Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Na blogu nově se rodícího emailového klienta Mailpile vývojáři informují, že jim byl zmrazen účet PayPal. Firma PayPal po nich požaduje rozpočet a vývojové cíle programu Mailpile, jinak účet vydá až po jednom roce a vydání verze 1.0.
Tiskni
Sdílej:
No tak, trochu slušněji prosím.
Zobrazit komentářMožnost vrátit přijaté peníze mi přijde v pořádku.
Ale možnost chtít zpátky něco, co jsem daroval? WTF? To pak obdarovaný vůbec neví, co dostal, nemůže sestavit rozpočet a naplánovat činnosti. To je úplně zcestný a lživý systém.
Pokud chce mít dárce možnost vzít peníze zpět, nemá je posílat přímo obdarovanému, ale má je složit na účet nějaké třetí důvěryhodné osoby, která bude dohlížet na plnění podmínek, které si ty dvě strany dohodly.
Ano, dneska si toho tyhle firmy mohou dovolit hodně, i když to nemají podložené znalostí těch věcí. A to je IMHO špatně.
Bohužel nic lepšího než PayPal neexistuje.
Poslední dobou mi přijdou lepší tradiční banky1 a k tomu platební karta (může být virtuální – jen číslo), kterou máš normálně zablokovanou a těsně před placením si u ní nastavíš odpovídající limit a pak hned zase zablokuješ. PayPal je v principu lepší systém (autorizuješ konkrétní platbu místo abys zvedal obecný limit – peníze si z karty teoreticky může stáhnout kdokoli), ale vzhledem k jeho aférám a problémům mu prostě přestávám věřit.
Uvítal bych systém podobný PayPalu, který by ale sloužil jen k přenosu peněz a nesral by se do reklamací zboží nebo politických názorů svých uživatelů. Pokud chce někdo třetí stranu, která za něj bude řešit reklamace nebo dohlížet na plnění smlouvy, ať složí peníze na účet nějakého prostředníka, který po splnění podmínek předá peníze druhé straně.
[1] IBAN jako mezinárodní číslo účtu a platba dorazí klidně i ten samý den
Je to dost nešťastný a v podstatě nefunkční a nevyzpytatelný systém, který míchá dohromady dvě věci. Nikdy nevíš, jestli tě okradou, nebo ti PayPal zablokuje platbu, kterou chceš provést, nebo se náhodou povede zaplatit podle tvých představ.
Lepší by bylo to oddělit:
To druhé je služba navíc a nemělo by se to nikomu vnucovat (naopak je za to potřeba platit, protože je s tím nějaká práce). V bankovnictví se to jmenuje bankovní úschova a používá se např. při prodeji nemovitostí (banka peníze drží a prodávajícímu je převede až po zápisu do katastru nemovitostí).