo je to prostě nelegální a neměli to schválit.Jsem stejného názoru.
Google vytahne nejake patenty zase na Oracle a dohodnou se mimosoudne.