Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na blogu nově se rodícího emailového klienta Mailpile vývojáři informují, že jim byl zmrazen účet PayPal. Firma PayPal po nich požaduje rozpočet a vývojové cíle programu Mailpile, jinak účet vydá až po jednom roce a vydání verze 1.0.
Tiskni
Sdílej:
No tak, trochu slušněji prosím.
Zobrazit komentářMožnost vrátit přijaté peníze mi přijde v pořádku.
Ale možnost chtít zpátky něco, co jsem daroval? WTF? To pak obdarovaný vůbec neví, co dostal, nemůže sestavit rozpočet a naplánovat činnosti. To je úplně zcestný a lživý systém.
Pokud chce mít dárce možnost vzít peníze zpět, nemá je posílat přímo obdarovanému, ale má je složit na účet nějaké třetí důvěryhodné osoby, která bude dohlížet na plnění podmínek, které si ty dvě strany dohodly.
Ano, dneska si toho tyhle firmy mohou dovolit hodně, i když to nemají podložené znalostí těch věcí. A to je IMHO špatně.
Bohužel nic lepšího než PayPal neexistuje.
Poslední dobou mi přijdou lepší tradiční banky1 a k tomu platební karta (může být virtuální – jen číslo), kterou máš normálně zablokovanou a těsně před placením si u ní nastavíš odpovídající limit a pak hned zase zablokuješ. PayPal je v principu lepší systém (autorizuješ konkrétní platbu místo abys zvedal obecný limit – peníze si z karty teoreticky může stáhnout kdokoli), ale vzhledem k jeho aférám a problémům mu prostě přestávám věřit.
Uvítal bych systém podobný PayPalu, který by ale sloužil jen k přenosu peněz a nesral by se do reklamací zboží nebo politických názorů svých uživatelů. Pokud chce někdo třetí stranu, která za něj bude řešit reklamace nebo dohlížet na plnění smlouvy, ať složí peníze na účet nějakého prostředníka, který po splnění podmínek předá peníze druhé straně.
[1] IBAN jako mezinárodní číslo účtu a platba dorazí klidně i ten samý den
Je to dost nešťastný a v podstatě nefunkční a nevyzpytatelný systém, který míchá dohromady dvě věci. Nikdy nevíš, jestli tě okradou, nebo ti PayPal zablokuje platbu, kterou chceš provést, nebo se náhodou povede zaplatit podle tvých představ.
Lepší by bylo to oddělit:
To druhé je služba navíc a nemělo by se to nikomu vnucovat (naopak je za to potřeba platit, protože je s tím nějaká práce). V bankovnictví se to jmenuje bankovní úschova a používá se např. při prodeji nemovitostí (banka peníze drží a prodávajícímu je převede až po zápisu do katastru nemovitostí).