OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Theo de Raadt informuje, že podepisování balíčků bude implementováno také v OpenBSD (we are moving towards signed packages...). K podepisování bude sloužit nástroj signify. Jedním z důvodů odmítnutí GnuPG je to, že se balík GnuPG nevejde na instalační disketu. V signify je implementován systém s veřejným klíčem Ed25519 vyvinutý týmem vedeným Danielem J. Bernsteinem. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
a v diskusi mu bylo navrhováno jako řešení, aby žádný webový a poštovní server neprovozovalVytrhl jsi větu z kontextu. Byla to reakce na prohlášení tazatele i am not a technical guy.
Rozumím. Nainstalovat z balíčku Apache a Dokuwiki smí u nejbezpečnějšího systému na světě pouze "technical guy". No, nebudu to dál komentovat.Mohl tam rozbít spoustu věcí - např. spustit PHP fcgi pod rootem a nechat tam častou chybu.
Jedním z důvodů odmítnutí GnuPG je to, že se balík GnuPG nevejde na instalační disketu.No, a to výstižně charakterizuje celkový stav vývoje celého OS a to, proč už nemají ani na zaplacení elektřiny. Mrhat časem nad tím, zda se něco vejde na disketu, nad tím skutečně zůstává rozum stát.
levnéJen pokud už člověk má v daném stroji optickou mechaniku (což už není moc pravidlo). Nebo pokud má externí.
rychléZe všech možných metod je to imho rychlejší jen než netinstall přes GPRS/pomalou wifi či starý flashdisk.
pohodlnéCo se samotné instalace týče, tak je to podobně pohodlné jako všechny ostatní. Co se transportu, uchovávání a vytváření týče, tak je to imho podstatně méně pohodlnější.
Nejhůř zabezpečený operační systém se snaží stát druhým nejhůř zabezpečeným systémem. Vtipné. Ještě kdyby někdo odstranil ten Giant Lock z kernelu — pak by možná OpenBSD nestálo na dnešním hardwaru za houby. Vlastně ne, pořád bude stát za houby, dokud nebude mít alespoň nějakou obdobu RBAC.
Mimochodem, podepisovani balicku je celem naprd, dokud nejsou deterministicke buildy.Na prd?
"fixneme jeden bug, pridame deset featur (coz uvede deset dalsich bugu), a stabilita nas nezajima, to at si resi downstream".A to ma byt system, kteremu chybeji featury, ze na novem HW nenabootuje a ktery i po deseti letech ladeni dokaze sestrelit udalost na USB zbernici?
Mimochodem, podepisovani balicku je celem naprd, dokud nejsou deterministicke buildy.A jako proc? Jsou to rozdilne veci. Fakovani timestampu je podle vas cesta vpred?
A to ma byt system, kteremu chybeji featury, ze na novem HW nenabootujeTo je otazka priorit. Nekdo ma radeji odladeny system na starsim HW nez experiment na novem HW.
A jako proc? Jsou to rozdilne veci. Fakovani timestampu je podle vas cesta vpred?Jinymi slovy "S*rte na bezpecnost!! Hlavne aby byl pokrok!! POKROK!! POKROK!!" (Ja mam pokrok rad, kdyz se pri nem nezapomina na bezpecnost)
To je otazka priorit. Nekdo ma radeji odladeny system na starsim HW nez experiment na novem HW.Vzdyt to neni neni odladeno ani na starem HW, viz zde, stary HW a stale rozesrany USB stack.
Jinymi slovy "S*rte na bezpecnost!! Hlavne aby byl pokrok!! POKROK!! POKROK!!" (Ja mam pokrok rad, kdyz se pri nem nezapomina na bezpecnost)A na to jste prisel jak? Prinos moznosti binarne reprodukovat build tretimi stranami a pripadne to podepsat neni az tak velky, verifikaci binarek muzete provest i kdyz tam mate informaci o tom, kdo kde a kdy build udelal. Ve sve podstate to muze jit oproti zamerum autora kodu, pokud pouziva makra jako __TIME__ ci __DATE__.
Prinos moznosti binarne reprodukovat build tretimi stranami a pripadne to podepsat neni az tak velky, verifikaci binarek muzete provest i kdyz tam mate informaci o tom, kdo kde a kdy build udelal.Myslim, ze prinos JE velky. Neznam nikoho kdo by se pokousel binarky z balicku za soucasneho stavu kontrolovat (i kdyz se urcite nejaky blazen najde). S deterministickymi buildy bude kontrola trivialni.
Myslim, ze prinos JE velky.Vetsi nez slon?
binarky z balicku za soucasneho stavu kontrolovatMuzete vyexportovat jednotlive sekce binarky (elf) a pracovat primo s nimi; pri verifikaci produkcni image se to dela velmi casto, protoze build informace, vcetne casu a verze jsou jeji vyzadovanou soucasti.
Ty budes asi taky kokot.
A jaka je pointa ?Pointa je v tom, ze relativne spolehliva implementace USB stacku neni jednoducha a muze slouzit jako urcite meritko vyspelosti systemu. Ja nepopiram, ze u Linuxu nemuzete pres USB sestrelit kernel, u pocatecni implementace USB3 se mi take stalo, ale ve srovnani s BSD jsou to nebe a dudy. V BSD tabore si byli sami vedomi mizerne implementace, jedna z prvnich veci co Dillon na DragonFly BSD udelal bylo prave zlepseni stability a trasovani vsech cest, kde to muze slitnout a pozdejsi zlepseni prinesl prepracovany stack USB4BSD. U OpenBSD to podle vseho stale stoji za prd, pred dvema lety mi to sestrelilo i odpojeni USB klavesnice, a Yubi key, zmineny v bugu nahore, se chova jako obycejna klavesnice, takze zadny velky progress. Ano, usb_modeswitch na nekterem HW dela psi kusy.
Ty budes asi taky kokot.Jiste.
mě se zdá, že se tu opakují stereotypní představy o OpenBSDTedy absence MAC/RBAC a donedávna i podepisování dodvaného sw jsou stereotypní představy?