OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Včera byl zveřejněn patent společnosti Sony Computer Entertainment na automatickou identifikaci uživatelů spotřební elektroniky. Sledování uživatelů na základě přihlašovacího jména a hesla je nespolehlivé. Uživatele je nutné identifikovat na základě jejich otisků prstů, charakteristik hlasu, oční duhovky, sítnice, tváře nebo i DNA. V patentu je popsáno využití všech možných biometrických senzorů. Více v článku na PlayStation LifeStyle.
Tiskni
Sdílej:
V patentu je popsáno použití všech možných biometrických senzorů.To znamená, že jen sony ted bude moci používat dané senzory protože jsou tak šikovní že je dokázali sepsat do jednoho seznamu a namalovat obrazek? Fuck Logic. Ale dobrý pro usery. Pokud nechceš být sledovan, nekupuj sony.
To už je v patentu napsáno:
Unfortunately, currently existing technology only allows content providers to track the device and cannot distinguish among different users of a device.
As an alternative to fingerprint sensors, a DNA sensor may be used in which a microneedle draws a small sample of a user's bodily fluid (e.g., blood) and uses the sample to determine a DNA signature that is unique to the user.
Výrobci má být jedno kdo používá dané zařízení.Ale co když si pustí televizi malé dítě a bude se dívat na nějaké krváky?
int getRandomNumber() { return 4; }
Už je vidím, jak implementují bezpečný snímač otisků prstů,... po pár týdnech po uveřejnění se na to bude moct přihlásit i náš kocour... Když se někdo nabourá do systému a ukradne biometrická data, ...Hlavně když otisky prstů necháváš na každém předmětu, na který sáhneš. Asi jako kdybys na všech předmětech, kterých se dotkneš, nechal žlutý post-it papírek se svým heslem…