Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Magazín Businessweek uvádí, že společnost Oracle podala žalobu na společnost Google kvůli platformě Android. Google údajně porušuje patenty a autorská práva související s platformou Java, která Oracle získal akvizicí společnosti Sun Microsystems.
Tiskni
Sdílej:
Zrovna tímhle bych se neoháněl, protože androidí jvm používá nějaký svůj speciální bytecode a androidí java má trochu jiné API, takže to samé by se dalo říct i o ní :)
Jinak s tím soudem taky nesouhlasím.
Taky podle toho Sun dopadnul
U nás softwarové patenty nejsou.Pak je tedy otázka nasnadě otázka proč na našem Úřadu průmyslového vlastnictví leží patenty pokrývající H.264 a jiné formáty, které drží Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V, LG ELECTRONICS INC., Panasonic Corporation a Matsushita Electric Industrial Co.
Stav: Platný dokument
Patentovatelnost vynálezů (1) Patenty se udělují na vynálezy, které jsou nové, jsou výsledkem vynálezecké činnosti a jsou průmyslově využitelné. (2) Za vynálezy se nepovažují zejména a) objevy, vědecké teorie a matematické metody; b) estetické výtvory; c) plány, pravidla a způsoby vykonávání duševní činnosti, hraní her nebo vykonávání obchodní činnosti, jakož i programy počítačů; d) podávání informací. (3) Patentovatelnost předmětů nebo činností uvedených v odstavci 2 je vyloučena za předpokladu, že se přihláška vynálezu nebo patent týkají pouze těchto předmětů nebo činností. (4) Způsoby chirurgického nebo terapeutického ošetřování lidského nebo zvířecího těla a diagnostické metody používané na lidském nebo zvířecím těle se nepovažují za průmyslově využitelné vynálezy ve smyslu odstavce 1. Toto ustanovení se nevztahuje na výrobky, zejména látky nebo směsi, určené k použití při těchto způsobech ošetřování a při těchto diagnostických metodách.Zaujal mně odstavec 3 - znamená to, že když je součástí vynálezu i něco jiného než program, tak že si vynález jako celek můžu patentovat a tím zakázat vyrábět napodobeniny i jen samotného programu (tj. jen součást vynálezu, ne vynález celý)? Možná odstavec 3 odpovídá odstavci 3 v EPC, který je:
(3) The provisions of paragraph 2 shall exclude patentability of the subject-matter or activities referred to in that provision only to the extent to which a European patent application or European patent relates to such subject-matter or activities as such.Tomu nerozumím, je to napsané anglicky nesrozumitelně, takže možná to znamená něco jiného. Takže nějaká možnost jak nepatentovatelnost softwaru obejít tady asi je: zabalit software do většího "vynálezu". Možná je H.264 (a jiné takové patenty) ten případ; jestli by na základě toho mohli zakázat výrobu samotného programu nevím. Nebo je to prostě nelegální a neměli to schválit.
Takže nějaká možnost jak nepatentovatelnost softwaru obejít tady asi je: zabalit software do většího "vynálezu". Možná je H.264 (a jiné takové patenty) ten případ; jestli by na základě toho mohli zakázat výrobu samotného programu nevím.No. Logika mi říká, že je to kravina, ale bůh ví, protože přesně v tomto duchu se nese celý nVidiacký patent na zjednodušený diamond-search.
Nebo je to prostě nelegální a neměli to schválit.Jsem stejného názoru.
Google vytahne nejake patenty zase na Oracle a dohodnou se mimosoudne.