Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Magazín Businessweek uvádí, že společnost Oracle podala žalobu na společnost Google kvůli platformě Android. Google údajně porušuje patenty a autorská práva související s platformou Java, která Oracle získal akvizicí společnosti Sun Microsystems.
Tiskni
Sdílej:
Zrovna tímhle bych se neoháněl, protože androidí jvm používá nějaký svůj speciální bytecode a androidí java má trochu jiné API, takže to samé by se dalo říct i o ní :)
Jinak s tím soudem taky nesouhlasím.
Taky podle toho Sun dopadnul
U nás softwarové patenty nejsou.Pak je tedy otázka nasnadě otázka proč na našem Úřadu průmyslového vlastnictví leží patenty pokrývající H.264 a jiné formáty, které drží Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V, LG ELECTRONICS INC., Panasonic Corporation a Matsushita Electric Industrial Co.
Stav: Platný dokument
Patentovatelnost vynálezů (1) Patenty se udělují na vynálezy, které jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné. (2) Za vynálezy se nepovažují zejména a) objevy, vědecké teorie a matematické metody; b) estetické výtvory; c) plány, pravidla a způsoby vykonávání duševní činnosti, hraní her nebo vykonávání obchodní činnosti, jakož i programy počítačů; d) podávání informací. (3) Patentovatelnost předmětů nebo činností uvedených v odstavci 2 je vyloučena za předpokladu, že se přihláška vynálezu nebo patent týkají pouze těchto předmětů nebo činností. (4) Způsoby chirurgického nebo terapeutického ošetřování lidského nebo zvířecího těla a diagnostické metody používané na lidském nebo zvířecím těle se nepovažují za průmyslově využitelné vynálezy ve smyslu odstavce 1. Toto ustanovení se nevztahuje na výrobky, zejména látky nebo směsi, určené k použití při těchto způsobech ošetřování a při těchto diagnostických metodách.Zaujal mně odstavec 3 - znamená to, že když je součástí vynálezu i něco jiného než program, tak že si vynález jako celek můžu patentovat a tím zakázat vyrábět napodobeniny i jen samotného programu (tj. jen součást vynálezu, ne vynález celý)? Možná odstavec 3 odpovídá odstavci 3 v EPC, který je:
(3) The provisions of paragraph 2 shall exclude patentability of the subject-matter or activities referred to in that provision only to the extent to which a European patent application or European patent relates to such subject-matter or activities as such.Tomu nerozumím, je to napsané anglicky nesrozumitelně, takže možná to znamená něco jiného. Takže nějaká možnost jak nepatentovatelnost softwaru obejít tady asi je: zabalit software do většího "vynálezu". Možná je H.264 (a jiné takové patenty) ten případ; jestli by na základě toho mohli zakázat výrobu samotného programu nevím. Nebo je to prostě nelegální a neměli to schválit.
Takže nějaká možnost jak nepatentovatelnost softwaru obejít tady asi je: zabalit software do většího "vynálezu". Možná je H.264 (a jiné takové patenty) ten případ; jestli by na základě toho mohli zakázat výrobu samotného programu nevím.No. Logika mi říká, že je to kravina, ale bůh ví, protože přesně v tomto duchu se nese celý nVidiacký patent na zjednodušený diamond-search.
Nebo je to prostě nelegální a neměli to schválit.Jsem stejného názoru.
Google vytahne nejake patenty zase na Oracle a dohodnou se mimosoudne.