Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Na blogu nově se rodícího emailového klienta Mailpile vývojáři informují, že jim byl zmrazen účet PayPal. Firma PayPal po nich požaduje rozpočet a vývojové cíle programu Mailpile, jinak účet vydá až po jednom roce a vydání verze 1.0.
Tiskni
Sdílej:
No tak, trochu slušněji prosím.
Zobrazit komentářMožnost vrátit přijaté peníze mi přijde v pořádku.
Ale možnost chtít zpátky něco, co jsem daroval? WTF? To pak obdarovaný vůbec neví, co dostal, nemůže sestavit rozpočet a naplánovat činnosti. To je úplně zcestný a lživý systém.
Pokud chce mít dárce možnost vzít peníze zpět, nemá je posílat přímo obdarovanému, ale má je složit na účet nějaké třetí důvěryhodné osoby, která bude dohlížet na plnění podmínek, které si ty dvě strany dohodly.
Ano, dneska si toho tyhle firmy mohou dovolit hodně, i když to nemají podložené znalostí těch věcí. A to je IMHO špatně.
Bohužel nic lepšího než PayPal neexistuje.
Poslední dobou mi přijdou lepší tradiční banky1 a k tomu platební karta (může být virtuální – jen číslo), kterou máš normálně zablokovanou a těsně před placením si u ní nastavíš odpovídající limit a pak hned zase zablokuješ. PayPal je v principu lepší systém (autorizuješ konkrétní platbu místo abys zvedal obecný limit – peníze si z karty teoreticky může stáhnout kdokoli), ale vzhledem k jeho aférám a problémům mu prostě přestávám věřit.
Uvítal bych systém podobný PayPalu, který by ale sloužil jen k přenosu peněz a nesral by se do reklamací zboží nebo politických názorů svých uživatelů. Pokud chce někdo třetí stranu, která za něj bude řešit reklamace nebo dohlížet na plnění smlouvy, ať složí peníze na účet nějakého prostředníka, který po splnění podmínek předá peníze druhé straně.
[1] IBAN jako mezinárodní číslo účtu a platba dorazí klidně i ten samý den
Je to dost nešťastný a v podstatě nefunkční a nevyzpytatelný systém, který míchá dohromady dvě věci. Nikdy nevíš, jestli tě okradou, nebo ti PayPal zablokuje platbu, kterou chceš provést, nebo se náhodou povede zaplatit podle tvých představ.
Lepší by bylo to oddělit:
To druhé je služba navíc a nemělo by se to nikomu vnucovat (naopak je za to potřeba platit, protože je s tím nějaká práce). V bankovnictví se to jmenuje bankovní úschova a používá se např. při prodeji nemovitostí (banka peníze drží a prodávajícímu je převede až po zápisu do katastru nemovitostí).