Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Francouzská policie ušetřila od roku 2004 až 50 milionů eur díky stále probíhající migraci na open source software, píše arstechnica.com. Od roku 2006 se to týká dokonce změny operačního systému – bylo rozhodnuto přejít na Ubuntu, které je aktuálně používáno na 5000 počítačů. Vzhledem k dosavadním úspěchům se do konce roku plánuje převést dalších 10 000 PC a do roku 2015 by mělo všech 90 000 počítačů běžet na této distribuci. Zástupci organizace si velmi pochvalují ušetření peněz za licence, snadnou údržbu a také lepší podporu standardů, díky čemuž je jednodušší komunikace s jinými úřady (například francouzské Národní shromáždění má 1000 počítačů s Ubuntu a Ministerstvo zemědělství používá Mandrivu).
Tiskni
Sdílej:
Nekdo by to mel vysvetlit i tem piiiip na MVCR.
Jenze jim da tezko Ubuntu takovy baksis jako dava MS pri kazde podobne akci, takze asi zadna zmena na obzoru.
Docela by mě zajímalo, jestli nenaráží na problémy s kompatabilitou kancelářských balíků (OO vs MS Office). Já jedu na Ubuntu 100% už asi dva roky a největší problém mám s textovými soubory, ve kterých jsou tabulky. Dnes je situace mnohem lepší, ale občas dostane formátování na frak, nebo mi zmizí kus textu za tabulkou a já si to musím složitě vytahovat.
Vzhledem k tomu ze na OOo migrovali uz davno, kdyz jeste jeli na XP, tak asi nenarazi.
Nie problemy nemaju
9.12.2008
Enterprise Open Source Thrives
OSS adoption is greatest in Germany, where nearly two-thirds (63.6 percent) of respondents say they're using open source software.
France is another big OSS booster: 61.6 percent of respondents have adopted open source technologies
http://esj.com/Articles/2008/12/09/Enterprise-Open-Source-Thrives.aspx?Page=3
Cize v Nemecku a vo Francuzsku je uz firma, ktora na svoju cinnost nevyuziva open source mensinova az exotna..
a tak si mozu dovolit pouizvt a ODF, lebo to vacsina precita
Cize v Nemecku a vo Francuzsku je uz firma, ktora na svoju cinnost nevyuziva open sourcea patří k dotazovanému vzorku
mensinova az exotna..Nevím, proč novináři tak rádi vynechávají podstatné informace, například co konkrétně znamená "in a sample that included companies in North America, Europe, Asia-Pacific, and other regions". To je totiž pro další uvažování na základě takového průzkumu informace dost podstatná. Nemluvě o vašem házení Open Source a Open Office do jednoho pytle. I když běží servery na Linuxu nebo se používá MySQL, vůbec nemusí platit, že se dokumenty ukládají v ODF.
zacat setrit.Šetřit je proti modernímu pojetí ekonomiky. Kdo šetří, brzdí rozvoj. Kdo šetří, krade ostatním možný zisk. Kdo šetří, nemá na úplatky. Tohle musí znát každý politik nazpaměť.
My na to přece máme, hezká cena za jednu licenci
No potěš ... Odhadovaná hodnota bez DPH: rozsah: mezi 8 500 000 000 a 11 000 000 000 CZK.
Kde to tam vidíte? Jsem asi slepý :-/
Mj, moc to hulím, nebo ten počet nul říká doopravdy miliardy?
Jistě, zakázku vypsali krátce po návštěvě Balmera, kde se chlubili, že ušetří 700 miliónů :)
Částka a specifikace jsou v popisu zakázky (první link), ten druhý link je komu to zadali. Všimněte si i toho zrychleného řízení (má pak kratší termíny, spoustu firem nestihne podat nabídku, pokud o tom dopředu neví).
Citace z linků:
-----------------------------------
Description:
-----------------------------------
Zadavatel má v úmyslu na základě prováděcích smluv odebrat min. 200 000 licencí a další služby.
!!!!!!!!!!!!!
-----------------------------------
Odhadovaná hodnota bez DPH:
rozsah: mezi 8 500 000 000 a 11 000 000 000 CZK.
Boze boze to je tak neskutecne mrhani penezi, se z toho snad poseru
ODDÍL II: PŘEDMĚT ZAKÁZKY II.1) POPIS II.1.1) Název přidělený zakázce veřejným zadavatelem: Uzavření rámcové smlouvy na poskytování licencí k produktům Microsoft.Tady OSS ani nedostane šanci. Teda pokud Microsoft OSS nebude sám dělat, ale tak naivní snad nemůžou být ani státní úředníci.
Táto informácia sa objavila už prakticky vo všetkých IT magazínoch. Okrem živě...